Przeglądaj stronę jako: Wykonawca
MENU
kasetony elewacyjne, elewacje

Nowoczesne kasetony elewacyjne a energooszczędność

Współczesne budownictwo coraz częściej stawia na połączenie estetyki z energooszczędnością. Jednym z rozwiązań, które doskonale odpowiada na te potrzeby, są kasetony elewacyjne. Dzięki nowoczesnej konstrukcji i zastosowanym materiałom, kasetony te nie tylko podnoszą walory wizualne budynków, ale również znacząco wpływają na efektywność energetyczną. Ich zastosowanie można znaleźć zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych czy przemysłowych.

Kasetony elewacyjne

Czym są nowoczesne kasetony elewacyjne?

Nowoczesne kasetony elewacyjne to okładziny zewnętrzne wykonane z metalu – najczęściej z blachy ocynkowanej lub aluminium. Wyróżniają się różnorodnością wymiarów i kolorów, co pozwala na ich łatwą adaptację do różnych projektów architektonicznych. Standardowe kasetony mają wymiary od 30 cm do nawet 2 m, a dzięki malowaniu proszkowemu ich kolorystyka jest niemal nieograniczona.

Kasetony montowane są w systemie fasady wentylowanej, gdzie pozostawiona przestrzeń między kasetonem a izolacją zapewnia swobodny przepływ powietrza. Rozwiązanie to minimalizuje ryzyko kondensacji pary wodnej, zgodnie z wymogami normy PN-EN ISO 13788:2020.

Jakie materiały są wykorzystywane do produkcji energooszczędnych kasetonów elewacyjnych?

Do produkcji nowoczesnych kasetonów elewacyjnych standardowo stosuje się:

  • metal – blachę ocynkowaną powlekaną lub aluminium, w różnych grubościach, wybór materiału powinien być uzależniony m.in. od strefy wiatrowej, wysokości budynku czy wymiarów samych kasetonów,
  • powłoki dekoracyjno-ochronnepoliuretanowe, poliestrowe lub powłoki specjalne, a zastosowanie malowania proszkowego sprawia, że gama kolorów jest nieograniczona.

Chociaż można również wybrać inne materiały, takie jak stal nierdzewna, kwasoodporna, tytan-cynk, tytan-aluminium, miedź czy tworzywo sztuczne.

Jakie cechy kasetonów elewacyjnych wpływają na energooszczędność?

Kasetony elewacyjne poprawiają izolację termiczną, dzięki czemu budynek jest skutecznie chroniony przed utratą ciepła w zimie i nadmiernym nagrzewaniem latem, co prowadzi do znacznych oszczędności energii. Jak to możliwe? Ponieważ są jednym z kluczowych elementów fasady wentylowanej. Dzięki temu eliminowane są mostki termiczne – zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO 10211, które są główną przyczyną strat ciepła w tradycyjnych elewacjach. Fasada wentylowana składa się z czterech podstawowych elementów – ściany nośnej (np. z ceramiki czy betonu komórkowego), konstrukcji nośnej (wykonanej z trwałych materiałów, takich jak aluminium, stal nierdzewna, kompozyt czy deski), warstwy termoizolacyjnej (najczęściej jest to wełna mineralna) i okładziny elewacyjnej (czyli kasetony elewacyjne lub np. panele kompozytowe). Między okładziną zewnętrzną a ociepleniem pozostawiona jest 2-5-centymetrowa szczelina, umożliwiająca swobodny przepływ powietrza.

Ponadto nowoczesne kasetony elewacyjne tłumią hałasy z zewnątrz, zapewniają niezbędny komfort osobom przebywających we wnętrzach. Są wysoce odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.

Jak kasetony elewacyjne zmniejszają straty ciepła w zimie?

Kasetony elewacyjne energooszczędność zawdzięczają temu, że fasady wentylowane wykorzystują powietrze, które jest doskonałym izolatorem. Pozwalają również ścianom na niczym niezakłócone „oddychanie”, dzięki czemu ryzyko kondensacji jest znikome. Co więcej, eliminują mostki termicznie, przez które w niekontrolowany sposób ucieka ciepło z budynku. Fasady wentylowane gwarantują stałą temperaturę powietrza i ciśnienie pary, umożliwiając osiągnięcie wymaganych restrykcyjnych parametrów cieplnych budynków i to przy niewielkim zużyciu energii – tym samym chroniąc pomieszczenia przed wychłodzeniem czy nadmiernym nagrzewaniem.

Kasetony elewacyjne

Ile można zaoszczędzić dzięki energooszczędnym kasetonom elewacyjnym?

Lepsza izolacja termiczna przekłada się na mniejsze wydatki na ogrzewanie zimą oraz chłodzenie latem. Choć to zrozumiałe, dokładna wysokość oszczędności zależy od wielu czynników, takich jak:

  • rodzaj i stan budynku – starsze budynki z niewystarczającą izolacją mogą odczuć większe korzyści po modernizacji,
  • materiały zastosowane w elewacji – wysokiej jakości energooszczędne kasetony mogą znacząco poprawić efektywność,
  • koszty energii – oszczędności będą większe tam, gdzie ceny energii są wyższe,
  • klimat i lokalizacja – w chłodniejszych rejonach potencjał obniżenia kosztów ogrzewania jest większy.

Przykłady z praktyki pokazują, że termomodernizacja może obniżyć koszty ogrzewania od 20% do nawet 50%. Ostateczne oszczędności można oszacować poprzez audyt energetyczny, który pozwoli dopasować odpowiednie rozwiązania i dokładnie określić potencjalne korzyści.

Inwestycja w energooszczędne elewacje to krok w stronę nie tylko oszczędności, ale również większego komfortu i ochrony środowiska.

W jakim rodzaju budownictwa można zastosować energooszczędne kasetony elewacyjne?

Kasetony elewacyjne są uniwersalne, więc ich dostosowanie do konkretnego budynku nie sprawia najmniejszego problemu i co ważne zawsze nadają mu nowoczesny wygląd. Dlatego też cieszą się coraz większą popularnością wśród architektów i inwestorów. Można je zastosować w różnych rodzajach budownictwa niezależnie czy obiekty są nowo budowane, czy poddawane termomodernizacji. Oto kilka przykładów:

  • budynki jednorodzinne – chociaż rzadziej spotykane, kasetony elewacyjne można z powodzeniem stosować także w domach jednorodzinnych, poprawiając ich funkcjonalność i zapewniając wyjątkową estetykę,
  • budynki wielorodzinne – zastosowanie funkcjonalnych kasetonów w blokach mieszkalnych przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacji oraz poprawy komfortu mieszkańców,
  • obiekty użyteczności publicznej – szkoły, przedszkola, szpitale czy biurowce mogą wykorzystać energooszczędne kasetony elewacyjne, aby zmniejszyć zużycie energii i poprawić estetykę budynku,
  • hale przemysłowe i magazyny – zastosowanie kasetonów elewacyjnych w obiektach przemysłowych zwiększy nie tylko ich efektywność energetyczną, ale poprawi warunki pracy,
  • obiekty komercyjne – sklepy, centra handlowe czy restauracje mogą zyskać na atrakcyjności wizualnej oraz oszczędnościach energetycznych dzięki zastosowaniu takich rozwiązań.

Wprowadzenie kasetonów do wykończenia ścian zewnętrznych to doskonały przykład dbałości o długoletnie, energooszczędne użytkowanie w połączeniu z ponadczasowym estetycznym wyglądem.

Czym kierować się w wyborze kasetonów elewacyjnych pod względem energooszczędności?

Wybór odpowiednich kasetonów elewacyjnych wymaga przemyślenia, ponieważ oferuje je coraz więcej firm. Co wziąć pod uwagę?

  • Styl budynku. Kasetony dostępne są w szerokiej gamie kolorów, wzorów i faktur, więc dostosowanie ich do konkretnego obiektu, wymagań architektów oraz inwestorów jest bezproblemowe.
  • Materiał. Na przykład aluminiowe kasetony są lekkie i odporne na korozję, natomiast stalowe są bardziej wytrzymałe. Uwaga! Zawsze należy wybierać materiały pochodzące od renomowanego producenta, np. Blachy Pruszyński.
  • Powłoki ochronne. Zabezpieczają kasetony przed deszczem, śniegiem, silnym nasłonecznieniem, zmianami temperatury czy korozją, jednocześnie zapewniając estetykę elewacji przez wiele lat.
  • Łatwość montażu i możliwość modernizacji. Na przykład systemy montażowe kasetonów Blachy Pruszyński pozwalają na szybką i precyzyjną instalację. Jest to możliwie dzięki specjalnie opracowanym profilom stalowym typu Omega (profil główny i wsporczy) oraz listwie startowej, która wydatnie wzmacnia system. Aby elewacja funkcjonowała prawidłowo, warto również zastosować obróbki i zamknięcia chroniące budynek przed wpływem warunków atmosferycznych.

Dokładne zapoznanie się z ofertą producentów kasetonów jest podstawą do wykonania świadomego wyboru okładziny, która przyczyni się do zwiększenia energooszczędności budynku, a także jego trwałości oraz zagwarantuje ponadczasowy i nowoczesny wygląd.

Zalety kasetonów elewacyjnych to przede wszystkim nowoczesne połączenie estetyki i energooszczędności.

Skontaktuj się z doradcą, który pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie – wypełnij formularz kontaktowy!

kasetony elewacyjne

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter Skopiuj link

Podobne artykuły

dachy
Jak znaleźć solidną ekipę budowlaną?

Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej jest sporym wyzwaniem. Warto za poszukiwania zabrać się minimum 2-3 miesiące przed […]

Czytaj dalej
dachy
Czyszczenie dachów - o czym warto pamiętać?

Jak czyścić blachodachówkę Blachodachówka na dachach polskich domów jest spotykana najczęściej. Inwestorzy doceniają jej wysoką jakość, […]

Czytaj dalej
dachy
Wymiana starego poszycia dachowego - na co warto zwrócić uwagę?

Wymiana starego pokrycia dachowego – na co warto zwrócić uwagę? Wymiana starego pokrycia to nie tylko […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej