Przeglądaj stronę jako: Dystrybutor
MENU
akcesoria dachowe, konserwacja i zabezpieczenia, dachy

Jak bezpiecznie usuwać śnieg z dachów z blachodachówki modułowej?

Zimą dachy muszą sprostać wielu wyzwaniom, a pogoda w naszym kraju jest nieprzewidywalna. Duże zagrożenie stwarza zarówno zalegający na połaci śnieg, jak i nagłe roztopy – i nie tylko dla pokrycia dachowego, ale także dla konstrukcji budynku, przechodniów czy zwierząt. Dlatego usuwanie śniegu z dachu jest konieczne. Jest to szczególnie ważne w przypadku pokrycia z blachodachówki modułowej, mimo że domy i dachy pokryte śniegiem wyglądają uroczo. Jak bezpiecznie usunąć biały puch dachów? Podpowiadamy.

zalegajacy snieg na dachu, usuwanie z polaci

Z tego wpisu dowiesz się jakie są:

Dlaczego usuwanie śniegu z dachu z blachodachówki modułowej jest ważne?

Usuwanie śniegu z dachu jest kluczowe, ponieważ nawarstwiający się ciężar śniegu może doprowadzić do odkształceń czy pęknięć blachy, a nawet konstrukcji budynku. Niebezpieczne są również nagłe roztopy. Powstałe nieszczelności będą skutkowały przeciekami do wnętrza dachu, wyrządzając uszkodzenia we wszystkich jego warstwach. Ponadto zsuwające się ciężkie czapy śniegu mogą doprowadzić do uszkodzenia czy oberwania rynny. Dlatego zimą na bieżąco należy usuwać śnieg z powierzchni dachu. Jednak najważniejszym powodem jest skutecznie zadbanie o nasze bezpieczeństwo, ponieważ zsuwające się z bryły śniegu są ogromnym zagrożeniem dla przechodzących pod dachem ludzi i zwierząt.

Po czym poznać, że nadszedł czas na usunięcie zalegającego śniegu z dachu?

Oczywiście do usuwania śniegu z pokrycia nie musimy przystępować, gdy śnieg ledwie poprószył i gdy nie ustały opady śniegu. Czyszczenie dachu przeprowadzamy:

  • gdy grubość zalegającego śniegu wynosi więcej niż 10 cm – to optymalne warunki na odśnieżanie dachów,
  • jeżeli zauważymy, że śnieg na dachu układa się w nienaturalny sposób – mogą to pierwsze oznaki zniekształceń pokrycia dachowego, w takim przypadku powierzchnię dachu należy odśnieżyć bez zbędnej zwłoki,
  • jeżeli opady śniegu są intensywne, ponieważ zbyt duży ciężar może zniszczyć konstrukcję.

Należy pamiętać, że ciężar zalegającego śniegu może być naprawdę znaczny, co zwiększa ryzyko katastrof budowlanych. Warstwa śniegu o grubości ok. 15 cm może ważyć 50 kg/m², a wilgotna czy zlodowaciała znacznie więcej, stanowiąc ogromne obciążenie i niekontrolowane zagrożenie dla dachów.

dom w śniegu, śnieg na dachu

Jak bezpiecznie usuwać śnieg z dachów z blachodachówki modułowej krok po kroku

Przygotowanie niezbędnych narzędzi: do usuwania śniegu z blachówki modułowej przydadzą się drewniane lub plastikowe łopaty (wybierzmy takie, które nie uszkodzą blachodachówki), długie drabiny oraz ewentualnie sprzęt zabezpieczający (uprzęże, liny). Nie wolno używać ostro zakończonych przedmiotów, aby nie doprowadzić do uszkodzeń blachodachówki modułowej, obróbek blacharskich czy orynnowania.

Zabezpieczenie terenu: upewnijmy się, że podczas odśnieżania dachu, w pobliżu nie przebywają niepożądane osoby oraz pozostawiliśmy cennych przedmiotów. Wyznaczmy również miejsce, na które będziemy zrzucać śnieg.

Prace na dachu: jeżeli mamy doświadczenie w usuwaniu śniegu, to możemy odśnieżanie przeprowadzić samodzielnie, praca ta nie wymaga specjalnych uprawnień. Starajmy się z śnieg usuwać delikatnie, aby nie doprowadzić do uszkodzeń blachodachówki. Co ważne, z powierzchni dachu śnieg usuwamy od górnej krawędzi, małymi partiami.

Kontrola po usunięciu: po zakończeniu odśnieżania usuńmy z dachu pozostałości śniegu. Sprawdźmy też, czy na dachu nie powstały jakiekolwiek uszkodzenia.

Ważne! Obowiązek odśnieżania dachu spoczywa na właścicielu nieruchomości, tak samo jak usuwanie sopli zwisających z połaci.

Jak uniknąć uszkodzenia blachodachówki podczas odśnieżania?

Aby uniknąć uszkodzeń blachodachówki modułowej, należy stosować wyłącznie narzędzia wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego, muszą być sztywne i elastyczne jednocześnie. Zakazane jest stosowanie metalowych narzędzi, ponieważ łatwo nimi zarysować blaszaną powierzchnię dachu. Ponadto nie używajmy zbyt dużej siły podczas odśnieżania. Starajmy się działać w sposób delikatny i przemyślany. Jeżeli nie mamy wprawy, odśnieżanie powierzchni dachu powierzmy osobom przeszkolonym, mającym uprawnienia do pracy na wysokości.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą zaleganie śniegu na dachu?

Zalegający na dachu śnieg może prowadzić do wielu problemów, w tym:

  • uszkodzeń konstrukcyjnych – ciężki, zbity śnieg może przeciążać dach, prowadząc do jego zniekształcenia,
  • nieszczelności – długotrwałe obciążenie sprzyja pojawieniu się nieszczelności, co zwiększa ryzyko zalania wnętrza budynku,
  • pojawienie się lodu – topniejący i ponownie zamarzający śnieg może prowadzi do powstania lodowych zastoisk, które znacznie obciążają konstrukcję dachu.

Jakie są koszty usług odśnieżania dachu?

Całkowity koszt usług odśnieżania dachu zależy przede wszystkim od wielkości dachu, ilości zalegającego śniegu, a także regionu. W przypadku niewielkich, mało skomplikowanych połaci kwoty zaczynają się od 4,50 zł/m². Jednak przy mocno rozbudowanych dachach i gdy osoby pracujące na dachu będą narażone na niebezpieczeństwo, to cena za m² wzrasta, ale zazwyczaj nie przekracza 7 zł//m². W tę cenę wliczone jest także zastosowanie specjalistycznego sprzętu alpinistycznego. Natomiast usuwanie sopli i nawisów śnieżnych kosztuje 3-5 zł/m, a wywóz śniegu 30-60 zł/m³. Jeśli nie mamy doświadczenia w usuwaniu śniegu z dachu, to warto ponieść te koszty, ponieważ możemy wyrządzić szkody, których naprawa będzie kosztowała znacznie więcej. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretnego wykonawcę, porównajmy oferty różnych firm.

Bariera przeciwśniegowa do blachodachówek
Bariera przeciwśniegowa do blachodachówek

Czy warto zainwestować w specjalne systemy antyśnieżne?

Chociaż nie jest to wymagane prawem i często pomijane w ramach oszczędności przy budowie domu, to lokata w systemy antyśnieżne przynosi długoterminowe korzyści. Przede wszystkim jest to inwestycja w bezproblemowe użytkowanie budynku, a także bezpieczeństwo domowników, przechodniów, zwierząt domowych i mienia. Zatem nie rezygnujmy z montażu zabezpieczeń przed śniegiem. Nie jest to znów tak duży wydatek, a w wielu przypadkach na pewno mniejszy niż naprawienie wyrządzonych szkód wyrządzonych przez zsuwający się w sposób niekontrolowany i dużą siłą śnieg. 

Zabezpieczenia przed śniegiem są niezbędne na wszystkich dachach stromych, zwłaszcza tych o dużym kącie nachylenia, gdzie śnieg zsuwa się najszybciej. Ich głównym celem jest zatrzymanie zsuwającego się śniegu z połaci dachowej lub przynajmniej rozdzielenie jego masy na mniejsze części, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowników. Najlepiej zamontować zabezpieczenia przeciwśniegowe podczas układania pokrycia dachowego, choć ich późniejszy montaż również jest możliwy.

Renomowani producenci blachodachówki modułowej oferują różnorodne rozwiązania w tym zakresie. Firma Blachy Pruszyński proponuje solidne systemy zabezpieczające, które są doskonale dopasowane do dostępnych modeli blachodachówek, skutecznie chroniąc przed zsuwającym się śniegiem i lodem.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

dachy
Jak znaleźć solidną ekipę budowlaną?

Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej jest sporym wyzwaniem. Warto za poszukiwania zabrać się minimum 2-3 miesiące przed […]

Czytaj dalej
dachy
Czyszczenie dachów - o czym warto pamiętać?

Jak czyścić blachodachówkę Blachodachówka na dachach polskich domów jest spotykana najczęściej. Inwestorzy doceniają jej wysoką jakość, […]

Czytaj dalej
dachy
Wymiana starego poszycia dachowego - na co warto zwrócić uwagę?

Wymiana starego pokrycia dachowego – na co warto zwrócić uwagę? Wymiana starego pokrycia to nie tylko […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej