Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
Co nowego, CSR

Wyjątkowo dłuuuuugi nocny transport! Jak dostarcza się wiatraki na farmy wiatrowe?

Farma wiatrowa transport wiatrakow 2024 Zelechlinek, OZE

W ubiegłym roku informowaliśmy Państwa o kolejnej inicjatywie Grupy Pruszyński w Odnawialne Źródła Energii (OZE), którą była inwestycja w farmę wiatrową na terenie gminy Żelechlinek. Projekt jest realizowany zgodnie z planem a na teren farmy, dojechały właśnie wszystkie komponenty wiatraków. Zapraszamy do niecodziennej relacji z ich transportu!

Grupa Pruszyński to nie tylko produkty z blach i metalu, choć zdecydowanie jest to najważniejszy i najbliższa nam część działalności grupy. Od dłuższego czasu prężnie rozwijamy się także w kierunku ekologii i OZE. Informowaliśmy już państwa o inwestycjach firmy, takich jak instalacja  fotowoltaiczna na naszych halach produkcyjnych o mocy 1 MW, czy naziemne farmy fotowoltaiczne i wiatrowe. Jedną z najnowszych inwestycji w tym obszarze, jest będąca w końcowym etapie, Farma Wiatrowa na terenie gminy Żelechlinek. O rozpoczęciu tej inwestycji pisaliśmy w tym wpisie: Farmy wiatrowe Grupy Pruszyński i przez ostatni rok trwały bardzo intensywne prace nad jej kontynuacją.

Na przełomie kwietnia i maja rozpoczęły się pierwsze transporty elementów sześciu turbin wiatrowych na teren farmy. Przez 10 nocy odbywały się transporty wszystkich komponentów.

Jedna turbina wiatrowa składa się z 9 komponentów – 4 sekcji wieży, gondoli, piasty, 3 łopat.  Na przejazd jednego kompletnego konwoju wszystkich ładunków ponadnormatywnych zaangażowanych jest około 30 wyspecjalizowanych osób.

Skala tego przedsięwzięcia robi dużo większe wrażenie, gdy uświadomimy sobie wielkość tych urządzeń – średnica rotora wynosi aż 100m, a wysokość elektrowni wiatrowej wraz z łopata sięga 150 metrów. Transport takich elementów, to nie lada wyzwanie. Długość jednego  zestawu z łopatą wynosi około 59m i waży około 45 ton! Co więcej do transportu jednego elementu jest zaangażowany kierowca, pilot informujący jadący z przodu oraz pilot sterujący tylnym wózkiem naczepy. Za przygotowanie trasy przejazdu odpowiedzialny jest zespół techniczny wyposażony w samochód z odpowiednim sprzętem służącym do usunięcia koniecznej infrastruktury drogowej.

Dlatego transportem takich elementów zajmują się profesjonalne firmy, które zatrudniają wykwalifikowany do takich zadań personel, a także posiadają odpowiedni sprzęt. Co więcej takie realizacje z racji na swoje gabaryty odbywają się zazwyczaj w nocy, gdyż wymagają bardzo często zablokowania dużych odcinków tras. Z tego względu a także z powodu samej masy zespołu transferowego niezbędne jest uzyskanie odpowiednich pozwoleń od władz na odpowiednim szczeblu oraz zarządców dróg.

Inwestycja w farmę wiatrową w gminie Żelechlinek, jest konsekwencją przyjętej kilka temu strategii naszej Grupy, która ma na celu możliwie maksymalnego ograniczenia naszego wpływu na środowisko i zwiększenia udziału zużycia energii ze źródeł odnawialnych. Strategia ta przejawia się w wielu obszarach działalności naszej firmy i wierzymy w to, że odpowiedzialne podejście do prowadzenia biznesu powinno uwzględniać także te kwestie. Potwierdzeniem powyższych założeń jest podpisanie miedzy Spółkami z Grupy Pruszyński, posiadających w swych aktywach instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe, umowy za zakup zielonej energii. Dzięki takim działaniom Pruszyński Sp. z o.o. zakupuje blisko 100 % zużywanej przez siebie energii z instalacji odnawialnych źródeł energii.

Na koniec przypomnimy, że elementy turbin, których transport możecie Państwo obejrzeć w materiale poniżej.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Więcej aktualności

CSR, Wydarzenia w firmie
Wspólnie Możemy Więcej! III Festyn Rodzinny "Pomagamy Mai". Zbiórka na leczenie Majki i dla jej uśmiechu na co dzień.

Festyn "Pomagamy Mai" - sukces zbiórki! 9 czerwca odbył się "III Festyn Rodzinny - Pomagamy Mai", podczas którego zebrano ponad 65 tys. zł na operację nóżki małej Mai!Wydarzenie obfitowało w atrakcje dla dzieci i dorosłych, a jego głównym celem była zbiórka funduszy na leczenie Mai. Dzięki hojności uczestników udało się osiągnąć imponujący wynik, który przybliża dziewczynkę do wymarzonego celu - sprawnej nóżki.

Czytaj dalej
CSR, Sponsoring sportowy
Trudny rajd i zacięta rywalizacja. Byśkiniewicz i Siatkowski na 5. miejscu w klasyfikacji generalnej Rajdu Małopolskiego.

Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski zajmują zaszczytne 5. miejsce podczas trudnego Rajdu Małopolskiego. Mimo napotkanych trudności, ich doskonałe osiągnięcie pokazuje, że determinacja i umiejętności prowadzą do sukcesu.

Czytaj dalej
Co nowego, CSR
Wyjątkowo dłuuuuugi nocny transport! Jak dostarcza się wiatraki na farmy wiatrowe?

Za nami nocny transport ostatniej turbiny do farmy wiatrowej na terenie gminy Żelechlinek. Zapraszamy do relacji video z tej wysoce skomplikowanej i nietypowej operacji!

Czytaj dalej
CSR, Sponsoring sportowy, Wydarzenia w firmie
Nadzieja na Mundial! Spełniamy marzenia dzieci z domów dziecka!

W sobotę, 27. kwietnia, na stadionie OSiR Bemowo w Warszawie odbyła się XV edycja Mistrzostw Polski Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej. To wyjątkowe wydarzenie sportowe zgromadziło blisko 400 młodych zawodników z 40 placówek opiekuńczo-wychowawczych z całego kraju.

Czytaj dalej
Aktualności