Zjawiska fizyczne, jakie zagrażają dachom i ścianom z blachy trapezowej, są nie tylko niebezpieczne dla konstrukcji nośnej czy pokryć zewnętrznych, ale także użytkowników budynku.
Kondensacja blach dotyka przede wszystkim obiekty, których przegrody nie zostały ocieplone, np. blaszanego garażu czy hali magazynowej. Jednak jeżeli blacha trapezowa przekrywa dom jednorodzinny (takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością), to brak odpowiedniej izolacji i nieprawidłowa wentylacja połaci dachowej niestety skutkuje wilgocią pojawiającą się od spodu również na blasze. Dlatego też zawczasu należy zapobiegać kondensacji pary wodnej i zadbać o skuteczną ochronę wszystkich blaszanych przegród, aby uniknąć korozji i innych niekorzystnych skutków.
Z tego wpisu dowiesz się jakie są:
Kondensacja to po prostu skraplanie, czyli proces, w którym para wodna przekształca się w ciecz. Efektem skraplania są kropelki wody, które bardzo często możemy zaobserwować na zimnych powierzchniach, takich jak okna czy lusterka, a w budownictwie z blachy trapezowej wewnętrznej jej stornie na ścianach i dachach. Zjawisko to możemy zauważyć szczególnie zimą, gdy różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku jest znaczna. Proces ten jest naturalny. Po prostu para wodna zgromadzona w powietrzu po pewnym czasie osiąga swoją maksymalną pojemność przy określonej temperaturze. Gdy temperatura powietrza spada, jego zdolność do zatrzymywania pary zmniejsza się, co prowadzi do skraplania pary wodnej.
Warto wiedzieć, że w przyrodzie kondensację możemy zaobserwować w postaci tworzenia się chmur, mgły czy rosy. Ponadto to zjawisko jest wykorzystywane w różnych procesach, np. destylacji, chłodzeniu czy osuszaniu powietrza.
Blacha trapezowa, dzięki swoim niezaprzeczalnym zaletom – inwestorzy doceniają zwłaszcza jej trwałość i estetyczny wygląd – w budownictwie wykorzystywana jest na wiele sposobów. Może tworzyć konstrukcję nośną ścian, samodzielne pokrycie dachowe np. na garażu blaszanym, ale także pokrywać dach domu jedno- czy wielorodzinnego. Jednak decydując się na ten materiał, należy zadbać nie tylko o stronę wizualną, ale przede wszystkim wybierać rozwiązania i wyroby, które wyeliminują zjawisko skraplania pary wodnej oraz pojawiania się wilgoci na blasze i to niezależnie od warunków klimatycznych.
Należy podkreślić, że zjawisko kondensacji pary wodnej w przypadku blachy trapezowej (a także innych pokryć) jest niepożądane i ma negatywne skutki. Przede wszystkim sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, co ma niekorzystny wpływ na zdrowie przebywających w budynku osób. Oczywiście kondensacja znacznie przyspiesza korozję blachy, co osłabia strukturę dachu. Niestety zniszczony, nieszczelny materiał pokryciowy to same problemy, znacznie obniżające trwałość dachu i skuteczność materiałów budowlanych – w skrajnych przypadkach może dojść nawet do zagrożenia konstrukcji dachu.
Niezależnie, czy kondensacja zachodzi we wnętrzu garażu, hali magazynowej czy na blasze trapezowej przekrywającej budynki mieszkalne bądź użyteczności publicznej, spowodowana jest m.in.:
Kondensacja jest bardzo częstą formą wilgoci spotykaną w budynkach wykorzystujących w różny sposób blachę. Obowiązujące przepisy budowlane wymagają od projektantów stosowania takich rozwiązań na odprowadzenie wilgoci, aby skutecznie chronić powierzchnię dachu przed jej negatywnymi skutkami.
Zapobieganie kondensacji w okresie zimowym wymaga kompleksowego podejścia do projektowania oraz eksploatacji budynku. Na co zwrócić szczególną uwagę, decydując się na zastosowanie blachy trapezowej? Jakie rozwiązania zastosować?
Izolacja dachu stanowi jeden z kluczowych elementów zapobiegających kondensacji. Ważne jest, aby izolacja była wykonana odpowiednio do specyfiki budynku. Najczęściej stosowane materiały izolacyjne to wełna mineralna, pianka poliuretanowa oraz styropian. Wybór materiału powinien być uzależniony od właściwości termoizolacyjnych, odporności na wilgoć oraz łatwości montażu.
Jednak sama izolacja to nie wszystko. Niezwykle istotne jest też prawidłowe umiejscowienie izolacji. Niezbędne jest, aby znajdowała się poniżej linii dachu, co pozwoli zminimalizować kontakt zimnej blachy z ciepłym powietrzem wewnętrznym budynku.
Kondensacja na dachach z blachy trapezowej nie pozostaje bez konsekwencji. Może doprowadzić do:
Monitorowanie kondensacji jest kluczowym elementem zarządzania wilgotnością w budynku. Istnieje kilka metod, które można wykorzystać, zazwyczaj polegają one na zastosowaniu odpowiedniej urządzeń.
Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej jest sporym wyzwaniem. Warto za poszukiwania zabrać się minimum 2-3 miesiące przed […]
Czytaj dalejJak czyścić blachodachówkę Blachodachówka na dachach polskich domów jest spotykana najczęściej. Inwestorzy doceniają jej wysoką jakość, […]
Czytaj dalejWymiana starego pokrycia dachowego – na co warto zwrócić uwagę? Wymiana starego pokrycia to nie tylko […]
Czytaj dalej