Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
Blachodachówki, Dachy

Bezpieczny transport pokryć blaszanych

Pokrycia blaszane są trwałe i nie wymagają skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych, oczywiście pod warunkiem, że zostały poprawnie ułożone. Jednak o blachy należy dbać nie tylko podczas montażu. Ważny jest również transport – materiał na dach prawidłowo przewożony nie ulegnie zniszczeniu ani nie zdeformuje się.

Zadrapania, przetarcia czy inne uszkodzenia spowodowane nieodpowiednim transportem powodują, że pokrycie blaszane nie będzie pełniło swojej funkcji, osłabione szybko ulegnie zniszczeniu i co równie ważne będzie nieestetyczne. Ponadto nie podlega reklamacji. Dlatego też jeśli przewozimy blachę samodzielnie, zróbmy to prawidłowo – podpowiadamy jak. W przypadku gdy pokrycie blaszane dostarczane jest przez zewnętrznego przewoźnika, dokładnie sprawdźmy przesyłkę – możemy w ten sposób uniknąć wielu problemów.

Bezpieczny transport i składowanie blachodachówki

Jak transportować blaszane pokrycia

Blaszane pokrycia dostarczane są najczęściej na plac budowy samochodem z otwartą platformą, co znacznie ułatwia załadunek i rozładunek arkuszy. W przypadku, gdy zamierzamy arkusze przewozić samodzielnie, zadbajmy o to, aby nie wystawały poza obrys samochodu, ponieważ łatwo mogą ulec uszkodzeniu. Skrzynia ładunkowa musi być czysta, aby piasek, cement czy inne sypkie materiały nie dostały się między arkusze. Blacha powinna być również odpowiednio przymocowana – aby podczas jazdy nie przesuwała się – oraz zabezpieczona przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi – jazda w deszczu grozi korozją pokrycia. W razie zamoczenia blachy podczas transportu należy ją koniecznie przed dalszym składowaniem wysuszyć. Mniej problemów jest z transportem blachodachówki modułowej – standardowo pakowana jest w pakiety (po kilka arkuszy), które przewożone są na paletach. Pakiety oddzielone są od siebie specjalnymi styropianowymi przekładkami odwzorowującymi geometrię blaszanego pokrycia. Stanowi to dodatkowe zabezpieczenie przed uszkodzeniami podczas transportu. Niewielkie paczki możemy przewieźć bez problemu – nie ma potrzeby zamawiania dostawy samochodem ciężarowym.

Transport, samochód, ciężarówka, dostawa

Załadunek i rozładunek blaszanych pokryć

Podczas załadunku, rozładunku i rozpakowywania wskazana jest ostrożność. Zakazane jest przeciąganie arkuszy po podłożu oraz przesuwanie jeden po drugim, ponieważ w ten sposób zarysujemy ochronną zewnętrzną powłokę. Co ważne, podczas załadunku, a tym samym rozładunku każdy arkusz blachy przenosimy pojedynczo i pionowo, chwytamy go w miejscu przetłoczeń, ponieważ w tych właśnie miejscach odznaczają się największą sztywnością. Na 1 metr bieżący arkusza powinna przypadać jedna osoba, np. do rozładunku arkuszy o długości 4 m.b. potrzebne są 4 osoby. Nieodpowiedni rozładunek może spowodować, że blachy będą się giąć ponad swoją wytrzymałość i odkształcać na krawędziach, co będzie widoczne na już ułożonym pokryciu dachowym. Rozładunek blach można przeprowadzić również mechaniczne – za pomocą urządzeń dźwigowych lub wózka widłowego o odpowiednim rozstawie wideł (musi być dostosowany do długości blachy).

Uwaga! Sprawdźmy, czy dostarczony przez przewoźnika towar zgadza się z dołączoną specyfikacją. Jeśli zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia, opiszmy je dokładnie w protokole odbioru lub liście przewozowym, przewoźnik powinien nasze uwagi potwierdzić podpisem.

Składowanie, budowa, panel na rąbek, przechowywanie

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

Dachy
Składowanie materiałów

Bezpieczne składowanie materiałów budowlanych na placu budowy Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach nie […]

Czytaj dalej
Dachy
Jak się zabezpieczyć przed śniegiem - bezpieczny dach

Bardzo często inwestorzy chcąc zaoszczędzić na kosztach budowy dachu, a tym samym na domu, rezygnują z […]

Czytaj dalej
Blachodachówki, Dachy
Rodzaje pokryć dachowych - nie tylko blachodachówka

Jeśli mówimy o blaszanych pokryciach dachowych, to zazwyczaj mamy na myśli blachodachówki. Nic dziwnego, ponieważ większość […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej