Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
blachodachówki, dachy

Kąt nachylenia dachu – blachodachówka a nachylenie dachu – porównanie różnych typów dachów.

O wyborze pokrycia dachowego decydują nie tylko nasze preferencje czy możliwości finansowe. Istotnym kryterium jest również nachylenie połaci dachowej. Jeżeli zdecydowaliśmy się na dach stromy, możliwości mamy wręcz nieograniczone. Jednak w nowoczesnym budownictwie do krycia dachów chętnie wybierane są blachodachówki zarówno blachodachówka modułowa, jak i cięta na wymiar.

Nachylenie połaci dachowej to po prostu kąt między połacią a poziomem – zawsze jest to kąt ostry. Najczęściej wyrażany jest w stopniach, chociaż czasami także procentowo jako stosunek wysokości połaci dachowej do długości jej podstawy. Zasada jest taka: im mniejszy spadek dachu, tym bardziej szczelne powinno być pokrycie dachowe. Na dachach stromych doskonale sprawdzą się blachodachówki – zarówno blachodachówki modułowe, jak i cięte na wymiar. Ich ogromny wybór zapewni idealne dopasowanie do każdej konstrukcji dachu, zaspokajając zarówno wymagania estetyczne inwestorów, jak i obowiązujące normy. Warto podkreślić, że obecnie oferowane blachodachówki wykonane są z wysokiej jakości materiałów, stosuje się odpowiednią grubość blachy oraz specjalistyczne powłoki ochronno-dekoracyjne, co gwarantuje doskonałą odporność na warunki atmosferyczne i estetyczny wygląd przez wiele lat. Ponadto dostępne są w różnych kształtach i kolorach, dzięki czemu sprawdzą się na dachach w nowoczesnym oraz klasycznym stylu, a także na małej i dużej powierzchni dachowej (również w przypadku dachów wielospadowych). Co ważne, łatwy montaż tego pokrycia dachowego potwierdza, że jest to zawsze doskonałe rozwiązanie.

blachodachówka płaska Blachy Pruszyński_dom dwuspadowy KOŃSKIE_1

Blaszane pokrycie dachowe a nachylenie połaci dachowej

Blaszane pokrycia dachowe obejmują nie tylko blachodachówkę modułową i ciętą na wymiar, ale także blachę trapezową oraz płaską. Dzięki temu można je stosować na dachach o kącie nachylenia od 4 do 90 stopni, co daje szerokie możliwości projektowe. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne ograniczenia dotyczące minimalnego nachylenia połaci dla poszczególnych typów pokryć dachowych. Blacha trapezowa może być układana na dachach o nachyleniu od 4 stopni, panele dachowe na rąbek wymagają minimum 8 stopni, blachodachówki cięte na wymiar – od 9 stopni, blachodachówki modułowe profilowane – od 15 stopni, a blachodachówki panelowe płaskie – od 25 stopni.

Dla dachów o nachyleniu poniżej 20 stopni konieczne jest wykonanie pełnego deskowania oraz zapewnienie szczelnej warstwy krycia wstępnego. Niezwykle istotne jest, aby zawsze przestrzegać zaleceń producenta, który precyzyjnie określa parametry montażu, oraz dokładnie stosować się do wytycznych zawartych w instrukcji montażu danego pokrycia dachowego. Takie podejście gwarantuje nie tylko estetykę, ale także trwałość i bezpieczeństwo całej konstrukcji dachowej.

O bardzo częstym wyborze blachodachówki decyduje nie tylko duża rozpiętość skali nachylenia dachu. Wśród licznych zalet warto wymienić chociażby niewielki ciężar, dużą sztywność, atrakcyjną cenę czy szybki montaż. Oczywiście za blachodachówkami przemawia również wieloletnia trwałość oraz estetyczny wygląd. A to, czy wybrać blachodachówkę modułową czy ciętą na wymiar zależy w dużej mierze od konstrukcji dachu. W dużym skrócie: blachodachówka cięta na wymiar to dobre rozwiązanie, gdy dach jest prosty, jedno- lub dwuspadowy, bez lukarn czy facjat (montaż jest wtedy błyskawiczny, a odpad minimalny), natomiast blachodachówka modułowa sprawdzi się na każdym dachu, nawet tym najbardziej nietypowym i rozbudowanym, z wieloma załamaniami.

Jaka jest zależność między stopniem nachylenia dachu a pokryciem?

Kąt nachylenia dachu powinien być dostosowany przede wszystkim do warunków klimatycznych, takich jak opady deszczu, śniegu i siła wiatru. Jak już wspomniano, im mniejszy spadek, tym bardziej szczelne powinno być pokrycie dachu. Z kolei im większy kąt nachylenia połaci dachowej, tym efektywniejsze odprowadzanie wody deszczowej i roztopowej. Jednak w nie zaleca się wykonywania dachów o nachyleniu powyżej 60 stopni, ponieważ pojawią się problemy z mocowaniem pokrycia. Na naszym rynku materiałów pokryciowych jest sporo, poniżej bardziej szczegółowe zalecenia.

  • Papa. To bardzo szczelny materiał pokryciowy, więc może być stosowany już przy dachach o nachyleniu 3 stopnie. Potrójne warstwy papy wykorzystuje się do nachyleń od 3 do 10 stopni, natomiast podwójne warstwy papy, gdy nachylenie połaci przekracza 11 stopni.
  • Gonty bitumiczne. Można układać je już na połaci o minimalnym kącie nachylenia 12 stopni, pod warunkiem jednak, że pierwszą warstwę stanowi papa podkładowa. Jeżeli nachylenie przekracza 20 stopni, to można z podkładu zrezygnować.
  • Blachodachówka modułowa i cięta na wymiar. Szczegółowe zalecenia omówiono powyżej, ale dla przypomnienia – blachodachówkę można układać na dachach o kącie nachylenia od 9 stopni (dla blachodachówek ciętych na wymiar), a górna granica wynosi 90 stopni.
  • Dachówki ceramiczne. Tradycyjną dachówkę ceramiczną można układać na dachach o minimalnym spadku 20 stopni, ponieważ przy bardzo małych nachyleniach może nie udać się stworzyć dostatecznie szczelnego pokrycia. Ponadto rzadko układa się ją na dachach powyżej 45 stopni, gdyż jest to zbyt pracochłonne.
  • Dachówka cementowa. Zakres stosowania tych pokryć dachowych jest nieco szerszy – rekomendowane nachylenie dachu to 22-60 stopni. Możliwe są większe spadki, jednak pod warunkiem zastosowania dodatkowego uszczelnienia.
  • Strzecha. Należy do pokryć dachowych rzadko widywanych na polskich dachach domów jednorodzinnych, ale warto wiedzieć, że można nią pokrywać połacie o nachyleniu od 40 do 52 stopnie.
Blachodachówka na różnych typach dachów - porównanie

Kąt nachylenia dachu zgodnie z normami

Zalecane oraz największe wartości nachylenia dachu dla poszczególnych pokryć dachowych zawarte są w polskiej normie PN-89/B-02361 Pochylenie połaci dachowych. Niestety nie są w niej uwzględnione nowoczesne materiały pokryciowe – dla nich należy przyjmować wytyczne producenta. Typowe kąty nachylenia dachu prezentują się następująco:

  • papa układana jednorazowo – 9 12 stopni,
  • papa układana dwuwarstwowo – 3-17 stopni,
  • blacha płaska stalowa ocynkowana lub powlekana – powyżej 12 stopni,
  • blacha płaska cynkowa – powyżej 20 stopni,
  • blacha płaska miedziana – powyżej 6 stopni,
  • blachodachówka – powyżej 12 stopni,
  • blacha falista – powyżej 12 stopni,
  • blacha trapezowa – powyżej 4 stopni
  • dachówka karpiówka układana dwuwarstwowo – 35-45 stopni,
  • dachówka zakładkowa – 31-45 stopni,
  • faliste płyty bitumiczne – 22-39 stopni,
  • gonty bitumiczne – 11-45 stopni,
  • gonty drewniane (dwuwarstwowo) – 39-51 stopni,
  • łupek – 31-45 stopni,
  • strzecha – 45-64 stopni.

Oczywiście wiele materiałów pokryciowych można stosować w szerszym zakresie, ale pod warunkiem, że jest on zgodny z zaleceniami producenta, które są podawane dla konkretnych warunków wpływających na szczelność pokrycia (np. szerokość zakładu między arkuszami blachy).

Zachęcamy również do zapoznania się z naszym wcześniejszym artykułem, w którym szczegółowo omówiliśmy, jak prawidłowo obliczyć kąt nachylenia dachu.

Dach dopasowany do Twoich oczekiwań – wybór blachodachówki na dach stromy

Odkryj, jak łatwo dostosować pokrycie dachowe do nachylenia dachu i dlaczego blachodachówka modułowa oraz cięta na wymiar to idealne rozwiązania dla nowoczesnych domów. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachowe doradztwo i znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swojego dachu!

Przykładowe realizacje dachów różnymi rodzajami blachodachówek panelowych i ciętych na wymiar!

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter Skopiuj link

Podobne artykuły

blachodachówki, dachy
Blachodachówka modułowa na dach. Poznaj zalety i wady tego rozwiązania.

Blachodachówki to ceniony przez inwestorów, a także wykonawców materiał pokryciowy. Nic dziwnego, oprócz świetnych parametrów użytkowych […]

Czytaj dalej
panele dachowe, blachodachówki, dachy
Cena wykonania dachu z blachy na rąbek stojący w porównaniu z blachodachówką w 2024 r.

Blaszane pokrycie dachowe to nie tylko blachodachówka, która jest dla wielu inwestorów oczywistym wyborem. Coraz więcej […]

Czytaj dalej
blachodachówki, dachy, rynny
Rola rynien w architekturze nowoczesnych budynków: estetyka a funkcjonalność

System rynnowy to bardzo ważny element każdego budynku. Nieodpowiednio dobrany może wyrządzić spore problemy z odprowadzeniem […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej