Prawidłowy montaż rynny wymaga staranności i ostrożnego obcowania z materiałem, żeby go nie uszkodzić. Podstawą jest używanie odpowiednich narzędzi, takich, które nie zniszczą ochronnej powłoki metalowych rynien i ułatwią precyzyjną obróbkę oraz mocowanie. Co będzie nam potrzebne i jakich błędów się wystrzegać, żeby system rynnowy był trwały, estetyczny i przez lata nie sprawiał problemów?
Z tego wpisu dowiesz się o różnych rodzajach systemów rynnowych i kryterium ich wyboru:
Aby sprawnie przeprowadzić montaż rynien metalowych narzędzia wcale nie muszą być skomplikowane. Profesjonalni dekarze dysponują nimi na co dzień.
Podstawowe przyrządy do rozmierzania
Prawidłowy montaż rynien zaczyna się od mierzenia krawędzi dachu. Wystarczą do tego proste przybory takie jak miarka, metrówka, poziomica i ołówek. Dla wyznaczenia spadku rynny zgodnie z kierunkiem spływu wody przyda się sznurek lub żyłka.
Narzędzia do cięcia rynien i rur spustowych
Przy cięciu elementów takich jak rynny metalowe nie wolno używać elektronarzędzi, bo iskry zniszczyłyby powłokę. Długość rynien dopasowujemy używając piły ręcznej, podobnie docinamy rurę spustową.Najpierw trzeba rozmierzyć rynny, żeby dobrze zaplanować miejsca łączeń – nie mogą trafić np. w miejsce odpływu albo zbyt blisko narożnika. Aby dociąć obróbki, wyciąć otwór czy obciąć wulstę w narożniku, potrzebne są nożyce. Cięcia wykonuje się po łuku. Aby były poprawne, powinno się używać odpowiednio nożyc prawych i lewych – prawych do cięcia po łuku w stronę od lewej do prawej, lewych odwrotnie – od prawej do lewej.
Wkrętarka i wkręty
Elementy obróbek, haki rynnowe mocuje się do drewnianej konstrukcji za pomocą wkrętarki i wkrętów do drewna.
W przypadku systemów rynnowych miedzianych, tytanowo-cynkowych albo stalowych ocynkowanych można zastosować łączenie sztywne, czyli za pomocą lutowania. Potrzebna będzie wtedy lutownica, cęgi i nożyce, młotek, pędzel, skrobak i szmatka oraz akcesoria takie jak płyn lutowniczy, kostka amoniaku i laska cyny.
Przy systemie rynny ukrytej, która wymaga przygotowania podkonstrukcji, przydadzą się też wyrzynarka, otwornica i pilarka tarczowa.
Poza narzędziami, montaż rynien wymaga użycia dodatkowych obróbek i akcesoriów.
Obudowa deski czołowej
Jest niezbędna dla ochrony przed wodą. Wykonuje się ją z odpowiednio wyprofilowanego pasa blachy. Obudowy nie przykręca się do deski. Od dołu zaczepia się ją o listwę startową – którą wcześniej należy zamocować na wkręty wzdłuż dolnej krawędzi deski – a od góry przykręca do krokwi za pomocą haftr. Jeśli używamy haków nakrokwiowych, to dodatkowo instaluje się pas podrynnowy. Obróbki mogą być wykonywane przez dekarzy bezpośrednio na budowie z płaskiej blachy, ale można też skorzystać z gotowych, systemowych produktów, które mają fabrycznie nadany kształt i nie trzeba ich doginać. Nad deską czołową instaluje się też siatkę wentylacyjną, która zabezpiecza przestrzeń wentylacyjną w okapie przed gryzoniami, ptakami i insektami.
Haki rynnowe
Zapewniają mocowanie rynny wzdłuż krawędzi dachu. W zależności od konstrukcji połaci i wybranego modelu rynien haki mogą być doczołowe albo nakrokwiowe. Montaż haków zależy od ich typu: haki doczołowe przykręca się bezpośrednio do czoła dachu, haki nakrokwiowe odgina się i przykręca do górnej powierzchni krokwi – ich długość dobiera się indywidualnie.
Do systemów rynnowych z maskownicą używa się haków doczołowych ze specjalnymi zamkami do wpięcia maskownicy. Można też zastosować zwykłe haki rynnowe, a obok nich dodatkowe, przeznaczone wyłącznie do elementów maskownicy.
Elementy umożliwiające łączenie rynien
Tam, gdzie są miejsca odpływu wody z rynien, trzeba zamontować sztucer (najpierw konieczne jest wycięcie otworu w dnie rynny). Sztucer jest zawsze dopasowany do materiału i kształtu rynny. Zakłada się go przez wywinięcie na wulście i zagięcie blaszek na tylne usztywnienie rynny. Od dołu sztucer ma końcówkę okrągłą lub kwadratową, zgodnie z kształtem rury spustowej. Na długości łączenie rynien robimy na złączki. Nowoczesne złączki mają kształt zgodny z rynną i są wyposażone w klamerkę zaciskową oraz uszczelkę, dzięki której woda na złączu nie będzie przeciekać. Rynny w obrębie złączki powinny być rozsunięte na 5-10 mm, żeby umożliwić bezpieczne odkształcenia termiczne. W miejscach zmiany kierunku systemu rynnowego potrzebne są narożniki. Narożniki mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Rynny dosuwa się z obu stron zachowując 5-10 mm dylatacji, a miejsca łączenia uszczelnia złączkami. Można też zastosować montaż rynien w narożnikach na zakład, wówczas nie używa się złączek.
Zaślepka, jak inaczej nazywa się denko, zamyka ciąg rynnowy, żeby woda nie mogła się wylać. Montuje się ją na zakończeniu ostatniej rynny po obu stronach systemu. Denko może być płytkie, wtedy wciska się je na końcówkę rynny, albo głębokie. Denko głębokie jest szersze i wsuwa się je w rynnę, podklejając spoiwem.
Maskownica jest odrębnym systemem, na który składa się obudowa, łączniki, narożniki i zaślepki. Osłania ona poziom rynnowy, poprawiając estetykę budynku.
Z rynien woda spływa w dół rurami spustowymi. Montaż rur spustowych wymaga użycia systemowych obejm, które przykręca się do zamocowanych na elewacji dybli. Jeśli budynek nie ma zewnętrznej warstwy ocieplenia, rury spustowe montuje się w obejmach przykręconych do ściany na blaszki. Na rurach spustowych bliżej gruntu można zainstalować czyszczak, umożliwiający zbieranie deszczówki. U dołu rury spustowej zaleca się montować w gruncie osadnik uniwersalny.
Najpierw musimy upewnić się, że konstrukcja nie jest zwichrowana, bo woda szybko wykryje wszelkie nieprawidłowości. Powinno się wykonać odbiór dachu na etapie więźby, czyli sprawdzenie jego płaszczyzny i staranności wykończenia krawędzi połaci – czy krokwie są zakończone równo w jednej linii, czy deska czołowa jest prawidłowo przykręcona. Następnie przygotowujemy bazowe obróbki blacharskie, czyli obudowę na desce czołowej oraz pas podrynnowy. Do zamocowania obudowy potrzebna jest listwa startowa, którą mocujemy od dołu deski. Listwa ma specjalne zagięcie, o które zahaczamy obudowę. Od góry obudowę mocujemy do krokwi za pomocą haftr. Na tak przygotowanym podłożu można rozmierzać haki rynnowe, pamiętając o tym, aby zacząć od narożników i miejsc, w których będzie rura spustowa. Ważne, żeby przed montażem rury spustowej sprawdzić planowaną grubość ocieplenia elewacji i zastosować takie kołki, aby ich długość nie była zbyt mała.
Montaż rynien metalowych może przebiegać bardzo sprawnie, zwłaszcza na dachach o nieskomplikowanej konstrukcji. W przypadku dachów prostych, instalacja systemu rynnowego trwa zazwyczaj zaledwie kilka godzin. Fachowcy są w stanie szybko zamontować wszystkie elementy, od haków po rury spustowe, zapewniając szczelność i estetykę całego systemu.
W przypadku bardziej złożonych połaci dachowych, gdzie występuje wiele załamań, lukarn lub koszy, montaż może wymagać więcej czasu i precyzji. Mimo to, cały proces rzadko zajmuje więcej niż jeden dzień, ponieważ systemy rynnowe są zaprojektowane tak, by ułatwiać ich sprawną i solidną instalację nawet w trudniejszych warunkach.
Kupując rynny stalowe wybierajmy systemy od renomowanych producentów, którzy dbają o wysoką jakość i serwis. Mają też w ofercie szereg gotowych akcesoriów, takich jak dopasowane narożniki, obróbki blacharskie czy elementy uzupełniające. Ich zastosowanie przyśpiesza i ułatwia prace, zmniejsza też ryzyko błędów wykonawczych i kosztownych napraw. Jeśli zależy Ci na trwałym, dopasowanym do dachu systemie rynnowym, postaw na sprawdzoną markę, taką jak Blachy Pruszyński.
Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej jest sporym wyzwaniem. Warto za poszukiwania zabrać się minimum 2-3 miesiące przed […]
Czytaj dalejJak czyścić blachodachówkę Blachodachówka na dachach polskich domów jest spotykana najczęściej. Inwestorzy doceniają jej wysoką jakość, […]
Czytaj dalejWymiana starego pokrycia dachowego – na co warto zwrócić uwagę? Wymiana starego pokrycia to nie tylko […]
Czytaj dalej