Ile lat wytrzyma blacha trapezowa?
Blacha trapezowa jest popularnym materiałem stosowanym w budownictwie. Jest lekka, ale jednocześnie wytrzymała i trwała. W przypadku wersji ocynkowanej, blacha trapezowa wytrzymuje okres ok. 20-25 lat, a w wersji z nowoczesną powłoką ochronną np. poliuretanową nawet do 60-65 lat. Na trwałość blachy trapezowej ma również duży wpływ prawidłowy montaż i warunki występujące w miejscu użytkowania, jak zanieczyszczenie powietrza, kwaśne deszcze, itp.
Co ile daje się łaty pod blachę trapezową?
Łaty pod blachę trapezową mocuje się w odległości, która zależy od kąta nachylenia dachu i profilu blachy trapezowej. Odległość pomiędzy łatami (podparciami blachy trapezowej) powinna wynikać z projektu technicznego. Nie rekomendujemy samodzielnego zmieniania rozstawu łat, bez konsultacji z projektantem budynku lub wykonawcą budowy.
Jak łączyć arkusze blachy trapezowej?
Montaż blachy trapezowej powinno zaczynać się w kierunku przeciwnym do kierunku z którego wiatr wieje najczęściej. Arkusze łączy się ze sobą na długości w górze profilu, a do łat przykręca w dole fali. Blachy trapezowe, których profil ma wysokość 35 mm i więcej powinny być łączone na zakładce wzdłużnej na górnej podstawie trapezu. Zapraszamy też do zapoznania się z pełnym opisem szczegółów montażu w naszej sekcji
Warto wiedzieć w artykule:
MONTAŻ BLACHY TRAPEZOWEJ, KROK PO KROKU
Jak przymocować blachę trapezową?
Do montażu blach należy stosować ocynkowane i powlekane wkręty farmerskie w przypadku drewnianej konstrukcji dachu, lub wkrętów samowiercących – do konstrukcji stalowej. Chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj do naszej instrukcji montażu blach trapezowych:
INSTRUKCJE MONTAZU
Czym się różni Blacha trapezowa T14 od T18?
Blacha trapezowa T14 i T18 różnią się ilością przetłoczeń na szerokości arkusza oraz wysokością profilu, gdzie T14 ma profil o wysokości 14 mm, a T18 ma profil o wysokości 18 mm (jest nieco "wyższy", ale też trochę sztywniejszy od trapezu T14). Oba typy trapezów, ze względu na wysokość profilu przeznaczone są do wykorzystania w budownictwe indywidualnym z zastosowaniem na ogrodzenia, dachy garaży, szop czy stodół. Z kolei na dachy domów, klienci częściej wybierają trapezy o nieco wyższym profilu, takie jak np. dedykowany trapez
TP26 - SUPER czy bardzo popularny
T35E
Jaka blacha trapezowa na dach najlepsza?
Pokrycie dachu blachą trapezową jest powszechnie stosowane od lat w budownictwie indywidualnym i przemysłowym. Blachy trapezowe różnią się między sobą przede wszystkim wysokością profilu, grubością i rodzajem zastosowanej powłoki zabezpieczającej. Najbardziej ekonomiczny i uniwersalny produkt rekomendowany na proste dachy garaży, domów, obiektów gospodarczych czy małych hal to blacha trapezowa T18 DR. Nie oznacza to jednak, że to najlepszy wybór na każdy budynek i warto uwzględnić podczas wyboru wymagania konstrukcyjne, mieszkalne i wiele innych. Udzielenie jednoznacznej odpowiadzi na to pytanie - wymaga uwzględnienia wszystkich tych czynników i okoliczności.
Jakie są kolory blachy trapezowej?
Blachy trapezowe dostępne są w bogatej kolorystce umożliwiającej dobór do indywidualizowanych potrzeb inwestora czy wymagań projektu budowlanego. Dzięki temu można wybrać kolor dachu, który najlepiej pasuje do elewacji budynku lub otoczenia. Pełna kolorystka podana jest na naszej stronie internetowej przy każdym z produktów.
Jakie są rodzaje powłok stosowanych do blach trapezowych – z czego sa wykonane i czym pokryte?
Blachy trapezowe dostępne są w wielu powłokach ochronnych różniących się parametrami wytrzymałościowymi. Wszystkie blachy zabezpieczone są obustronnie warstwą cynku, która chroni stal przed perforacją blach i powłoką ochronną poliestrową lub poliuretanową dostępną w wielu kolorach, która chroni powłokę cynku przed korozją. Warto pamiętać, że trwałość powłoki zależy w dużej mierze od jej spójności. Jakiekolwiek uszkodzenie fizyczne naruszające integralność powłoki ochronnej, może spowodować szybszą degradację powłoki i samej blachy w okolicach. Dlatego warto od razu zabezpieczać takie miejsca przy pomocy specjalnych lakierów zaprawkowych.
Jakie są rodzaje blach trapezowych dachowych?
Blachy trapezowe dachowe są dostępne w różnych wysokościach profilu. W tym aspekcie blachy trapezowe można rozróżnić na
elewacyjne (o najniższej wysokości profilu),
dachowe oraz
konstrukcyjne - które charakteryzują się najwyższymi profilami od 50mm do nawet 200mm. W naszej ofercie blach trapezowych dachowych znajdzie trapezy o profilu od T14 do T60, wykonane z blachy stalowej: ocynkowanej, alucynkowej lub ocynkowanej i powlekanej. Jednym z najbardziej popularnych profili jest blacha T-18 DR i TP-26 SUPER. Zachęcamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą na stronie:
Blacha trapezowa
Ile kosztuje blacha trapezowa?
Ceny blachy trapezowej zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj i grubość powłoki ochronnej, wykończenie powierzchni, grubość blachy czy wysokość profilu trapezowego. Wysoka jakość blachy trapezowej bezpośrednio przekłada się na jej cenę i długość gwarancji
Szczegółowe informacje na temat cen blachy trapezowej i czynników, które na nią wpływają, można znaleźć dla podobnego produktu na stronie w naszym poradniku
Warto Wiedzieć:
Cena blachy trapezowej za m2 2024
Ile kosztuje położenie dachu z blachy trapezowej?
Koszt montażu blachy trapezowej na dachu zależy od wielu czynników, w tym od regionu kraju, wielkości i kształtu dachu oraz stopnia skomplikowania prac montażowych - im bardziej złożony dach, tym więcej niestandardowych elementów trzeba wykonać. Koszt montażu blachy trapezowej może być niższy na dachach o prostych kształtach, ponieważ czas poświęcony na przygotowanie robót jak i sam montaż będzie najkrótszy. Ekipy dekarskie często wspierają się cennikami usług dekarskich, które są tworzone w ramach PSD (Polskie Stowarzyszenie Dekarzy). Dużo szerzej omawiamy kwestie cen usług dekarskich w osobnyn artykule:
Cennik usług dekarskich - jakie są stawki?
Ile kosztuje m2 blachy trapezowej?
Koszt blachy trapezowej za m
2 jest uzależniony od kilku czynników, w tym wysokości profilu, grubości blachy oraz rodzaju powłoki w tym powłoki ochronnej. Najmniej kosztowna blacha trapezowa to zwykle ta o najmniejszej grubości i najniższym profilu z powłoką metaliczną (ocynk) bez dodatkowej powłoki zabezpieczającej. W przypadku wyliczenia ceny za metr kwadratowy dużą rolę odgrywa wysokość przetłoczenia blachy trapezowej. Im niższy profil, tym większa powierzchnia krycia, ale też niższa sztywność (najwyższą sztywność mają trapezy konstrukcyjne). Wynika to ze specyfiki produkcji - wszystkie blachy trapezowe są profilowane z kręgów blachy, które mają wystandardyzowaną szerokość. Szerzej opisujemy naszym poradniku, w sekcji
Warto Wiedzieć:
Czynniki wpływające na cenę blachy trapezowej - analiza
Jak testować skuteczność powłoki na blachodachówkę?
Samodzielnie nie jesteśmy w stanie testować skuteczności powłoki blachodachówek. Jednak wybierając produkty Blachy Pruszyński, możemy być pewni, że przeszły one rygorystyczne kontrole, ponieważ firma dysponuje własnym laboratorium oraz współpracuje z krajowymi i zagranicznymi jednostkami badawczymi, aby spełnić najwyższe kryteria jakościowe.
Czy powłoka na blachodachówkę może wpływać na głośność deszczu?
Nie stwierdzono wpływu powłok na izolacyjność akustyczną blachodachówek.
Jak przygotować blachodachówkę do nałożenia powłoki?
Malowanie blachodachówki możemy przeprowadzić samodzielnie lub zatrudnić profesjonalistów. Zanim jednak rozprowadzimy farbę, należy odpowiednio przygotować podłoże. Dach należy oczyścić z brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń, a następnie pokryć odpowiednim podkładem (zapewni dobrą przyczepność farby do blachodachówki). Dopiero po tych czynnościach możemy przystąpić do malowania. Uwaga! Stosujemy wyłącznie farbę przeznaczoną do malowania blachodachówek.
Jak powłoka wpływa na kolor i estetykę blachodachówki?
Rodzaj zastosowanej powłoki ma ostateczny wpływ na wygląd blachodachówki, ponieważ nadaje jej odpowiedni kolor i fakturę.
Jak często należy odnawiać powłokę na blachodachówce?
Na to pytanie na ma jednoznacznej odpowiedzi, ale żadna blachodachówka nie jest wieczna. Jeśli pokrycie dachowe straci kolor, możemy je pomalować. Malowanie blachodachówki to także dobry sposób na całkowitą metamorfozę pokrycia dachowego, a tym samym domu.
Jaki jest wpływ powłoki na żywotność blachodachówki?
Powłoki mają istotny wpływ na trwałość blachodachówki, ponieważ chronią stalowy rdzeń przed uszkodzeniami mechanicznymi, korozją, a także czynnikami atmosferycznymi.
Jakie są przepisy dotyczące stosowania powłok na blachodachówkę?
Grubość powłok poliestrowych powinna wynosić 25-35 μm, natomiast powłok poliuretanowych 50 μm.
Jakie są najpopularniejsze rodzaje powłok do blachodachówki?
Najpopularniejsze są blachodachówki z powłoką poliestrową, zarówno błyszczące, jak i matowe, jednak są one mniej trwałe niż blachodachówki z powłoką poliuretanową, których żywotność szacuje się na 80 lat. Porównanie powłok pod względem parametrów można zobaczyć również na stronie
POWŁOKI OCHRONNE
Jakie są dostępne kolory blachodachówki modułowej?
Gama kolorystyczna jest związana z wybraną powłoką ochronną. Największą gamę kolorystyczną produktów blaszanych, oferują powłoki poliestrowe. Ze względów technologicznych, bardziej zaawansowane i odporniejsze powłoki ochronne, takie jak PURLAK czy PURMAT z naszej oferty, mają bardziej ograniczoną paletę kolorystyczną, ale za to cechują się dużo większą trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Firma Blachy Pruszyński oferuje bogatą gamę kolorów i powłok dla blachodachówek modułowych, z którą mogą się Państwo zapoznać, pobierając nasz
PROFIL PRODUKCJI (pdf do pobrania)
Czy na blachodachówce modułowej można instalować panele fotowoltaiczne?
Instalacja paneli fotowoltaicznych na blachodachówce modułowej jest dostępna i powszechnie stosowana. Wytrzymałość pokrycia, konkretny system montażowy dla blachodachówki panelowej oraz bezpieczeństwo to podstawowe czynniki, które muszą być uwzględnione dla tego rodzaju montażu. Wielu producentów oferuje też specjalne wsporniki do paneli fotowoltaicznych, kompatybilne z modelami blachodachówek. Wsporniki te służą do bezpiecznego i poprawnego montażu paneli. Uchwyty montażowe dostępne w naszej ofercie, znajdą Państwo pod tym linkiem:
WSPORNIKI DO FOTOWOLTAIKI
Jakie są zalecenia dotyczące konserwacji i przeglądów blachodachówki?
Zalecenia producentów uwzględniają: coroczny przegląd dachu, najlepiej wiosną, podczas którego można dokonać czyszczenia za pomocą miękkiej szczotki oraz wody o maksymalnej temperaturze 60 stopni lub wody pod ciśnieniem o maksymalnym ciśnieniu 100 barów. Należy zachować odległość nie mniejszą niż 30 cm od powierzchni arkusza, a strumień wody nie powinien być skierowany prostopadle do niej. Przypominamy też o zachowaniu podstawowych zasad BHP podczas przeprowadzania konserwacji.
Jakie są metody konserwacji i czyszczenia blachodachówki modułowej?
Pierwszym elementem konserwacji dachów blaszanych jest coroczny przegląd, najlepiej na wiosnę - w celu wczesnego wykrycia ewentualnych uszkodzeń. Dodatkowo producenci pokryć rekomendują bieżące czyszczenie za pomocą miękkiej szczotki oraz wody o maksymalnej temperaturze 60 stopni lub wody pod ciśnieniem o maksymalnym ciśnieniu 100 barów. Należy zachować odległość nie mniejszą niż 30 cm od powierzchni arkusza, a strumień wody nie powinien być skierowany prostopadle do niej. Zalecany jest kierunek spłukiwania połaci od góry do dołu.
Czy blachodachówka modułowa zapewnia dobrą izolację termiczną?
Za właściwą izolację termiczną odpowiada warstwa izolacyjna zastosowana pod pokryciem dachowym, która ma za zadanie zapobiec utracie ciepła z budynku oraz zapewnić odpowiednie warunki termiczne wewnątrz pomieszczeń.
Czy blachodachówka jest łatwa w montażu?
Tak, blachodachówka modułowa jest stosunkowo łatwa w montażu. Blachodachówka modułowa dzięki elementom o niewielkich rozmiarach i niskiej wadze, nie sprawia problemów montażowych nawet na skomplikowanych dachach z dużym kątem nachylenia. Podczas montażu pamiętać należy o właściwej obróbce blachodachówek (np. nie stosowanie narzędzi powodujących uszkodzenia powłoki ochronnej). Montaż może być jeszcze prostszy dzięki zastosowaniu standardowych obróbek blacharskich, takich jak: kalenica, pasy nadrynnowe i podrynnowe, rynienki koszowe czy wiatrownice.
Czy blachodachówka modułowa jest odporna na warunki atmosferyczne?
Blachodachówki modułowe są tak wykonane, aby zapewnić szczelność pokrycia dachu, dlatego zrobione są z trwałych i odpornych materiałów. Szczególną rolę grają tutaj powłoki ochronne (poliestrowe lub poliuretanowe). Sprawiają one, że blachodachówki są odporne na różne zmienne warunki atmosferyczne. Warto jednak mieć też na uwadze, że blachodachówki doskonale spełnią swoją rolę, o ile są poprawnie zamontowane, zgodnie z instrukcją montażu.
Jakie są główne zalety blachodachówki modułowej?
Głównymi zaletami blachodachówek modułowych, zwanych też panelowymi, jest niewielka waga poszczególnych arkuszy, łatwość montażu, bezproblemowy transport. Warto też dodać, że blachodachówka panelowa, ze względu na swój modułowy charakter, oferuję łatwe uzupełnienie zamówienia lub późniejszą wymianę arkuszy w przypadku ich uszkodzenia lub rozbudowy czy modyfikacji dachu. Tu dobrym przykładem jest, bezproblemowy montaż po kilku latach użytkowania budynku, dodatkowego okna dachowego. W przypadku innych rodzajów pokryć stalowych wiąże się on z koniecznością dokupienia arkuszy na wymiar, w przypadku modułowych dostępnych od ręki zaledwie maksymalnie dwóch arkuszy (dla jednego okna). Sprawia to, że blachodachówka modułowa jest popularnym wyborem wśród osób decydujących się na budowę domu.
Czy blachodachówka modułowa nadaje się na każdy dach?
Tak, blachodachówka modułowa jest uniwersalnym produktem, który idealnie sprawdzi się na dachach wielospadowych, które mają dużo załamań (np. lukarn), a odpowiednie ułożenie na połaci i docięcie arkuszy na miejscu zminimalizuje ilość odpadów. Będzie to również odpowiedni wybór na dachy o stosunkowo prostej i regularnej formie.
Jakie rynny do blachodachówki?
Wybór rynien do blachodachówki zależy głównie od wielkości (powierzchni) i kąta nachylenia dachu, a także preferencji estetycznych. Podstawowym wyborem jest materiał z jakiego są produkowane rynny – na rynku dostępne są rynny PVC i metalowe. Warto mieć na uwadze, że rynny metalowe, pokryte powłokami ochronnymi, charakteryzują się dużo większą trwałością, odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, a także lepiej estetycznie komponują się z pokryciami blaszanymi. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą rynien metalowych NIAGARA:
RYNNY METALOWE NIAGARA
Jakie obróbki do blachodachówki?
Podstawowe obróbki do blachodachówki modułowej to: wiatrownica panelowa, wiatrownice górne i boczne, gąsiory Omega i Baryłkowe, łaty okapowe wentylacyjne, rynny koszowe, obróbki przyścienne, pasy podrynnowe, pasy nadrynnowe i rynienki odpływowe. Wszystkie obróbki dostępne w naszej ofercie, znajdziecie Państwo pod tym linkiem:
TYPOWE OBRÓBKI BLACHARSKIE
Co ile kładzie się łaty pod blachodachówkę modułową?
Zakłada się, że dla blachodachówek panelowych rozstaw łat powinien wynosić 350 mm, czyli dokładnie tyle co długość typowego modułu blachodachówki. Natomiast w poszczególnych wypadkach zalecenia mogą się różnić. Wszystkie informacje dotyczące zaleceń montażowych, instrukcje montażu znajdują się na naszej stronie internetowej w karcie produktu, w sekcji „uwagi montażowe”.
Czy trzeba deskować dach pod blachodachówkę modułową?
Nie, nie ma takiej potrzeby. Deskowanie dachu kojarzy się przede wszystkim z rodzajem zastosowanej warstwy wstępnego krycia i sugeruje jej wykonanie w technologii papy bitumicznej, rzadko membrany paroprzepuszczalnej. Konieczność zastosowania deskowania zwykle wynika z dokumentacji projektowej budynku, jeśli jednak mamy do czynienia np. z remontem budynku zależy głównie od stanu konstrukcji dachu (tzw. więźby) oraz kąta nachylenia połaci dachowej. Ogólnopojęta sztuka dekarska wskazuje konieczność zastosowania deskowania w przypadku dachów o kącie nachylenia poniżej 20°. W przypadku typowych konstrukcji zaleca się stosowanie wysokiej jakości membran paroprzepuszczalnych oraz podkonstrukcji z łat drewnianych do montażu blachodachówki. Dokładne przekroje łat oraz ich rozstaw wskazany jest w instrukcji montażu produktu.
Co dać pod blachodachówkę modułową?
Zaleca się wykorzystanie łat drewnianych o szerokości 50 do 60mm w zależności od kąta nachylenia dachu i długości połaci oraz kontrłat o wysokości minimum 40mm. Należy pamiętać aby dostosować wymiary łat do rozstawu krokwi. Bardzo ważne jest zastosowanie właściwego drewna. Sugerujemy wykorzystanie suchego drewna konstrukcyjnego klasy C24 lub KVH. Dachy o kątach nachylenia poniżej 20º wymagają szczelnego krycia wstępnego.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze blachodachówki?
Przy wyborze blachodachówki należy zwrócić uwagę na jakość materiału wsadowego (blacha powlekana), parametry techniczne (odporność na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, wiatr, promieniowanie UV itp.), kształt dachu a także przede wszystkim zastosowane powłoki ochronne oraz warunki gwarancji, jakiej udziela producent. Więcej na ten temat mogą się Państwo dowiedzieć z poniższego artykułu:
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ KUPUJĄC BLACHODACHÓWKĘ
Czym się różni blachodachówka modułowa od blachy na rąbek?
Blachodachówka modułowa i blacha na rąbek to dwa pokrycia wykonane z blachy różniące się przede wszystkim wyglądem i konstrukcją. Blacha na rąbek to podłużne arkusze, zamawiane pod wymiar dachu, które mają wbudowany „zamek” typu click ze zintegrowaną ukrytą listwą montażową. Natomiast blachodachówki modułowe są sprzedawane w standardowych arkuszach o niewielkich rozmiarach, co daje większą elastyczność podczas montażu. Dodatkowo panele na rąbek mogą być wykonywane z blachy do grubości 0,70mm, zaś blachy panelowe występują tylko w grubości 0,50mm.
Ile kosztuje pokrycie domu blachodachówką modułową?
Pokrycie dachu blachodachówką modułową to indywidualna kwestia, ponieważ koszt jest zależny od indywidualnych stawek ekipy dekarskiej, modelu blachodachówki, wielkości i kształtu dachu, kosztu instalacji oraz dodatkowych akcesoriów. Zachęcamy do kontaktu z naszymi oddziałami, które będą w stanie przygotować indywidualną, konkretną wycenę na podstawie Państwa wymagań:
NASZE ODDZIAŁY
Czym różni się blachodachówka modułowa od zwykłej?
Blachodachówka w arkuszach jest docięta na konkretny wymiar – który wynika z kształtu i wymiarów konkretnego dachu. Z kolei blachodachówka modułowa jest oferowana w standardowych arkuszach jedno lub dwumodułowych. Pozwala to na łatwiejszy transport i składowanie (np. na palecie), dodatkowo ze względu na niewielki rozmiar i niską wagę umożliwia prostszy montaż - nawet na dachu o skomplikowanej konstrukcji.
Ile lat wytrzyma dach z blachodachówki modułowej?
Trwałość dachu jest zależna od wielu czynników, takich jak: jakość użytych materiałów, w tym drewna użytego do wykonania więźby dachowej, rodzaj powłoki ochronnej, warunki klimatyczne czy także prawidłowa instalacja dachu. Ważną kwestią są regularne przeglądy i konserwacja dachu, aby jak najbardziej przedłużyć okres trwałości dachu. Przyjmuje się, że dach z blachodachówki modułowej, zanim będzie trzeba go wymienić, może wytrzymać ponad 20lat. Warto przy tym korzystać z produktów sprawdzonych producentów, którzy oferują gwarancję użytkową na swoje produkty, tak jak firma Blachy Pruszyński, która oferuje gwarancje od 15 do nawet 50 lat na blachodachówki modułowe, w zależności od wybranej powłoki ochronnej.
Ile kosztuje blachodachówka modułowa?
Cena blachodachówki modułowej może różnić się w zależności od modelu blachodachówki, grubości blachy, koloru i przede wszystkim wybranej powłoki ochronnej, dlatego jest to zależne od konkretnego wariantu. Więcej na ten temat można znaleźć pod linkiem:
ILE KOSZTUJE BLACHODACHÓWKA MODUŁOWA
Czy można stosować panele elewacyjne z blachy wewnątrz budynków?
Panele elewacyjne, zdecydowanie można wykorzystywać wewnątrz budynków. Architekci, często sięgają po to rozwiązanie, przykładowo w wypadku miejsc użyteczności publicznej czy przestrzeniach komercyjnych, by wprowadzić nietuzinkowy element do projektu. Są one też często stosowane w centrach handlowych czy jako pokrycie elementów konstrukcyjnych wewnątrz budynków, gdyż z jednej strony oferują ciekawy design i wygląd, a z drugiej strony, pozwalają łatwo ukryć elementy konstrukcyjne i instalacje techniczne, które mogą negatywnie wpływać na wizualny odbiór projektu
Jakie są przewidywalne koszty zakupu i instalacji paneli elewacyjnych z blachy?
Cena paneli elewacyjnych w zależności od rodzaju powłoki ochronnej dostępna jest na naszej stronie, w sekcji "Cenniki", na podstronie Pliki do pobrania. Jeżeli chodzi o koszty montażu zalecamy kontakt z wykonawcą. Jako firma produkcyjna nie prowadzimy bezpośrednio realizacji projektów z wykorzystaniem naszych produktów. Natomiast w wypadku każdej inwestycji, przy kwestii montażu i realizacji, zalecamy skorzystanie z usług doświadczonych i profesjonalnych firm wykonawczych. Na całościową cenę, na pewno duży wpływ mają takie kwestie jak poziom skomplikowania projektu, zakres prac, czy ilość prac niestandardowych i dodatkowych elementów, które wynikają z projektu, a mogą podnieść ostateczny koszt.
Jakie są metody instalacji paneli elewacyjnych z blachy?
Wielu wykonawców doskonale radzi sobie z montażem paneli PS. Firma Pruszyński prowadzi coroczne szkolenia, na których można również pogłębić i udoskonalić technikę montażu. Na naszej stronie internetowej www. Pruszyński.com.pl jest dostępna instrukcja montażu na podstawie, której w sposób profesjonalny można wykonać elewację. Na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju elementów montażowych, które ułatwiają poprawną instalację Paneli Elewacyjnych PS
Jakie są różnice między panelami elewacyjnymi z blachy malowanymi a powlekaniem w kolorze?
Proces powlekania ma miejsce jeszcze w hucie i odbywa się w bardzo rygorystycznie przestrzeganych warunkach i w określony sposób, który jest w zasadzie niemożliwy do odtworzenia nawet w profesjonalnej lakierni. Dzięki temu blachy powlekane w danym kolorze charakteryzują się niezwykłą trwałością tak pod względem odporności na promienie UV czy warunki atmosferyczne. Równie istotną zaletą blach wykorzystania blach już powlekanych hutniczo, jest znacznie skrócenie procesu produkcyjnego, co przekłada się na to, że klient może otrzymać zamówienie istotnie szybciej. Oznacza to jednak także, pewne ograniczenia co do dostępności nietypowych kolorów - które są ograniczone dostępnymi stanami magazynowymi. Przy dużych zamówieniach istnieje możliwość zamówienia blachy w dowolnym kolorze i powłoce, jednak wydłuża to bardzo czas realizacji. W takich przypadkach bardzo często korzystamy z usług lakierowania proszkowego. Przy lakierowaniu proszkowym bardzo ważną kwestią jest wcześniejsze podanie zaleceń dotyczących warunków w jakich znajduje się obiekt , na którym będą wykorzystane panele. W ten sposób również lakierując proszkowo możemy spełnić wymagania zarówno odporności na korozję jak i na działanie promieni UV.
Czy panele zewnętrzne z blachy można stosować na domu jednorodzinnym?
Panele elewacyjne mogą być wykorzystywane w większości konstrukcji budowlanych obiektów budowlanych w roli elewacji. Panale są stosowane także jako element wykończenia elewacji czy wręcz jej fragment, celem podkreślenia jakichś elementów architektonicznych czy jako część projektu architekta. Doskonale nadają się jako elementy główne na elewacji , jak i uzupełnienie innych materiałów elewacyjnych. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie by były stosowane w wypadku domów jednorodzinnych, pod warunkiem montażu zgodnego ze sztuką dekarską.
Czy panele elewacyjne z blachy są odporne na warunki atmosferyczne i korozję?
Panele elewacyjne, jak również inne wyroby z blachy, które występują w naszej ofercie handlowej są wykonywane z materiałów odpowiednio dobieranych do klasy agresywności środowiska. Niezbędna jest konsultacja w celu określenia warunków, gdzie będzie montowana elewacja. Powłoki różnią się od siebie właściwościami a także długością gwarancji. Odporność panelu na warunki atmosferyczne czy korozje, jest zatem w dużej mierze zależna od wybranej powłoki i może sięgać nawet 50 lat. Z właściwościami dostępnych w naszej ofercie powłok ochronnych mogą się państwo zapoznać tutaj:
POWŁOKI OCHRONNE
Ile kosztuje m2 paneli elewacyjnych z blachy?
Na koszt paneli elewacyjnych wpływa przede wszystkim typ blachy z którego zostały wykonane. Zarówno jej typ, jak i powłoka. W naszej ofercie znajdą Państwo panele w dwóch szerokościach - 315mm oraz 215mm. Ceny w zależności od wyboru wariantu, znajdą Państwo w naszym cenniku. Zachęcamy także do kontaktu bezpośredniego w wypadku indywidualnych zamówień.
Jakie są dostępne wzory i wykończenia paneli elewacyjnych z blachy?
W ofercie Blachy Pruszyński jest jeden wzór panelu elewacyjnego – Panel PS, natomiast występuje on w dwóch szerokościach 315 mm i 215 mm. Długość elementu dostosowana jest do geometrii elewacji i wykonywana zgodnie z zamówieniem klienta. Poprzez nadaniu wstępnej strzałki ugięcia panelu w trakcie montażu, uzyskujemy nie tylko efekt wizualny, ale również zabezpieczamy elementy przed „falowaniem" wskutek np. nagrzewania.
Dodatkowo nasze panele w zależności od wybranej powłoki oferują bardzo szeroką paletę kolorów, a także w wypadku dedykowanych zamówień, jesteśmy w stanie dostarczyć panele w dowolnym kolorze. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie blachy z powłoką drewnopodobna i uzyskanie efektu elewacji drewnianej, bez konieczności jej konserwowania, jak w przypadku materiałów naturalnych. Wymaga to jednak konsultacji z działem technicznym i handlowym, celem potwierdzenia warunków, możliwości produkcyjnych i dostępności materiału.
Jakie są różnice między panelami elewacyjnymi z blachy a tradycyjnymi materiałami elewacyjnymi?
Jeśli chodzi o materiały elewacyjne z blachy, takie jak np. kasetony elewacyjne, czy np. okładzin kompozytowych, warto zwrócić uwagę, że Panele Elewacyjne wyróżniają się wykonaniem ze stosunkowo cienkiej blachy o grubości rzędu 0,50-070 mm. W związku z tym są są materiałem lekkim. W konsekwencji, nie wymagają montażu ciężkiej konstrukcji wsporczej obciążającej konstrukcję budynku. Mogą być również wykorzystywane np. przy remontach i modernizacji starych obiektów, bez konieczności ich wzmacniania, gdyż często starsze budowle mają ograniczoną nośność. Zastosowanie innych rozwiązać często może się wiązać ze wzmocnieniem takiej konstrukcji. Na koniec warto pamiętać o dość specyficznym kształcie Paneli Elewacyjnych, które często nadają charakteru elewacji i podkreślają jej konkretne fragmenty.
Jakie rodzaje blachy są używane do produkcji paneli elewacyjnych, i jakie są ich cechy charakterystyczne?
Do produkcji paneli elewacyjnych są stosowane blachy cynkowane i powlekane. Zazwyczaj, ze względu na zastosowanie zewnętrzne paneli, nie stosuje się w ich wypadku zwykłych blach cynkowanych. Wynika to także z aspektu estetycznego jak i odporności na korozję . Minimalna grubości powłoki organicznej zewnętrznej wynosi 25 mikronów. Nowoczesne powłoki ochronne, stosowane przez wiodących producentów pokryć i elewacji blaszanych, oferują szeroką gamę kolorów i rodzaju powłoki (połysk, mat, satyna), co stwarza duże możliwości poprawy aspektu wizualnego konstrukcji obiektu.
W jaki sposób należy przechowywać blachodachówkę do czasu montażu?
Jeżeli montaż ma nastąpić w przeciągu ok. 3-4 tygodni od czasu produkcji wystarczy tylko rozciąć opakowanie i ustawić paczkę pod lekkim skosem tak, aby ewentualne wody opadowe mogły spłynąć.
Jeżeli ten okres ma być dłuższy bezwzględnie należy rozciąć opakowanie, a pomiędzy arkusze wsunąć listewki dystansowe tak, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza. Paczka nie może leżeć bezpośrednio na ziemi. Arkusze należy przechowywać w suchym i przewiewanym miejscu.
Dokładne zalecenia odnoście składowania każdorazowo znajdują się na etykiecie towarowej dołączonej do paczki.
Dlaczego system rynnowy jest tak ważny dla całego budynku?
Rynny odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu integralności budynku, odprowadzając wodę deszczową z dachu i zapobiegając uszkodzeniom konstrukcji oraz fundamentów. Co więcej obecnie coraz istotniejszym aspektem staje się zarządzanie wodą opadową, a dobry system rynnowy, pozwala ją w łatwy sposób zbierać, do ponownego wykorzystania. W dzisiejszych czasach, wybór materiału na system rynnowy nie ogranicza się już tylko do tradycyjnych rozwiązań. Metalowe systemy rynnowe zdobywają coraz większą popularność, łącząc w sobie nie tylko funkcjonalność, ale także estetykę i trwałość.
Czy metalowy system rynnowy rdzewieje?
Metalowe systemy rynnowe cechują się niezwykłą trwałością. W wypadku systemów stalowych, wynika to w dużej mierze z nowoczesnych, poliuretanowych, powłok ochronnych, które stosują wiodący producenci. Dodatkowo systemowy charakter, oferują pełną paletę elementów, niezbędnych do poprawnego montażu. Elementy te, są także produkowane fabrycznie i odpowiednio zabezpieczenia. Często są one wykonane z tych samych, najwyższej jakości materiałów, co rynny. Dzięki temu, przy poprawnym montażu, trwałość metalowego systemu rynnowego jest liczona w dziesiątkach lat, zarówno jeśli chodzi o odporność na rdzę jak i promienie UV. Warunkiem jest jest jednak montaż zgodny z zaleceniami producenta przez doświadczoną ekipę dekarską.
Czy metalowy system rynnowy dobrze wygląda?
Metalowe systemy rynnowe, oferują szeroką gamę stylów i wykończeń, które umożliwiają właścicielom budynków dopasowanie rynien do ich indywidualnego gustu i architektury. Dzięki różnorodności dostępnych kształtów, profili i kolorów, metalowe rynny mogą być integralną częścią designu budynku, dodając mu elegancji i nowoczesności. Wprowadzając wyjątkowe linie i detale, metalowe systemy rynnowe mogą być także elementem twórczej ekspresji dla projektantów i architektów.
Czy metalowe systemy rynnowe są ekologiczne?
Metalowe systemy rynnowe nie tylko oferują wytrzymałość, ale także są bardziej przyjazne dla środowiska niż niektóre inne materiały. Wielu producentów rynien z innych materiałów, stosuje metody recyklingu i produkcji niskoemisyjnej, co przyczynia się do redukcji negatywnego wpływu na planetę, niemniej nawet recyklingowane rynny plastikowe są bardziej inwazyjne dla środowiska niż metalowe. Nie bez znaczenia jest też czas jaki wytrzymują, a jest on zazwyczaj krótszy niż rynien metalowych. Dodatkowo, metalowe rynny mogą pomóc w gromadzeniu i wykorzystywaniu wody deszczowej, co stanowi ekologiczne rozwiązanie wspierające zrównoważony rozwój i efektywne gospodarowanie zasobami wodnymi.
.
Jaka jest trwałość systemu rynnowego?
Jednym z kluczowych atutów metalowych systemów rynnowych jest ich wyjątkowa trwałość. Metal to materiał, który jest odporny na warunki atmosferyczne, korozję oraz uszkodzenia mechaniczne. W porównaniu do tradycyjnych materiałów, takich jak drewno czy PVC, metalowe rynny zachowują swój wygląd i funkcjonalność na dłużej, co przekłada się na oszczędności związane z konserwacją i wymianą. W regionach o ekstremalnych warunkach klimatycznych, metalowe rynny stają się niezastąpionym rozwiązaniem. Odporność na promieniowanie UV, deszcz, śnieg, grad czy nawet silne wiatry sprawia, że systemy te zachowują swoje właściwości przez długie lata, minimalizując potrzebę napraw czy modernizacji.
Na połaci od strony północnej pojawił się mech na blachodachówce czy jest sposób, aby go usunąć?
Mchy i porosty atakują najczęściej dachówki położone na zacienionych połaciach, gdy dom stoi blisko lasu lub w miejscu osłoniętym drzewami. Szczególnie upodobały sobie naturalne dachówki ceramiczne i dachówki cementowe jak i pokrycia z blach. Ale mogą się pojawiać także na ceramicznych dachówkach glazurowanych o bardzo gładkiej powierzchni. To tylko kwestia czasu.
W takich sytuacjach polecamy użycie specjalistycznego środka służącego do usuwania glonów, mchów i porostów, przykładowo mogą to być produkty firmy ALTAX. Większość tego typu produktów jest środkami stosunkowo prostymi w użyciu – wystarczy obficie spryskać mchy i porosty i po kilku dniach należy obumarłe rośliny spłukać wodą – większość przy tym zabiegu sama powinna spłynąć, a resztę należy usunąć za pomocą szczotki i czystej wody (bez dodatku detergentów). Warto też pamięać o tym, że po przesuszeniu dachu należy jego powierzchnię ponownie spryskać odpowiednim preparatem zabezpieczającym i pozostawić do wyschnięcia. Dzięki temu powierzchnia będzie chroniona przed ponownym porastaniem, gdyż środki zabezpieczające znacznie opóźnią ten proces.
Należy pamiętać, że środki grzybo- i glonobójcze są silnymi chemikaliami, dlatego podczas ich nakładania należy zachować szczególną ostrożność. Rękawice i okulary ochronne są konieczne. Kolejny bardzo istotnym aspektem jest zabezpieczenie okolic budynku by woda z chemikaliami nie spływała bezpośrednio do gleby czy rabatki kwiatowe. Najlepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie wylotów rur spustowych, na przykład poprzez podstawienie plastikowych beczek lub pojemników, do których spłynie woda z chemikaliami.
ALTAX - strona producenta
Czy jest możliwe wykonanie miedzianych obróbek przy dachu stalowym?
Przy stosowaniu miedzi należy uważać, gdyż tlenki miedzi są bardzo agresywne i powodują korozję innych metali. Dlatego też na na budynkach nie można łączyć jej z innymi gatunkami metali (miedź wchodzi w reakcje kontaktową i powoduje korozję elektrolityczną innych metali).
Dlaczego blachodachówka polecana jest przy remontach starych dachów?
Jest to bezpośrednio związane z jej niewielkim ciężarem. W wypadku starych dachów więźby remontowanych domów często są już nieco nadszarpnięte przez czas. Dlatego bezpieczniej jest zastosować blachodachówkę, której waga oscyluje na poziomie 4,7 kg/m2, niż prawie dziesięciokrotnie od niej cięższej dachówki ceramicznej. Natomiast zawsze warto zweryfikować stan więźby dachowej, ze specjalistą i upewnić się, czy mimo wszystko nie wymaga ona renowacji lub wymiany. W takich wypadkach bezpieczeństwo mieszkańców lub pracowników budynku, a także ekipy montażowej, jest zawsze priorytetem. W większości jednak sytuacji, stan konstrukcji bez większych problemów pozwala na wykorzystanie blachodachówki, podczas gdy zastosowanie dachówki ceramicznej, nie byłoby już możliwe.
Czy dach wymaga konserwacji?
Tak, każdy dach wymaga okresowych przeglądów celem sprawdzenia czy nie pojawiły się jakieś uszkodzenia. Większość produktów oferowanych przez firmę Blachy Pruszyński ma dostępne różnego typu specjalistyczne powłoki (objęte gwarancją), zwiększające żywotność i trwałość pokryć blachowych. Konserwacja polega głównie na usunięciu nalotów i pyłów kominowych, które pozostawione przez dłuższy okres czasu mogą prowadzić do uszkodzenia blachy. Szczególną uwagę należy zwracać na miejsca wokół kominów, które są newralgiczne, ze względu na bardziej wymagające warunki eksploatacji. Jeżeli podczas przeglądu pokrycia, zauważone zostaną miejscowe uszkodzenia w powłoce lakierniczej należy wykonać korekty malarskie. W takich sytuacja najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z dedykowanych farb zaprawkowych dopasowanych do danej powłoki. Farby takie są w ciagłej ofercie Blachy Pruszyńskiej i zdecydowanie zaleca się wykorzystanie firmowych produktów, rekomendoawnych do danej powłoki.
Czy podczas cięcia arkuszy można używać szlifierki kątowej?
Nowoczesne pokrycia dachowe wykluczają użycie szlifierek kątowych do cięcia. Użycie takiego sposobu cięcia materiału wiąże się z utratą gwarancji.
Szlifierka kątowa podczas pracy i cięcia wytwarza bardzo duże ilości ciepła, a to z kolei uszkadza krawędzie blachy, a także pokrywającą ją powłokę. Dodatkowo wydobywające podczas pracy opiłki, wtapiają się w powierzchnię blachy, tworząc dodatkowo potencjalne ogniska korozji.
Właściwym sposobem cięcia blachy, jest zastosowanie automatycznych nożyc skokowych (tzw. nibler) lub nożyc ręcznych. Wykorzystują one siłę mechaniczną do przecięcia blachy, nie narażając jej na wysokie skoki temperatury. Dodatkowo warto pamietać, że po zakończonym cięciu dobrze jest zabepieczyć cięte miejsca dedykowanym lakierem ochronnym lub specjalną farbą.
W jaki sposób zabezpieczyć drobne uszkodzenia powłoki blachodachówki, które powstały przy montażu?
Większość pokryć dachowych w ofercie Blachy Pruszyński oferuje wybór dedykowanego pokrycia elementu z wykorzystaniem powłok ochronnych. Są to wysoce zaawanasowane technologicznie i nowoczesne materiały, którymi w specjalnych warunkach pokrywane są nasze produkty. Dostępne są one w kilku wariantach, zapewniających nie tylko wyjątkową trwałość (objętą gwarancją), ale także unikatowe i ciekawe efekty estetyczne pokryć dachowych. Podlegają one bardzo restrykcyjnym wymogom i są pod stałym nadzorem badań laboratoryjnych.
W trakcie prac montażowych, może jednak czasami dojść do drobnych uszkodzeń powłoki. Jeśli uszkodzenie nie jest znaczące czy też nie jest w newralgicznym miejscu dachu, do jego naprawy można zastosować farby zaprawkowe. Pozwalają one w stosunkowo łatwy sposób zabezpieczyć uszkodzone miejsce przed czynnikami zewnętrznymi. Rozwiązanie to jest często bardzo korzystne ekonomicznie, gdyż nie wiąże się z wymianą całego elementu - koniecznością demontażu i montażu nowej części pokrycia. Jeśli mają Państwo wątpliwości co do możliwości zastosowania takiego rozwiązania w konkretnym wypadku, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami lub też jednym z naszych partnerów, oferujących nasze produkty.
W instrukcji montażu, którą dzisiaj znalazłam na waszej stronie jest napisane, że zamalowuje się to farbą do zaprawek. Gdzie taką farbę można kupić? Czy może to być inna?
Drobne uszkodzenia pokryć dachowych można naprawić stosując farby zaprawkowe Jednak bardzo ważne jest, żeby używać tych rekomendowanych przez producenta. W stałej ofercie Blachy Pruszyński jest cały wachlarz takich produktów pasujących do każdego typu powłoki. Nie można stosować innych farb i lakierów takich jak np. minia. Farby zaprawkowe są tak przygotowane, aby nie odbiegały w istotny sposób od koloru pokrycia dachowego danego dachu. Korzystając z rekomendowanych i firmowych produktów Blachy Pruszyński mamy pewność, że wykonane naprawy nie będą miały wpływu na estetykę pokrycia dachowego a także trwałość powłoki w innych miejscach.
Farby zaprawkowe dostępne są także w punktach partnerskich prowadzących sprzedaż naszych wyrobów.
Jak zarejestrować i jak działa gwarancja?
W celu zarejestrowania gwarancji należy pobrać druk rejestracji gwarancji dostępny w plikach do pobrania / druki lub bezpośrednio:
DRUK REJESTRACJI GWARANCJI oraz przesłać wypełniony na adres: gwarancje@pruszynski.com.pl
Gwarancja zaczyna obowiązywać w dniu zakupu towaru. Rejestracja gwarancji konieczna jest do szybkiego zidentyfikowania zakupionej partii towaru.
Jak można zareklamować produkt, gdzie są informacje?
Reklamacje należy składać w hurtowni w której został dokonany zakup. W przypadku, gdy dana hurtownia została zamknięta (nie prowadzi działalności gospodarczej), wypełniony druk zgłoszenia reklamacji należy przesłać bezpośrednio do Pruszyński Sp. z o.o. na adres: pruszynski@pruszynski.com.pl
Druk zgłoszenia reklamacyjnego dostępny jest w plikach do pobrania / druki lub bezpośrednio tutaj: ZGŁOSZENIE REKLAMACYJNE
Potrzebujesz więcej informacji?
Dach dwuspadowy – zalety, wady, rodzaje, konstrukcja | Merytorycznie o dachach.W nowoczesnym budownictwie dominuje minimalizm. I jak się okazuje, w tym nurcie doskonale odnajduje się tradycyjny […]
Czytaj dalej
Dach jednospadowy – zalety, wady, konstrukcja | Merytorycznie o dachach.W budownictwie energooszczędnym dominują domy o mało skomplikowanej bryle na planie kwadratu czy prostokąta. W związku […]
Czytaj dalej
Zalety płyt warstwowych PIRTECH w budynkach przemysłowych.Płyty warstwowe, zwane także płytami sandwich, to materiały konstrukcyjne składające się z trzech warstw: dwóch zewnętrznych […]
Czytaj dalej