Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
akcesoria dachowe, panele dachowe, dachy

Jak bezpiecznie usuwać śnieg z dachu pokrytego stalowymi panelami KARO?

Pokrycia KARO charakteryzują raczej strome dachy, ale nawet takie wymagają odśnieżania, gdy białego puchu nagromadzi się zbyt dużo, bo bariery śniegowe go nie udźwigną. O czym między innymi pamiętać, wchodząc na dach z łopatą?

Dach blaszany, dom jednorodzinny, panel KARO

Dlaczego usuwanie śniegu z dachu jest ważne?

Świeży śnieg waży 30-50 kg/m3. Takie obciążenie jest uwzględniane w projekcie, ale dotyczy to równomiernie rozłożonej pokrywy. Śnieg nagromadzony w jednym miejscu wzdłuż płotków śniegowych, stanowi ciężar punktowy i jako taki może doprowadzić do uszkodzenia dachu. Poza tym zalegające hałdy od spodu zaczynają topnieć, a penetrująca pod śniegiem woda, nie mając gdzie spływać po powierzchni, może zacząć wnikać pomiędzy łączenia elementów pokrycia, zawilgacając poszycie i izolacje termiczne.

Odśnieżanie jest też wymagane ze względów bezpieczeństwa. Niekontrolowane zsuwanie się zlodowaciałych pryzm śniegowych czy ich oderwanie się po załamaniu bariery śniegowej może nie tylko uszkodzić rynny, ale przede wszystkim stanowi zagrożenie dla zdrowia a nawet życia osób i zwierząt znajdujących się w pobliżu.

Czy odśnieżanie dachu jest obowiązkowe?

Przepisy nie precyzują konkretnego momentu podjęcia decyzji, kiedy trzeba usunąć śnieg z połaci, ale jasno mówią, że to właściciel budynku odpowiada za ewentualne szkody wyrządzone przez śnieg (zarówno konstrukcyjne, jak i te wywołane przez zsuwający się śnieg). Dlatego przeprowadzenie prac odśnieżających jest obowiązkowe, przede wszystkim dla bezpiecznego użytkowania obiektów wielorodzinnych i komercyjnych lub gdy dom stoi przy chodniku bądź ulicy. Przyjmuje się, że trzeba to zrobić, gdy śnieżna pokrywa osiągnie grubość 10-15 cm.

Bezpieczne usuwanie śniegu z paneli karo – krok po kroku

Podczas odśnieżania musimy mieć pewność, że w pobliże dachu nikt nie podejdzie. Powinniśmy też wyznaczyć teren, gdzie będziemy wywozić śnieg, jeśli bezpośrednio pod dachem nie ma na to miejsca. Pamiętajmy, że wysokie hałdy śniegu nie mogą zalegać przy ścianie domu, bo grozi to powstaniem szkód wilgotnościowych na elewacji.

Ustawienie rusztowania, drabiny, sprzęt do prac na wysokości

Pracę organizujemy w zależności od tego, z jakiego rodzaju budynkiem mamy do czynienia – może to być na przykład dom jednorodzinny, kamienica, obiekt użyteczności publicznej albo hala – oraz od tego, jaką wysokość ma budynek, jakie jest nachylenie dachu i jakim zapleczem sprzętowym dysponujemy my lub zatrudniona ekipa. W zakresie komercyjnym najczęściej odśnieżaniem zajmuje się wyspecjalizowana ekipa, wyposażona w narzędzia i zabezpieczenia na każde warunki. Z kolei domy jednorodzinne zazwyczaj odśnieżają właściciele, którzy mają do dyspozycji co najwyżej drabinę.

Pierwszym warunkiem bezpieczeństwa jest zdrowy rozsądek. Na wysokości pracujmy w zgodzie z indywidualnymi warunkami, a poruszając się po połaci korzystajmy z elementów komunikacji, jak stopnie kominiarskie.

Zastosowanie bezpiecznego sprzętu do odśnieżania

KARO na dachach odśnieżamy wyłącznie narzędziami, które nie uszkodzą mechanicznie blachy ani farby ochronnej. Mogą być stosowane łopaty drewniane lub plastikowe, w żadnym wypadku nie metalowe.

Panele fotowoltaiczne

Dachy coraz częściej mają zamontowaną fotowoltaikę i dla jej efektywnego użytkowania powinniśmy dbać, żeby była odsłonięta, ale przy odśnieżaniu trzeba na nią uważać. Same płyty paneli wystarczy omieść szczotką, a śnieg, który zalega nad nimi, ostrożnie zgarnąć na boki i usunąć z dachu.

Czego unikać podczas odśnieżania stalowych paneli KARO?

Jak każde pokrycie dachowe, płytki KARO zachowają dłuższą żywotność, jeśli będziemy o nie dbać, a odśnieżanie dachu jest jedną z czynności, która sprzyja długoletniemu utrzymaniu powierzchni w dobrym stanie.

Jeśli chodzi o usuwanie śniegu panele KARO nie różnią się specjalnie od dachówek czy blachodachówek. Jednak ze względu na to, że są to elementy przeznaczone dla dachu o minimalnym kącie nachylenia 22 stopnie, sam spadek połaci sprawia, że po osiągnięciu grubości 10-15 cm pokrywa śnieżna pod wpływem własnego ciężaru zaczyna się zsuwać. Dlatego nie ma potrzeby używania siły, wręcz nie należy mocno naciskać na łopatę podczas odśnieżania. Łatwo wtedy uszkodzić powierzchnię dachu, odkształcić blachę, odgiąć krawędzie paneli.

Nie wolno też wsuwać łopaty od spodu – odśnieżamy zgodnie z kierunkiem zakładów elementów, czyli od góry.

W przypadku paneli KARO istotna jest praca z wyczuciem, tak, żeby nie naruszyć brzegów paneli ani nie porysować ich powłoki ochronnej. Dlatego w żadnym wypadku nie używajmy metalowych, zwłaszcza ostro zakończonych narzędzi.

Kiedy warto skorzystać z pomocy fachowców?

Specjalistyczne ekipy wzywa się zazwyczaj do prac trwających kilka godzin, do obiektów wysokich, komercyjnych, wielorodzinnych, hal, albo wtedy, gdy pokryciem są szkodliwe płyty faliste z eternitu, z których przy uszkodzeniu powłoki uwalnia się azbest.

Blaszane pokrycia na szczęście nie stanowią wyrobów zawierających azbest, są jednak sytuacje, gdy pomoc się przydaje. Jeśli dachy są bardzo strome, o skomplikowanym kształcie, brakuje stopni kominiarskich albo po prostu właściciel budynku nie czuje się na siłach własnoręcznie ośnieżać dach czy nie pozwala mu na to brak czasu, fachowcy mogą to zrobić za niego.

Wielu inwestorów decyduje się nawet na trwałe umowy z firmami w zakresie prac zimowych. To szczególnie przydatne, kiedy budynek stoi przy chodniku lub ulicy – ewentualny wypadek spowodowany przez zsuwający się z dachu śnieg kosztuje znacznie więcej, niż usługi ekipy odśnieżającej.

Dom jednorodzinny, sceneria zimowa

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter Skopiuj link

Podobne artykuły

dachy
Jak znaleźć solidną ekipę budowlaną?

Znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej jest sporym wyzwaniem. Warto za poszukiwania zabrać się minimum 2-3 miesiące przed […]

Czytaj dalej
dachy
Czyszczenie dachów - o czym warto pamiętać?

Jak czyścić blachodachówkę Blachodachówka na dachach polskich domów jest spotykana najczęściej. Inwestorzy doceniają jej wysoką jakość, […]

Czytaj dalej
dachy
Wymiana starego poszycia dachowego - na co warto zwrócić uwagę?

Wymiana starego pokrycia dachowego – na co warto zwrócić uwagę? Wymiana starego pokrycia to nie tylko […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej