Przeglądaj stronę jako: Wykonawca
MENU
obróbki blacharskie, dachy

Rola obróbek blacharskich w zabezpieczeniu przeciwwiatrowym dachu

Polska podzielona jest na trzy strefy obciążone wiatrem. To, do jakiej strefy należy dany teren, zależy do intensywności wiatrów tam występujących. Najbardziej zagrożone są południowe i południowo-zachodnie części naszego kraju, jednak niespodziewane gwałtowne zjawiska atmosferyczne występują także w innych regionach, czyniąc ogromne szkody w budownictwie. Z tego względu należy zadbać o solidną ochronę pokrycia dachowego i konstrukcji dachowej dostosowaną do indywidualnych potrzeb konkretnego budynku. Pomocne są w tym obróbki blacharskie, które chronią również przed innymi czynnikami atmosferycznymi i pozytywnie wpływają na wygląd pokrycia.

willa jednorodzinna

Z tego wpisu dowiesz się jakie są:

Czym są obróbki blacharskie na dachu?

Obróbki blacharskie to elementy z blachy płaskiej, których głównym zadaniem jest zabezpieczenie wszystkich warstw dachu (czasami chronią także elewacje) przed destrukcyjnymi warunkami atmosferycznymi, m.in. deszczem, śniegiem czy wiatrem. Spełniają również funkcję estetyczną, dzięki czemu dach i ściany zewnętrzne prezentują się doskonale. Obróbki blacharskie są tak profilowane, aby dopasować je do określonych miejsc, tym samym stanowiąc skutecznie zabezpieczenie, zawsze gwarantując odporność i trwałość budynku. Wykorzystywane są we wszystkich wklęsłych oraz wypukłych miejscach, a także wokół okien dachowych, kominów czy lukarn.

Obróbki blacharskie zabezpieczające dach przed wiatrem

Każdy dach narażony jest na niszczące warunki atmosferyczne, w tym bardzo silne podmuchy wiatru. Do ochrony konstrukcji dachu przed tym niszczycielskim żywiołem służą wiatrownice – inaczej wiatrówki czy obróbki szczytowe. Zapobiegają poderwaniu pokrycia przez wiatr. Skutecznie również zatrzymują deszczówkę czy śnieg. Ułatwiają też montaż innych obróbek blacharskich. Chociaż wiatrownice przede wszystkim pełnią funkcję ochronną, to są to widoczne elementy, więc źle dobrane mogą zepsuć wygląd nawet najlepiej ułożonego pokrycia dachu. Aby zapewnić trwałe i estetyczne pokrycie dachowe, a także ułatwić pracę dekarzom, renomowani producenci, np. Blachy Pruszyński, w swojej ofercie mają gotowe wiatrownice. Są dostępne w wielu kolorach i powłokach, różnią się także wielkością, kształtem oraz przeznaczeniem (do różnych pokryć dachowych), więc bez problemu dobierzemy je do dachu, zapewniając trwałość i szczelność każdego połączenia.

W jaki sposób obróbki blacharskie zabezpieczają dach przed wiatrem?

Wiatrownice to obróbki szczytowe i – jak już wspomniano – mają stanowić skuteczną ochronę bocznych krawędzi dachu, a tym samym konstrukcji dachowej przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych oraz zapobiegać poderwaniu pokrycia przez wiatr. Wiatrownice stanowią wykończenie dachu nad ścianą szczytową i są niezbędnym elementem, ponieważ właśnie w tym miejscu dach jest szczególnie narażony na podrywanie przez wiatr oraz wwiewanie wody opadowej pod pokrycie. Zatem te obróbki blacharskie chronią dach przed niszczącym działaniem wiatru od strony szczytowej budynku.

Podczas montażu wiatrownic, stosowane są różnorodne techniki. Należy pamiętać, że w przypadku dachów krytych blachą montujemy je dopiero po ułożeniu pokrycia dachowego. Odpowiednio wyprofilowana blacha przytwierdzana jest do krokwi lub deski szczytowej konstrukcji za pomocą wkrętów. Natomiast zarówno cementowa, jak i ceramiczna dachówka rządzi się innymi prawami. W tych przypadkach blaszaną obróbkę montujemy przed ułożeniem pokrycia. A jeżeli chodzi o dachy kryte dachówką bitumiczną, montaż wiatrownicy należy rozpocząć po ułożeniu wierzchniej warstwy pokrycia. Wiatrownice również układa się pod papę termozgrzewalną.

Jakie są rodzaje obróbek blacharskich?

Warto wiedzieć, że oprócz wiatrownic, pokrycie dachowe wymaga również montażu innych obróbek blacharskich, które zabezpieczą go przed wodą opadową i roztopową oraz oczywiście wiatrem.

  • Rynny koszowe. Wyglądem przypominają rynny i umieszczane są w miejscu połączenie dwóch połaci. Ich zadaniem jest odprowadzenie wody deszczowej z sąsiadujących połaci. To również w nich gromadzi się śnieg. Wymiary rynny koszowej muszą być dopasowane do kosza. Firma Blachy Pruszyński oferuje kilka wariantów rynien koszowych płaskich i głębokich, różniących się wielkością, głębokością oraz profilem, standardowa długość wynosi 2 mb.
  • Kalenice, inaczej gąsiory. To elementy wypukłe, które mają chronić wspólne krawędzie na przecięciu się dwóch połaci oraz narożne krawędzie dachu. Gotowe kalenice mogą być małe i duże, proste, baryłkowe, stożkowe, trapezowe. Na uwagę zasługuje kalenica OMEGA Blachy Pruszyński. To połączenie obłego wariantu z wypukłymi przetłoczeniami i dodatkowymi poprzecznymi przetłoczeniami. Występuje w dwóch wariantach wielkości, które różnią się od siebie głębokością zaokrąglenia i szerokością dolnej powierzchni.
  • Pas nadrynnowy służy do odprowadzania wody z połaci dachowej wprost do rynny, dzięki czemu woda nie podpływa pod okap. Ponadto zabezpiecza rynnę przed uszkodzeniem podczas zsuwania zalegającego na dachu śniegu. Możemy zdecydować się na montaż uniwersalnych pasów nadrynnowych (pasuje do wszystkich blachodachówek i blachodachówek panelowych) lub przeznaczonych do konkretnego pokrycia dachowego, np. pasa nadrynnowego do paneli na rąbek, do blachodachówek typu REGLE, PŁASKA czy PŁASKA PLUS.
  • Pas podrynnowy zabezpiecza deskę czołową oraz pozostałą część okapu. To widoczny detal, który wpływa także na estetykę domu.
  • Obróbki kominiarskie, tzw. fartuchy kominowe. Gwarantują szczelne wykończenie wokół komina.
  • Obróbki wokół okien dachowych.  Zapewniają właściwe uszczelnienie oraz odprowadzenie wody wokół ram okiennych montowanych na dachu.
  • Specyficznym elementem dachu są obróbki przyścienne. Umieszcza się je na styku różnych materiałów.
  • W ofercie firmy Blachy Pruszyński znajdują się również takie obróbki jak: bariery śniegowe, listwy podkalenicowe oraz łaty okapowe wentylacyjne.

Obróbki blacharskie, chociaż często niezauważalne i traktowanie po macoszemu, stanowią bardzo ważne wykończenie, decydujące nie tylko trwałości dachu, kwestia estetyki jest również bardzo ważna. Nie wolno o tym zapominać! Blaszane obróbki mogą być również wykonywane na budowie, jednak należy pamiętać, aby do cięcia blachy wykorzystywać odpowiednie narzędzia – nibler lub ręczne narzędzia do cięcia blachy, a do profilowania giętarkę. Zakazane jest cięcie szlifierką kątową!

W jaki sposób wybrać odpowiednią obróbkę blacharską?

Obróbki blacharskie nie tylko zabezpieczą dach przed silnym wiatrem, ale także skutecznie ochronią go przed wodą opadową, roztopową oraz śniegiem, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio dobrane. Wybierając je, należy przede wszystkim postawić na odpowiedni materiał. Do ich wykonania najczęściej wykorzystuje się blachę stalową ocynkowaną, cynkową, cynkowo-tytanową, miedzianą i aluminiową. Zasada jest taka: wybrany materiał nie może być mniej trwały niż pokrycie dachowe. Dawniej obróbki wykonywane były bezpośrednio na placu budowy, dzisiaj na szczęście producenci pokryć dachowych oferują gotowe rozwiązania. Warto skorzystać z usług profesjonalistów, aby mieć pewność zastosowania jak najlepszych produktów oraz jak najlepszego dopasowania do pokrycia. Firma Blachy Pruszyński ma w swojej ofercie wszystkie niezbędne akcesoria wykonane w różnych powłokach oraz szerokiej gamie kolorystycznej. Dostępne są w standardowej długości 2 mb oraz wykonane z blachy o grubości 0,5 mm. Na indywidualne zamówienie klienta jest w stanie wykonać również obróbki o zmiennych parametrach. Dopuszczalna maksymalna długość obróbki to 6 mb, a grubość blachy, z której będą wykonane może wahać się od 0,5 do nawet 1,5 mm. 

Innowacje w produkcji obróbek blacharskich

Jakie są najczęstsze uszkodzenia dachu spowodowane brakiem obróbek blacharskich?

Brak obróbek dachowych sprawia, że pokrycie dachowe, a tym samym budynek jest niedostatecznie chroniony od zewnątrz. Woda deszczowa czy opadowa, gdy przedostanie się pod pokrycie, jest dużym zagrożeniem dla wszystkich warstw dachu, ponieważ nie będzie miała jak odparować. Wilgoć może doprowadzić się do rozwoju pleśni i grzybów, a nawet przemarzania wilgotnych fragmentów dachu. Woda pod pokryciem to także duże ryzyko przecieków oraz zawilgocenia wnętrza budynku, może uszkodzić zarówno drewnianą więźbę, jak i warstwę izolacyjną. Brak obróbek blacharskich może oczywiście sprawić, że dach będzie bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne, m.in. przez silny wiatr czy grad. Ponadto nieodpowiednio zabezpieczone metalowe elementy dachu ulegną korozji.

Jak wybrać odpowiednią obróbkę blacharską, by zapewnić długowieczność i ochronę Twojego dachu?

Skontaktuj się z naszymi doradcami przez formularz kontaktowy – pomożemy Ci dobrać najlepsze rozwiązania, idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

dachy
Jak znaleźć solidną ekipę budowlaną?

Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej jest sporym wyzwaniem. Warto za poszukiwania zabrać się minimum 2-3 miesiące przed […]

Czytaj dalej
dachy
Czyszczenie dachów - o czym warto pamiętać?

Jak czyścić blachodachówkę Blachodachówka na dachach polskich domów jest spotykana najczęściej. Inwestorzy doceniają jej wysoką jakość, […]

Czytaj dalej
dachy
Wymiana starego poszycia dachowego - na co warto zwrócić uwagę?

Wymiana starego pokrycia dachowego – na co warto zwrócić uwagę? Wymiana starego pokrycia to nie tylko […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej