Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
blachy trapezowe, dachy

Blachy trapezowe vs. inne materiały dachowe zimą

Wybór pokrycia dachowego jest niezwykle ważny i nie chodzi tu tylko o estetyczny wygląd, chociaż on też jest istotnym elementem. Przede wszystkim dach musi oprzeć się niekorzystnym warunkom atmosferycznym, co nabiera szczególnego znaczenia w rejonach, gdzie zimy są surowe i długotrwałe. Coraz częściej wybór inwestorów indywidualnych pada na blachę trapezową, którzy doceniają przede wszystkim jej trwałość. Jak sprawdzi się to pokrycie dachu zimą? Jaką blachę trapezową wybrać? Czy blacha trapezowa sprawdzi się na domu? A może lepiej wybrać inne pokrycie dachowe? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Domy w scenerii zimowej

Dlaczego wybór materiału na dach ma znaczenie zimą?

Zimą pokrycie dachowe musi sprostać wielu wyzwaniom, zagrażają mu nie tylko obfite opady śniegu, ale także nagromadzenie się białego puchu (jest to naprawdę ogromne obciążenie, szczególnie ciężki jest mokry śnieg), mróz oraz zmiany temperatury (często radykalne i wręcz zaskakujące). Podczas zimowych odwilży groźna jest również wilgoć. W przypadku blaszanych pokryć działanie wilgoci może doprowadzić do korozji, natomiast woda wnikająca w strukturę dachówek podczas zamarzania zwiększa swoją objętość, co z kolei prowadzi do pękania pokrycia. Zimą pokrycia dachowe są również narażone na silne wiatry, które potrafią uszkodzić czy zerwać elementy dachu, szczególnie gdy jest on już osłabiony. I chociaż może wydawać się to mało oczywiste, to dach musi być także odporny promienie słoneczne, tylko wtedy przez długi czas pokrycie zachowa swój pierwotny kolor – tak, promieniowanie UV jest szkodliwe przez cały rok, również zimą! Ponadto pokrycie dachowe musi być odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Dlatego wybór pokrycia dachowego nie może być przypadkowy. Tylko odpowiednio dobrane pokrycie dachowe zminimalizuje problemy związane z odśnieżaniem, a także poprawi izolację cieplną budynku, co przekłada się na mniejsze wydatki na konserwację oraz naprawy. Zapewni także bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania budynku. Na rynku dostępne są różne rodzaje pokryć dachowych, warto im się przyjrzeć w kontekście zimowych warunków atmosferycznych.

Blachy trapezowe a inne pokrycia dachowe – które lepiej sprawdzają się zimą?

Blachy trapezowe przekrywające tradycyjnie budynki przemysłowe czy magazynowe obecnie coraz częściej pojawiają się na dachach domów jednorodzinnych. Z powodzeniem konkurują z innymi pokryciami, ponieważ ich zalety są niezaprzeczalne. Warto rozważyć ich zakup, jednak zanim podejmiemy ostateczną decyzję, zobaczmy, jak wyglądają w porównaniu z innymi pokryciami. Najpopularniejsze materiały to dachówki ceramiczne, dachówki betonowe (cementowe) oraz blachodachówki. Jaki rodzaj pokrycia sprawdzi się nie tylko zimą, ale także przez cały rok?

Blachy trapezowe.

Nowoczesne blachy trapezowe to pokrycia o dużej wytrzymałości i niskiej wadze. Dzięki swojej konstrukcji bez najmniejszego problemu zapewniają swobodny spływ wody deszczowej czy roztopowej z połaci, co zapobiega jej gromadzeniu się na dachu. Ponadto gładka powierzchnia pokrycia sprawa, że równie łatwo z połaci dachowej osuwa się śnieg i lód. Lekkie pokrycia dachowe produkuje się z blachy ocynkowanej i pokrywa powłokami ochronno-dekoracyjnymi, dzięki czemu są odporne na korozję, co jest istotne w zimniejszych porach roku, gdy występuje duża wilgotność oraz opady śniegu i deszczu. Warto pokreślić, że blacha trapezowa dostępna jest w szerokiej gamie kolorów, dzięki czemu dopasujemy ją do estetyki każdego budynku. I chociaż blachy trapezowe to pokrycie tanie – porównując inne rodzaje pokryć dachowych – to wcale nie znaczy, że ich trwałość jest słaba, wręcz przeciwnie, więc doskonale sprawdzą się o każdej porze roku.

Blachodachówki

Skoro jesteśmy przy blaszanych pokryciach, to nie sposób pominąć blachodachówek, które – śmiało można stwierdzić – zdominowały polskie dachy. Blachodachówka, tak jak blacha trapezowa, jest stosunkowo lekkim materiałem (zaledwie ok. 5 kilogramów na metr kwadratowy), co ułatwia jej montaż i zmniejsza obciążenie konstrukcji dachu (więźba dachowa nie musi być tak solidna jak w przypadku dachówek). Blachodachówka dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych oraz różnorodnych kształtach, co sprawia, że dopasujemy ją do różnych stylów architektonicznych. W zimie blachodachówki również dobrze odprowadzają wodę oraz śnieg, chociaż ich kształt może powodować gromadzenie się pokrywy śnieżnej w niektórych miejscach. Pamiętajmy, że decydując się na blaszane pokrycie dachowe, należy zadbać o odpowiednią wentylację dachu, aby uniknąć skraplania się pary wodnej pod blachą i uniknąć problemów związanych z wilgocią.

Dachówki ceramiczne

Nie należą do najtańszych rozwiązań, ale za to są długowiecznie. Ich trwałość szacuje się na 150 lat. Ceramiczne dachówki mają jednak tendencję do gromadzenia śniegu, co może doprowadzić do ich uszkodzenia, tak samo jak wilgoć gromadząca się i zamarzająca w pokryciu. Wysokiej jakości dachówki są odporne na działanie niskich temperatur oraz zimowych warunków. Ponadto dachówka ceramiczna zaliczana jest do pokryć ciężkich, więc wymaga solidnej konstrukcji dachowej. Sama dachówka waży 30-70 kilogramów na metr kwadratowy.

Dachówki cementowe

Zimą między betonowe pokrycie dachowe może dostać się woda, która zamarzając podczas niskim temperatur, może doprowadzić do pękania dachówek. Zagrożeniem jest również gruba warstwa śniegu, dodatkowo obciążająca konstrukcję. Ponadto silne wiatry mogą oderwać dachówki, co z kolei naraża dach na dalszą degradację. Nagłe zmiany temperatury powodują, że materiał kurczy się i rozszerza, co z czasem może go całkowicie zniszczyć. Wilgotne środowisko to również doskonałe warunki do rozwoju mchów i porostów, które pogarszają trwałość dachówek.

Gonty bitumiczne

Bitumiczne pokrycia dachów rzadko przekrywają domy jednorodzinne, ponieważ nie należą do zbyt trwałych rozwiązań. Natomiast są elastyczne, łatwe i szybkie w montażu. Są dostępne w różnych kształtach i kolorach. Zimą gonty bitumiczne mogą mieć problemy z gromadzeniem się śniegu, a ich struktura sprawia, że mogą ulec zniszczeniu pod wpływem dużego ciężaru, mrozu oraz wahań temperatur. Oprócz śniegu, lodu i wilgoci pokryciom zagrażają również silne wiatry, szczególnie jeśli gont bitumiczny nie został odpowiednio zamocowany.

Czym kierować się w wyborze materiału dachowego na zimę?

Nie ma co ukrywać, że budowa domu pochłania ogromne pieniądze, więc inwestorzy szukają oszczędności. Najlepszym stosunkiem jakości do ceny wyróżnia się blacha trapezowa i blachodachówka. Jednak z drugiej strony nie przesadzajmy z oszczędnościami, ponieważ pokrycie dachowe kiepskiej jakości to spore problemy, a ich rozwiązanie czy naprawa jest kosztowna. Dlatego rozsądniejszym wyborem jest zakup pokrycia dachowego – niezależnie od rodzaju blachodachówki czy innej blachy – od renomowanego producenta. A skoro jesteśmy przy blaszanych pokryciach, to wysokiej jakości pokrycia dachowe oferuje firma Blachy Pruszyński. Nie tylko pokrycia dachowe powstają na nowoczesnych liniach produkcyjnych, ale poddawane są badaniom w polskich i zagranicznych akredytowanych jednostkach badawczych, ponadto szeroko rozbudowana Zakładowa Kontrola Produkcji monitoruje na bieżąco jakość wytwarzanych materiałów.

Należy pamiętać, że blacha dachowa pokrywana jest powłokami ochronno-dekoracyjnymi. I tutaj możemy mieć pewien kłopot, ponieważ producenci stosują różne nazewnictwo. Najważniejsze jest jednak to, czy powłoka jest poliestrowa czy poliuretanowa. Na powłokę poliestrową przeważnie udzielana jest 10-letnia gwarancja, poliuretanową – 30-letnia. Niektórzy producenci chwalą się podwójną warstwą poliestrową. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, gdyż taka powłoka szybciej pęka, czyli ma mniejszą żywotność. Także gwarancja powtarzalności odcieni jest sprawą dyskusyjną. Raczej żadna firma nie jest w stanie wywiązać się z tego zobowiązania, gdyż zawsze będą istniały drobne różnice w odcieniach.

Który dach najlepiej sprawdzi się zimą?

Można stwierdzić, że blachy trapezowe oraz blachodachówki mogą być najlepszymi opcjami pokrycia dachowego na zimę, ze względu na swoje właściwości odprowadzania wody i śniegu. Blaszane pokrycia dachowe wyróżniają się lekkością oraz łatwością montażu, trwałością oraz wysoką estetyką i co ważne, sprawdzą się na każdym dachu. Z kolei dachówki ceramiczne, mimo większej wagi, oferują lepszą izolację, niektórzy podkreślają, że również estetykę, ale jest to mocno dyskusyjne, ponieważ nowoczesne blachodachówki do złudzenia je przypominają.

Podsumowując, decyzja o wyborze materiału dachowego powinna być dobrze przemyślana, uwzględniając zarówno warunki zimowe, jak i inne aspekty, takie jak budżet, trwałość, estetyka oraz potrzeby użytkowników budynku. Warto skonsultować się z fachowcem, który pomoże nam w dokonaniu trafnego wyboru i zapewni, że nasz dom będzie dobrze zabezpieczony na nadchodzące zimowe miesiące.

Zasypane domy śniegiem

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter Skopiuj link

Podobne artykuły

dachy
Jak znaleźć solidną ekipę budowlaną?

Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej jest sporym wyzwaniem. Warto za poszukiwania zabrać się minimum 2-3 miesiące przed […]

Czytaj dalej
dachy
Czyszczenie dachów - o czym warto pamiętać?

Jak czyścić blachodachówkę Blachodachówka na dachach polskich domów jest spotykana najczęściej. Inwestorzy doceniają jej wysoką jakość, […]

Czytaj dalej
dachy
Wymiana starego poszycia dachowego - na co warto zwrócić uwagę?

Wymiana starego pokrycia dachowego – na co warto zwrócić uwagę? Wymiana starego pokrycia to nie tylko […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej