Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
dachy

Geometria dachu – dlaczego jest ważna?

Geometria dachu – sprawdź przed ułożeniem pokrycia

Blachodachówki montuje się łatwo i szybko. Jednak aby efekt był zadowalający, a pokrycie trwałe należy przed rozpoczęciem prac sprawdzić geometrię dachu. Możemy to zrobić samodzielnie lub poprosić dekarza, który będzie układał pokrycie dachowe.

Tradycyjna więźba dachowa to konstrukcja przestrzenna składana na placu budowy. Jeśli elementy nie są przycinane na wymiar w tartaku, to ich dobranie jest dużą sztuką. Dużo zależy oczywiście od wiedzy, doświadczenia i umiejętności cieśli. Niedopasowanie elementów czy niechlujne wykonanie prac skutkują np. zwichrowaniem i krzywiznami połaci dachowych, co jest zjawiskiem niepożądanym – uniemożliwia prawidłowe zamontowanie blachodachówki.

Geometra dachu - dlaczego jest ważna?

Co należy sprawdzić przed montażem blachodachówki

Efekt finalny prac dekarskich zależy od wielu czynników, m.in. od przygotowania płaszczyzn dachu. Aby mieć pewność, że montaż blachodachówek będzie przebiegał prawidłowo i bez problemów oraz pokrycie blaszane będzie ładnie się prezentowało i spełniało swoje funkcje przez długie lata, konieczne jest wymierzenie połaci oraz sprawdzenie geometrii dachu. W przypadku dachów dwuspadowych przekątne połaci powinny być sobie równe oraz muszą być zachowane kąty między elementami konstrukcji. Ponadto jednakowe muszą być długości boków równoległych. Przede wszystkim jednak górne powierzchnie krokwi muszą znajdować się w jednej płaszczyźnie. Natomiast w dachach kopertowych konieczne jest sprawdzenie szerokości połaci i jej wysokości. Niewielkie odchylenia od pionu czy poziomu są dopuszczalne, jednak duże koniecznie należy przed montażem blachodachówki skorygować, dokładając np. podkładki dystansowe. Liczmy się jednak z tym, że jeśli więźba jest w bardzo złym stanie, to dekarze mogą odmówić wykonywania prac, zanim cieśle nie naprawią usterek.

Co należy sprawdzić przed montażem blachodachówki

Jak zmierzyć połacie dachowe

Połacie dachowe możemy zmierzyć za pomocą taśmy mierniczej, a gdy jej nie mamy, żyłki – w skrajnych punktach połaci wbijamy gwoździe i rozciągamy żyłkę. To również dobry sposób na sprawdzenie jakości płaszczyzny dachu – punkty, w których żyłka odstaje od konstrukcji lub zaczepia się o nią, wyznaczają niedokładność prac ciesielskich. Te rozwiązania pomiarowe wymagają rozstawienia drabiny, wejścia i poruszania się po dachu – jest to niebezpieczne, zachowajmy więc wszelkie środki ostrożności. Możemy uniknąć chodzenia po więźbie dachowej, jeśli zastosujemy dalmierz laserowy, czyli laserowy miernik odległości.

Jak zmierzyć połacie dachowe

Właściwy montaż blachodachówki – kontroluj kolejność prac

Na krokwiach zazwyczaj układa się membranę wstępnego krycia lub wykonuje sztywne poszycie z desek. Następnie pod blachodachówki wykonuje się konstrukcję nośną z łat i kontrłat. Wiele elementów dachowych, np. kominy, okapy, okna dachowe wymagają obróbek blacharskich – należy je zamontować przed zakończeniem krycia dachu. Także okna dachowe montuje się przed ułożeniem blachochodachówki, chociaż czasami dekarze instalują je już po ułożeniu pokrycia. Blachodachówkę układa się, zaczynając od dołu połaci, czyli okapów. Jako ostatnie montuje się elementy dodatkowe, np. piorunochron, stopnie kominiarskie, bariery przeciwśnieżne czy zewnętrzne obróbki blacharskie.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

blachodachówki, dachy
Rodzaje pokryć dachowych - nie tylko blachodachówka

Jeśli mówimy o blaszanych pokryciach dachowych, to zazwyczaj mamy na myśli blachodachówki. Nic dziwnego, ponieważ większość […]

Czytaj dalej
dachy
Jaki dach wybrać - rodzaje dachów

Na  wygląd naszego domu, a także rozmieszczenie pomieszczeń na poddaszu oraz ich funkcjonalność znaczący wpływ ma […]

Czytaj dalej
dachy
Jak obliczyć kąt nachylenia dachu?

Z punktu widzenia inwestora może się wydawać, że wiedza techniczna o kącie nachylenia dachu jest nieistotna. […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej