W nowoczesnym budownictwie dominuje minimalizm. I jak się okazuje, w tym nurcie doskonale odnajduje się tradycyjny dach dwuspadowy, czasami przetworzony czy zmodyfikowany, ale zawsze dobrze prezentujący się na każdym domu, jednocześnie zapewniając mu estetyczny wygląd.
Z tego wpisu dowiesz się jakie są:
Kontynuując nasz nowy cykl, dziś przedstawiamy drugi odcinek. W serii kilku artykułów, chcielibyśmy przybliżyć Państwu specyfikę konstrukcji dachu. Jego fizykę, istotne elementy, kluczowe komponenty a także najpopularniejsze typy dachów występujące w Polsce. Cykl tematyczny: „Merytorycznie o dachach” będzie się z składał z osobnych, samodzielnych wpisów, przy czym będą one miały na celu przybliżenie tematu dachów naszym klientom. Powstają one przy współpracy z naszymi ekspertami, fachowcami i mistrzami dekarstwa, pracującymi w zawodzie od wielu lat, a także w oparciu o materiały edukacyjne publikowane przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy (PSD). Jeśli będą Państwo zaintersowani jeszcze pogłębieniem wiedzy na ten temat, zachęcamy już do bezpośredniego kontaktu z PSD oraz Ośrodkami Kształcenia Dekarzy, a także zapoznaniem się z publikacjami wydawnymi przez PSD.
W drugim artykule skupimy się na dachu dwuspadowym.
Dach dwuspadowy (inaczej dach dwupołaciowy, dach siodłowy) składa się z dwóch połaci w kształcie prostokątów, które stykają się w kalenicy biegnącej równolegle do szerokości budynku. Powierzchnia połaci dachowych zależy od konstrukcji dachu (im większa, tym większa będzie powierzchnia krycia) oraz kąta jego nachylenia (im dach bardziej stromy, tym połacie większe). Zazwyczaj połacie mają taką samą wielkość i nachylone są pod tym samym kątem. Odejściem od tradycji jest dach dwuspadowy niesymetryczny. W tym przypadku połacie mają różną długość lub nachylone są pod różnym kątem. Innym wariantem dachu dwuspadowego jest dach naczółkowy z niewielkimi połaciami załamanymi przy ścianach szczytowych. Ten kształt dachu stosowany jest rzadko, przeważnie na terenach narażonych na silne wiatry.
Do budowy dachu dwuspadowego, zresztą jak wszystkich innych dachów stromych, wykorzystywana jest zazwyczaj konstrukcja drewniana, czyli więźba dachowa. Rodzaj więźby dachowej zależy przede wszystkim od rozpiętości i kąta nachylenia dachu. W przypadku dachu dwuspadowego najczęściej stosuje się:
Merytorycznie o dachach
Drewno od wieków jest podstawowym materiałem konstrukcyjnym, a jego wszechstronność i trwałość sprawiają, że jest niezastąpione […]
Czytaj dalejW nowoczesnym budownictwie dominuje minimalizm. I jak się okazuje, w tym nurcie doskonale odnajduje się tradycyjny […]
Czytaj dalejW budownictwie energooszczędnym dominują domy o mało skomplikowanej bryle na planie kwadratu czy prostokąta. W związku […]
Czytaj dalejDach dwupołaciowy to jedna z najpopularniejszych form dachu. Wśród wielu zalet dachu dwuspadowego należy wymienić:
Dach dwuspadowy to rozwiązanie, które łączy funkcjonalność, estetykę i ekonomię, co czyni go popularnym wyborem w budownictwie mieszkaniowym.
Mimo wielu zalet dach dwuspadowy ma pewne ograniczenia:
Pamiętajmy więc, że każdy projekt budowlany powinien być dobrze przemyślany, a wybór typu dachu dostosowany do naszych potrzeb oraz warunków zabudowy.
Budowa dachu wymaga staranności i zgromadzenia odpowiednich materiałów. Oczywiście obowiązującym dokumentem jest projekt dachu (znajduje się w dokumentacji projektowej domu), w którym zawarte są wszystkie niezbędne informacje. W jakiej kolejności powinna przebiegać budowa dachu dwuspadowego? W bardzo dużym skrócie:
Uwaga! Budowa każdego dachu, także dwuspadowego, to zadanie do którego warto zatrudnić specjalistów, którzy przeprowadzą wszystkie prace zgodnie ze sztuką budowlaną, dzięki czemu dach, a także dom będzie trwały i bezpieczny.
Kąt nachylenia dachu dwuspadowego zależy od wielu czynników, m.in. lokalnych przepisów budowlanych, warunków klimatycznych oraz estetyki projektu. W Polsce zazwyczaj projektuje się dachy, w których kąt nachylenia połaci waha się od 30 do 45°.
Dachy mniej strome (ok. 20-30°) mogą być stosowane w regionach o łagodnych zimach, gdzie opady śniegu nie są intensywne, natomiast większy kąt nachylenia połaci (powyżej 45°) jest preferowany w miejscach, gdzie opady śniegu są znaczne, ponieważ ułatwia to zsuwanie się białego puchu.
Czym pokryć dach dwuspadowy? W tym przypadku wykończenie dachu nie stanowi żadnego problemu, ponieważ materiałów pokryciowych jest sporo. Co mamy do wyboru?
Pamiętajmy, aby pokrycie dachowe dopasować do stylu domu. Dachówki ceramiczne czy betonowe, gont, strzecha sprawdzą się w na dachach domów tradycyjnych. Natomiast nowoczesne domy standardowo przekrywają blachodachówki i blacha płaska oraz częściej blacha trapezowa.
Prawidłowo ocieplony dach to gwarancja komfortu termicznego na poddaszu, a także optymalizacja rachunków związanych z ogrzewaniem zimą czy chłodzeniem latem. Standardowo dwuspadowy dach izoluje się wełną mineralną, która charakteryzuje się nie tylko doskonałą izolacyjnością termiczną, ale także akustyczną. Ponadto jest ognioodporna i paroprzepuszczalna. Coraz częściej wybór inwestorów pada na piankę poliuretanową, również o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnch. A dzięki temu, że jest nanoszona natryskowo, prace ociepleniowe przebiegają bardzo szybko. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać styropian, jednak trudno nim wypełnić dokładnie wszelkie szczeliny, chyba że zastosujemy styropian rozprężny, ale jest on do kupienia wyłącznie na zamówienie.
Dach siodłowy, ze względu na swoją prostą konstrukcję, może być dostosowywany do różnych warunków atmosferycznych na kilka sposobów.
Dzięki tym wszystkim aspektom dach dwuspadowy można skutecznie dostosować do różnych warunków atmosferycznych, co zwiększa komfort użytkowania budynku oraz jego trwałość.
Częstotliwość konserwacji dachu dwuspadowego zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj materiału pokryciowego, warunki klimatyczne oraz ogólny stan dachu. Oto kilka ogólnych wskazówek:
Zaleca się przeprowadzanie przynajmniej jednej dokładnej kontroli dachu w roku, najlepiej wiosną lub jesienią, aby zidentyfikować ewentualne problemy, zanim staną się poważne.
Podczas budowy domu wybór rodzaju dachu jest ważną decyzją, która wpływa na estetykę, funkcjonalność i efektywność energetyczną budynku. Przy podejmowaniu decyzji pod uwagę należy wziąć przede wszystkim przepisy budowlane, klimat i warunki atmosferyczne, styl architektoniczny budynku czy funkcjonalność poddasza. Oczywiście ważny jest również koszt dachu, chociaż w przypadku dachu dwuspadowego można śmiało powiedzieć, że jest to ekonomiczne rozwiązanie.
Dach musi chronić budynek przed destrukcyjnymi czynnikami atmosferycznymi, a zwłaszcza wodą i wilgocią. W przypadku połaci […]
Czytaj dalejMurłata jest niezwykle istotnym elementem konstrukcyjnym budynku a dokładniej rzecz biorąc konstrukcji więźby dachowej. Ma ona […]
Czytaj dalejDach mansardowy to jeden z najbardziej rozpoznawalnych typów dachów. Cieszy się dużą popularnością w europejskiej architekturze, […]
Czytaj dalejW architekturze domów jednorodzinnych często pojawią się dachy czterospadowe w różnych wariantach. Uważane są za reprezentacyjne […]
Czytaj dalejW nowoczesnym budownictwie dominuje minimalizm. I jak się okazuje, w tym nurcie doskonale odnajduje się tradycyjny […]
Czytaj dalej