Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
konserwacja i zabezpieczenia, blachy trapezowe, dachy

Systemy ochrony dachu z blachy trapezowej przed śniegiem

Dom pokryty blachą trapezową w scenerii zimowej

Budowa domu to ogromny koszt, dlatego też inwestorzy szukają oszczędności. O ile montaż blach trapezowych na połaci dachowej jest słusznym wyborem, to rezygnacja z przeciwśniegowego zabezpieczenia dachu już nie – z prostej przyczyny, pogoda w naszym kraju jest nieprzewidywalna i obfitymi opadami śniegu może zaskoczyć nie tylko kierowców.

Z tego wpisu dowiesz się jakie są:

Dlaczego ochrona dachu przed śniegiem jest ważna?

Zabezpieczenie dachu przed spadającym śniegiem ma duże znaczenie w okresie zimowym. Przede wszystkim zsuwający się z połaci z dużą prędkością i bez żadnej kontroli śnieg jest dużym zagrożeniem szczególnie w czasie odwilży – mokry śnieg jest bardzo ciężki. Nie tylko może zniszczyć samochód czy rośliny znajdujące się w pobliżu, ale również może odkształcić czy zerwać rynny, a także uszkodzić pokrycie dachowe, nawet wykonane z tak wytrzymałych materiałów jak blachy trapezowe czy blachodachówki. Oczywiście wszelkie szkody można naprawić, ale wiąże się to ze sporymi kosztami. Jednak za montażem płotków przeciwśniegowych i innych elementów stanowiących skuteczną ochronę przeciwśniegową przemawia przede wszystkim troska o bezpieczeństwo przechodniów, domowników i zwierząt domowych – ciężka masa śniegowa stanowi zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia. Dlatego też system przeciwśniegowy powinien pojawić się na każdej połaci i to niezależnie od konstrukcji dachu.

Przegląd systemów ochrony przeciwśniegowej dla dachów z blach trapezowych

Producenci pokryć oferują przeróżne zabezpieczenia przeciwśniegowe, dopasowane do każdego rodzaju dachu i pokrycia, nie tylko wykonanego z blaszanych płyt falistych, ale również różnych materiałów np. dachówek. Warto skorzystać z takiego rozwiązania, ponieważ w ten sposób zyskujemy pewność, że dach będzie nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny. Co ważne to także gwarancja skutecznej ochrony przed śniegiem zsuwającym się z połaci dachowej oraz lodem.

Śniegołapy rurowe. Składają się z dwóch równolegle ułożonych rur, które zatrzymują zsuwający się śnieg, spowalniając jego opadanie. Zbudowane są z rurek stalowych ocynkowanych, aluminiowych lub miedzianych. Rury przeciwśniegowe mają zazwyczaj średnicę ok. 35 mm i montuje się je do pokrycia dachowego za pomocą wkrętów. Jeden płotek przeciwśniegowy jest niewystarczający, więc w trosce o skuteczne zabezpieczenie dachu należy umieścić kilka rzędów rurek. Uwaga! Do blach trapezowych, a także blachodachówek stosujemy płotki śniegowe wykonane ze stali ocynkowanej lub aluminium – płotki przeciwśniegowe muszą być wykonane z tego samego materiału co pokrycie dachowe. Płotki śniegowe są malowane proszkowo, więc bez problemu dobierzemy je do koloru pokrycia trapezów czy blachodachówek.

Płotki przeciwśniegowe. Przypominają niskie ogrodzenie i działają podobnie do śniegołapów rurowych, zatrzymując masy śniegu spadające z dachu. Takie zabezpieczenie przypomina kratownicę, której zadaniem jest blokada i częściowe rozbijanie zsuwającego się śniegu na dachu. Zazwyczaj do produkcji płotków przeciwśniegowych wykorzystuje się aluminium lub stal odpowiednio zabezpieczoną (lakierem, cynkiem), więc odporną na warunki atmosferyczne. Płotki przeciwśniegowe dostępne są w różnych rozmiarach – ich długość waha się od 2 do 3 m. Zamontowane na dachach i połączone za pomocą specjalnych klamer tworzą długie rzędy. W rejonach zagrożonych dużymi opadami śniegu płotki przeciwśniegowe najlepiej mocować w kilku rzędach.

Śniegołapy dachowe. Śniegołapy to elementy zabezpieczające dach, które skutecznie ograniczają zsuwanie się dużych mas śniegu. Wyróżniamy dwa główne rodzaje:

  • Śniegołapy typu łezka – mają kształt kołnierza i są zaprojektowane do spowalniania większych kawałków śniegu.
  • Rozpruwacze śniegu – niewielkie, wygięte elementy blachy, które rozdzielają zsuwającą się pokrywę śnieżną na mniejsze fragmenty.

Odpowiednio rozmieszczone śniegołapy nie tylko poprawiają bezpieczeństwo, ale także chronią płotki przeciwśniegowe przed deformacją spowodowaną nadmiernym obciążeniem. Zaleca się ich montaż szczególnie na dachach, gdzie długość połaci przekracza 3 metry.

Rzadziej stosowanymi rozwiązaniami w zabezpieczaniu dachów przed zsuwaniem się śniegu są stopery oraz belki drewniane. Stopery spowalniają ruch pokrywy śnieżnej, a belki drewniane pełnią rolę bariery, równomiernie rozkładając obciążenie. 

Jakie są wymogi prawne dotyczące ochrony dachu przed śniegiem?

Przepisy budowlane nie obligują inwestorów do zamocowania na dachach elementów chroniących przed śniegiem. Jednak w trosce o trwałość i wytrzymałość dachu oraz rynien, a przede wszystkim o własne bezpieczeństwo, warto to zrobić. Najwygodniej na etapie montażu blachy trapezowej, ale późniejszy montaż jest również możliwy.  

Jakie rozwiązanie ochronne wybrać do swojego dachu?

Wyłącznie pochodzące od renomowanych producentów. Jeżeli kupujemy blachę trapezową czy blachodachówki Blachy Pruszyński, to od razy wybierzmy odpowiednie rozwiązania. Projekt dachu powinien uwzględniać montaż śniegołapów i innych elementów. Pamiętajmy, że muszą być one dobierane zgodnie z zaleceniami producenta dachowego.

Konserwacja i serwisowanie systemów przeciwśniegowych na dachach trapezowych

Systemy przeciwśnieżne nie wymagają od nas żadnych czasochłonnych prac. Jednak nie znaczy to, że nie należy im się uważnie przyglądać, ale robimy to przy okazji przeglądu pokrycia dachowego – najlepiej przed zimą. Szczególną uwagę zwracamy na stabilność wszelkich mocowań.

Dom pokryty blachą trapezową w scenerii zimowej

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

dachy
Jak znaleźć solidną ekipę budowlaną?

Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej jest sporym wyzwaniem. Warto za poszukiwania zabrać się minimum 2-3 miesiące przed […]

Czytaj dalej
dachy
Czyszczenie dachów - o czym warto pamiętać?

Jak czyścić blachodachówkę Blachodachówka na dachach polskich domów jest spotykana najczęściej. Inwestorzy doceniają jej wysoką jakość, […]

Czytaj dalej
dachy
Wymiana starego poszycia dachowego - na co warto zwrócić uwagę?

Wymiana starego pokrycia dachowego – na co warto zwrócić uwagę? Wymiana starego pokrycia to nie tylko […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej