Dach musi chronić budynek przed destrukcyjnymi czynnikami atmosferycznymi, a zwłaszcza wodą i wilgocią. W przypadku połaci stromych trwałą oraz szczelną barierę można wykonać zarówno z papy, jak i membrany. Decyzja, jaką warstwą wstępnego krycia pokryć konstrukcję dachową ma duże znaczenie, które nie tylko wpływa na koszty budowy domu, ale przede wszystkim na rozwiązania konstrukcyjne.
Z tego wpisu dowiesz się jakie są:
Kontynuując nasz nowy cykl, dziś przedstawiamy drugi odcinek. W serii kilku artykułów, chcielibyśmy przybliżyć Państwu specyfikę konstrukcji dachu. Jego fizykę, istotne elementy, kluczowe komponenty a także najpopularniejsze typy dachów występujące w Polsce. Cykl tematyczny: „Merytorycznie o dachach” będzie się z składał z osobnych, samodzielnych wpisów, przy czym będą one miały na celu przybliżenie tematu dachów naszym klientom. Powstają one przy współpracy z naszymi ekspertami, fachowcami i mistrzami dekarstwa, pracującymi w zawodzie od wielu lat, a także w oparciu o materiały edukacyjne publikowane przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy (PSD). Jeśli będą Państwo zaintersowani jeszcze pogłębieniem wiedzy na ten temat, zachęcamy już do bezpośredniego kontaktu z PSD oraz Ośrodkami Kształcenia Dekarzy, a także zapoznaniem się z publikacjami wydawnymi przez PSD.
W kolejnym już artykule tej serii opisujemy przedstawiamy informacje dotyczące stosowania papy i membrany dachowej.
Deskowanie dachu to tradycyjny sposób na wykonanie warstwy wstępnego krycia. Najprościej ujmując, deskowanie polega na wykonaniu na krokwiach dachowych sztywnego poszycia z desek (zazwyczaj sosnowych i świerkowych, rzadziej jodłowych) lub płyt drewnopochodnych (np. MFP, OSB). Standardowym i koniecznym dopełnieniem tego rozwiązania jest uzbrojenie go od zewnątrz papą dachową. Tak wykonane deskowanie dachu przygotowuje konstrukcję dachu do montażu właściwego pokrycia dachowego. Należy pokreślić, że deskowanie dachu jest konieczne w przypadku krycia połaci gontem bitumicznym, ale już w przypadku np. blachodachówek czy dachówek można zastosować inne rozwiązania.
Zadaniem membran jest ochrona budynku przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Jednak w ich przypadku nie ma potrzeby stosowania pełnego deskowania. Membrany montuje się bezpośrednio do krokwi. Można układać je na wszystkich rodzajach dachów, pod warunkiem, że kąt nachylenia połaci będzie większy niż 20°. Na dachach bardziej płaskich woda zamiast spływać, może zalegać na membranie, co będzie miało destrukcyjny wpływ na pokrycie dachowe. Co ważne, membrany wysokoparopuszczalne można układać na styk z termoizolacją – nie ma konieczności zachowania szczeliny wentylacyjnej. Membrana sprawdzi się na dachu, na którym ułożymy później dachówki, blachodachówkę czy inne pokrycie.
Zarówno papy, jak i membrany mają przeciwników oraz zwolenników. Oba materiały mają swoją specyfikację, ale przede wszystkim doskonale zabezpieczają wnętrze budynku przed wodą i wilgocią – pod warunkiem, że wysoko jakościowe materiały zostaną poprawnie zamontowane.
Papy to tradycyjny sposób na wstępne pokrycie konstrukcji dachu i ochronę warstwy ocieplenia. Oczywiście te współcześnie stosowane znacznie przewyższają jakością swoje pierwowzory. Jeżeli zdecydujemy się na ten materiał, koniecznie należy wykonać deskowanie dachu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale nie pozbawione jest również wad.
Zalety deskowania dachu:
Wady deskowania dachu:
Należy wspomnieć, że papa jest materiałem nieprzepuszczalnym – w konsekwencji zatrzymuje wilgoć gromadzącą się pod dachem, co sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Aby umożliwić jej odprowadzanie i swobodny przepływ powietrza, konieczne jest wykonanie odpowiednich szczelin wentylacyjnych – jednej między poszyciem z desek a pokryciem dachowym, drugiej między poszyciem a warstwą termoizolacyjną.
Nowoczesne membrany są lekkie, wytrzymałe i oczywiście wodoodporne.
Zalety membrany dachowej:
Wady membrany:
Co ważne, membrany są wysokoparoprzepuszczalne. Oznacza to, że całą powierzchnią skutecznie odprowadzają wilgoć pochodzącą z wnętrza domu – warstwa ocieplenia może stykać się z membraną.
Wybór między pełnym deskowaniem dachu a membraną zależy od kilku czynników. Gdy dom zlokalizowany jest na terenie, gdzie często występują opady czy wieją silne wiatry, warto wykonać deskowanie dachu, ponieważ może zapewnić lepszą ochronę, stabilizując konstrukcję i chroniąc przed uszkodzeniami. Warto rozważyć je również przy dachach o niższym kącie nachylenia, zapewniając tym samym dodatkową ochronę przed zaciekaniem wody. Ponadto dach wymaga deskowania, gdy będzie pokryty papą czy gontem bitumicznym. Deskowanie polecane jest również podczas renowacji dachów – wzmacnia osłabioną konstrukcję. Natomiast membrany są ekonomicznym rozwiązaniem, ale wcale nie znaczy, że gorszym – nowoczesne produkty w niczym nie ustępują deskowaniu dachu. Sprawdzą się w przypadku dachów o nachyleniu 25-50°, prostej konstrukcji i w regionach o umiarkowanym klimacie.
Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, konieczne skonsultujmy się z doświadczonym fachowcem, który weźmie pod uwagę zalecenia związane z wentylacją dachu i pokryciem.
Aby deskowanie dachu skutecznie spełniało swoją funkcję, wykonując je, należy przestrzegać przyjętych i opracowanych zasad. Tylko wtedy zapewniona będzie trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji dachu.
Teoretycznie deskowanie dachu możemy wykonać samodzielnie. Jednak jeżeli nie mamy ani wiedzy, ani doświadczenia, bezpieczniej pracę tę powierzyć profesjonalistom.
Montaż membrany jest stosunkowo łatwy i szybki. Jak przebiega?
Pamiętajmy, że wszystkie miejsca przerywające ciągłość membrany, np. kominy, wywietrzniki, rury, anteny, należy starannie uszczelnić za pomocą taśm specjalistycznych, taśm dekarskich lub specjalnie skonstruowanych rynienek z membrany, które odprowadziłyby wodę z ewentualnych przecieków poza miejsce rozszczelnienia.
Montaż papy i membrany to kluczowy etap w budowie dachu, który ma ogromny wpływ na jego szczelność, trwałość oraz wytrzymałość. Oto najczęstsze błędy, które mogą wystąpić podczas tego procesu, oraz wskazówki, jak ich uniknąć.
Zadbanie o te wszystkie aspekty zapobiegnie problemom. Pamiętajmy, że nawet najdrobniejsze uchybienia mogą mieć poważne konsekwencje.
Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej jest sporym wyzwaniem. Warto za poszukiwania zabrać się minimum 2-3 miesiące przed […]
Czytaj dalejJak czyścić blachodachówkę Blachodachówka na dachach polskich domów jest spotykana najczęściej. Inwestorzy doceniają jej wysoką jakość, […]
Czytaj dalejWymiana starego pokrycia dachowego – na co warto zwrócić uwagę? Wymiana starego pokrycia to nie tylko […]
Czytaj dalej