Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
dachy

Ekonomiczny dach stromy – zalety

Budując dom, często zastanawiamy się, jakie rozwiązania przyniosą nam oszczędności. Jedna z ważniejszych decyzji dotyczy kształtu dachu. Jego konstrukcja, a co się z tym wiąże m.in. ilość materiału pokryciowego i ociepleniowego oraz akcesoriów dachowych to istotny punkt w kosztorysie domu.

Każdy dom musi być przykryty dachem. W naszym krajobrazie dominują dachy strome. Ich konstrukcja oparta jest na drewnianej więźbie dachowej, którą w przypadku poddasza użytkowego  należy ocieplić oraz wykonać hydroizolację, np. wykorzystując membrany dachowe. Od wewnątrz poddasze wykańcza się folią paroizolacyjną i obudowuje płytami gipsowo-kartonowymi. Oczywiście zewnętrzną warstwę stanowi pokrycie dachowe. Tylko jaką formę dachu wybrać? Aby wybrać optymalny kształt dachu, kalkulację kosztów możemy wykonać już na etapie projektu. Jednak z doświadczeń inwestorów, wykonawców oraz „matematyki” można stwierdzić, że prosty dach stromy będzie zarówno ekonomiczny w budowie, jak i eksploatacji. Zresztą wystarczy przyjrzeć się nowo budowanym domom.

Ekonomiczny dach stromy

Dach stromy ekonomiczny w budowie

Dach stromy ekonomiczny w budowie

Zasada jest taka – im bardziej skomplikowany dach (większa liczba połaci i detali), tym koszty jego budowy będą wyższe. Najtańszym rozwiązaniem będzie więc dach dwuspadowy. W porównaniu z dachem wielospadowym mniej zapłacimy za materiał na więźbę oraz pokrycie dachowe. To samo dotyczy robocizny – rozbudowany dach po prostu wymaga większych nakładów pracy. Pamiętajmy, że wszystkie detale rozbudowujące i urozmaicające budynek, np. wole oczka czy lukarny znacząco podnoszą koszty budowy domu. Na nasze finanse wpływ ma również rodzaj pokrycia dachowego. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie blachodachówki. Pokrycie to cieszy się dużą popularnością nie tylko ze względu na estetykę czy stosunkowo niską cenę, ale również jakość materiału pokryciowego – trwałość dobrej blachodachówki np. pochodzącej od polskiego producenta Blachy Pruszyński szacuje się nawet na 70 lat. Możemy zdecydować się na blachodachówki cięte na wymiar (sprawdzą się w przypadku dachów dwuspadowych, ponieważ powstaje mało odpadów) oraz blachodachówki panelowe (idealne również do pokrycia dachów wielopołaciowych).  Pokrycia z blachy pozwalają na wykonanie mniej solidnej więźby niż w przypadku ciężkich dachówek. Układa się je również dużo szybciej, dzięki czemu budowa domu znacznie się skraca. Ponadto im bardziej skomplikowany dach, tym więcej kosztownych elementów, np. obróbek blacharskich czy dodatkowych materiałów uszczelniających i akcesoriów wykańczających. Zaletą dachów stromych w porównaniu z płaskimi jest również to, że woda deszczowa czy z topniejącego śniegu, swobodnie z nich spływa, nie potrzeba więc stosować specjalnych kanałów do jej odprowadzenia.

Dach stromy ekonomiczny w eksploatacji

Dach stromy ekonomiczny w eksploatacji

Dach stromy to przegroda zewnętrzna o dużej powierzchni. Aby na poddaszu użytkowym panowały optymalne warunki i koszty za ogrzewanie nie obciążały zbyt mocno naszego domowego budżetu, musimy dach dobrze ocieplić, aby zatrzymać cenne ciepło w domu i nie pozwolić zimnemu powietrzu przenikać do wnętrz. Zminimalizujemy koszty związane z ociepleniem oraz ograniczymy ilość mostków termicznych, jeśli zdecydujemy się na dach dwuspadowy – im więcej załamań, tym ewentualnych miejsc ucieczki ciepła będzie więcej. Dach prosty w budowie to również mniejsze ryzyko popełnienia błędów wykonawczych, które mogą skutkować przeciekami (dotyczy to szczególnie koszy, gdzie gromadzą się liście, śnieg itp.) czy przemarzaniem. Niestety, często trudno je zlokalizować na wykończonym i zamieszkałym poddaszu, a żeby je zlikwidować, będziemy musieli przeprowadzić kosztowny i czasochłonny remont. Pamiętajmy jednak, że poddasze pod dachem stromym zawsze będzie ograniczone skosami i to niezależnie od tego, na jaki rodzaj dachu się zdecydujemy. W przypadku rozbudowanych konstrukcji pojawiają się również słupy konstrukcyjne, które utrudniają urządzenie poddasza czy poruszanie się.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

dachy
Koszt budowy domu jednorodzinnego - z czym trzeba się liczyć?

Budowa domu to niemały wydatek i każdy inwestor zdaje sobie z tego sprawę. Całkowite koszty zależą […]

Czytaj dalej
dachy
Jaki dach wybrać - rodzaje dachów

Na  wygląd naszego domu, a także rozmieszczenie pomieszczeń na poddaszu oraz ich funkcjonalność znaczący wpływ ma […]

Czytaj dalej
dachy
Jak obliczyć kąt nachylenia dachu?

Z punktu widzenia inwestora może się wydawać, że wiedza techniczna o kącie nachylenia dachu jest nieistotna. […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej