Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
dachy, rynny

Odprowadzenie wody z rynien – integracja rynien metalowych z systemami zarządzania wodą deszczową

Dawniej pod rurę systemu rynnowego podstawiano zwykłą beczkę. Obecnie mamy do wyboru rozmaite zbiorniki naziemne i podziemne. Idea pozostaje ta sama – szukamy sposobów na wykorzystanie deszczówki jako darmowego i ekologicznego źródła wody. Nowoczesne systemy rynnowe dobrze wpisują się w te potrzeby.

Co to są systemy zarządzania wodą deszczową?

Mówiąc w uproszczeniu – takie systemy to rozwiązanie odprowadzania wody deszczowej do zbiornika, skąd może być wykorzystana w domu i ogrodzie. W zależności od potrzeb i możliwości, mogą to być rozbudowane systemy z dużym podziemnym zbiornikiem i zaawansowaną instalacją do filtrowania i rozprowadzania wody, ale popularne są też zwykłe naziemne zbiorniki z kranikiem, ustawione obok ścian budynku.

Deszczówka, spływając z dachu, najpierw przez rynny, a potem rurami spustowymi jest odprowadzana w dół i zamiast trafiać do kanalizacji albo do gruntu w celu drenażu – w całości lub częściowo może zostać odprowadzona do ustawionego przy budynku zbiornika.

Odzyskiwanie wody opadowej umożliwia ograniczenie zużycia cennej wody pitnej z sieci. W domu nie do wszystkiego potrzebujemy przecież wody z wodociągów. Do celów gospodarczych z powodzeniem może być użyta ta odzyskana z deszczu.

Wody opadowe nadają się do podlewania ogrodu, czyszczenia podjazdów, tarasów, elewacji, zasilania przydomowych oczek wodnych, fontann, mycia samochodu, a nawet spłukiwania toalet w domu, jeśli zainwestujemy w podziemny zbiornik z instalacją rozprowadzającą.

Zależnie od oczekiwanej efektywności, możemy wybrać zbiorniki od kilkudziesięciu (naziemne) do nawet kilku tysięcy litrów (podziemne).

W jaki sposób rynny metalowe współpracują z technologiami zarządzania deszczówką?

Rynny to miejsce, gdzie bezpośrednio trafia deszcz. Rynny kierują go do rur spustowych, a te służą do odprowadzania wody w dół (dla drożności i efektywności ważna jest regularna konserwacja) System rynnowy odpowiada za odprowadzenie wody opadowej z połaci dachowych. Spływająca po pokryciu dachowym woda trafia do rynien, które zamontowane z odpowiednim spadkiem kierują ją do rur spustowych, te odprowadzają ją w dół do gruntu lub systemu zarządzania wodą deszczową. dlatego tak ważne jest by regularnie konserwować system rynnowy, zapapewniając w ten sposób jego skuteczność (drożność). Aby umożliwić odprowadzanie wody do zbiornika, potrzebny jest łapacz. Jest to element z uchylną klapką, mocowany w dolnej części rury spustowej. Po otwarciu klapki, woda zostaje przekierowana do zbiornika. Zamknięta klapka z powrotem kieruje wodę do gruntu lub instalacji ściekowej.

Łapacz deszczówki, jest dopasowany kształtem i kolorem do konkretnego modelu rynien – zarówno okrągłych, jaki i kwadratowych. Co więcej, czyszczak wyposażony w specjalną siatkę (kratkę) pełni też ważną rolę rewizji pionu spustowego, umożliwiając sprawne usunięcie ewentualnych zanieczyszczeń. Pamiętajmy, że regularna konserwacja systemu odwodnienia jest warunkiem jego sprawnego działania!

Rynny z tworzyw sztucznych również mają swoje akcesoria. Jednak jeśli chodzi o rynny metalowe system zarządzania wodą jest trwalszy, bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV i warunki atmosferyczne.

Jak zamontować łapacz deszczówki?

Jeśli kupujemy nowe rynny, wystarczy zamówić dodatkowo czyszczak i podczas montażu zostanie on zainstalowany na pionie spustowym. W przypadku gdy mamy już kompletny system odwodnienia, a chcielibyśmy doposażyć go w zbieracz deszczówki, musimy znać średnicę rury i zamówić element o takich samych wymiarach przekroju. Oczywiście do systemu metalowego zamawiamy odpowiedni systemowy czyszczak – każdy model ma w ofercie stosowne akcesoria.

Pod klapką stawiamy zbiornik na deszczówkę. Na rynku dostępne są różne zbiorniki, w rozmaitych kształtach, rozmiarach i o bardzo zróżnicowanym wyglądzie. Niektóre są wyłącznie funkcjonalne, inne mogą pełnić funkcję ozdobnego detalu przy budynku.

Ważne dla prawidłowego odprowadzania wody do zbiornika jest ustalenie wysokości, na jakiej zamontujemy zbieracz. W tym celu obok rury spustowej ustawiamy zbiornik i zaznaczamy ołówkiem linię maksymalnego poziomu wody. Następnie odmierzamy w górę i w dół odcinek, jaki musimy wyciąć – odpowiada on odległości między górnym i dolnym tłoczeniem w czyszczaku. Tłoczenia są odsunięte od krawędzi elementu, żeby umożliwić zachowanie zakładów na łączeniu. Po wycięciu odcinka pionu spustowego, należy odkręcić lub zluzować, w zależności od systemu, uchwyty rury odginamy lekko rurę i nasuwamy czyszczak. Niekiedy taki montaż wymaga demontażu części lub całości pionu spustowego.

Dlaczego integracja rynien metalowych z systemami zarządzania wodą deszczową jest ważna?

Ekologia zaczyna się w naszych głowach i w naszych domach. W obliczu zmian klimatycznych i globalnego deficytu wody pitnej po prostu należy wziąć pod uwagę konieczność oszczędzania wody. Nie bez znaczenia są też wysokie opłaty za wodę dostarczaną z sieci wodociągowej. Dzięki systemowi zarządzania deszczówką można w dłuższej perspektywie znacząco obniżyć koszty, a przy okazji sprzyjać środowisku.

Aby odprowadzać wodę deszczową bez ryzyka uszkodzenia powierzchni metalu, szczególnie ważne jest to, aby zainstalować łapacz systemowy zintegrowany z rurą spustową. Próbując na siłę dopasować inny element, można uszkodzić mechanicznie rurę lub sam łapacz powodując ich deformację, co wpłynie na ich drożność i zmniejszy przepływ i proces odprowadzania wody deszczowej będzie wówczas mniej skuteczny.

Jaki system rynnowy wybrać?

W ofercie Blachy Pruszyński dostępne są różne modele orynnowania, okrągłe i kwadratowe, ze stali powlekanej, aluminium, ocynkowane, z metalu z dodatkiem tytanu i cynku. Do wszystkich przewidziano systemowe czyszczaki. Jeśli masz pytania dotyczące produktów lub montażu, skontaktuj się z doradcami technicznymi, którzy podpowiedzą, co będzie najlepsze dla Twojego domu.

NIAGARA Tytan Cynk

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach, kiedy woda stała się cennym surowcem i liczymy każdą wylaną kroplę, wykorzystywanie naturalnego źródła, jakim jest deszcz, ma kluczowe znaczenie. Dobry system sprawia, że proces odprowadzania wody w dłuższej perspektywie może przynieść korzyści i dla środowiska, i dla naszych portfeli.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter Skopiuj link

Podobne artykuły

dachy
Jak znaleźć solidną ekipę budowlaną?

Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej jest sporym wyzwaniem. Warto za poszukiwania zabrać się minimum 2-3 miesiące przed […]

Czytaj dalej
dachy
Czyszczenie dachów - o czym warto pamiętać?

Jak czyścić blachodachówkę Blachodachówka na dachach polskich domów jest spotykana najczęściej. Inwestorzy doceniają jej wysoką jakość, […]

Czytaj dalej
dachy
Wymiana starego poszycia dachowego - na co warto zwrócić uwagę?

Wymiana starego pokrycia dachowego – na co warto zwrócić uwagę? Wymiana starego pokrycia to nie tylko […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej