Współczesne budownictwo coraz częściej stawia na połączenie estetyki z energooszczędnością. Jednym z rozwiązań, które doskonale odpowiada na te potrzeby, są kasetony elewacyjne. Dzięki nowoczesnej konstrukcji i zastosowanym materiałom, kasetony te nie tylko podnoszą walory wizualne budynków, ale również znacząco wpływają na efektywność energetyczną. Ich zastosowanie można znaleźć zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych czy przemysłowych.
Z tego wpisu dowiesz się jakie są:
Nowoczesne kasetony elewacyjne to okładziny zewnętrzne wykonane z metalu – najczęściej z blachy ocynkowanej lub aluminium. Wyróżniają się różnorodnością wymiarów i kolorów, co pozwala na ich łatwą adaptację do różnych projektów architektonicznych. Standardowe kasetony mają wymiary od 30 cm do nawet 2 m, a dzięki malowaniu proszkowemu ich kolorystyka jest niemal nieograniczona.
Kasetony montowane są w systemie fasady wentylowanej, gdzie pozostawiona przestrzeń między kasetonem a izolacją zapewnia swobodny przepływ powietrza. Rozwiązanie to minimalizuje ryzyko kondensacji pary wodnej, zgodnie z wymogami normy PN-EN ISO 13788:2020.
Do produkcji nowoczesnych kasetonów elewacyjnych standardowo stosuje się:
Chociaż można również wybrać inne materiały, takie jak stal nierdzewna, kwasoodporna, tytan-cynk, tytan-aluminium, miedź czy tworzywo sztuczne.
Kasetony elewacyjne poprawiają izolację termiczną, dzięki czemu budynek jest skutecznie chroniony przed utratą ciepła w zimie i nadmiernym nagrzewaniem latem, co prowadzi do znacznych oszczędności energii. Jak to możliwe? Ponieważ są jednym z kluczowych elementów fasady wentylowanej. Dzięki temu eliminowane są mostki termiczne – zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO 10211, które są główną przyczyną strat ciepła w tradycyjnych elewacjach. Fasada wentylowana składa się z czterech podstawowych elementów – ściany nośnej (np. z ceramiki czy betonu komórkowego), konstrukcji nośnej (wykonanej z trwałych materiałów, takich jak aluminium, stal nierdzewna, kompozyt czy deski), warstwy termoizolacyjnej (najczęściej jest to wełna mineralna) i okładziny elewacyjnej (czyli kasetony elewacyjne lub np. panele kompozytowe). Między okładziną zewnętrzną a ociepleniem pozostawiona jest 2-5-centymetrowa szczelina, umożliwiająca swobodny przepływ powietrza.
Ponadto nowoczesne kasetony elewacyjne tłumią hałasy z zewnątrz, zapewniają niezbędny komfort osobom przebywających we wnętrzach. Są wysoce odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.
Kasetony elewacyjne energooszczędność zawdzięczają temu, że fasady wentylowane wykorzystują powietrze, które jest doskonałym izolatorem. Pozwalają również ścianom na niczym niezakłócone „oddychanie”, dzięki czemu ryzyko kondensacji jest znikome. Co więcej, eliminują mostki termicznie, przez które w niekontrolowany sposób ucieka ciepło z budynku. Fasady wentylowane gwarantują stałą temperaturę powietrza i ciśnienie pary, umożliwiając osiągnięcie wymaganych restrykcyjnych parametrów cieplnych budynków i to przy niewielkim zużyciu energii – tym samym chroniąc pomieszczenia przed wychłodzeniem czy nadmiernym nagrzewaniem.
Lepsza izolacja termiczna przekłada się na mniejsze wydatki na ogrzewanie zimą oraz chłodzenie latem. Choć to zrozumiałe, dokładna wysokość oszczędności zależy od wielu czynników, takich jak:
Przykłady z praktyki pokazują, że termomodernizacja może obniżyć koszty ogrzewania od 20% do nawet 50%. Ostateczne oszczędności można oszacować poprzez audyt energetyczny, który pozwoli dopasować odpowiednie rozwiązania i dokładnie określić potencjalne korzyści.
Inwestycja w energooszczędne elewacje to krok w stronę nie tylko oszczędności, ale również większego komfortu i ochrony środowiska.
Kasetony elewacyjne są uniwersalne, więc ich dostosowanie do konkretnego budynku nie sprawia najmniejszego problemu i co ważne zawsze nadają mu nowoczesny wygląd. Dlatego też cieszą się coraz większą popularnością wśród architektów i inwestorów. Można je zastosować w różnych rodzajach budownictwa niezależnie czy obiekty są nowo budowane, czy poddawane termomodernizacji. Oto kilka przykładów:
Wprowadzenie kasetonów do wykończenia ścian zewnętrznych to doskonały przykład dbałości o długoletnie, energooszczędne użytkowanie w połączeniu z ponadczasowym estetycznym wyglądem.
Wybór odpowiednich kasetonów elewacyjnych wymaga przemyślenia, ponieważ oferuje je coraz więcej firm. Co wziąć pod uwagę?
Dokładne zapoznanie się z ofertą producentów kasetonów jest podstawą do wykonania świadomego wyboru okładziny, która przyczyni się do zwiększenia energooszczędności budynku, a także jego trwałości oraz zagwarantuje ponadczasowy i nowoczesny wygląd.
Skontaktuj się z doradcą, który pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie – wypełnij formularz kontaktowy!
Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej jest sporym wyzwaniem. Warto za poszukiwania zabrać się minimum 2-3 miesiące przed […]
Czytaj dalejJak czyścić blachodachówkę Blachodachówka na dachach polskich domów jest spotykana najczęściej. Inwestorzy doceniają jej wysoką jakość, […]
Czytaj dalejWymiana starego pokrycia dachowego – na co warto zwrócić uwagę? Wymiana starego pokrycia to nie tylko […]
Czytaj dalej