Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
dachy, rynny

Elementy systemu rynnowego – z czego się składa system rynnowy?

Systemy rynnowe muszą zapewniać bezpieczne odprowadzanie wody z dachu. W ich skład wchodzą elementy poziome i pionowe, czyli rynny i rury spustowe, szereg elementów służących do ich łączenia i mocowania oraz detale wykończeniowe.

Nowoczesny projekt rynny ukrytej z maskownicą, Niagara Kwadratowa

Z tego wpisu dowiesz się, jakie są:

Podstawowe elementy systemu rynnowego

Każdy system rynnowy składa się z części poziomej oraz pionowej, w tym:

  • rynien
  • rur spustowych
  • łączników
  • elementów mocujących
elementy systemu NIAGARA Kwadratowa
NIAGARA Okragla, zestawienie elementow
elementy systemu NIAGARA Półokrągła z maskownicą

Rynny

Rynny to poziome elementy systemu rynnowego o otwartym przekroju, które biegną wzdłuż krawędzi dachu. Ich głębokość i średnicę dobiera się na podstawie ilości wody deszczowej, jaką będą odprowadzać z powierzchni dachu. Zależy ona przede wszystkim od jego wielkości.

Rynny mogą mieć przekrój okrągły lub kwadratowy, pasując do różnych kształtów połaci dachowej.

Złączka rynny

Złączki to specjalnie wyprofilowane kształtki, które pozwalają połączyć rynny na prostych odcinkach. Zintegrowane są z uszczelką i klamrą, więc łączą rynny w sposób szczelny.

Narożniki zewnętrzne i wewnętrzne

Narożniki służą do łączenia rynien w wewnętrznych i zewnętrznych narożach budynku, tam, gdzie rynny zmieniają kierunek. Standardowo mają kąt prosty, ale na rynku dostępne są też elementy o kącie 135 stopni, a na zamówienie można wykonać rozwiązania niestandardowe.

Denko

Denka stanowią detale wykończeniowe, zamykając system rynnowy na zakończeniu poziomu.

Hak rynny

Stalowe haki pełnią funkcję wspornika rynny, zapewniając stabilne mocowanie rynien wzdłuż krawędzi dachu. W zależności od sposobu mocowania rynien, mogą być nakrokwiowe lub doczołowe, są też haki combi, które można przykręcać bez demontażu istniejącego pokrycia dachowego. Ze względu na obciążenie śniegiem, rozszerzalność systemu rynnowego i zapewnienie wymaganego spadku rynien, ważne jest prawidłowe rozmieszczenie haków.

Rury spustowe

To pionowe odcinki przewodów o przekroju zamkniętym, które służą do odprowadzenia wody deszczowej z rynien w dół. Najczęściej umieszcza się je przy zewnętrznych narożach ścian budynku, choć nie jest to regułą. Liczba i usytuowanie rur spustowych zależą od wielkości i kształtu dachu.

Rury, podobnie jak rynny, mogą mieć przekrój okrągły lub kwadratowy. Rury należy montować w obejmach. Zamiast rur spustowych niekiedy używa się ozdobnych łańcuchów albo rzygaczy.

Mufa

Służy do łączenia rur spustowych.

Obejma rury spustowej

To element służący do montażu rur spustowych do ścian budynku. Obejmy przykręca się do specjalnych blaszek, które również wchodzą w skład systemu.

Sztucer

Sztucer to element umożliwiający włączenie rury spustowej w system rynnowy. Jego kształt dopasowany jest do konkretnego modelu rynien.

Elementy dodatkowe systemu rynnowego

Oprócz głównych, system rynnowy to również szereg elementów dodatkowych:

  • pomocnicze elementy łączące rynny i rury spustowe
  • łapacz deszczówki
  • maskownica
  • akcesoria

Kolanko

Jest potrzebne w dachach z okapem, gdzie rury spustowe nie znajdują się w linii rynien, tylko są względem nich cofnięte.

Łącznik rury spustowej

Pionowy element systemu odwadniania do przedłużenia rur spustowych, które po docinaniu nie mają oryginalnego zakończenia.

Trójnik

Pozwala na podłączenie dwóch rur spustowych do jednego odprowadzenia. Do łączenia rur o różnych średnicach stosuje się trójniki redukcyjne.

Czyszczak

Umożliwia przegląd rury spustowej, a dzięki specjalnej uchylnej części może też być wykorzystywany do odprowadzenia wody deszczowej do zewnętrznego zbiornika, do użytku na cele ogrodowe. Z tego powodu nosi również nazwę łapacz deszczówki.

Wylewka

Wylewki montuje się na końcu rur spustowych, które nie są zagłębiane w ziemi. Umożliwiają odprowadzenie wody do kanalizacji deszczowej.

Maskownica

Stanowi element wykończeniowy systemu rynnowego. Umożliwia zasłonięcie okrągłych rynien i narożników, poprawiając estetykę. W skład systemu maskowania wchodzi też komplet dopasowanych łączników i elementów mocujących.

Akcesoria

Przy montażu systemu rynnowego przydać się mogą dodatkowe produkty takie jak lakier zaprawkowy do drobnych uszkodzeń, śruby do obejmy rury spustowej czy uszczelniacze dekarskie.

NIAGARA Tytan Cynk

Z jakich materiałów mogą być wykonane systemy rynnowe?

Najtańsze, ale też najmniej trwałe są rynny z PVC. Znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, korozję i utratę koloru są rynny metalowe. Wśród systemów rynnowych z blachy wyróżnić można kilka rodzajów.

Niszowe i bardzo drogie, choć z pewnością najtrwalsze, są rynny z miedzi.

Najpopularniejsze są systemy stalowe powlekane, przy czym najlepszej jakości są te w powłokach poliuretanowych. Mają wysoką stabilność kolorów i są bardzo odporne na korozję. Tańszym, a równie trwałym wariantem są rynny ze stali ocynkowanej, bez powłoki ochronno-dekoracyjnej.

Bardzo wysoką trwałością charakteryzują się systemy tytanowo-cynkowe, czyli ze stopu cynku z dodatkiem tytanu, miedzi i aluminium. Ich powierzchnia z czasem pokrywa się patyną i matowieje, stanowiąc naturalną ochronę korozyjną metalowego rdzenia. Tytan zapewnia też wysoką odporność na kwaśne deszcze.

Produktem ekskluzywnym są rynny tytanowo-aluminiowe, ze stopu aluminium, tytanu, molibdenu, manganu i chromu. Naturalnie pokrywające się tlenkiem aluminium elementy są ekstremalnie odporne na korozję i działanie soli, więc sprawdzą się nawet w środowisku agresywnym, na obszarach zanieczyszczonych czy nadmorskich. Rynny z tego materiału są również bardzo wytrzymałe na uszkodzenia i zginanie, a przy tym lekkie.

Realizacje z wykorzystaniem systemów rynnowych NIAGARA

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

dachy
Jak znaleźć solidną ekipę budowlaną?

Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej jest sporym wyzwaniem. Warto za poszukiwania zabrać się minimum 2-3 miesiące przed […]

Czytaj dalej
dachy
Czyszczenie dachów - o czym warto pamiętać?

Jak czyścić blachodachówkę Blachodachówka na dachach polskich domów jest spotykana najczęściej. Inwestorzy doceniają jej wysoką jakość, […]

Czytaj dalej
dachy
Wymiana starego poszycia dachowego - na co warto zwrócić uwagę?

Wymiana starego pokrycia dachowego – na co warto zwrócić uwagę? Wymiana starego pokrycia to nie tylko […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej