Przeglądaj stronę jako: Dystrybutor
MENU
dachy

Kowadełka dekarskie – ręczne narzędzia niezbędne w pracy dekarza

Układanie blaszanego pokrycia jest łatwe i szybkie. Jednak aby prace przebiegały bez problemów, a efekt końcowy zachwycał, to musimy zdobyć wiedzą zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Niezbędny jest również odpowiedni sprzęt, który pozwoli bezpiecznie i skutecznie zamontować blachę. Popularnym narzędziem dekarskim jest kowadełko.

W zawodzie dekarza blacharza w ciągu ostatnich lat zaszło wiele zmian. Nie tylko musimy dostosować się do coraz większych wymagań inwestorów i wizji architektów, ale również ciągle doszkalać się oraz na bieżąco monitorować ofertę producentów pokryć dachowych i orynnowania, którzy co chwilę proponują nowe rozwiązania. Oczywiście, dzisiaj dużym ułatwieniem w pracy dekarzy są elektronarzędzia, ale wciąż najważniejsze pozostają ręczne narzędzia, a w tym kowadełko dekarskie.

Kowadełko dekarskie – do czego służy

Kowadełko dekarskie – inaczej szelajza lub szelajz – to przyrząd wykorzystywany do wygładzania, rozklepywania czy prostowania blachy. Dzięki niemu nadamy blasze także wymagany profil, zaklepiemy rąbki czy felce.

Rodzaje kowadełek dekarskich

Kowadełka dekarskie zazwyczaj wykonane są ze stali (mogą być spawane lub wykonane z jednego kawałka), ważą około 2 kilogramów – dostępne są również modele z tworzywa sztucznego. W centralnej części szelajzy znajduje się kabłąkowy uchwyt, a po obu stronach odpowiednio wyprofilowane powierzchnie robocze: płaskie, wklęsłe, wypukłe lub kuliste. Kształt kowadełek decyduje o ich przeznaczeniu.

Kowadełka dekarskie – dobry zakup

Wyposażenie dekarza blacharza świadczy o jego profesjonalizmie, ponadto dobry jakościowo sprzęt pozwoli precyzyjnie wykonać pracę oraz będzie służył przez wiele lat. Dlatego też nie zaopatrujmy się w narzędzia dekarskie w niesprawdzonych sklepach oraz na bazarach – może się zdarzyć, że będzie to jednorazowy zakup. Wybierajmy wyłącznie sprawdzonych producentów – o opinię na temat narzędzi warto spytać innych dekarzy, chociaż wszystko zweryfikuje własna praktyka.

Narzędzia dekarskie, membrana dachowa 170

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

dachy
Składowanie materiałów

Bezpieczne składowanie materiałów budowlanych na placu budowy Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach nie […]

Czytaj dalej
dachy
Jak się zabezpieczyć przed śniegiem - bezpieczny dach

Bardzo często inwestorzy chcąc zaoszczędzić na kosztach budowy dachu, a tym samym na domu, rezygnują z […]

Czytaj dalej
blachodachówki, dachy
Rodzaje pokryć dachowych - nie tylko blachodachówka

Jeśli mówimy o blaszanych pokryciach dachowych, to zazwyczaj mamy na myśli blachodachówki. Nic dziwnego, ponieważ większość […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej