Blacha trapezowa swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym przetłoczeniom w formie trapezu. To popularny materiał budowlany, co potwierdzają liczne obiekty zarówno komercyjne, jak i przemysłowe, na które wykańcza oraz skutecznie chroni nie tylko przed destrukcyjnymi czynnikami atmosferycznymi, ale także uszkodzeniami mechanicznymi. Blacha trapezowa od lat z powodzeniem wykorzystywana jest podczas budowy magazynów, hal produkcyjnych, obiektów handlowych, a nawet rolniczych. Jej zalety zaczęli w końcu dostrzegać również inwestorzy indywidualni, więc coraz częściej pojawia się w nowoczesnej jednorodzinnej architekturze jako stylowe i trwałe pokrycie dachu oraz elewacji. Ponadto zalety blachy trapezowej sprawiają, że znajduje szerokie zastosowanie podczas budowy wiatrołapów, wiat, garaży czy ogrodzeń i różnego rodzaju nadbudówek.
Zastosowanie blach trapezowych w budynkach przemysłowych jest ogromne. Najczęściej blachę trapezową wykorzystuje się do pokrycia mniejszych i większych dachów. Zazwyczaj spotykamy ją na dachach budynków przemysłowych, magazynowych, dużych hal produkcyjnych, nawet tych o nachyleniu połaci tylko 5 stopni czy aż 90 stopni – sprawdza się więc doskonale w szeroko rozumianych budynkach przemysłowych zarówno jako pokrycie dachów dwuspadowych, jednospadowych, jak i płaskich. Warto wspomnieć, że bardzo często blacha trapezowa tworzy nie tyle pokrycie dachowe, ale sama jest zadaszeniem, np. przystanków, podestów przed różnego typu instytucjami czy też przed wejściami do klatek schodowych.
Blachy trapezowe z powodzeniem mogą być również wykorzystane do wykonania elewacji obiektów przemysłowych czy budynków gospodarczych. Zazwyczaj ten materiał budowlany używa się do wykonania zewnętrznej powłoki, która ma na celu ochronę warstwy termoizolacyjnej przed wpływem warunków atmosferycznych.
Blachy trapezowe coraz częściej pojawiają się na dachach domów jednorodzinnych. Rosnącą popularność zawdzięczają przede wszystkim prostej, ale eleganckiej formie, nowoczesnej kolorystyce oraz dużej trwałości, dzięki innowacyjnym powłokom ochronnym. Ponadto cena tych blaszanych pokryć dachowych jest naprawdę atrakcyjna. Blachy trapezowe zazwyczaj przekrywają budynki o prostej bryle, w których przeważają geometryczne formy.
Jednak zastosowanie blach trapezowych w budownictwie mieszkaniowym jest szersze i można je spotkać na elewacjach domów, zarówno nowych, jak i modernizowanych. Sprawiają, że budynek wygląda nowocześnie, a jednocześnie nie zagrażają mu warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne. Na użycie blachy w formie okładziny elewacyjnej najlepiej zdecydować się w przypadku domów o prostej formie architektonicznej, zaprojektowanych na planie wydłużonego prostokąta z dachem dwuspadowym lub płaskim. W tego typu projektach liczy się przede wszystkim jakość i oryginalność minimalistycznej fasady, dlatego blacha trapezowa jako materiał o surowym designie, występujący w chłodnej kolorystyce sprawdzi się w takich realizacjach doskonale, subtelnie podkreślając kształt budynku i jego nowoczesny charakter. Okładziny z blachy trapezowej nie muszą pokrywać całej elewacji. Równie dobrze będzie prezentowała się na fragmentach ścian, np. jako wykończenie wyłącznie jednego piętra lub mniejszej z brył domu i dwuelementowej budowie.
Ponadto blachę trapezową bardzo często wykorzystuje się jako pokrycie dachowe garaży i różnego rodzaju budynków gospodarczych. Sprawdzi się także świetnie jako ogrodzenie, możemy z niej wykonać również bramę garażową. W obu tych przypadkach należy zdecydować się na blachy trapezowe większej grubości, aby ogrodzenie i brama były odporne na działanie czynników atmosferycznych, a przede wszystkim podmuchy wiatru. Blachę trapezową w budownictwie mieszkaniowym stosuje się też często do wykonania podbitek dachowych – są estetyczne i uniemożliwiają ptakom tworzenie gniazd. To także świetny sposób na wykończenie stropu i poprawienie jego izolacji cieplnej. Blachę trapezową możemy również wykorzystać do wznoszenia ścianek dachowych. Warto wspomnieć, że specjalne rodzaje blach są także używane np. w burtach samochodów czy przyczepach rolniczych.
Blacha trapezowa tak szerokie zastosowanie w branży budowlanej zawdzięcza swoim licznym zaletom. Przede wszystkim blachy trapezowe ułożone czy to na dachach, czy na elewacjach zawsze tworzą estetyczną okładzinę. Są trwałe, wytrzymałe, odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych, a także są lekkie. Nie nasiąkają wodą, więc nie zmieniają swojego ciężaru – są idealnym rozwiązaniem do dachów o mniejszej wytrzymałości na obciążenia. Ponadto montaż blachy trapezowej jest łatwy i szybki. Trwałość blach trapezowych ocynkowanych szacuje się na minimum 25 lat, a blach wielowarstwowych z powłoką poliuretanową na 40-50 lat. Chociaż jest to trochę mniej niż innych pokryć dachowych, to inwestorzy sięgają po blachy trapezowe chętnie, ponieważ ich cena jest stosunkowo niska (można obniżyć koszty budowy), a jakość naprawdę wysoka. Co ważne, blachy trapezowe dostępne są w wielu kolorach i profilowaniach, dzięki czemu można dopasować je do stylu budynku.
Należy podkreślić, że to, czy blachę trapezową ułożymy na elewacji czy dachu wpływ ma m.in. wysokość profilu. Tę o niskim profilu można stosować do krycia powierzchni elewacyjnych (wysokość profilu od 6 do 60 mm) i dachowych (14-60 mm) domów jednorodzinnych, garaży oraz małych obiektów handlowych. Natomiast wyższe profile, z uwagi na swoją wytrzymałość, znajdują zastosowanie na dachach o dużych rozpiętościach i konstrukcjach nośnych. Profile o wysokości 50-160 mm wykorzystywane są przy budowie dużych obiektów przemysłowych, handlowych i usługowych. Te najwyższe o wysokości 135-160 mm stosuje się w konstrukcjach nośnych, o znacznych rozpiętościach (dachy płaskie izolowane o dużych powierzchniach) i do wykonywanie stropów.
Oczywiście – niezależnie czy zamierzamy blachę trapezową wykorzystać w budownictwie przemysłowym, czy mieszkaniowym – warto wybierać materiał pochodzący wyłącznie od renomowanych i sprawdzonych producentów. Firma Blachy Pruszyński kładzie duży nacisk na jakość swoich wyrobów. Oferowane przez firmę blachy trapezowe odznaczają się bardzo dużą trwałością, sztywnością konstrukcji, są odporne na wysokie i niskie temperatury, warunki atmosferyczne (nawet ekstremalne) oraz uszkodzenia mechaniczne. Ułożona zarówno na dachu, jak i elewacji blacha tworzy bardzo szczelną powłokę, przez co wilgoć nie przedostaje się do wnętrza budynku.
Śmiało można stwierdzić, że blacha trapezowa jest najodpowiedniejszym materiałem stosowanym w budownictwie przemysłowym. Standardowo pojawia się na dachach, gdzie ze względu na duże rozpiętości obiektów przemysłowych inne pokrycie dachu generuje zbyt duże koszty. Najlepiej sięgać po blachy trapezowe o wysokim profilu, które są wręcz stworzone do budowy dużych obiektów przemysłowych, a także hal produkcyjnych czy magazynów.
Blacha trapezowa to także doskonały materiał do stworzenia trwałej i estetycznej elewacji, która w razie konieczności chroni termoizolację przed warunkami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi.
Blachy trapezowe dachowe i elewacyjne produkowane są z blachy stalowej ocynkowanej, alucynkowej i powlekanej lub aluminiowej powlekanej. W przypadku blach stalowych rdzeń ma zwykle grubość 0,5-1 mm i może być pokryty ocynkiem lub alucynkiem. Ponadto stal ocynkowana może być dodatkowo wykończona powłokami ochronno-dekoracyjnymi z poliestru lub poliuretanu, polichlorku winylu czy polifluorku winylu. Do produkcji blachy trapezowej wykorzystuje się również aluminium – rdzeń aluminiowy zazwyczaj ma grubości 0,6 mm i jest pokryty dekoracyjną (kolorową) warstwą ochronną.
Blaszane pokrycia dachowe od wielu lat cieszą się popularnością. Dla wielu inwestorów oczywistym wyborem są blachodachówki. […]
Czytaj dalejSystemy rynnowe muszą zapewniać bezpieczne odprowadzanie wody z dachu. W ich skład wchodzą elementy poziome i […]
Czytaj dalejCennik usług dekarskich ulega stałym zmianom ze względu na koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Liczą się także […]
Czytaj dalejBlacha trapezowa to popularne pokrycie dachowe, którego szczególnym atutem jest niska cena i niska waga. To […]
Czytaj dalej