Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
Rynny

Wybieramy system orynnowania

Rynny i rury spustowe – na co zwrócić uwagę wybierając orynnowanie?

Zadaniem rynien i rur spustowych jest odprowadzenie wody deszczowej z połaci dachowej jak najdalej od elewacji domu. Aby system rynnowy spełniał swoją funkcję, musi być wykonany z trwałych materiałów, odpowiednio dobrany i oczywiście prawidłowo zamontowany. Ponadto musi pasować do charakteru budynku. 

Orynnowanie to nie tylko rynny i rury spustowe, to również inne niezbędne elementy, np. mufykolanka, rynhaki, denka, sztucery czy rewizje. Z tego też powodu najlepiej jest zainwestować w kompletny system rynnowy pochodzący od jednego producenta (np. system NIAGARA Blachy Pruszyński), wtedy wszystkie elementy będą dopasowane, trudno też będzie popełnić błędy podczas montażu. Wybierając rynny, najważniejszy jest jednak materiał, z jakiego zostały wykonane.

Rynny i rury spustowe – na co zwrócić uwagę wybierając orynnowanie?

Rynny i rury spustowe – z jakiego materiału?

Bardzo często inwestorzy decydują się na orynnowanie ze stalowej ocynkowanej blachy, która zabezpieczona jest dodatkowo powłokami ochronnymi. Rynny bez powłoki stosowane są już sporadycznie, ponieważ nie są zbyt trwałe (około 25 lat) oraz ich montaż jest skomplikowany – elementy łączy się przez lutowanie. Rynny stalowe ocynkowane są odporne na uszkodzenia mechaniczne, dobrze znoszą zarówno niską temperaturę, jak i silne nasłonecznienie. Dość łatwo je też naprawić, ponieważ pod wpływem uderzenia nie pękają, a jedynie się odkształcają. Powłoka oprócz ochrony pełni również funkcję dekoracyjną, niestety trzeba uważać, aby nie porysować jej podczas montażu, również gałęzie mogą ją uszkodzić. Uszkodzone powłoki są podatne na korozję. Trwałość rynien stalowych ocenia się na około 50 lat. Możemy również zdecydować się na rynny aluminiowe, zabezpieczone przed korozją lakierem, poliestrem lub akrylem. Innym rodzajem orynnowania są rynny z blachy tytanowo-cynkowej. Są dość drogie, jednak bardzo trwałe (około 100 lat), ponadto nie wymagają konserwacji. Dostępne są w dwóch wersjach – fabrycznie patynowane lub bez patyny (mają wtedy metaliczną szarą barwę). Na rynku dostępne są także rynny miedziane – najdroższe ze wszystkich systemów orynnowania, ale i najtrwalsze (nawet do 300 lat). Wykonane są z czystej miedzi lub z powłoką z cynku lub akrylu. Mogą być patynowane lub same z upływem czasu pokrywają się patyną i zmieniają kolor na zielonkawy. Nie można ich zastosować, gdy dach został pokryty blachodachówką, ponieważ może zajść zjawisko elektrokorozji. Alternatywą dla rynien metalowych są rynny z PVC (polichlorku winylu) – stosunkowo często wybierane przez inwestorów. Ich trwałość to około 40 lat. Rynny plastikowe są barwione w masie, dzięki czemu nie widać na nich zarysowań, a te nie wpływają na trwałość orynnowania. Jednak są dość wrażliwe na zmiany temperatury (pod wpływem wysokiej temperatury miękną, natomiast pod wpływem mrozu mogą się kruszyć), podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz wrażliwe na promienie słoneczne (mogą nawet zmienić kolor). Warto wiedzieć, że rynny mogą być wykonane także z drewna – są idealnym uzupełnieniem domu drewnianego.

Rynny i rury spustowe – z jakiego materiału?

Kształt rynien

Najpopularniejsze są rynny o przekroju półkolistym o średnicy od 10 do 20 cm. Taki kształt zapewnia swobodny przepływ wody opadowej. Na małych dachach wystarczą rynny o średnicy 10 cm, jednak znaczenie przy ich doborze ma również ilość opadów. Przyjmuje się, że na 1 m2 rzutu poziomego dachu potrzebne jest 0,8-1 cmprzekroju poprzecznego rynny. Co ważne, aby woda mogła swobodnie spływać, rynny muszą być ułożone z 0,5-2-procentowym spadkiem w kierunku rury spustowej. Większą przepustowością odznaczają się rynny o przekroju półeliptycznym. Zazwyczaj stosuje się je na dużych połaciach dachowych. Możemy również zdecydować się na rynny o przekroju trapezowym lub prostokątnym o podstawie 10 lub 15 cm. Podczas doboru i zakupu orynnowania pamiętajmy, że przekrój rury spustowej nie powinien być mniejszy niż 75 procent przekroju rynny.

Kształt rynien

Kolory orynnowania

Systemy rynnowe dostępne są w różnych kolorach, dlatego bez problemu dobierzemy je do stylistyki domu. Najczęściej rynny współgrają z odcieniem pokrycia dachowego bądź elewacji. W ten sposób nie są przesadnie wyróżnione i tworzą z budynkiem spójną całość. Standardem są rynny w różnych odcieniach szarości, brązów, czerwieni, białe i zielone – ponieważ takie właśnie pokrycia dachowe i elewacje są popularne. Jednak wachlarz kolorystyczny jest znacznie szerszy, a wybierając rynny stalowe powleczone lakierem, możemy praktycznie otrzymać każdy odcień.

Kolory orynnowania

Okres gwarancji systemu rynnowego

Producenci orynnowania stalowego zazwyczaj na swoje wyroby udzielają 30-35-letniej gwarancji. W przypadku rynien PVC okres gwarancji jest krótszy i wynosi 10 lat. Przeczytajmy dokładnie warunki gwarancji. Jej uznanie jest standardowo uzależnione od prawidłowego montażu, a także systematycznego czyszczenia i konserwacji, jednak mogą istnieć inne uwarunkowania.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

Dachy
Geometria dachu - dlaczego jest ważna?

Geometria dachu – sprawdź przed ułożeniem pokrycia Blachodachówki montuje się łatwo i szybko. Jednak aby efekt […]

Czytaj dalej
Blachodachówki, Dachy
Rodzaje pokryć dachowych - nie tylko blachodachówka

Jeśli mówimy o blaszanych pokryciach dachowych, to zazwyczaj mamy na myśli blachodachówki. Nic dziwnego, ponieważ większość […]

Czytaj dalej
Dachy
Jaki dach wybrać - rodzaje dachów

Na  wygląd naszego domu, a także rozmieszczenie pomieszczeń na poddaszu oraz ich funkcjonalność znaczący wpływ ma […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej