Panele KARO to wyjątkowy produkt. Wykonane ze stali powlekanej są odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, takie jak deszcz, śnieg, wiatr i niska temperatura. To sprawia, że doskonale sprawdzą się na dachach w warunkach zimowych. Czym różnią się pod tym względem od innych pokryć?
Z tego wpisu dowiesz się jakie są:
Zacznijmy od tego, że podstawowym zadaniem dachów jest skuteczna ochrona wnętrz przed wiatrem oraz opadami deszczu i śniegu. Dlatego wybór odpowiedniego materiału do krycia na dachy strome jest niezwykle istotny. Niektóre materiały dachowe są bardziej odporne na zmienne warunki zimowe. Na przykład pokrycia blaszane, takie jak blachodachówki, blachy na rąbek stojący czy stalowe panele KARO, są trwałe i mało podatne na uszkodzenia związane z mrozem i wilgocią. Nie wystarczy jednak kierować się przy tym jedynie względami estetycznymi. Owszem, jest to istotne, ale ważniejszy jest dobór materiałów na pozostałe warstwy oraz – zależnie od tego – zaprojektowanie odpowiedniego ich układu.
Duże znaczenie ma wytrzymałość więźby dachowej. Każdą konstrukcję dachu projektuje się z uwzględnieniem w obliczeniach stref obciążenia wiatrem i śniegiem, a do tego dostosowuje się przekroje jej elementów z drewna. W regionach o dużych opadach śniegu wytrzymałość więźby dachowej jest większa niż w strefach o mniejszych opadach.
Równie ważny jest kąt nachylenia dachu. Im większy, tym szybciej śnieg będzie zsuwał się połaci. Dodatkowo ułatwią to gładkie powierzchnie z blach. Dachy płaskie nie mają tej zalety.
Wpływ na dach stromy zimą ma również właściwa wentylacja ich warstw wewnętrznych. Pozwala ona zapobiec gromadzeniu się wilgoci pod pokryciem z blach i tworzeniu się lodu na powierzchni połaci.
Kolejną kwestią jest zapewnienie skutecznej izolacji termicznej. To od jej grubości w dużej mierze zależy izolacyjność cieplna domu. Dobrze zaizolowany dach pomaga utrzymać ciepło wewnątrz, a to zmniejsza koszty ogrzewania i gwarantuje komfort mieszkańcom.
Nadmiar śniegu i lodu na połaciach może prowadzić do wielu zagrożeń dla budynku. Oto główne problemy, na które warto zwrócić uwagę.
Zapobiegać tym zagrożeniom pozwala regularna konserwacja, usuwanie zalegającego śniegu i lodu oraz dbałość o prawidłową izolację cieplną i wentylację. Dzięki temu można znacznie zredukować ryzyko uszkodzeń dachu w zimie.
Panele KARO wyróżniają się kilkoma unikalnymi cechami, które sprawiają, że są one doskonałym wyborem na pokrycie dachowe.
Dzięki tym cechom stalowe panele KARO zima gwarantują trwałość, funkcjonalność i niepowtarzalną estetykę.
Który z materiałów na dach jest najlepszy? Odpowiedź jest prosta: ten, który będzie właściwie dobrany pod wieloma względami, między innymi do kształtu dachu, strefy obciążenia śniegiem i wiatrem, otoczenia budynku, nachylenia połaci czy sposobu zagospodarowania poddasza. Dotyczy to także paneli KARO. Zimą sprawdzą się one jednak nieco lepiej niż kilka innych pokryć dachowych.
Obydwa pokrycia są tak samo odporne na niską temperaturę, która panuje zimą w Polsce. Niewielka różnica wynikająca ze struktury powierzchni tych materiałów dotyczy jedynie odprowadzania wody, zalegania śniegu i tworzenia się lodu. Z gładkiego pokrycia z paneli woda łatwiej spływa, więc nie tworzy się lód na krawędziach połaci, a śnieg rzadziej na nim zalega niż na dachówkach, zwłaszcza naturalnych, bez angoby czy glazury.
I panele, i blachodachówki są wykonane z tej samej blachy. Mają więc podobne parametry. Ich powierzchnia jest też tak samo gładka (poza blachodachówkami z posypką z kruszywa naturalnego). Tym, co może wpłynąć na różnicę są uskoki i profilowanie blachy. Przy niskim kącie nachylenia połaci mogą one zatrzymywać śnieg, a jeśli blacha nie ma uformowanych rowków kapilarnych również nieco spowalniać spływ wody, sprawiając że w niskich temperaturach zamarza ona, tworząc cienką warstewkę lodu.
Tu różnice są jeszcze mniejsze niż przy pokryciach z blachodachówek, zwłaszcza jeśli porównujemy panele KARO z panelami na rąbek. Jedyne co może przesądzić o niewielkiej przewadze tych pierwszych to format blachy. Niewłaściwie zamontowane pokrycie z paneli na rąbek o znacznej długości może się falować wskutek kurczenia się pod wpływem niskiej temperatury.
Zapobiegać przeciążeniom należy już na etapie przygotowywania projektu dachu, uwzględniającego wszystkie rodzaje obciążeń, jakim będzie on poddawany, między innymi warstwą wstępnego krycia, wiatrem i śniegiem. Dzięki temu nie będziemy mieć wątpliwości dotyczących
Bezpieczeństwo mieszkańców zależy też od wykonania dachu. Powinien być postawiony zgodnie z projektem budowlanym, a wszelkie wprowadzane zmiany (na przykład drewno stosowane na więźbę dachową, rodzaj pokrycia, podkład pod pokrycie) uzgodnione z projektantem i kierownikiem budowy.
W równomiernym rozłożeniu temperatury pomaga również dobra wentylacja. Zmniejsza ryzyko miejscowego przeciążenia więźby dachowej.
Przeciążeniom zapobiega się też w trakcie eksploatacji domu. Konieczne jest więc regularne sprawdzanie stanu pokrycia. Właściciele budynków są prawnie zobowiązani do przeprowadzania przeglądów technicznych. Dodatkowo zimą należy dbać o regularne usuwanie śniegu i lodu z powierzchni pokrycia, aby zapobiec nadmiernemu obciążeniu. Tego typu prace najlepiej zlecić firmom dekarskim, które się w tym specjalizują. Doświadczeni rzemieślnicy mogą wykryć problemy, których sami możemy nie zauważyć.
Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej jest sporym wyzwaniem. Warto za poszukiwania zabrać się minimum 2-3 miesiące przed […]
Czytaj dalejJak czyścić blachodachówkę Blachodachówka na dachach polskich domów jest spotykana najczęściej. Inwestorzy doceniają jej wysoką jakość, […]
Czytaj dalejWymiana starego pokrycia dachowego – na co warto zwrócić uwagę? Wymiana starego pokrycia to nie tylko […]
Czytaj dalej