
Informowaliśmy w różnych komunikatach i wpisach, że jednym z elementów naszej strategii jest oparcie się na tzw. zielonej energii. Obok inwestycji w farmy wiatrowe, zagospodarowania dachów hal produkcyjnych w Sokołowie (fotowoltaika) czy inwestycji w farmy fotowoltaiczne, obecnie stawiamy także na zwiększenie autonomii energetycznej naszych oddziałów.
Na początku listopada w naszym oddziale we Wrocławiu uruchomiliśmy kolejną inwestycję, która jest częścią „zielonej strategii” Blachy Pruszyński. Od kilku lat, konsekwentnie stawiamy na ekologiczną transformację naszej grupy, szczególnie spółek produkcyjnych, które z racji specyfiki branży charakteryzują się wysokim zużyciem energii elektrycznej.
W połowie tego roku informowaliśmy Państwa o przygotowaniach do uruchomienia kolejnej farmy wiatrowej, w Żelechlinku, której operatorem jest firma z naszej grupy – Wyjątkowo dłuuugi nocny transport, na początku października zakończyliśmy kolejny etap pokrywania dachów hal produkcyjnych w naszej głównej siedzibie – Ekologia to dla nas priorytet. W ślad za tymi, a także innymi inicjatywami naszej grupy, zaczynamy realizacje kolejnego projektu – zwiększenie autonomiczności energetycznej naszych oddziałów. Bazując na doświadczeniach z Sokołowa, zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie tej inicjatywy w oddziale Wrocław. Domasław to nowa siedziba oddziału Wrocław otwarta po zmianie lokalizacji, na którą składa się nowoczesna hala magazynowa wraz z przestrzenną częścią biurową, a także znacząco większą przestrzenią wokół oddziału. Między innymi ten większy obszar, pozwolił na przeznaczenie części powierzchni pod instalację fotowoltaiczną.
Kompleks fotowoltaiczny Wrocław – składa się ona z trzech stelaży fotowoltaicznych, dysponujących mocą znamionową na poziomie 49,05kw. Panele fotowoltaiczne, zajmujące łączną powierzchnię ponad 233 m2 są zamontowane na wolnostojącej, dwuoporowej konstrukcji wykonanej ze stali Magnelis®. Naturalnie jak każda instalacja fotowoltaiczna, generuje ona prąd stały, który wymaga przetworzenia by mógł być wykorzsytywany przemysłowo i indywidualnie. W tym wypadku za ten proces odpowiadają dwa inwertery (tzw. falowniki), które zmieniają prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) – tak dobrze nam znany z gniazdek w domu.
Naturalnie cały projekt jest zaplanowany w kontekście zapotrzebowania energetycznego naszego oddziału we Wrocławiu i zgodnie z mocą znamionową, jest w stanie pokryć do 100% zapotrzebowania energetycznego całego oddziału, w zależności od pogody.
W zależności od sytuacji i tego jak inwestycja zrealizuje zaplanowane dla niej założenia, tego typu projekty będą kontynuowane w innych naszych oddziałach, tak by sukcesywnie maksymalizować udział OZE w naszym miksie energetycznym.




Laura Grzyb po raz kolejny udowodniła swoją klasę, wygrywając walkę na gali KSW 111 w Trzyńcu przez efektowny nokaut. Niepokonana mistrzyni Europy w boksie kontynuuje serię zwycięstw, tym razem w MMA. Marka Blachy Pruszyński z dumą wspiera Laurę w jej sportowej drodze i kolejnych sukcesach.
Czytaj dalejSezon 2025/2026 TAURON Ligi rozpoczął się wyjątkowo emocjonująco. Już w pierwszej kolejce kibice mogli oglądać starcie mistrzyń Polski z DevelopRes Rzeszów oraz BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała. Mecz był pełen zwrotów akcji i pokazał, że polska siatkówka damska stoi na bardzo wysokim poziomie. DevelopRes, choć wzmocniony latem nowymi zawodniczkami, w tym reprezentantką Polski Julitą Piasecką, ostatecznie uległ gospodyniom 1:3, a nagrodę MVP otrzymała Taylor Bannister.
Czytaj dalejZałoga Byśkiniewicz/Jastrzębski po raz pierwszy zdobyła zwycięstwo w RSMP, a równocześnie Rajd Nyski pozostawił niezatarty ślad w historii polskiego motorsportu jako rajd pełen emocji, adrenaliny i trudnych lekcji. To był weekend pełen skrajnych emocji – od sportowej satysfakcji po żal i smutek, który na długo pozostanie w sercach uczestników i kibiców.
Czytaj dalej