Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
Dachy

Jakie prace budowlane można wykonać samemu?

Budowa domu systemem gospodarczym – jakie prace możemy wykonać samodzielnie?

Chcąc obniżyć koszty budowy domu, czasami decydujemy się na wykonanie niektórych prac budowlanych samodzielnie lub z pomocą przyjaciół. Zakres przeprowadzanych robót zależy m.in. od naszych umiejętności i czasu, który możemy na nie poświęcić. 

Nawet jeśli nie jesteśmy specjalistami z dziedziny budowlanki, to niektóre prace możemy wykonać samodzielnie. Zanim do nich przystąpimy, warto się dobrze przygotować. Z pomocą przychodzą nam instrukcje producentów materiałów budowlanych czy wskazówki innych inwestorów, którzy na różnych forach budowlanych chętnie dzielą się zdobytą wiedzą. Niemniej ważny jest odpowiedni sprzęt – gdy nie mamy odpowiedniego, zawsze możemy go wypożyczyć, gdyż jednorazowy zakup specjalistycznych narzędzi często jest nieopłacalny. Co ważne, jeśli zamierzamy budować dom systemem gospodarczym, to wybierając projekt domu, postawmy na prostotę – mało skomplikowana bryła jest po prostu łatwiejsza w realizacji.

Budowa domu systemem gospodarczym – jakie prace możemy wykonać samodzielnie?

Samodzielna budowa domu – zrób to sam

Do najłatwiejszych prac, niestety czaso- i pracochłonnych należy samodzielne wykonanie wykopów pod fundamenty. Aby prace przebiegały szybciej, warto skorzystać z pomocy przyjaciół i zaopatrzyć ich w łopaty. Także z wykopami kanalizacyjnymi czy wodociągowymi powinniśmy poradzić sobie bez problemu. Możemy również pokusić się o wylanie ławy pod fundamenty. Pamiętajmy jednak, że fundament powinien być monolitem, dlatego najbezpieczniej jest zamówić odpowiednią mieszankę betonową z betoniarni. Najpopularniejszym rodzajem stropów w budownictwie jednorodzinnym jest strop gęstożebrowy Teriva. Jeśli mamy pewne doświadczenie budowlane, możemy belki i pustaki stropowe ułożyć bez pomocy fachowców. Jednak tak samo jak w przypadku fundamentów, do jego zalania zastosujmy beton z betoniarni. Inwestorzy bardzo często wykonują samodzielnie ścianki działowe z lekkiej cegły czy bloczków z betonu komórkowego. Popularne – szczególnie na poddaszu użytkowym – są ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych. Mało skomplikowana sucha zabudowa sprawia, że zazwyczaj płytami g-k wykańcza się skosy poddasza czy wykonuje sufity podwieszane – z tą pracą też powinniśmy poradzić sobie bez problemów. Do prac, do których nie musimy zatrudniać specjalistów, należy także montaż rur i rynien spustowych. Pamiętajmy jednak, że orynnowanie musi zostać dobrane do powierzchni dachu. Najlepiej wybrać gotowy system rynnowy pochodzący od renomowanego producenta, np. Blachy Pruszyński – ponadto doradcy firmy pomogą dobrać nam odpowiednie orynnowanie. Mało kłopotliwe jest też wykonanie ogrodzenia z siatki czy paneli ogrodzeniowych.

Samodzielna budowa domu – zrób to sam

Samodzielna budowa domu pod kontrolą fachowca

Gdy nie mamy doświadczenia, lepiej zrezygnować z samodzielnego murowania ścian zewnętrznych, chociaż rozwiązania systemowe ułatwiają nam to zadanie. Możemy jednak zostać pomocnikiem murarza i pod jego nadzorem wykonywać prace budowlane. Co ważne, aby nie popełnić trudnych do naprawienia błędów, to murarz powinien wyciągać narożniki. Jeśli ściany zostały równo wymurowane, to możemy ocieplić je samodzielnie. Przyklejenie styropianu, wtopienie siatki i zaciągnięcie tynkiem nie jest skomplikowane. Jednak jeżeli nie mamy wprawy, to już nałożenie tynku cienkowarstwowego lepiej powierzyć fachowcom. Tak samo jak układanie dachówek czy blachodachówki – późniejsze naprawienie błędów jest dość kosztowne. Natomiast samodzielnie możemy ułożyć gonty bitumiczne.

Czy samodzielna budowa domu się opłaca

Na samodzielną budowę domu decydują się inwestorzy, którzy chcą zaoszczędzić na robociźnie. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, jakiego rzędu będą to oszczędności, gdyż wszystko zależy od zakresu samodzielnie przeprowadzonych prac. Chociaż szacuje się, że przy dużym zaangażowaniu można obniżyć koszty budowy domu nawet o 20%. Niestety budowa domu systemem gospodarczym jest dość długotrwała – a im dłużej budujemy dom, tym koszty inwestycyjne będą większe. Ponadto decydując się na system gospodarczy, zazwyczaj każdą wolną chwilę spędzamy na placu budowy. I chociaż postawienie własnoręcznie domu do duża satysfakcja, to nie każdy jest w stanie spędzić każdy weekend i urlop na placu budowy. Pamiętajmy o tym.  

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

Dachy
Jak znaleźć solidną ekipę budowlaną?

Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej jest sporym wyzwaniem. Warto za poszukiwania zabrać się minimum 2-3 miesiące przed […]

Czytaj dalej
Dachy
Jak długo trwa budowa domu? Harmonogram projektu

Harmonogram budowy domu – jak długo trwa budowa domu Nie ma w tym nic dziwnego, że […]

Czytaj dalej
Dachy
Jaki dach wybrać - rodzaje dachów

Na  wygląd naszego domu, a także rozmieszczenie pomieszczeń na poddaszu oraz ich funkcjonalność znaczący wpływ ma […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej