Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
panele dachowe, blachodachówki, dachy

Cena wykonania dachu z blachy na rąbek stojący w porównaniu z blachodachówką w 2024 r.

Blaszane pokrycie dachowe to nie tylko blachodachówka, która jest dla wielu inwestorów oczywistym wyborem. Coraz więcej zwolenników zdobywa blacha na rąbek stojący. Na szczęście dzisiaj nie trzeba blachy zaginać ręcznie – na rynku dostępne są nowoczesne panele dachowe na rąbek stojący, więc montaż blachy przebiega szybko i bez błędów. Jaki jest koszt wykonania dachu z blachodachówki, a jaki z blachy płaskiej?

Z tego wpisu dowiesz się:

Podstawowe różnice w kosztach materiałów dla blachy na rąbek stojący i blachodachówki

Zarówno blachodachówki, jak i blacha na rąbek stojący firmy Blachy Pruszyński produkowane są ze stali ocynkowanej powlekanej powłokami ochronno-dekoracyjnymi. Grubość blachy w przypadku blachodachówek to 0,50 mm. Także panele na rąbek stojący wykonywane są ze stali grubości 0,50 mm, ale już panele dachowe o płaskim przetłoczeniu aż 0,70 mm. Grubość stalowego rdzenia ma znaczący wpływ na cenę blaszanego pokrycia, tak samo jak rodzaj zastosowanych powłok. Blachy Pruszyński oferuje pokrycia dachowe z powłokami poliester połysk, poliestrem mat i poliuretan. Powłoki na bazie poliestru to ekonomiczne rozwiązanie. Najdroższe są produkty z powłoką poliuretanową PURMAT i PURLAK, ale zapewniają największą ochronę połaci dachu przed czynnikami atmosferycznymi, są także odporne na uszkodzenia mechaniczne, co potwierdza aż 50-letnia gwarancja. Na cenę pokrycia ma również wpływ przebieg procesu produkcji. Bardziej skomplikowany i zaawansowany technologicznie jest w przypadku paneli na rąbek. Przekłada się to więc na wyższą cenę płaskich paneli dachowych – najtańsze panele dachowe to wydatek rzędu 50 zł netto za m2 efektywny.

Różnica w cenie pomiędzy blachą na rąbek stojący a blachodachówką

Można założyć, że blacha na rąbek stojący jest 40-50% droższa niż blachodachówka cięta na wymiar – wszystko zależy od dystrybutora i rodzaju produktu. Ceny jednak się wyrównują, jeśli porównamy blachy na rąbek z blachodachówkami modułowymi. Oczywiście należy porównywać te same powłoki! Uwaga! Pod uwagę powinniśmy wziąć cenę za metr kwadratowy efektywnego krycia, a nie za metr kwadratowy blaszanego pokrycia. Dlaczego? Blacha na dachu układana jest z zakładem, więc naturalne jest, że arkusze czy panele dachowe nie zostaną w pełni wykorzystane. Wniosek nasuwa się sam – cena blachy arkusza przed montażem to cena za metr całkowity, natomiast cena faktycznego pokrycia 1 m2 to metr efektywny. Jak łatwo się domyślić, cena metra całkowitego jest niższa niż efektywnego, jednak nie jest to rzeczywisty koszt. W cennikach Blachy Pruszyński podawane są zarówno ceny za m2 całkowity, jak i za m2 efektywny, netto i brutto, ponadto w zależności od zastosowanych powłok dekoracyjno-ochronnych.

Jaka jest różnica w kosztach montażu?

Mimo że panele dachowe na rąbek stojący są na naszym rynku już od jakiegoś czasu, to nadal brakuje fachowców, którzy poradzą sobie z montażem tego pokrycia, a jest on dość wymagający, czasochłonny i wymaga precyzji oraz doświadczenia, szczególnie jeśli chodzi o przygotowanie konstrukcji wsporczej. Dlatego też cena za montaż tej blachy jest wyższa niż za montaż blachodachówki, czasami nawet dwu-, a nawet trzykrotnie. Cennik usług dekarskich zależy także od stopnia skomplikowania kształtu dachu oraz rejonu, gdzie prace są wykonywane. Z jakim kosztem musimy się liczyć?

  • Krycie dachu na rąbek stojący podwójny – 120-260 zł/m2.
  • Krycie panelami dachowymi bez obróbek – 80-100 zł/m2.
  • Montaż blachodachówki – 45-55 zł/m2.

Są to poglądowe ceny za robociznę (co ważne wykonania samego blaszanego pokrycia!), jeśli potrzebujemy dokładnej wyceny, to zwróćmy się do wybranych firm dekarskich.

Jakie są różnice w kosztach pokrycia dużych powierzchni dachowych blachą na rąbek stojący a blachodachówką?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ koszty pokrycia dachowego zależą od wielu czynników, nie tylko od tego powierzchni dachu ani tego, czy wybierzemy blachy płaskie, czy blachodachówki. Oczywiście z rodzajem pokrycia związany jest koszt robocizny. Cena wykonania pokrycia uzależniona jest również od kształtu dachu. Większa ilość załamań podwyższa wydatki związane z ilością materiału kryjącego, akcesoriami dachowymi niezbędnymi do montażu oraz drewnem wykorzystywanym na konstrukcję dachu. Ponadto budowa takiego dachu jest pracochłonna, co wpływa na podniesienie kosztów robocizny. Koszt pokrycia zależy także, czy wykonujemy pełne deskowanie, czy zdecydowaliśmy się na zastosowanie membrany paroprzepuszczalnej. Warto pokreślić, że zarówno blachodachówka, jak i blacha na rąbek stojący nie wymagają tworzenia pełnego deskowania – ułożenie membrany paroprzepuszczalnej jest szybkie i skuteczne, ponadto nie obciąża konstrukcji dachowej. Co ważne, układanie paneli dachowych oraz blachodachówek nie wymaga wykonania tak solidnej więźby jak w przypadku dachówek ceramicznych – dach wykonany z blachy jest lekki, ale równie niezawodny, a zarówno blacha na rąbek stojący, jak i blachodachówka zawsze prezentuje się dobrze.

Jaka jest różnica w czasie montażu blachy na rąbek stojący w porównaniu z blachodachówką?

Samo położenie blachy, czy to rąbka stojącego, czy blachodachówki zajmuje mniej więcej tyle samo czasu. Jednak montuje się je w inny sposób. Blacha na rąbek stojący jest bardziej wymagająca i przygotowanie podłoża pod panel dachowy zajmuje więcej czasu. Połać musi być idealnie wypoziomowana, niedopuszczalne są nawet niewielkie nierówności w poziomowaniu konstrukcji wsporczej – tylko wtedy zostanie zapewniony estetyczny wygląd dachu. Ponadto wykonanie obróbek blacharskich (np. montaż obróbek kalenicowych) w przypadku paneli na rąbek jest bardziej czasochłonne.

Jaka jest różnica w kosztach renowacji lub wymiany dachu?

To, czy wiekowy dach lepiej wymieniać, czy naprawiać zależy, w jakim stanie jest pokrycie dachowe. Teoretycznie tańsza powinna być renowacja, ponieważ polega tylko na wymianie czy naprawie uszkodzonych elementów. Jednak zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie prac, należy zlecić fachową ocenę stanu dachu. Fachowiec dokładnie określi, które elementy są do wymiany, w jakim stanie jest konstrukcja wsporcza, określi także, w jaki sposób renowacja wpłynie na żywotność całego dachu. Zdarza się oczywiście, że dach jest w tak słabej kondycji, że dużo lepszym zabiegiem będzie wymiana całego pokrycia. To także dobry sposób, aby odmienić wygląd domu, a szeroki wybór blaszanych daje ogromne możliwości nowoczesnej aranżacji każdego budynku.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter Skopiuj link

Podobne artykuły

dachy
Jak znaleźć solidną ekipę budowlaną?

Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej jest sporym wyzwaniem. Warto za poszukiwania zabrać się minimum 2-3 miesiące przed […]

Czytaj dalej
dachy
Czyszczenie dachów - o czym warto pamiętać?

Jak czyścić blachodachówkę Blachodachówka na dachach polskich domów jest spotykana najczęściej. Inwestorzy doceniają jej wysoką jakość, […]

Czytaj dalej
dachy
Wymiana starego poszycia dachowego - na co warto zwrócić uwagę?

Wymiana starego pokrycia dachowego – na co warto zwrócić uwagę? Wymiana starego pokrycia to nie tylko […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej