Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
obróbki blacharskie, blachodachówki, dachy

Montaż blachodachówki modułowej zimą – czy to dobry pomysł?

Blachodachówki modułowe to rodzaj blaszanego pokrycia dachowego, który na naszym rynku pojawił się kilka lat temu, szybko zdobył popularność i pokrywa coraz więcej połaci. Przede wszystkim dlatego, że blaszane arkusze zawsze prezentują się efektownie, są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, a ich montaż dzięki opatentowanym przez producentów rozwiązaniom przebiega bezproblemowo, sprawnie i w każdych warunkach. A czy zimą też?

program promocyjny Wspolne Korzysci

Z tego wpisu dowiesz się jakie są:

Czy montaż blachodachówki modułowej zimą jest bezpieczny?

Przyjęło się, że sezon budowlany trwa od pierwszych dni wiosny do końca jesieni, jednak nie zawsze uda się przed zimą ułożyć pokrycie i doprowadzić budynek do stanu surowego zamkniętego. Co w takiej sytuacji można zrobić? Zostawić niezamknięty budynek czy kontynuować pracę podczas chłodnych i mokrych dni? Jak przeprowadzić przygotowanie do zimy? Trudno na to pytania odpowiedzieć jednoznacznie. Jednak jeśli zdecydujemy się na stworzenie konstrukcji dachowej, to najlepszym wyborem będzie wybór blachodachówki, w tym oczywiście także blachodachówki modułowej. Dlaczego? Ponieważ odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie blaszanych arkuszy w zakładzie produkcyjnym gwarantuje ich bezproblemowy montaż również w warunkach zimowych oraz komfortowe użytkowanie przez długie lata.

Tak naprawdę podczas zimowego układania pokrycia najważniejsze jest zadbanie o bezpieczeństwo dekarzy. Szczególnie ważne jest przygotowanie miejsca pracy – dach musi oczyszczony z zalegającego śniegu i lodu. Każde poślizgnięcie, upadek czy kontuzja mogą prowadzić do urazów, a nawet poważnych w skutkach wypadków. Dlatego zaleca się, aby prace montażowe były przeprowadzane przez wyspecjalizowane ekipy budowlane, które mają doświadczenie w pracy w trudnych warunkach.

Jakie środki ostrożności należy podjąć przy montażu?

Należy zadbać o komfortowe warunki pracy i bezpieczeństwo pracowników, ponieważ ich przygotowanie do pracy jest najważniejsze. Kluczowe środki ostrożności to:

  • właściwy ubiór – pracownicy powinni nosić ciepłą, uszytą z wytrzymałego materiału odzież oraz odpowiednie obuwie, najlepiej za kostkę z antypoślizgową oraz antyprzebiciową podeszwą;
  • sprzęt ochrony osobistej – warto zadbać o kaski, rękawice oraz inne akcesoria ochronne, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo podczas pracy na wysokości;
  • stabilność rusztowań – rusztowania i inne tymczasowe konstrukcje muszą stać pewnie na podłożu i być dobrze zabezpieczone przed wiatrem oraz innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi;
  • kontrola warunków pogodowych – regularne monitorowanie pogody pozwoli na bezpiecznie przeprowadzenie prac.

Ważne! Blachodachówka powinna być przechowywana w suchym miejscu, aby uniknąć jej zamarzania lub kondensacji wilgoci.

O czym należy pamiętać podczas układania blachodachówki modułowej zimą?

Niezależnie, czy blachodachówkę modułową układamy zimą, czy o innej porze roku, zawsze należy postępować zgodnie ze sztuką dekarską i bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Jedynym zagrożeniem jest wykonanie obróbek blacharskich w zbyt niskich temperaturach – minimalna to 12°C. Jeżeli blacha będzie przeginana w niższej temperaturze, to może dojść do mikropęknięć powłoki lakierniczej, a w konsekwencji do powstawania skorodowania tych miejsc. Wyjściem z sytuacji jest wykonanie obróbki w ogrzewanym pomieszczeniu, np. warsztacie. Chociaż wygodniej i bezpieczniej jest kupić gotową obróbkę w kolorze pokrycia razem blachodachówką (firma Blachy Pruszyński ma w swojej ofercie niezbędne obróbki), zyskując pewność, że została przygotowana w profesjonalny sposób. A jak powinien przebiegać montaż blachy na dachu? Poniżej najważniejsze zasady.

  • Paroizolacja. Drewniana więźba być odpowiednio zabezpieczona od zewnątrz. Jako izolację można zastosować membranę dachową lub papę. Obecnie powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest membrana dachowa. Układa się ją prostopadle do krokwi i zszywkami przytwierdza do tych elementów z drewna. Montaż membrany zaczynamy od okapu, kierując się ku kalenicy. Zakłady powinny mieć szerokość ok. 15 cm.
  • Ruszt z drewna. Po ułożeniu membrany wykonuje się drewniany ruszt pod blachodachówkę modułową – pierwsze przybijane są kontrłaty, a łaty mocujemy do nich. Kontrłaty mają zazwyczaj przekrój 2,5 x 5 cm, natomiast przekrój łat zależy od nachylenia dachu, położenia krokwi, rodzaju pokrycia, a nawet strefy klimatycznej. Jednak w przypadku blachodachówki panelowej, która jest lekkim pokryciem, łaty mogą mieć przekrój np. 5 x 4 cm. Łaty i kontrłaty pozwalają na odsunięcie pokrycia od hydroizolacji i stworzenie drożnej przestrzeni wentylacyjnej, umożlwiającą swobodną cyrkulację powietrza. Pamiętajmy, że łaty mocujemy w rozstawie, jaki zaleca producent danego pokrycia dachowego i tych wytycznych należy bezwzględnie przestrzegać! Zazwyczaj łaty umieszcza się co 35 cm. Umieszczenie łat w mniejszym rozstawie nie ma ani sensu, ani uzasadnienia ekonomicznego.
  • Przygotowanie do montażu. Należy zamontować obydwa pasy nadrynnowe i wykonać obróbkę boczną wszystkich krawędzi połaci. Okap musi być na tyle szeroki (ok. 25 cm), aby montaż łaty startowej był bezproblemowy. Na całej długości pasa nadrynnowego zaznacza się dokładną odległość od krawędzi obróbki. Następnie łatę startową zaczepia się o górną krawędź drugiego pasa nadrynnowego. Przytwierdza się je na całej długości do deski okapowej za pomocą wkrętów. Uwaga! Bez łaty startowej nie powinien odbyć się montaż blachodachówki modułowej. Najlepiej zastosować łatę okapową wentylacyjną!
  • Montaż blachy. Kolejność układania kolejnych arkuszy zawsze powinna się odbywać wg zaleceń producenta lub zgodnie z instrukcją. Podczas montażu blachodachówki modułowej regularnie sprawdzajmy, czy złącza zakładowe dokładnie na siebie zachodzą i arkusze tworzą równe rzędy. Kontrolujmy także, czy nie doszło do deformacji pokrycia w wyniku zbyt mocnego przykręcenia wkrętów.

Zestandaryzowane niewielkie arkusze z blachy niezależnie od warunków pogodowych układa się szybko (niezależnie od konstrukcji połaci) i zazwyczaj nie trzeba przecinać, wystarczy podłożyć jeden arkusz pod drugi. Jednak gdy zajdzie taka potrzeba stosuje się ręczne nożyce do cięcia blachy lub nibler – nigdy szlifierkę kątową!

Zalety montażu blachodachówki modułowej zimą

Chociaż montaż blaszanego pokrycia zimą jest wyzwaniem, ale przede wszystkim ze względu na mało komfortowe warunki pracy, to jednak ma zalety:

  • brak kolejek i wolnych terminów – zimą zazwyczaj dekarze mają mało pracy, więc na pewno znajdą wolny termin,
  • przyspieszenie zakończenia budowy – dotychczasowe prace budowlane mogą zostać zakończone szybciej i można przystąpić do wykończenia budynku,
  • ochrona przed uszkodzeniami – ułożenie pokrycia dachu zabezpieczy konstrukcję przed zalewaniem i zamarzaniem wody, a w konsekwencji szkodami w postaci pęknięć ścian czy przewodów kominowych,
  • możliwość korzyści finansowych – czasami firmy oferują zniżki na usługi w sezonie zimowym, dzięki czemu możemy obniżyć koszty budowy.

Należy pamiętać, że pokrycie połaci blachodachówką modułową trwa średnio 4-5 dni.

Wady montażu blachodachówki modułowej zimą

Montaż blachodachówki modułowej w sezonie zimowym wiąże się z ograniczeniami:

  • trudniejsze warunki pracy – pracownicy mogą mieć większe trudności z wykonywaniem precyzyjnych prac w niskich temperaturach,
  • ryzyko uszkodzeń materiałów – niektóre materiały stosowane do montażu mogą być bardziej podatne na uszkodzenia w niskich temperaturach,
  • wydłużony czas montażu – warunki pogodowe i związane z tym przerwy mogą wydłużyć czas montażu.

Jednak większym zagrożeniem dla budynku jest jego pozostawienie bez odpowiedniej ochrony.

Montaż blachodachówki modułowej zimą a prawo

Prawo nie zabrania układania blachodachówki zimą i podkreślmy jeszcze raz, nie ma też żadnych technicznych przeciwskazań. Jednak są to prace na wysokości, które są zaliczane do szczególnie niebezpiecznych. Dlatego też wszyscy pracownicy powinni być zaznajomieni z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz być wyposażeni w odpowiednie środki ochrony indywidualnej. Ponadto powinni mieć aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwskazań do pracy na wysokości. Koniecznością jest stosowanie również środków ochrony zbiorowej, czyli rusztowań ochronnych.  

Czy montaż blachodachówki zimą wymaga specjalnych narzędzi?

Montaż blachodachówki modułowej zimą nie wymaga specjalnych narzędzi, ponieważ podstawowe narzędzia dekarskie to wkrętarka, poziomnica, miara i młotek, a im nie zagrażają niskie temperatury. Jednak przed zastosowaniem materiałów uszczelniających, warto upewnić się, czy mogą być stosowane w niskich temperaturach.

Narzędzia dekarskie, membrana dachowa 170

Czy zimowy montaż wpływa na trwałość blachodachówki?

Wielu inwestorów obawia się, że montaż blaszanego pokrycia może wpłynąć na jego trwałość. Tak naprawdę warunki pogodowe nie mają żadnego wpływu na blachodachówkę modułową, oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy materiały sprawdzone, np. pochodzące od renomowanego producenta takiego jak Blachy Pruszyński. W rzeczywistości bardzo wiele zależy o prawidłowego wykonania pokrycia. Jednak zazwyczaj w przypadku zastosowania odpowiednich środków ostrożności zimowy montaż blachy nie wpływa negatywnie na trwałość pokrycia dachowego.

Montaż blachodachówki modułowej zimą – alternatywy

Jeśli z przyczyn wahania pogody lub innych czynników, nie chcemy montować blachodachówki modułowej zimą, możemy przełożyć układanie pokrycia na wiosnę, jednak musimy liczyć się z tym, że deszcz, śnieg, niskie temperatury czy woda roztopowa mogły poczynić znacznych zniszczeń budynku. Dobrym rozwiązaniem wyjścia z sytuacji może okazać się osłonięcie więźby dachowej sztywnym poszyciem z desek lub płyt OSB oraz papą. Taka osłona może posłużyć jako podkład pod pokrycie z blachy – trzeba tylko pamiętać o wykonaniu rusztu z łat i kontrał. Ochronę budynku przed zimowymi warunkami pogodowymi można także wykorzystać plandeki z tworzyw sztucznych (polietylenu lub polipropylenu). Układa się je na zakładkę i mocuje za pomocą krótkich listew bezpośrednio do krokwi.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

dachy
Jak znaleźć solidną ekipę budowlaną?

Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej jest sporym wyzwaniem. Warto za poszukiwania zabrać się minimum 2-3 miesiące przed […]

Czytaj dalej
dachy
Czyszczenie dachów - o czym warto pamiętać?

Jak czyścić blachodachówkę Blachodachówka na dachach polskich domów jest spotykana najczęściej. Inwestorzy doceniają jej wysoką jakość, […]

Czytaj dalej
dachy
Wymiana starego poszycia dachowego - na co warto zwrócić uwagę?

Wymiana starego pokrycia dachowego – na co warto zwrócić uwagę? Wymiana starego pokrycia to nie tylko […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej