Przeglądaj stronę jako: Wykonawca
MENU
dachy

Akcesoria dachowe – do czego służą i gdzie je stosujemy?

Dach to nie tylko blachodachówka. Niezbędne są również elementy, które służą do montażu lub są uzupełnieniem pokrycia dachowego. Liczba akcesoriów dachowych wyliczonych w projekcie czy przez składy budowlane może przerażać, jednak bez nich niemożliwe jest stworzenie bezpiecznego, trwałego i estetycznego dachu.

Akcesoria dachowe to szeroka gama produktów. Ich brak skutkuje szybkim zniszczeniem pokrycia blaszanego, mimo jego długiej żywotności. Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej kupować je razem z blachodachówką u jednego producenta. Zyskujemy pewność, że wszystkie elementy do siebie pasują, mają identyczne wykończenie czy kolor. Kompletne rozwiązania dachowe pozwalają uniknąć przykrych niespodzianek.

Akcesoria dachowe – co oprócz blachodachówki

Elementy do mocowania blachodachówki

Blachodachówki (a także blachy trapezowe) mocujemy do konstrukcji dachu wkrętami farmerskimi z łbem sześciokątnym, wkręcanymi w zagłębienia arkusza. Wkręty prawie nie odróżniają się od pokrycia blaszanego, ponieważ lakierowane są na ten sam kolor. Szacuje się, że na 1 m2 pokrycia potrzeba 8-12 wkrętów. Jeśli zdecydowaliśmy się na blachodachówkę modułową, musimy zakupić jeszcze blachowkręty lub zszywki – panele łączone są na zakładach doczołowo. Natomiast blachy płaskie mocuje się wkrętami z łbem płaskim. Niektóre elementy dachu wymagają specjalnego mocowania – mogą być więc potrzebne wkręty, zszywki, gwoździe, masy klejowe czy silikony.

elementy do mocowania blachodachowki

Niezbędne akcesoria do pokryć z blachy

Dekarze montujący blachodachówkę będą potrzebowali obróbek blacharskich, np. gąsiorów (układane są w kalenicy lub narożach dachowych), wiatrownic (umieszczane na szczytowych krawędziach połaci), pasów nadrynnowych (chronią deskę czołową okapu przed deszczem oraz promieniowaniem UV) i podrynnowych (dodatkowo stanowią funkcję ozdobną dachu), rynien koszowych (zbierają wodę opadową ze styku dwóch połaci).  Aby uszczelnić miejsca połączeń i jednocześnie nie blokować cyrkulacji powietrza pod pokryciem, warto zastosować taśmy kalenicowe i kominowe. Szczególnie należy zadbać o newralgiczne miejsca, czyli uszczelnienie połączeń wszystkich obróbek. Firma Blachy Pruszyński ma w swojej ofercie uszczelki, które idealnie dopasowują się do profilu blachodachówki. Dostępne są również uszczelniacze dekarskie oraz farby zaprawkowe. Fachowcy polecają również odpowiednie zabezpieczenie przed zagnieżdżaniem się ptactwa, drobnych zwierząt i owadów pod pokryciem. Problem ten rozwiązuje montaż stalowej siatki perforowanej.

obróbki standardowe

W co jeszcze warto zainwestować?

Aby zapewnić sprawne odprowadzenie wilgoci i osuszanie spodniej strony pokrycia, należy zadbać o wentylację podpołaciową. Dlatego na dachu muszą pojawić się kominki wentylacyjne i wywietrzniki. Producenci dopasowują te blaszane elementy do kolorów oferowanych przez siebie blachodachówek. Przydatna może okazać się także startowa łata wentylacyjna ułatwiająca rozpoczęcie montażu blachodachówki oraz usprawniająca wentylację całego pokrycia. Bezpieczne poruszanie po dachach stromych zapewnią ławy kominiarskie (zwane  także stopniami kominiarskimi). Natomiast w trosce o zdrowie domowników i zwierząt, rośliny i dobytek (np, samochód parkujący na podjeździe) warto zamontować bariery przeciwśnieżne (nie są obowiązkowe). U renomowanego producenta oczywiście nie będziemy mieli problemów z dobraniem odcienia do wybranego przez nas pokrycia blaszanego. Ponadto przez dach przechodzą różne elementy, np. służące do odpowietrzania kanalizacji, wyloty kanałów wentylacyjnych czy przejścia masztów antenowych. W przypadku blachodachówek dostępne są kołnierze uszczelniające EPDM z profilowaną podstawą – mocowane są na pokryciu po wycięciu koniecznego otworu. Nie zapominajmy również o orynnowaniu – często można je zamówić u producenta blachodachówki – wszystkie elementy dachu będą dopasowane kolorystycznie oraz kompatybilne.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

blachodachówki, dachy
Na co zwrócić uwagę kupując blachodachówkę?

W projekcje domu zazwyczaj określony jest już rodzaj pokrycia dachowego. Śmiało można stwierdzić, że najczęściej inwestorzy […]

Czytaj dalej
dachy
Jaki dach wybrać - rodzaje dachów

Na  wygląd naszego domu, a także rozmieszczenie pomieszczeń na poddaszu oraz ich funkcjonalność znaczący wpływ ma […]

Czytaj dalej
dachy
Jak obliczyć kąt nachylenia dachu?

Z punktu widzenia inwestora może się wydawać, że wiedza techniczna o kącie nachylenia dachu jest nieistotna. […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej