Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
Co nowego, CSR

Wyjątkowo dłuuuuugi nocny transport! Jak dostarcza się wiatraki na farmy wiatrowe?

Farma wiatrowa transport wiatrakow 2024 Zelechlinek, OZE

W ubiegłym roku informowaliśmy Państwa o kolejnej inicjatywie Grupy Pruszyński w Odnawialne Źródła Energii (OZE), którą była inwestycja w farmę wiatrową na terenie gminy Żelechlinek. Projekt jest realizowany zgodnie z planem a na teren farmy, dojechały właśnie wszystkie komponenty wiatraków. Zapraszamy do niecodziennej relacji z ich transportu!

Grupa Pruszyński to nie tylko produkty z blach i metalu, choć zdecydowanie jest to najważniejszy i najbliższa nam część działalności grupy. Od dłuższego czasu prężnie rozwijamy się także w kierunku ekologii i OZE. Informowaliśmy już państwa o inwestycjach firmy, takich jak instalacja  fotowoltaiczna na naszych halach produkcyjnych o mocy 1 MW, czy naziemne farmy fotowoltaiczne i wiatrowe. Jedną z najnowszych inwestycji w tym obszarze, jest będąca w końcowym etapie, Farma Wiatrowa na terenie gminy Żelechlinek. O rozpoczęciu tej inwestycji pisaliśmy w tym wpisie: Farmy wiatrowe Grupy Pruszyński i przez ostatni rok trwały bardzo intensywne prace nad jej kontynuacją.

Na przełomie kwietnia i maja rozpoczęły się pierwsze transporty elementów sześciu turbin wiatrowych na teren farmy. Przez 10 nocy odbywały się transporty wszystkich komponentów.

Jedna turbina wiatrowa składa się z 9 komponentów – 4 sekcji wieży, gondoli, piasty, 3 łopat.  Na przejazd jednego kompletnego konwoju wszystkich ładunków ponadnormatywnych zaangażowanych jest około 30 wyspecjalizowanych osób.

Skala tego przedsięwzięcia robi dużo większe wrażenie, gdy uświadomimy sobie wielkość tych urządzeń – średnica rotora wynosi aż 100m, a wysokość elektrowni wiatrowej wraz z łopata sięga 150 metrów. Transport takich elementów, to nie lada wyzwanie. Długość jednego  zestawu z łopatą wynosi około 59m i waży około 45 ton! Co więcej do transportu jednego elementu jest zaangażowany kierowca, pilot informujący jadący z przodu oraz pilot sterujący tylnym wózkiem naczepy. Za przygotowanie trasy przejazdu odpowiedzialny jest zespół techniczny wyposażony w samochód z odpowiednim sprzętem służącym do usunięcia koniecznej infrastruktury drogowej.

Dlatego transportem takich elementów zajmują się profesjonalne firmy, które zatrudniają wykwalifikowany do takich zadań personel, a także posiadają odpowiedni sprzęt. Co więcej takie realizacje z racji na swoje gabaryty odbywają się zazwyczaj w nocy, gdyż wymagają bardzo często zablokowania dużych odcinków tras. Z tego względu a także z powodu samej masy zespołu transferowego niezbędne jest uzyskanie odpowiednich pozwoleń od władz na odpowiednim szczeblu oraz zarządców dróg.

Inwestycja w farmę wiatrową w gminie Żelechlinek, jest konsekwencją przyjętej kilka temu strategii naszej Grupy, która ma na celu możliwie maksymalnego ograniczenia naszego wpływu na środowisko i zwiększenia udziału zużycia energii ze źródeł odnawialnych. Strategia ta przejawia się w wielu obszarach działalności naszej firmy i wierzymy w to, że odpowiedzialne podejście do prowadzenia biznesu powinno uwzględniać także te kwestie. Potwierdzeniem powyższych założeń jest podpisanie miedzy Spółkami z Grupy Pruszyński, posiadających w swych aktywach instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe, umowy za zakup zielonej energii. Dzięki takim działaniom Pruszyński Sp. z o.o. zakupuje blisko 100 % zużywanej przez siebie energii z instalacji odnawialnych źródeł energii.

Na koniec przypomnimy, że elementy turbin, których transport możecie Państwo obejrzeć w materiale poniżej.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter Skopiuj link

Więcej aktualności

CSR
Wsparcie dla Fundacji Ludzki Gest Jakub Błaszczykowski. Nasza firma na Świątecznym Graniu z Kubą 2024

27 grudnia 2024 roku w Hali Sportowej w Częstochowie odbyła się VI edycja "Świątecznego Grania z Kubą". Nasza firma z dumą wsparła to wyjątkowe wydarzenie, angażując się w działania na rzecz potrzebujących.

Czytaj dalej
Biznes, Wydarzenia w firmie
Mobilne Centrum Szkoleniowe w akcji – podsumowanie roku 2024

Mobilne Centrum Szkoleniowe to specjalnie dostosowany samochód ciężarowy z wysuwanymi bokami, wyposażony w klimatyzowane wnętrze, ekspozytory, VIP room, oraz ekrany telewizyjne, stworzony z myślą o prowadzeniu szkoleń i prezentacji w dowolnym miejscu w Polsce. Koniec roku to doskonały czas na podsumowanie działań MCS'a, którym chcielbyśmy się z Państwem podzielić.

Czytaj dalej
Targi, Wydarzenia w firmie
II edycja Roof Expo – podsumowanie wydarzenia pełnego inspiracji

W dniach 5-7 grudnia 2024 roku uczestniczyliśmy w II edycji targów Roof Expo, które zgromadziły 6034 odwiedzających z 10 krajów. Na naszym stoisku zaprezentowaliśmy innowacyjne rozwiązania dla branży dachowej, a także zorganizowaliśmy strefę Akademii Rzemiosła, gdzie eksperci dzielili się wiedzą i doświadczeniem z zakresu montażu elementów dachu.

Czytaj dalej
CSR, Sponsoring sportowy
Rajd Barbórka 2024: Emocje na Karowej i pech z oponą!

62. Rajd Barbórka przyniósł emocje i niespodziewane zwroty akcji. Załoga TVN Turbo Rally Team zajęła 5. miejsce, choć pech na Karowej odebrał im szansę na podium!

Czytaj dalej
Aktualności