Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
Zielona energia, Co nowego, CSR, Wydarzenia w firmie

Jak się montuje gigantyczne wiatraki na farmach wiatrowych?

montaz farmy wiatrowe turbiny zelechlinek Grupa Blachy Pruszynski

W ostatnich miesiącach farma wiatrowa w gminie Żelechlinek, której budowa rozpoczeła się w zeszłym roku, skutecznie przeszła ostatnie próby techniczne i obecnie jest już w pełni operacyjna. Cały projekt i budowa trwała nieco ponad rok a każda z turbin zainstalowanych na wiatrakach dysponuje mocą około 2,2 MW.

Widok turbin wiatrowych rozsianych w całej Polsce, nie jest już dla nikogo zaskoczeniem. Wiele firm i inwestorów, zwraca się ku Zielonej Transformacji, starając się zdywersyfikować źródła energii, z której korzystamy. Grupa Pruszyński od lat prowadzi działania mające skierowane na zeroemisyjność, o których także informowaliśmy we wpisach w aktualnościach.

Jedną z takich inicjatyw jest farma wiatrowa w gminie Żelechlinek. Jej budowa zaczęła się w połowie 2023 roku, o czym informowaliśmy w tym wpisie: Kolejna inwestycja Grupy Pruszyński z OZE. Pod koniec lata tego roku, budowa turbin dobiegła końca i przeszły one pomyślnie próby odbiorcze. Miło też nam się pochwalić, że projekt przebiegł zgodnie z planem i dotrzymał wyznaczonych terminów, co ze względu na skalę inwestycji, nie zawsze jest wykonalne.

Właśnie skala tego typu projektów robi niemałe wrażenie. Przykładem tego jest choćby sama kwestia logistyczna i transport komponentów turbin wiatrowych (łopaty wirnika, gondola, segmenty wieży czy przekładnie) na miejsce budowy. Najlepiej oddaje to film, który już Państwu zaprezentowalismy wraz z relacją z tego typu transportu – o czym pisaliśmy tutaj: Wyjątkowo dłuuugi nocny transport.

Dziś chcielibyśmy zaprosić na kolejną relację, pokazującą jak wygląda montaż poszczególnych elementów elektrowni wiatrowej, po ich dostarczeniu na miejsce budowy. A jest to nie lada zadanie! Łopaty wirnika sięgają nawet 50m dlugości, a cała wieża wraz z gondolą i łopatami może się wznosić nawet na wysokość 150m! Przy montażu wykorzystywane są specjalne dźwigi, a także zachowywane są szczególne środki ostrożności. Duży wpływ ma też tutaj pogoda i to ekipa montażowa zawsze podejmuje ostateczną decyzję czy w zaistniałych warunkach można kontynuować montowanie turbiny.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter Skopiuj link

Więcej aktualności

CSR, Sponsoring sportowy
Byśkiniewicz i Jastrzębski ponownie na podium - 2. miejsce w Rajdzie Nadwiślańskim

Łukasz Byśkiniewicz i Łukasz Jastrzębski po raz drugi z rzędu stanęli na podium Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Załoga TVN TURBO RALLY TEAM wywalczyła 2. miejsce w jubileuszowym 10. Rajdzie Nadwiślańskim, potwierdzając wysoką formę na początku sezonu i utrzymując się w ścisłej czołówce klasyfikacji generalnej RSMP.

Czytaj dalej
CSR, Szkolenia
Studenci Politechniki Lubelskiej poznali nowoczesne technologie budowlane w Blachy Pruszyński

Studenci Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej odwiedzili naszą firmę, aby poznać nowoczesne rozwiązania stosowane w budownictwie. W programie znalazły się specjalistyczne wykłady, zwiedzanie zakładu produkcyjnego oraz wizyta w Centrum Szkoleniowym, gdzie teoria spotyka się z praktyką.

Czytaj dalej
CSR, Wydarzenia w firmie
Dzień Dziecka 2026 – rodzinny piknik pełen atrakcji, sportu i wspólnych emocji

23 maja teren piknikowy wypełnił się dziecięcym śmiechem, sportowymi emocjami i rodzinną atmosferą. Z okazji Dnia Dziecka przygotowaliśmy wyjątkowe wydarzenie dla dzieci naszych pracowników. Na uczestników czekały dziesiątki atrakcji, konkursów, spotkania z ambasadorami marki oraz niezapomniane chwile spędzone razem.

Czytaj dalej
Aktualności