Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
dachy, rynny

Jak prawidłowo zamontować rynny metalowe – krok po kroku

Nowoczesne stalowe systemy rynnowe są bardzo trwałe i właściwie zamontowane będą bezawaryjnie pełnić swoją funkcję przez wiele lat. Który system wybrać? Jak przebiega prawidłowy montaż rynien? Co jest potrzebne i jakich błędów się wystrzegać?

Konsumencki Lider Jakości 2022 dla blachodachówek i Systemu NIAGARA

Wpis omawia n/w zagadnienia:

Montaż rynien metalowych krok po kroku

Montaż systemu rynnowego połączony jest zazwyczaj z montażem pokrycia dachowego, czyli rozpoczyna się zaraz po wykonaniu krycia wstępnego – w przypadku dachów skośnych.

Ułożenie pasa podrynnowego, membrany dachowej i podkonstrukcji

Membranę rozkłada się na krokwiach i przykleja do pasa okapowego (skroplinowego), a następnie wykonuje podkonstrukcję z łat i kontrłat o wymiarach 40 x 60 mm (zaleca się by membranę łączyć w miejscu połączeń za pomocą kleju lub taśmy dwustronnej, są dostępne również membrany z podwójnym paskiem klejącym). W miejscach haków nakrokwiowych przygotowuje się bruzdy. Wzdłuż krawędzi dachu rozciąga się siatkę owadową, chroniącą przed owadami i gryzoniami. W przypadku haków doczołowych, które mocuje się do deski czołowej, prace związane z siatką owadową wykonuje się w analogiczny sposób, ale dopiero po montażu rynien. Natomiast przed montażem haków należy zamontować obróbkę deski (pas podrynnowy) oraz skroplinową (pas okapowy do membrany).

Montaż haków

Haki rynnowe muszą być odpowiednio rozmieszczone – pierwszy około 15 cm od brzegu łaty, kolejne co 50-60 cm. Haki powinny być odsunięte od deski czołowej o 30 mm, tak by zagwarantować wlotową szczelinę wentylacyjną przez okres całego roku. Montując haki należy pamiętać o zapewnieniu spadku poziomu rynnowego: 3 mm na 1 m w kierunku pionu spustowego, a więc w kierunku sztucera, który jest najniższym punktem systemu rynnowego. Haki w miejscu połączeń rynien (przy złączce rynnowej) powinny mieć maks. rozstaw 30cm w celu zapewnienia odpowiedniej stabilności i szczelności połączenia.

Montaż rynien metalowych

Najpierw należy wyciąć otwór w dnie rynny – w tym miejscu, gdzie ma być pion spustowy. Należy przy tym pamiętać by otwór był takiej samej średnicy, co otwór w sztucerze (równy średnicy rury spustowej) oraz o zagięciu jego krawędzi w dół tak, by spływająca woda urywała się z krawędzi. Takie rozwiązanie zapewnia optymalną drożność systemu oraz ogranicza ryzyko podciągania kapilarnego kropel wody poza obszar sztucera. Jeszcze przed wpięciem w haki zdejmuje się też z rynien folię ochronną. Ważne, aby między rynnami pozostawić 5-10 mm dylatacji dla umożliwienia ruchów termicznych. Można też łączyć rynny na zakład, wkładając rynnę w rynnę. Następnie łączymy rynny na złączki. Podobnie wykonuje się połączenia rynien z narożnikami, z tą różnicą, że zaleca się wykonać to połączenie na zakład, w tym celu należy podciąć wulstwę narożnika by możliwe było wprowadzenie jej do wulstwy rynny. Takie rozwiązanie poprawia stabilność tego elementu, należy jednak pamiętać by połączenia na zakład wykonać zgodnie z kierunkiem spływu wody. W miejscu pionu spustowego montuje się sztucer. Zakłada się go od przodu rynny, zaginając blaszki montażowe na tylnej ściance. Na zakończeniu odcinka rynnowego potrzebne jest denko zamykające, które łączymy z rynną wciskając je. Producenci oferują różne denka np. Blachy Pruszyński do systemów rynnowych Niagara oferuje trzy rodzaje denek, dwa z nich wyposażone są w uszczelkę, jedno natomiast wymaga spoiwa.

Montaż pasa nadrynnowego

Obróbkę blacharską układa się na pierwszej łacie, wpuszczając dolną krawędź do rynny, dbając jednocześnie o jej ustawienie w równej linii. Odgrywa to znaczącą rolę w montażu pokrycia dachowego.

Montaż pionów spustowych

Rury spustowe montuje się za pomocą obejm wyposażonych w trzpienie do ściany budynku. Długość trzpienia zależy od grubości izolacji na ścianie budynku. Zaleca się stosowanie rozstawu obejm od 1,5m do 2m. Dwie rury łączy się ze sobą za pomocą mufy. W dachach z okapem dodatkowo montuje się kolanka tzw. odsadzki elementy składające się z dwóch kolan połączonych odpowiedniej długości rurą spustową łączące rurę ze sztucerem. Od dołu rurę spustową wprowadza się do osadnika lub montuje wylewkę na jej końcu.

Montaż systemu rynnowego z maskownicą – w przypadku rynny kwadratowej – wymaga na koniec wpięcia w haki i połączenia ze sobą wszystkich elementów maskujących. W przypadku systemu rynny okrągłej z maskownicą na etapie montażu haków należy zamontować uchwyty do montażu maskownicy – przy czym przewagą systemu okrągłego jest możliwość ustawienia spadku rynny przy jednoczesnym montażu maskownicy w poziomie. Prowadząc montaż systemu rynnowego ukrytego, montaż rynien to jedno, ale niezbędne są też prace takie jak wykonanie gzymsu i jego obróbek czy przygotowanie termoizolacji pionów spustowych. Z pomocą przychodzą gotowe kształtki izolacyjne, należy pamiętać, że w przypadku takiego systemu minimalna grubość izolacji na ścianie budynku to 20 cm. Wszystkie elementy wchodzą w skład kompletnego systemu odwadniającego.

Najczęstsze błędy popełniane podczas montażu rynien

Prawidłowy montaż rynien jest niezbędny dla zapewnienia jego funkcjonalności i szczelności, decyduje również w dużym stopniu o jego estetyce. Przed rozpoczęciem montażu należy zapoznać się z wytycznymi zawartymi w instrukcjach montażu producenta. Zalecenia w nich zawarte wskazują kolejność wykonywanych prac, niezbędnych elementów oraz niezbędnych narzędzi.

Do najczęstszych błędów należą:

  • brak wlotowej szczeliny wentylacyjnej zapewniającej odpowiednie funkcjonowanie wentylacji połaci,
  • źle dobrane haki rynnowe – to ważne zwłaszcza w przypadku systemów z maskownicą,
  • niewłaściwy rozstaw haków wzdłuż rynien,
  • niepoprawne usytuowanie rynny względem krawędzi połaci dachowej,
  • brak dylatacji umożliwiających ruchy termiczne rynien,
  • używanie nieodpowiednich narzędzi, co może prowadzić do uszkodzenia powierzchni rynien.

Montaż rynien jest wymagający. Zwłaszcza montaż rynien metalowych. Rynny stalowe wymagają staranności, dlatego montując rynny, należy robić to dokładnie i w taki sposób, aby nie uszkodzić materiału.

Jakie są rodzaje metalowych systemów rynnowych?

Rynny metalowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Na rynku dostępne są rynny stalowe powlekane, rynny stalowe ocynkowane, rynny miedziane albo rynny ze stopów z dodatkiem cynku, tytanu czy aluminium. Pamiętajmy, żeby montując rynny, zawsze używać narzędzi odpowiednich dla danego materiału. Poza materiałem, rynny metalowe różnią się również kształtem – mogą być rynny okrągłe lub kwadratowe. Popularne są też rynny z maskownicą, w tym system ukryty, czyli taki, gdzie piony spustowe schowane są w grubości ocieplenia i nie widać ich na elewacji budynku. Maskownica osłania wówczas rynny, korzystnie wpływając na estetykę, zwłaszcza w dachach bez okapu, charakterystycznych dla nowoczesnej architektury.  

Od czego zależy wybór rodzaju systemu rynnowego?

Decyzja o tym, z jakiego materiału mają być wykonane rynny, jaki mają mieć kształt i który system wybrać, zapada najczęściej na etapie projektu i jest podyktowana preferencjami estetycznymi, oczekiwaniami wobec trwałości, a także dostępnym budżetem. Jeśli chodzi o parametry techniczne systemu, to kryteria są bardziej rygorystyczne. Przykładowo długość rynien i ich głębokość zależą od wielkości połaci dachowej, rodzaje haków montażowych od specyfiki systemu i budowy dachu. Dobór rozwiązań zawsze powinien być rozpatrywany indywidualnie dla danego budynku.

Jakie narzędzia są potrzebne do montażu rynien metalowych?

Montaż rynien metalowych nie wymaga skomplikowanych narzędzi. Podstawowy sprzęt to:

  • sznurek lub żyłka do wyznaczenia poziomu haków rynnowych,
  • poziomica,
  • metrówka,
  • nożyce prawe i lewe do nacinania rynien,
  • piła do cięcia, aby zapewnić właściwą długość rynien,
  • młotek dekarski,
  • wkrętarka,
  • w przypadku systemów łączonych w sposób sztywny potrzebna będzie również lutownica.
Jak prawidłowo zamontować rynny metalowe – krok po kroku.
Jak prawidłowo zamontować rynny metalowe – krok po kroku.
Jak prawidłowo zamontować rynny metalowe – krok po kroku.
Jak prawidłowo zamontować rynny metalowe – krok po kroku.

Potrzebujesz wyceny albo porady?

Nie wiesz, który system rynnowy wybrać? Szukasz sprawdzonych dekarzy? Skontaktuj się z doradcami firmy Blachy Pruszyński.

Realizacje z wykorzystaniem systemów rynnowych NIAGARA

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

dachy
Jak znaleźć solidną ekipę budowlaną?

Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej jest sporym wyzwaniem. Warto za poszukiwania zabrać się minimum 2-3 miesiące przed […]

Czytaj dalej
dachy
Czyszczenie dachów - o czym warto pamiętać?

Jak czyścić blachodachówkę Blachodachówka na dachach polskich domów jest spotykana najczęściej. Inwestorzy doceniają jej wysoką jakość, […]

Czytaj dalej
dachy
Wymiana starego poszycia dachowego - na co warto zwrócić uwagę?

Wymiana starego pokrycia dachowego – na co warto zwrócić uwagę? Wymiana starego pokrycia to nie tylko […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej