Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
blachy trapezowe, blachodachówki, dachy

Dach czterospadowy (kopertowy i namiotowy) – zalety i wady | Merytorycznie o dachach

W architekturze domów jednorodzinnych często pojawią się dachy czterospadowe w różnych wariantach. Uważane są za reprezentacyjne oraz zapewniające atrakcyjny wygląd budynkowi. Jednak z drugiej strony należy pamiętać, że mocno wyeksponowane połacie wymagają szczególnej staranności, a także są dość kosztowne.

Blachodachówka PŁASKA PLUS, realizacja w miejscowości Stąporków

Nowy cykl tematyczny w naszej sekcji poradnikowo-blogowej

Kontynuując nasz nowy cykl, dziś przedstawiamy drugi odcinek. W serii kilku artykułów, chcielibyśmy przybliżyć Państwu specyfikę konstrukcji dachu. Jego fizykę, istotne elementy, kluczowe komponenty a także najpopularniejsze typy dachów występujące w Polsce. Cykl tematyczny: „Merytorycznie o dachach” będzie się z składał z osobnych, samodzielnych wpisów, przy czym będą one miały na celu przybliżenie tematu dachów naszym klientom. Powstają one przy współpracy z naszymi ekspertami, fachowcami i mistrzami dekarstwa, pracującymi w zawodzie od wielu lat, a także w oparciu o materiały edukacyjne publikowane przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy (PSD). Jeśli będą Państwo zaintersowani jeszcze pogłębieniem wiedzy na ten temat, zachęcamy już do bezpośredniego kontaktu z PSD oraz Ośrodkami Kształcenia Dekarzy, a także zapoznaniem się z publikacjami wydawnymi przez PSD.

W trzecim artykule skupimy się na dachu czterospadowym (kopertowym).

Czym jest dach czterospadowy?

Dach czterospadowy (inaczej dach czteropołaciowy) składa się z czterech połaci o takim samym kącie nachylenia. Charakteryzuje się dużą odpornością na czynniki atmosferyczne, w tym porywiste wiatry, które w naszym kraju są coraz częstsze. Ponadto ze skośnych połaci dachu bez problemu spływa woda deszczowa i roztopowa oraz zsuwa się śnieg.

Rodzaje dachów czterospadowych

Dach czterospadowy występuje w dwóch wersjach – jako dach kopertowy oraz dach namiotowy. W przypadku dachu kopertowego dwie połacie w kształcie trapezów zbiegają się w podłużnej kalenicy, a pozostałe dwie mniejsze połacie mają kształt trójkątów. Połacie trapezowe mają ten sam kąt nachylenia, zresztą tak jak połacie trójkątne. Na rzucie taki dach tworzy kopertę i właśnie stąd też jego nazwa. Dachy kopertowe doskonale prezentują się w budownictwie jednorodzinnym – na domach parterowych oraz z poddaszem użytkowym. Przekrywają również budynki piętrowe, na przykład na zaprojektowanych na planie prostokąta willach w południowym lub amerykańskim stylu. Dach kopertowy to najpopularniejsza forma dachu czterospadowego.

Natomiast dachy namiotowe zbudowane są z czterech równoramiennych trójkątnych połaci, które łączą się w jednym punkcie – szczycie dachu (nie ma kalenicy). Dach namiotowy wyglądem przypomina piramidę. Przykrywa się nim domy o rzucie poziomym kwadratowym lub wielobocznym. Ten kształt dachu najlepiej prezentuje się przy niewielkim kącie nachylenia połaci – połacie o większym nachyleniu mogą zachwiać proporcje między wysokością ścian a dachem.

Zalety dachu czterospadowego

Konstrukcja dachu czterospadowego sprawdzi się zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym stylu domu, jest więc popularnym rozwiązaniem w przypadku domów jednorodzinnych. Ale ma też inne zalety.

  • Dach czterospadowy charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Konstrukcja jest masywna i sztywna, dzięki czemu odporna nawet na bardzo silne podmuchy wiatru.
  • Zarówno konstrukcja dachu kopertowego, jak i namiotowego jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nie ma ryzyka problemu z zalegającą wodą deszczową i roztopową czy śniegiem na połaciach, co zmniejsza ryzyko zawilgocenia, zalania oraz uszkodzeń budynku.
  • Dzięki odpowiedniej konstrukcji i materiałom dachy czterospadowe dobrze izolują dom, zapewniając domownikom nie tylko komfort termiczny, a także niższe rachunki za ogrzewanie (zimą) czy chłodzenie (latem).
  • W przypadku dachu kopertowego i namiotowego połacie rozciągają się na wszystkie cztery ściany budynku. To sprawia, że dach wielospadowy chroni elewację z każdej strony.
  • Czterospadowy dach można wykończyć różnymi materiałami – elegancki wygląd domu zapewni odpowiednio dobrane pokrycie dachowe.

Warto pamiętać, że w pierwszej kolejności wybór dachu powinien być dostosowany do specyfiki danego budynku, a ponadto lokalnych warunków klimatycznych oraz preferencji estetycznych inwestora.

Wady dachu czterospadowego

Chociaż czterospadowy dach ma wiele zalet, to nie jest idealny. Jakie są wady dachu?

  • Przede wszystkim powierzchnia pod dachem może stwarzać trudności adaptacyjne, ponieważ z czterech stron ograniczona jest skosami – zazwyczaj około 50% powierzchni pod dachem ma wysokość poniżej 1,9 m. Większym poddaszem użytkowym możemy dysponować, jeśli zostaną zwiększone kąty nachylenia czterech połaci. Powierzchnię użytkową można również zwiększyć, opierając konstrukcję dachu na ściance kolankowej. W takim przypadku im wyższa ścianka, tym lepiej, ale niestety zabieg ten może niekorzystnie wpłynąć na wygląd domu. Innym sposobem jest montaż lukarn. Dodatkowe elementy warto zamontować na każdej z czterech połaci dachu.
  • Niestety ten typ dachu wiąże się z dużymi kosztami. Wynikają one nie tylko z ilości niezbędnych do budowy materiałów, ale także z ogromu pracy.

Mimo tych wad wiele osób decyduje się na dach czterospadowy, ponieważ jego konstrukcja zapewnia harmonijny wygląd domu. Ważne jest, aby rozważyć wszystkie aspekty przed podjęciem decyzji.

Przykłady budynków z dachem czterospadowym

Jakie materiały wybrać do pokrycia dachu czterospadowego?

Wyeksponowane połacie dachu kopertowego czy namiotowego wymuszają zastosowanie efektownego wykończenia. Najlepszym rozwiązaniem będą lekkie blaszane pokrycia – na przykład blachodachówki czy blacha płaska firmy Blachy Pruszyński. Nie tylko zapewniają estetyczny wygląd, ale są również trwałe (wykonane z najwyższej jakości stali i powleczone dopracowanymi do perfekcji, opatentowanymi powłokami ochronno-dekoracyjnymi). Czterospadkowy dach możemy pokryć również dachówkami ceramicznymi lub cementowymi. Jednak ich zastosowanie nie zawsze jest możliwe. Na przykład dachówka zakładkowa może być układana na dachach o minimalnym kącie nachylenia 22°. Chociaż jeśli zamiast membrany dachowej zastosujemy sztywne poszycie z papą, to niektóre rodzaje dachówek można kłaść już na dachach od 10°. Jako pokrycie dachu kopertowego i namiotowego można również wykorzystać strzechę, gont czy wióry. Jednak dość płaska konstrukcja dachu sprawia, że w pokrycie dachowe może wnikać wilgoć, ponadto nie będzie ono zbyt dobrze wyglądało. Gont i wióry jako pokrycie dachu czterospadowego sprawdzą się wyłącznie w domach nawiązujących do stylu dworkowego lub regionalnego.

Jaki jest koszt dachu czterospadowego?

Ile kosztuje dach czterospadowy? Jego koszt jest najczęściej wyższy niż prostego dachu dwuspadowego czy płaskiego. Spowodowane to jest przede wszystkim koniecznością wykonania bardziej skomplikowanej konstrukcji oraz użyciem większej ilości materiałów, a także sporą ilością odpadów. Ponadto całkowity koszt zależy od wielu czynników:

  • rodzaju pokrycia dachowego – blaszane pokrycia oferują dobry stosunek jakości do ceny i śmiało można stwierdzić, że to pokrycie dachu jest najczęściej wybierane przez świadomych inwestorów,
  • stopnia skomplikowania konstrukcji – im bardziej złożona, tym wyższe koszty za robociznę,
  • izolacji termicznej i hydroizolacji – koszty związane z odpowiednim ociepleniem czterech połaci dachu oraz ich zabezpieczeniem przed wodą i wilgocią,
  • regionu – w większych miejscowościach ceny za robociznę często są wyższe.

Czym kierować się w wyborze dachu czterospadowego?

Dach czterospadowy to doskonały wybór w przypadku domów parterowych. Oczywiście może również przekrywać domy piętrowe, jednak wymaga przemyślanego projektu. Dobrze opracowana konstrukcja dachu kopertowego czy namiotowego sprawi, że zarówno poddaszem użytkowym, jak i atrakcyjnym wyglądem dachu oraz budynku będziemy mogli się cieszyć przez długie lata. Przed decyzją warto również wykonać wstępny kosztorys, aby zorientować się, ile kosztuje dach czterospadowy.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter Skopiuj link

Podobne artykuły

dachy
Jak znaleźć solidną ekipę budowlaną?

Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej jest sporym wyzwaniem. Warto za poszukiwania zabrać się minimum 2-3 miesiące przed […]

Czytaj dalej
dachy
Czyszczenie dachów - o czym warto pamiętać?

Jak czyścić blachodachówkę Blachodachówka na dachach polskich domów jest spotykana najczęściej. Inwestorzy doceniają jej wysoką jakość, […]

Czytaj dalej
dachy
Wymiana starego poszycia dachowego - na co warto zwrócić uwagę?

Wymiana starego pokrycia dachowego – na co warto zwrócić uwagę? Wymiana starego pokrycia to nie tylko […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej