Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
dachy

Podłoża pod pokrycia blaszane

Na trwałość i poprawność wykonania pokrycia blaszanego w dużej mierze wpływa podłoże. Kiedyś powszechnie stosowano sztywne poszycie, dzisiaj często zastępowane jest ono foliami czy membranami wstępnego krycia. Jednak wszystko zależy od rodzaju pokrycia dachowego. Co sprawdzi się więc pod blachodachówkę, blachę trapezową i płaską?

Folie i membrany wstępnego krycia (FWK, MWK) dzisiaj nie są już nowością i wielu inwestorów, a także dekarzy – jeśli mają wpływ na decyzję zleceniodawcy – wybiera to rozwiązanie, szczególnie że prace przebiegają szybciej, a koszt materiałów i robocizny jest tańszy niż tradycyjnego, pełnego deskowania i papy. Czasami jednak nie ma wyboru i musi być wykonane sztywne poszycie. Taka sytuacja ma miejsce np. w przypadku dachów płaskich o nachyleniu do 12o czy pokrytych blachą płaską – tutaj konstrukcja musi być mocna i sztywna. Natomiast blachodachówki i blachy trapezowe można układać zarówno na pełnym deskowaniu, jak i FWK. Wybór między deskowaniem a membraną tak naprawdę jest sprawą indywidualną inwestora, ale bardzo często szukają porady u dekarza. Pamiętajmy, że bez względu na wybór i rodzaj zastosowanych materiałów, musimy zadbać o prawidłowe wykonanie podłoża.

Tradycyjne pełne deskowanie

Mimo, że pełne deskowanie jest droższe i bardziej pracochłonne niż zastosowanie membran czy folii, to ma wielu zwolenników. Podkreślają oni takie zalety tego poszycia jak: większa sztywność i solidność konstrukcji dachu oraz doskonała szczelność nawet w przypadku skomplikowanych dachów (układając folię, ciężko byłoby ją osiągnąć). Ponadto warstwa desek i papy stanowi dodatkową oraz skuteczną warstwę izolującą akustycznie, co ma duże znaczenie w przypadku domów z poddaszem użytkowym. Inwestorzy doceniają również to, że nie ma konieczności natychmiastowego układania pokrycia blaszanego – nieprzykryta papa może nawet przez kilka sezonów pełnić funkcję tymczasowego pokrycia dachowego. Deskowanie możemy wykonać z wąskich desek (o szerokości do 150 mm i grubości 19-25 mm), sklejki wodoodpornej (o grubości 12-18 mm) oraz płyt drewnopochodnych (np. OSB, MFP, o grubości 15-22 mm). Na takim podłożu należy ułożyć papę i dopiero na nim wykonać z łat oraz kontrłat drewniany ruszt pod blachodachówki czy blachy trapezowe.

Dach deskowany, konstrukcja drewniana

Bardziej nowoczesne folie i membrany

Szybki montaż i dość niskie koszty to nie jedyne zalety folii i membran wstępnego krycia.  Fachowcy podkreślają, że wysoko paroprzepuszczalne folie i membrany doskonale odprowadzają wilgoć, nie dopuszczając do zawilgocenia więźby dachowej czy warstwy ociepleniowej. Ponadto podczas montażu pamiętać należy wyłącznie o zachowaniu tylko jednej szczeliny dylatacyjnej, którą wilgoć będzie odprowadzana na zewnątrz, a warstwa termoizolacyjna może stykać się z FWK. Membrany układa się poziomo do okapu, mocuje bezpośrednio na krokwiach za pomocą zszywek i dopiero na nie nabija się łaty oraz kontrłaty. Zadbajmy o to, aby folia wystawała poza ścianę przy okapie i szczycie minimum 200 mm. Pamiętajmy, aby nie naciągać zbyt mocno folii. Co ważne, pasy membrany muszą na siebie zachodzić – minimalny zakład to 150 mm.

Membrana dachowa

Blachodachówka i blacha trapezowa na drewnianym ruszcie

Układając blachodachówki oraz blachę trapezową należy wykonać ruszt drewniany. Kontrłaty – o wysokości minimum 40 mm przybijamy równolegle do krokwi, a jeśli podkład jest sztywny, mocujemy je bezpośrednio do podłoża. Natomiast łaty przybijamy prostopadle do kontrłat – pierwszą łatę przybijamy od okapu, od którego będziemy rozpoczynali montaż pokrycia. Zaleca się wykorzystanie łat o minimalnej szerokości 50 mm. Podczas układania łat szczególną uwagę należy zwrócić na zachowanie jednakowych odstępów między nimi. Rozstaw zależy od rodzaju blachodachówki i blachy trapezowej, gdyż są to elementy profilowane o różnej głębokości przetłoczeń i długości powtarzalnego modułu. Arkusz blachy powinien opierać się na łatach w najniższych punktach, dlatego też odległość między łatami musi pokrywać się z długością modułu przetłoczeń. Trochę inaczej wygląda sytuacja przy okapie. W tym miejscu między pierwszą a drugą łatą okapową odległość musi być mniejsza o ok. 60 mm od długości modułu przetłoczeń. Umiejscowienie pierwszej łaty uzależnione jest od odległości, na jaką należy wysunąć blachodachówkę w stosunku do orynnowania. Do przybijania kontrłat i łat wystarczą zwykłe gwoździe. Szczegółowych wytycznych najlepiej szukać u producenta konkretnych pokryć blaszanych. Na przykład firma Blachy Pruszyński na swojej stronie internetowej w zakładce Pliki do pobrania zamieszcza dokładne instrukcje montażu poszczególnych rodzajów blachodachówek i blach trapezowych. W razie wątpliwości możemy skonsultować się z przeszkolonymi doradcami technicznymi.

Konstrukcja drewniana, stelaż drewniany

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

dachy
Składowanie materiałów

Bezpieczne składowanie materiałów budowlanych na placu budowy Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach nie […]

Czytaj dalej
dachy
Jak się zabezpieczyć przed śniegiem - bezpieczny dach

Bardzo często inwestorzy chcąc zaoszczędzić na kosztach budowy dachu, a tym samym na domu, rezygnują z […]

Czytaj dalej
blachodachówki, dachy
Rodzaje pokryć dachowych - nie tylko blachodachówka

Jeśli mówimy o blaszanych pokryciach dachowych, to zazwyczaj mamy na myśli blachodachówki. Nic dziwnego, ponieważ większość […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej