Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
obróbki blacharskie, akcesoria dachowe, panele dachowe, dachy

Obróbki, rynny i inne akcesoria pasujące do dachu z blachy na rąbek stojący

Panele na rąbek odpowiednio zamontowane podkeślają walory estetyczne zarówno budynków projektowanych w oparciu o najnowsze trendy w architekturze jak i tych remontowanych, które wymagają wymiany pokrycia. Jednak do ułożenia tych blach potrzebnych jest jeszcze sporo elementów, aby stworzyć bezpieczny, trwały i estetyczny dach. Liczba akcesoriów jest dość długa, niektóre są wręcz niezbędne, ponieważ wzmacniają konstrukcję dachu i chronią go przed czynnikami atmosferycznymi. Ich brak skutkuje szybkim zniszczeniem pokrycia dachowego, mimo jego długiej żywotności. Jednocześnie akcesoria dachowe muszą współgrać z blaszanym pokryciem. Ich zastosowanie jest dzisiaj standardem zarówno w nowo budowanych, jak i podczas modernizacji starych budynków.

pokrycie dachowe, panel na rabek

Z tego wpisu dowiesz się jakie są:

Narzędzia i akcesoria niezbędne podczas montażu blachy na rąbek stojący

Do montażu pokrycia dachowego oprócz samych paneli na rąbek potrzebne są oczywiście wkręty z łbem talerzykowym do montażu paneli, wkręty samowiercące typu TORX lub FARMER do obróbek blacharskich, wkrętarka (z końcówką krzyżakową PH2, nasadką do wkrętów samowiercących TORX T25, FARMER nasadka 8mm – wkrętarka powinna mieć możliwość regulacji siły dokręcania), nożyce do blachy. To podstawowy zestaw montażowy. Jednak podczas układania pokryć dachowych należy także zadbać o prawidłową wentylację połaci. Wentylacja pod pokryciami z blachy jest kluczowa dla zapobiegania kondensacji pary wodnej, co chroni konstrukcję dachową przed uszkodzeniami. Odpowiedni przepływ powietrza zwiększa trwałość dachu oraz poprawia jego efektywność energetyczną, co przekłada się na komfort użytkowania budynku.

Uwaga! Wentylacja połaci powinna zachodzić bez przeszkód niezależnie od tego, czy blachę na rąbek kładziemy na dachu deskowanym czy niedeskowanym. W ofercie firmy Blachy Pruszyński znajduje się blacha trapezowa TP-7P z perforacją, która może być przeznaczona na podbitkę. Podbitka wyposażona w perforację wspomaga przepływ powietrza, o ile zostanie ona wprowadzone w warstwę izolacji, w przeciwnym wypadku nie pełni tej funkcji. W ofercie dostępna jest też blacha płaska perforowana, którą można wykorzystać do zabezpieczenia szczeliny wlotowej i wylotowej zapewniając jej pełną funkcjonalność. W przypadku pełnego deskowania dachu zapewnienie prawidłowej wentylacji jest trudniejsze w wykonaiu w porównaniu do dachów wyposażonych w membranę dachową.

Ponadto do wykonania obróbek blacharskich komina, czy narożnika dachu przydadzą się odpowiednie taśmy dekarskie. Firma Blachy Pruszyński oferuje samoprzylepną taśmę uszczelniającą na bazie profilowanego aluminium z warstwą kleju butylowego na całej powierzchni. Taśma jest odporna na wodę, mróz, wilgoć, promieniowanie UV oraz procesy starzenia. Ma uniwersalne zastosowanie przy uszczelnianiu połączeń (lub reperacji) wszelkich instalacji przechodzących przez pokrycia dachowe o prostokątnych kształtach. W celu zapewnienia prawidłowej wentylacji połaci dachowej oraz ochrony przed wnikaniem wody i śniegu, przy kalenicy należy zastosować perforowaną listwę podkalenicową. Listwa ta pełni podwójną funkcję: umożliwia swobodny przepływ powietrza w strefie kalenicy, a jednocześnie zabezpiecza przed nawiewaniem sypkiego śniegu i wody. Dodatkowo, stanowi element nośny, umożliwiający solidny montaż obróbek kalenicy, zapewniając tym samym trwałość i estetykę całej konstrukcji. Natomiast do zabezpieczenia niewielkich uszkodzeń powłoki lakierniczej w postaci zarysowań lub otarć służy specjalna farba zaprawowa. Firma Blachy Pruszyński zapewnia możliwość zakupu farb wszystkich kolorów oferowanych przez siebie pokryć. Zalecane jest stosowanie farb w tradycyjnych puszkach – lepiej nie używać farb w aerozolu.

Obróbki, rynny i inne akcesoria pasujące do dachu z blachy na rąbek stojący
Obróbki, rynny i inne akcesoria pasujące do dachu z blachy na rąbek stojący
Obróbki, rynny i inne akcesoria pasujące do dachu z blachy na rąbek stojący

Niezbędne obróbki blacharskie

Obróbki blacharskie są nieodłącznym elementem wykorzystywanym podczas układania pokryć dachowych, w tym oczywiście blachy na rąbek stojący. Wykonywane są z blachy płaskiej, a ich głównym zadaniem jest zagwarantowanie szczelności pokrycia dachowego, a tym samym ochrona wszystkich warstw dachu i całego budynku przed działaniem destrukcyjnych czynników atmosferycznych. Obróbki dekarskie są profilowane w taki sposób, aby idealnie wpasować się w miejsca przeznaczenia. Mogą być wykonywane bezpośrednio na budowie, ale wygodniejszym rozwiązaniem jest zakup odpowiednich systemowych obróbek u producenta blachy na rąbek stojący. Firma Blachy Pruszyński ma w swojej ofercie produkty w różnych kolorach i powłokach, dzięki czemu bez problemu można dopasować je do konkretnego pokrycia dachowego i posłużyć do trwałego, bezpiecznego, a estetycznego wykończenia dachu.

Podstawowe obróbki blacharskie:

  • obróbki kalenicowe – inaczej gąsiory lub kalenice. Zadaniem tych obróbek blacharskich jest zabezpieczenie szczytu dachu w taki sposób, aby zapewnić odpowiednią wentylację pod pokryciem dachowym, a jednocześnie ochraniać warstwy dachu przed wodą czy śniegiem. Co ważne do ich montażu wykorzystuje się element nośny – listwę podkalenicową, która występuje w dwóch długościach: 500 mm dla kalenicy prostej i 2000 mm dla kalenicy skośnej. Listwa montowana jest na przeciwległych połaciach do płaskiej części paneli na rąbek. Konstrukcja listwy zapewnia odpowiednią wentylację i zapewnia stabilną pozycję obróbki kalenicy.
  • obróbki kominiarskie – jak wskazuje nazwa, służą do szczelnego wykończenia komina, tzw. fartuchy kominiarskie stosuje się w miejscach, gdzie komin przechodzi przez dach – wykonywane zwykle na placu budowy z wykorzystaniem blachy płaskiej;
  • obróbki wokół okien dachowych – akcesoria dachowe niezbędne do prawidłowego uszczelnienia oraz odprowadzenia wody wokół ram okiennych. Istnieją gotowe rozwiązania producentów okien dachowych przeznaczone do paneli na rąbek, jednak wielu dekarzy wykonuje je metodą rzemieślniczą z wykorzystaniem blachy płaskiej, listwy podkalenicowej i dodatkowych arkuszy paneli dachowych.
  • pas nadrynnowy – kieruje wodę deszczową oraz roztopową bezpośrednio do rynien. Jest także elementem nośnym montażu paneli na rąbek stojący. Specjalnie zaprojektowana monolityczna konstrukcja usztywnia krawędź okapu chroniąc ją przed siłami wiatru. W ofercie firmy Blachy Pruszyński są dostępne również jego wersje z wentylacją dwoma i trzema ich rzędami. Pasy z wentylacją są rozwiązaniem dodatkowo wspomagającym wlotową szczelinę wentylacyjną.
  • pas podrynnowy – zabezpiecza deskę czołową oraz pozostałą część okapu;
  • obróbki przyścienne – te obróbki dekarskie stosuje się wszędzie tam, gdzie dach styka się ze ścianami. Dzięki nim woda nie przedostaję się w głąb budynku;
  • wiatrownice – obróbki dachu, które zabezpieczają blachę na rąbek przed zerwaniem np. podczas silnych wiatrów. Te akcesoria dachowe montuje się na szczytowych krawędziach połaci, po montażu paneli;
  • kosz dachowy – inaczej rynna koszowa, jest ważnym elementem montowanym na połączeniu dwóch połaci schodzących się pod kątem mniejszym niż 180° lub styku połaci i pokrycia lukarny. Jej zadaniem jest odprowadzenie wody deszczowej do rynny. Jego zadaniem jest odprowadzenie wody deszczowej do rynny. Kosz dachowy montuje się przed montażem paneli.

Oprócz wymienionych obróbek blacharskich służących do szczelnego i estetycznego wykończenia dachu blachą na rąbek stojący można jeszcze wyróżnić obróbki okapów, naroży czy attyki. To, jakie obróbki dekarskie będą niezbędne, zależy przede wszystkim od konstrukcji dachu. Aby zapewnić pełną funkcjonalność pokrycia dachowego i pozostałych warstw dachu warto zastosować kompletne i systemowe rozwiązania zaprojektowane przez producenta. Montując panele na rąbek zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji montażu oraz z wykorzystaniem systemowych rozwiązań i obróbek blacharskich możemy mieć pewność, że nasz dach będzie chronić dom przez wiele lat.

Akcesoria dachowe potrzebne do wykończenia dachu


Bezpieczne poruszanie po dachach stromych zapewnią ławy kominiarskie i stopnie kominiarskie. Ławy kominiarskie to elementy montowane w poprzek połaci a stopnie kominiarskie montowane są wzdłuż. Zastosowanie obu tych elementów razem zapewnia komunikację w kierunku góra-dół oraz w bok. Natomiast w trosce o zdrowie domowników i zwierząt, rośliny oraz dobytek (np. samochód parkujący na podjeździe) warto zamontować bariery przeciwśnieżne (nie są obowiązkowe). Firma Blachy Pruszyński ma w ofercie płotki przeciwśniegowe z rurek, oczywiście w kolorach i powłokach paneli na rąbek.

Ponadto przez dach przechodzą różne elementy, np. służące do odpowietrzania kanalizacji, wyloty kanałów wentylacyjnych czy przejścia masztów antenowych. Dla dachów stalowych istnieje szereg rozwiązań zapewniających szczelność połączeń z pokryciem dachowym. Przejścia wyposażone są w podstawy dopasowane do kształtu pokrycia dachowego, w przypadku rąbka są to podstawy płaskie ze specjalnym kołnierzem EPDM.

Warto rozważyć zakup systemu rynnowego bezpośrednio u producenta paneli na rąbek. Rynny i rury spustowe będą wtedy nie tylko dopasowane kolorystycznie do pokrycia dachowego, ale także w pełni z nim kompatybilne. System można dostosować do kształtu dachu (rynny okrągłe lub kwadratowe) oraz jego wielkości, wybierając spośród ośmiu dostępnych rozmiarów. Istnieje również możliwość wyboru rynien z maskownicą lub bez niej, a także w systemie ukrytym, wyposażonym w specjalnie zaprojektowaną kształtkę izolacyjną dla rury spustowej umieszczonej w elewacji.

Firma Blachy Pruszyński oferuje także szeroki wybór okien dachowych. Produkty te są dostępne w różnych wariantach, co pozwala na idealne dopasowanie do każdego rodzaju projektu budowlanego, zapewniając funkcjonalność i estetykę.

Realizacje z wykorzystaniem paneli dachowych na rąbek, PD-510

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

dachy
Jak znaleźć solidną ekipę budowlaną?

Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej jest sporym wyzwaniem. Warto za poszukiwania zabrać się minimum 2-3 miesiące przed […]

Czytaj dalej
dachy
Czyszczenie dachów - o czym warto pamiętać?

Jak czyścić blachodachówkę Blachodachówka na dachach polskich domów jest spotykana najczęściej. Inwestorzy doceniają jej wysoką jakość, […]

Czytaj dalej
dachy
Wymiana starego poszycia dachowego - na co warto zwrócić uwagę?

Wymiana starego pokrycia dachowego – na co warto zwrócić uwagę? Wymiana starego pokrycia to nie tylko […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej