Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
Blachodachówki, Dachy, Rynny

Nowoczesne projekty rynien: nowe koncepcje i formy w architekturze.

Jeszcze nie tak dawno rynny były traktowane jak zło konieczne. Kojarzyły się wyłącznie z problemami, takimi jak uszkodzenia mechaniczne, przeciekanie, rdzewienie. Nowoczesne rynny, a właściwie całe systemy odwodnienia, bo przecież rynna to nie tylko poziomy odcinek w prostej linii, ale również piony spustowe i szereg łączników oraz akcesoriów, odbiegają daleko od swych archaicznych protoplastów. Są wykonane z wysokiej jakości materiałów, trwałe, szczelne, funkcjonalne i bardzo atrakcyjne wizualnie. Do każdego budynku można dobrać idealne rozwiązanie.

Nowoczesny projekt rynny ukrytej, Niagara Kwadratowa

Z tego wpisu dowiesz się:

W jaki sposób rynny mogą przyczyniać się do estetyki budynku?

Projekty nowoczesnych domów traktują rynny na równi z wyglądem elewacji i dachu – już nie wystarcza aspekt funkcjonalności. Kształt i kolor rynny, jej montaż, układ pionów spustowych muszą być odpowiednio zaprojektowane, żeby nie szpeciły domu, tylko komponowały się z nim. Nowoczesne systemy rynnowe potrafią wpasować się w różnorodną estetykę budynku, w ofercie rynkowej jest system o przekroju okrągłym, nowoczesne rynny kwadratowe i rynna ukryta, której z zewnątrz praktycznie nie widać. Dobór konkretnego modelu i rozwiązania systemu odwadniającego zależy od inwencji architekta lub gustu inwestora. System odprowadzania wody nie musi już być złem koniecznym, który zakłóca walory estetyczne. Wręcz przeciwnie, nowoczesne rynny to dopracowane, eleganckie elementy, które pięknie wpasowują się w budynek.

Nowoczesny projekt rynny ukrytej z maskownicą i podbitką, Niagara Kwadratowa

Najnowsze trendy w projektowaniu rynien.

System rynny kwadratowej

Metalowe rynny o przekroju kwadratowym to idealne rozwiązanie do domów o minimalistycznym stylu, typu „stodoła”. Rosnąca popularność tego typu projektów w naturalny sposób wytyczyła trendy w produkcji rynien. Kwadratowy kształt kojarzy się z nowoczesnością, ale też elegancją, dlatego rynny są wykańczane najlepszej jakości powłokami ochronnymi i mają zazwyczaj ciemne kolory w odcieniach szarości lub czerni. Oczywiście w parze z rynnami idą dopasowane profilowaniem narożniki, złączki, obejmy, różnego typu haki i kwadratowe rury spustowe. Nowoczesne rozwiązania wyposażone są też w szereg ułatwień montażowych.

Klasyczne stalowe rynny okrągłe

W zasadzie rynny są półokrągłe, a okrągłe jedynie rury spustowe, ale potocznie system określa się jako okrągły. System stalowych rynien okrągłych pasuje do każdego budynku, nowego i remontowanego, a także do każdego dachu. Bogaty wybór odcieni pozwala dopasować kolor rynny dokładnie pod kolor dachu albo wkomponować w wygląd elewacji. Można też zamontować rynny półokrągłe, a piony spustowe kwadratowe, bo w systemie są do tego odpowiednie sztucery. Dopasowane akcesoria, w tym różne typy haków mocujących, złączki z uszczelką sztucery i trójniki zapewniają łatwość montażu, co cenią sobie wykonawcy.

Warto podkreślić, że inwestorzy zainteresowani wariantem ekonomicznym mogą zdecydować się na rynny ocynkowane, które zachowują techniczne atuty kolorowych odpowiedniczek, a wyróżnia je atrakcyjna cena. Z kolei zwolennicy ponadprzeciętnej trwałości mają w ofercie rynny tytanowo-cynkowe.

System rynny ukrytej

To rozwiązanie zaprojektowane z myślą o budynkach bez okapu, gdzie piony spustowe schowane są w grubości ocieplenia elewacji. Nie widać ich na zewnątrz. Nowoczesne rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne wizualnie, jednak trzeba szczególnie zadbać o poprawny montaż, ze względu na szczelność, ale również izolacyjność termiczną, bo aby schować rury, należy pocienić ocieplenie ściany. Kompletny system odwodnienia dachu obejmuje wszystkie elementy niezbędne do właściwego montażu, w tym termoizolacyjną otulinę pionów spustowych i maskownicę, która dodatkowo osłania rynny, zwiększając walory estetyczne.

Trwały materiał – stop tytanu i aluminium

Rynny aluminiowe są bardzo trwałe, nie starzeją się, a odpowiednio dobrany stop metali sprawia, że rynny są bardzo wytrzymałe mechanicznie oraz odporne na korozję i działanie soli. To rozwiązanie dla najbardziej wymagających inwestorów. Rynny aluminiowe są półokrągłe i dostępne są w eleganckich, ciemnych kolorach. Jak w każdym systemie, w komplecie dokupimy pełen zestaw niezbędnych elementów montażowych i akcesoriów.

W jaki sposób nowoczesne rynny współpracują z systemami odzyskiwania wody deszczowej?

Dzisiejsze domy powinny być eko. Staramy się ograniczać emisję CO2, korzystamy z OZE, oszczędzamy wodę. Systemy rynnowe mogą w tym pomagać – wystarczy, że zainstalujemy na pionie spustowym łapacz deszczówki. Spływająca z dachu woda jest wówczas odzyskiwana i może zostać wykorzystana do podlewania ogrodu.

Rynna okrągła w odprowadzaniu wody, Niagara Okrągła

Jak nowoczesne rynny wpływają na wydajność energetyczną budynków?

Źle zaprojektowane albo niewłaściwie zamontowane rynny mogą przyczyniać się do zalewania okapu i elewacji, a w skrajnym przypadku nawet do podciekania wody w głąb dachu. Nowoczesne rynny są opracowane w taki sposób, żeby zminimalizować to ryzyko. Już samo wyprofilowanie przekroju zapobiega niekontrolowanemu przelewaniu wody na tylną stronę. Precyzyjnie wykonane złączki z uszczelkami, dopasowane mufy, sztucery i łączniki zapewniają maksymalną szczelność – system odprowadzania wody nie ma prawa przeciekać na całej swojej długości. Na folii ochronnej systemu NIAGARA znajduje się kod QR kierujący do instrukcji montażu, co również znacząco zmniejsza ryzyko fuszerki.

Czy dzięki nowym rodzajom rynien można zwiększyć żywotność budynku?

Wielu z nas pamięta obrazki z przeszłości, z zarwanymi rynnami i zalaną, zazieleniałą elewacją. Dawniej systemy rynnowe często nie radziły sobie z odbiorem wody deszczowej, która przelewała się górą, do tego rynny metalowe szybko łuszczyły się i rdzewiały, a te z PVC blakły i odbarwiały się. Nowoczesne rynny mają różne przekroje, ich rozmiar dobiera się zawsze indywidualnie, tak, żeby zapewnić sprawny spływ. Ponadto elementy pokrywane są powłokami o trwałości dorównującej pokryciom dachowym. Liczne akcesoria montażowe, dopasowane ściśle pod konkretny model, wytrzymałe haki, obejmy, łączniki, sprawiają, że systemy rynnowe są dużo trwalsze niż elewacja, odporne na uszkodzenia mechaniczne i przez długie lata nie wymagają konserwacji wykraczającej poza okresowe przeglądy.

Czy nowoczesne projekty rynien mogą zwiększyć wartość nieruchomości?

To oczywiste, że atrakcyjny wygląd budynku zwiększa jego wartość rynkową, a zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, trwałych, sprawdzonych, które uwalniają nabywcę od konieczności przeprowadzania remontu już na wstępie, stanowi wartość dodaną. Dobry system odprowadzania wody to inwestycja we własny spokój i cenna lokata na przyszłość.

Nowoczesny projekt domu z rynną ukrytą, Niagara Kwadratowa

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

Dachy
Jak znaleźć solidną ekipę budowlaną?

Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej jest sporym wyzwaniem. Warto za poszukiwania zabrać się minimum 2-3 miesiące przed […]

Czytaj dalej
Dachy
Czyszczenie dachów - o czym warto pamiętać?

Jak czyścić blachodachówkę Blachodachówka na dachach polskich domów jest spotykana najczęściej. Inwestorzy doceniają jej wysoką jakość, […]

Czytaj dalej
Dachy
Wymiana starego poszycia dachowego - na co warto zwrócić uwagę?

Wymiana starego pokrycia dachowego – na co warto zwrócić uwagę? Wymiana starego pokrycia to nie tylko […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej