Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
blachodachówki, dachy

Rodzaje pokryć dachowych – nie tylko blachodachówka

Jeśli mówimy o blaszanych pokryciach dachowych, to zazwyczaj mamy na myśli blachodachówki. Nic dziwnego, ponieważ większość inwestorów budujących domy właśnie nimi pokrywa dachy, doceniając ich walory użytkowe i estetyczne. Jednak to nie jedyne pokrycie z blachy. Czym więc możemy jeszcze pokryć dach?  

Blaszane pokrycia dachowe od bardzo wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością, przede wszystkim ze względu duże wzornictwo kształtów oraz kolorów, dzięki czemu umożliwiają realizację nawet najśmielszych projektów, a także tradycyjnych dworkowych domów. Są także stosunkowo tanie, jednocześnie trwałe i wytrzymałe – co potwierdza długa gwarancja producenta (często do 50 lat). Niewątpliwą zaletą pokryć z blachy jest również łatwość montażu, a co za tym idzie eliminacja błędów wykonawczych. Ze względu na swój niewielki ciężar mogą być układane zarówno na nowych, mocnych więźbach dachowych, jak i tych osłabionych kilkudziesięcioletnim upływem czasu. Pokrycia blaszane nożna układać na sztywnym pokryciu oraz ruszcie z łat i kontrłat.

Blachodachówki zawsze na topie

Blachodachówki produkowane są ze stalowej blachy, z obu stron ocynkowanej i dodatkowo pokrytej lakierem oraz powłokami ochronnymi, które zwiększają odporność pokrycia na korozję, promieniowanie UV, zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne. Dostępne są w wielu kolorach, tym samym spełniając nawet najbardziej wyrafinowane wymagania inwestorów (od popularnych szarych, grafitowych, przez tradycyjne czerwone po zielone, niebieskie, a nawet awangardowe żółte) i przetłoczeniach – zaczynając od tradycyjnych przypominających tradycyjną blachodachówkę (np. RUBIN czy SZAFIR firmy Blachy Pruszyński), poprzez finezyjne wariacje (np. LOARA), kończąc na blachodachówce w stylu skandynawskim (FIORD). Możemy wybierać wśród blachodachówek ciętych na wymiar lub panelowych. Blachodachówki cięte na wymiar  sprzedawane są często w arkuszach do 8 m długości. Sprawdzą się przy dachach prostych, jedno- lub dwupołaciowych. Oczywiście możemy je układać na dachach mocno rozbudowanych, jednak w tym przypadku musimy liczyć się z dużą ilością odpadów, będą więc po prostu nieekonomiczne. Natomiast blachodachówki panelowe mają postać małych arkuszy i właśnie te pokrycia polecane są na skomplikowane dachy, chociaż świetnie sprawdzą się również na dachach prostych. 

blachodachowki zawsze na topie
Dom jednorodzinny, realizacja dachu z użyciem blachodachówka OPTIMA od Blachy Pruszyński

Blacha na rąbek – nowoczesne panele

Tradycyjnie połączenie arkuszy na rąbek stojący wykonuje się ręcznie, jednak praca ta wymaga dużych umiejętności dekarskich i jest pracochłonna. Obecnie popularność zdobywają panele dachowe na rąbek – rąbek jest już odpowiednio wyprofilowany w fabryce. Montaż pokrycia dachowego przebiega szybko, ponieważ panele łączy się za pomocą zamków zatrzaskowych. Panele na rąbek stojący dobieramy w zależności od nachylenia dachu. Zasada jest taka – im mniejsze nachylenie połaci dachowej, tym większy powinien być rąbek. Panele produkowane są na dowolną długość w zależności od potrzeb konkretnego dachu – szerokość jest już narzucona przez producenta pokrycia. Dzięki temu otrzymujemy jednolitą powierzchnię bez poziomych połączeń. Panele na rąbek stojący sprawdzą się jako przykrycia nowoczesnych domów, jak i zabytkowych budynków.

Blacha na rąbek - nowoczesne panele
Dom jednorodzinny, realizacja dachu z użyciem panelu dachowego na rąbek (PD510, płaski) od Blachy Pruszyński

Blacha trapezowa – nietuzinkowe rozwiązanie

Zazwyczaj blachę trapezową widujemy na budynkach gospodarczych lub przemysłowych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykończyć nią dach domu jednorodzinnego. Blachy trapezowe wykonuje się najczęściej ze stali ocynkowanej (mają wtedy charakterystyczny srebrny kolor), dostępne są również z kolorowymi powłokami zabezpieczającymi. Producenci oferują blachy trapezowe w kilkunastu profilach. Efekt prawie płaskiego pokrycia osiągniemy, stosując blachę TR-14 lub TR-18 – liczba określa wysokość pokrycia w milimetrach, więc im większa liczba, tym wyższe przetłoczenie. Blachą trapezową można kryć wszystkie dachy o dowolnym kącie nachylenia (nawet do 90o), jednak najlepiej wyglądają na dachach prostych, ponadto w tym przypadku jest to ekonomiczne rozwiązanie, gdyż po budowie pozostaje niewielka ilość odpadów.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter Skopiuj link

Podobne artykuły

blachodachówki, dachy
Na co zwrócić uwagę kupując blachodachówkę?

W projekcje domu zazwyczaj określony jest już rodzaj pokrycia dachowego. Śmiało można stwierdzić, że najczęściej inwestorzy […]

Czytaj dalej
dachy
Jaki dach wybrać - rodzaje dachów

Na  wygląd naszego domu, a także rozmieszczenie pomieszczeń na poddaszu oraz ich funkcjonalność znaczący wpływ ma […]

Czytaj dalej
dachy
Jak obliczyć kąt nachylenia dachu?

Z punktu widzenia inwestora może się wydawać, że wiedza techniczna o kącie nachylenia dachu jest nieistotna. […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej