Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
akcesoria dachowe, panele dachowe, dachy

Systemy ochrony przed śniegiem na dach na rąbek stojący

Blacha na rąbek, czy to wykonywana tradycyjnie, czy w postaci gotowych paneli, zyskuje rosnącą popularność w nowoczesnym budownictwie. Jakie zabezpieczenia przeciwśniegowe najlepiej pasują do tego typu pokrycia dachowego? Który system wybrać i dlaczego? Zobacz, na co zwrócić uwagę.

Czym jest system ochrony przed spadającym śniegiem i lodem?

Zadaniem barier przeciwśniegowych jest zatrzymanie śniegu i lodu zsuwających się z pokrycia dachowego. Ma to na celu zabezpieczenie przed niekontrolowanym uderzeniem zlodowaciałą, ciężką pryzmą spadającą z dachu. Chodzi o bezpieczeństwo i zdrowie osób przebywających przy budynku, ale też ochronę mienia w postaci samochodu, mebli czy roślin znajdujących się na terenie. Z tego powodu płotki przeciwśniegowe montuje się nad drzwiami wejściowymi, tarasem, bramą garażową oraz tam, gdzie spadający śnieg mógłby stwarzać zagrożenie.

Dlaczego dach na rąbek stojący wymaga barier przeciwśniegowych?

Obfite opady śniegu może nie są standardem w całym kraju, ale strefa klimatyczna nie może ich wykluczyć. Dach musi być na to gotowy.

Na dachach stromych zawsze powinno się montować zabezpieczenia przeciwśniegowe, niezależnie od rodzaju pokrycia dachowego.

Na połaciach krytych materiałem profilowanym, z blachodachówek albo pokryciem z dachówki, niekiedy niewielkie nachylenie dachu wystarcza i nie potrzeba płotków przeciwśniegowych.

Dla dachu na rąbek, którego powierzchnia jest równa i gładka, nawet w przypadku małego kąta nachylenia dachu może dojść do sytuacji, w której zlodowaciały śnieg oderwie się od powierzchni blachy i z impetem zsunie się w dół. Dlatego system barier przeciwśniegowych w newralgicznych miejscach dachów jest bardzo ważny.

Jakie są najpopularniejsze systemy ochrony przed śniegiem i lodem?

Płotki przeciwśniegowe

Przypominają ułożone poziomo drabinki, dlatego często też tak się je nazywa. Są dostępne w różnych rozmiarach, więc łatwo dopasować je do miejsc wymagających barier przeciwśniegowych na połaciach o różnych kształtach.

Montaż płotków przeciwśniegowych wymaga zastosowania specjalnych uchwytów, dostosowanych do pokrycia. Producenci mają odpowiednie rozwiązania w swoich ofertach. W przypadku dachu na rąbek uchwyty mają postać wsporników, które skręca się na felcach.

Noski lub śniegołapy

Zadaniem tych drobnych metalowych elementów jest spowalnianie osuwającego się śniegu i rozbijanie go na drobniejsze kawałki. Na dachu o małym nachyleniu mogą być zabezpieczeniem samodzielnym, natomiast często stanowią uzupełnienie dla klasycznych barier przeciwśniegowych.

Śniegołapy mają kolory dopasowane do dachu i różne kształty, mogą być półokrągłe, trójkątne, wąskie lub szerokie. Ich budowa dostosowana jest też do profilu materiału pokryciowego. Te do pokryć płaskich mają płaskie uchwyty przeznaczone do wsunięcia pod blachę albo montażu zewnętrznego na szczelnych nitach. Noski do dachówek mają wsporniki wyprofilowane pod montaż na łatach. Do blachodachówek i blach trapezowych stosuje się punktowe śniegołapy ze specjalnymi podcięciami albo długie proste bariery z wygiętej trójkątnie blachy płaskiej, przykręcane na wierzchu pokrycia.

Rura przeciwśniegowa

Zabezpieczenia przeciwśniegowe w postaci rur świetnie pasują do prostego dachu, bo ich surowy wygląd dobrze komponuje się z minimalistycznym w formie pokryciem dachowym. Rury mogą być aluminiowe lub miedziane, oba rodzaje są bardzo odporne na korozję.

Można je montować w układzie podwójnym lub potrójnym – przeznaczone są do tego specjalne wsporniki z fabrycznie przygotowanymi otworami. Wsporniki mają różną budowę, umożliwiającą zamocowanie ich do każdego materiału pokryciowego.

Bale przeciwśniegowe

Jak sama nazwa wskazuje, są to drewniane belki. Najlepiej prezentują się na połaciach dachowych domów drewnianych lub o architekturze regionów górskich, ale nie jest to regułą.

Bale mocuje się na wspornikach hakowych. Tego typu zabezpieczenia są masywne, więc sprawdzą się nawet na dachach stromych i tam, gdzie jest dużo śniegu. Zaletą bali jest też to, że można je łatwo zdemontować po okresie zimowym i założyć, kiedy spodziewamy się gęstych opadów.

Bariera przeciwśniegowa do paneli na rąbek
Bariera przeciwśniegowa do paneli na rąbek PD-510

Jak wybrać najlepsze zabezpieczenia przeciwśniegowe do dachu na rąbek stojący?

Nachylenie dachu

Im spadek większy, tym szybciej pryzmy śniegu i lodu zsuwają się po powierzchniach dachowych i tym mocniejszy powinien być system barier przeciwśniegowych. Jeśli do tego budynek stoi na terenie, gdzie występują obfite opady śniegu, zabezpieczenia takie jak płotek przeciwśniegowy muszą być odpowiednio wysokie, żeby go skutecznie zatrzymać. Ważny jest nie tylko dobór samych elementów ochronnych, ale również ich mocowania.

Do dachów na rąbek zaleca się barierę z rur. Są mocne, a przeznaczone do nich wsporniki mocuje się do rąbków w sposób stabilny i bezpieczny, bo nie ingerują w powierzchnię pokrycia – skręca się je zaciskowo na rąbkach. Wsporniki mają uchwyty odpowiednio pod dwa albo trzy elementy, zależnie od oczekiwanej wysokości bariery.

Łatwy montaż

I w przypadku rąbka rzemieślniczego, i gotowych paneli, wsporniki montuje się bezpośrednio na rąbku, na wysokości murłaty. To najprostszy i najszybszy system, a przy tym gwarantuje bezpieczeństwo nie tylko ze względu na nośność samej bariery, ale i pod kątem szczelności, bo dachy nie są przewiercane wkrętami. 

Estetyka

System przeciwśniegowy wykonany jest z aluminium, które nie rdzewieje i wykazuje dużą trwałość, a przy tym może być malowane na różne kolory. Ze względu na to, że nowoczesne pokrycia z blachy zazwyczaj są szare lub czarne, takie same najczęściej spotkamy również barwy akcesoriów przeciwśniegowych dla naszych dachów.

Sprawdzona jakość

Dopracowane detale, trwałość i odporność na uszkodzenia to priorytety, jeśli chodzi o bariery przeciwśniegowe dachów. Warto wybrać system o sprawdzonej renomie, polecany przez wykonawców i inwestorów.

Jakie są gwarancje na systemy ochrony przed śniegiem i lodem?

Bariery przeciwśniegowe nie stanowią integralnej części pokrycia. Są mocowane odrębnie, na własnych wspornikach, do tego ich elementy najczęściej pochodzą od innych producentów niż materiał pokryciowy. Dlatego niemożliwe jest zastosowanie tej samej gwarancji, co dla blachy. Najczęściej obowiązuje tu prawo rękojmi ze strony wykonawcy. Na system przeciwśniegowy standardowo rękojmia udzielana jest na dwa lata.

Panele dachowe na rąbek, zima

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter Skopiuj link

Podobne artykuły

dachy
Jak znaleźć solidną ekipę budowlaną?

Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej jest sporym wyzwaniem. Warto za poszukiwania zabrać się minimum 2-3 miesiące przed […]

Czytaj dalej
dachy
Czyszczenie dachów - o czym warto pamiętać?

Jak czyścić blachodachówkę Blachodachówka na dachach polskich domów jest spotykana najczęściej. Inwestorzy doceniają jej wysoką jakość, […]

Czytaj dalej
dachy
Wymiana starego poszycia dachowego - na co warto zwrócić uwagę?

Wymiana starego pokrycia dachowego – na co warto zwrócić uwagę? Wymiana starego pokrycia to nie tylko […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej