Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
Dachy

Jak się zabezpieczyć przed śniegiem – bezpieczny dach

Bardzo często inwestorzy chcąc zaoszczędzić na kosztach budowy dachu, a tym samym na domu, rezygnują z montażu zabezpieczeń przeciwśniegowych. Zupełnie niesłusznie, ponieważ zsuwający się z dużą prędkością i bez kontroli ciężki śnieg jest zagrożeniem.

Zsuwający się z dachu śnieg jest niebezpieczny – szczególnie w czasie odwilży jest bardzo ciężki. Nie tylko może uszkodzić rośliny czy samochody znajdujące się w pobliżu domu, ale również ciężka masa może odkształcić lub zerwać rynny, a także uszkodzić pokrycie dachowe. Stanowi także zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi i zwierząt domowych. Zatem nie rezygnujmy z montażu zabezpieczeń przed śniegiem. Nie jest to tak duży wydatek, a w wielu przypadkach na pewno mniejszy niż naprawienie wyrządzonych szkód. 

jak zabezpieczyc przed sniegiem dach

Ważne zabezpieczenia przeciwśniegowe

Zabezpieczenia przed śniegiem są konieczne na wszystkich dachach stromych, szczególnie tych o dużym kącie nachylenia, ponieważ śnieg zsuwa się z nich najszybciej. Ich głównym zadaniem jest zatrzymanie zsuwającego się z połaci dachowej śniegu, a przynajmniej rozdzielenie dużej masy na mniejsze części. Najwygodniej zabezpieczenia przeciwśniegowe zamontować podczas układania pokrycia dachowego. Projekt dachu powinien przewidzieć montaż takich elementów. Ich rodzaj i rozstaw dobiera się m.in. w zależności od kształtu dachu i stopnia nachylenia połaci oraz rejonu, w jakim zbudowany jest dom. Umiejscowione są zazwyczaj nad wejściem do domu, ścieżkami przy domu, wjazdem do garażu oraz miejscem parkingowym. Jeśli na montaż zabezpieczeń przeciwśniegowych zdecydujemy się już podczas eksploatacji domu, to również jest taka możliwość. Co ważne, powinny być one dobierane zgodnie z zalecaniami producenta pokrycia dachowego

Zabezpieczenia przed śniegiem – do wyboru do koloru

Renomowani producenci pokryć dachowych posiadają w swojej ofercie zabezpieczenia przeciwśniegowe. Są nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. Bez najmniejszego problemu dobierzemy je do swojego dachu, dzięki czemu zachowa on spójny i atrakcyjny charakter. Poza tym możemy mieć pewność, że wszystkie akcesoria są ze sobą kompatybilne, a tym samym zapewnią skuteczną ochronę przed zsuwającym się z połaci śniegiem oraz lodem. Wybór jest duży, więc na pewno znajdziemy coś dla siebie.

Płotki przeciwśniegowe do paneli na rąbek. Składają się z rurek stalowych ocynkowanych, aluminiowych lub miedzianych o średnicy około 35 mm. Rurki mocowane są do stalowych pokryć (np. blachodachówek) za pomocą zacisków, które z kolei mocuje się do rąbków stojących (kształtowanych na połączeniach arkusza blachy). Zazwyczaj na dachu umieszcza się kilka rzędów rurek. Pamiętajmy, aby stosować rurki z tego samego materiału co pokrycie dachowe, np. do pokryć blaszanych ocynkowanych wybieramy zabezpieczenia ze stali ocynkowanej lub aluminium. Dodatkowo te zabezpieczenia przed śniegiem malowane są proszkowo farbą, najczęściej w popularnych kolorach, a także typowych dla pokryć dachowych danego producenta.

Płotki przeciwśniegowe. Konstrukcja przypominająca kratownicę blokuje i częściowo rozbija zsuwającą się o dużej masie czapę śniegową. Najczęściej wykonywana jest z aluminium lub stali, zabezpieczona jest przed działaniem czynników atmosferycznych ocynkiem lub lakierem (np. poliestrowym) o wysokiej trwałości i odporności. Płotki przeciwśniegowe – w zależności od producenta i stosowanego systemu – mogą mieć różną długość od 2 do 3 m. Elementy te połączone ze sobą mogą tworzyć długie rzędy (łączy się je za pomocą klamer) lub można je zamontować w kilku rzędach (rozwiązanie to jest spotykane przede wszystkim w górach i rejonach z dużymi opadami śniegu).

Rozpruwacze śniegu. Inaczej śniegołapy. Rozdzielają dużą zsuwającą się czapę śniegu. Ich zadaniem jest również ochrona płotków przeciwśnieżnych, które pod nadmiernym obciążeniem mogą zostać powyginane. Rozpruwacze śniegu montuje się, gdy połać dachowa jest dłuższa niż 3 m. Rozmieszczone są naprzemiennie w dwóch rzędach – odstęp między rzędami wynosi 1 m, natomiast odstęp między śniegołapami to 0,5 m.

Dostępne są również inne zabezpieczenia przeciwśniegowe, np. belki drewniane czy stopery. Pamiętajmy, że wszystkie zabezpieczenia dobieramy w zależności od rodzaju pokrycia.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter