Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
dachy, rynny

Najczęstsze błędy podczas montażu rynien metalowych i jak ich unikać

Montaż rynien nie powinien przysparzać wykonawcom problemów. Systemy rynnowe są coraz nowocześniejsze, a detale dopracowane. Wciąż jednak powielane są nieprawidłowości, które skutkują mniej lub bardziej poważną awarią. Jakie błędy są najczęstsze?

Rynny NIAGARA

System rynnowy kiepskiej jakości

Wybór rynien podyktowany wyłącznie niską ceną to pierwszy krok do problemów. Miarą klasy systemu rynnowego jest jego jakość. W przypadku rynien stalowych trwałość i bezawaryjność systemu zależą w dużej mierze od użytych materiałów, a więc rodzaju zastosowanego surowca, jego grubości, jakości powłoki lakierniczej oraz tego czy znajduje się ona po obu stronach systemu. Niemniej ważne są rozwiązania techniczne zastosowane przez producenta – występowanie elementów spawanych lub zgrzewanych (ryzyko korozji) oraz jak dużo elementów jest lakierowanych proszkowo, co grozi wystąpieniem różnic w barwie i strukturze lakieru. Odpowiedzialni producenci orynnowania starają się minimalizować ryzyko błędów montażowych, wdrażając ułatwienia wykonawcze, zapewniają też profesjonalne szkolenia i serwis.

Źle dobrane przekroje rynien i rur spustowych

Przekroje elementów systemu odwodnienia powinny uwzględniać wielkość i kąt nachylenia połaci dachowej. Muszą być na tyle głębokie, aby zapewniły wystarczającą ilość miejsca spływającej z dachu wodzie, inaczej przeleje się ona górą, zalewając elewację. Informacje na temat przekrojów zebrane są w specjalnych systemowych tabelach.

Za mało pionów spustowych

Pisząc o wydajności systemu rynnowego należy podkreślić, że kluczowe znaczenie ma tu także średnica, kształt i ilość rur spustowych. Rury spustowe projektuje się pod kątem wielkości połaci dachu. Zbyt mało pionów albo ich nieodpowiednie rozmieszczenie zakłócą sprawne działanie systemu, który nie poradzi sobie z odbiorem wody, co może skutkować zalewaniem ścian budynku. Niemniej ważne jest to czy system rynnowy podłączony jest do systemu odprowadzania wody deszczowej oraz czy jest on prawidłowo wykonany, gdyż może to rzutować na drożność całego systemu.

Niewłaściwe rozmieszczenie haków

Zły rozstaw haków podczas montażu rynien grozi ich uszkodzeniem ze względu na niewystarczającą nośność systemu. Nadmiar opadów, zalegające warstwy śnieżne mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić do ich zerwania lub trwałych odkształceń. Zaleca się rozmieszczać haki wzdłuż rynny co 50 – 60 cm. Nie wolno zapominać o zapewnieniu podparcia mocowania hakiem przy łączeniu rynien i sztucerze – odległość haka od krawędzi łącznika nie powinna przekraczać 15 cm. Mocowanie systemów rynnowych bez zachowania tego warunku może narażać je na zbyt duże obciążenia na przykład pod zalegającym śniegiem, a koszty naprawy powstałych usterek z pewnością będą wyższe niż zakup kilku haków więcej.

Poza rozmieszczeniem haków, pozostaje prawidłowy montaż systemu – nie można zapominać o precyzyjnym wyznaczeniu spadków rynien. Dla większości systemów powinien on wynosić 2-3%, często jednak montowane są ze spadkiem 0% ze względu na ich maskownice, elementy podnoszące walory estetyczne systemów rynnowych. Niewłaściwe nachylenie poziomu rynnowego powoduje problemy z odprowadzaniem wody z dachu oraz wymusza konieczność ich częstego czyszczenia ze względu na zalegający na dnie rynien piasek, liście i patyczki. Dobrym wyjściem z sytuacji będzie montaż systemu rynnowego z możliwością regulacji maskownicy do poziomu przy jednoczesnym zagwarantowaniu spadku rynny. Przykładem jest system rynny okrągłej z maskownicą NIAGARA.

Nieuwzględnienie ruchów termicznych materiału

System rynnowy pracuje i odkształca się pod wpływem zmian temperatury. Dotyczy to zarówno rynien stalowych, jak i wykonanych z innych materiałów. Połączenia nie mogą być ścisłe ani zbyt sztywne. Nieuwzględnienie ruchów termicznych naraża zamontowany system rynnowy na rozszczelnienie wywołane nadmiernymi naprężeniami i w rezultacie przeciekanie. Aby tego uniknąć, wykonuje się dylatacje albo montaż rynna w rynnę – szczegółowe wytyczne znajdują się w instrukcji montażu danego systemu.

Nieszczelne połączenia rynien

Jeśli chodzi o błędy popełniane podczas montażu rynien, nieszczelność złączy jest jednym z najczęstszych i zazwyczaj wynika z niestaranności, np. zbyt lekkiego dogięcia złączki czy niedokładnego dopasowania elementów. Na szczęście w nowoczesnych rozwiązaniach jest to usterka dość łatwa do wykrycia i naprawienia, nawet po skończeniu montażu systemu odwodnienia dachu.

Aby uniknąć kłopotów, warto wykorzystywać specjalne łączenia rynien – systemowe złączki z uszczelką i klamrą zaciskową. Są wyprofilowane dokładnie pod kształt rynny, a dzięki klamrze zapewniają docisk uszczelki i stabilne trzymanie miejsca łączenia.

Brak zabezpieczeń przeciwśniegowych

Montowane na dachu płotki przeciwśniegowe, belki czy punktowe śniegołapy mają za zadanie przede wszystkim chronić poziom rynnowy przed uderzeniem zsuwającą się z połaci pryzmą. Zlodowaciały śnieg jest bardzo ciężki, a w połączeniu z dynamiką ruchu stanowi obciążenie, na które system rynnowy nie jest przygotowany. Wystarczy jeden niefortunny okres zimowy, aby doszło do awarii.

Niestaranność wykonawcza

Dobrej jakości system sam się nie obroni. W czasie samego montażu należy dbać o precyzję i przeprowadzenie instalacji systemu stosownie do wytycznych. Tutaj znaczenie mają detale: dokładne wymierzenie wszystkich odległości i spadków, dopilnowanie obróbek dekarskich, zwłaszcza przy mocowaniu niestandardowych elementów systemu, zakończenie pokrycia dachu, szczelne łączenia, dbałość o newralgiczne miejsca instalacji. Każde niedociągnięcie to potencjalne problemy, a przecież zachowując staranność łatwo ich uniknąć.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

dachy
Jak znaleźć solidną ekipę budowlaną?

Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej jest sporym wyzwaniem. Warto za poszukiwania zabrać się minimum 2-3 miesiące przed […]

Czytaj dalej
dachy
Czyszczenie dachów - o czym warto pamiętać?

Jak czyścić blachodachówkę Blachodachówka na dachach polskich domów jest spotykana najczęściej. Inwestorzy doceniają jej wysoką jakość, […]

Czytaj dalej
dachy
Wymiana starego poszycia dachowego - na co warto zwrócić uwagę?

Wymiana starego pokrycia dachowego – na co warto zwrócić uwagę? Wymiana starego pokrycia to nie tylko […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej