Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
blachodachówki, dachy

Włóknina antykondesacyjna na dachach blaszanych – co warto o niej wiedzieć?

Trwałość dachu to nie tylko efekt wyboru wysokojakościowego materiału na pokrycie, czy profesjonalnego wykonawstwa, ale także niewidocznych elementów konstrukcji dachu czy rozwiązań poprawiających jego funkcjonowanie. Na rynku blaszanych pokryć dachowych widać rosnące zainteresowanie produktem zwanym włókniną antykondensacyjną (inaczej zwaną antykondensatem lub filcem antykondensacyjnym), materiałem znanym w dekarstwie i coraz bardziej docenianym za korzyści, jakie zyskuje inwestor.

Przypominamy, do czego służy włóknina antykondensacyjna, jakie są jej wady i zalety, kiedy warto poważnie rozważyć jego zakup i zastosowanie, oraz jakich zaleceń należy bezwzględnie przestrzegać podczas montażu.

Kiedy i po co stosuje się włókninę antykondensacyjną?

Jednym ze zjawisk typowych dla nieizolowanych blaszanych pokryć dachowych jest gromadzenie się na ich spodzie i skraplanie wilgoci, która powstaje w wyniku zetknięcia się zimnego powietrza z nagrzaną blachą. Zjawisko to zachodzi szczególnie w okresach, kiedy w ciągu doby następują duże wahania temperatur między nocą a dniem. Idealnym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie włókininy antykondensacyjnej, której głównym zadaniem jest pochłanianie pary wodnej.

Włókninę antykondensacyjną najczęściej stosuje się w budynkach inwentarskich, magazynach zbożowych, halach przemysłowych i sportowych, garażach, małych budynkach handlowych, a także w budynkach mieszkalnych.

schemat budynku wentylacja

Jak działa włóknina antykondensacyjna?

Włóknina to praktycznie syntetyczna powłoka o grubości 1 mm, nakładana przez producenta na wewnętrzną stronę blachy podczas jej profilowania. Materiał ten pochłania ok. 1 000 g/m2 wody, która dzięki specjalnie zaprojektowanej strukturze zatrzymuje parę wodną, a następnie pozwala jej odparowywać z powrotem do powietrza, gdy robi się cieplej. Nie jest to jednak stała ilość, ponieważ ilość pochłaniania wody zależy od spadku dachu, a czas schnięcia włókniny zależy od temperatury i wilgotności powietrza oraz wentylacji pomieszczenia.

Jakie zalety posiada włóknina antykondensacyjna?

Zastosowanie włókniny antykondensacyjnej przynosi korzyści na kilku płaszczyznach, m.in.

  • Pełni dodatkowe funkcje wygłuszające w czasie takich warunków atmosferycznych jak burza, grad czy obfita ulewa
  • Poprawia izolację termiczną dachu
  • Jest trwalsza w porównaniu do membran dachowych
  • Wykazuje wysoką ognioodporność

Wszystko to sprawia, że włóknina antykondensacyjna jest idealnym produktem do zastosowania w budynkach krytych blachą trapezową.

Zalecenia i wymagania techniczne

Aby włóknina antykondensacyjna należycie spełniała swoje zadania, należy zadbać przede wszystkim o dobrą wentylację budynku wzdłuż kalenicy i pod okapem, dzięki której nagromadzona woda może odparować w czasie obniżonej kondensacji. Dobra wentylacja, wykonana zgodnie z ogólnymi normami budowlanymi, oznacza zapewnienie wlotów i wylotów, przez które krążące powietrze owiewa blachę.

podciąganie kapilarne zaklady

Warto pamiętać, że w nowo budowanych obiektach dochodzi do zwiększonego odparowywania wody (min. z betonu), dlatego należy zapewnić dodatkową wentylację. Istotną rolę odgrywa także temperatura na zewnątrz i temperatura panująca w budynku, ponieważ np. budowa w okresie zimowym zwiąże się z dodatkowym źródłem wilgoci i może spowodować zjawisko kapania, gdy budynek zostanie ogrzany (szybkie ogrzewanie zmniejszy ewentualny efekt kapania). Dlatego dobrym rozwiązaniem jest dodatkowa wentylacja. Istotne jest również, aby przed montażem, blachy z filcem były przechowywane w odpowiednich warunkach  zapewniających ich suchość po stronie włókniny. Należy także zachować ostrożność przy przenoszeniu i składowaniu blachy wyposażonej we włókninę, aby nie doszło do jej uszkodzenia, zarówno mechanicznego, jak i spowodowanego przez promieniowanie UV, silny wiatr czy deszcz.

podciąganie kapilarne lakier

Jak radzić sobie z podciąganiem kapilarnym przy montażu dachu z włókniną antykondensacyjną?

Podciąganie kapilarne jest powszechnym zjawiskiem w przyrodzie oraz naturalną cechą membran antykondensacyjnych. W przypadku włókniny antykondensacyjnej, przewaga polega na tym, że odpowiedni montaż znacznie zmniejsza skalę tego zjawiska i pozwala je kontrolować. Podczas konstrukcji dachu ważne jest zapobieganie podciąganiu kapilarnemu w miejscach, gdzie dwie warstwy materiału nachodzą na siebie, jak również na okapie.

podciaganie kapilarne

Jak zapobiegać kapilarności podczas montażu?

  • Przy nakładaniu się podłużnym paneli, zastosuj membranę o szerokości kilku centymetrów węższą niż sama blacha;
  • W przypadku, gdy zachodzi nakładanie poprzeczne (dolne) w blachach trapezowych należy usunąć ostatnie 5-10 cm membrany, a z ostatniego panelu, z którego woda spływa do rynien – usunąć około 5 cm.

Na stronie internetowej producenta (np. Blachy Pruszyński) można znaleźć różne metody ręcznego usuwania membrany, takie jak topienie, malowanie czy tzw. metoda gorącego drutu. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ulotką na temat: Włóknina antykondensacyjna – zalecenia stosowania. W przypadku dachów o nachyleniu nie przekraczającym 20°, istnieje konieczność dodatkowego wygięcia blachy w okapie między trapezami pod kątem 45-60° w dół za pomocą odpowiedniego narzędzia.

Montaż blach trapezowych posiadających fabrycznie nałożoną włókninę antykondensacyjną znakomicie poprawia parametry dachu i poprawia komfort jego użytkowania. Dlatego warto zapoznać się z ich ofertą u renomowanych producentów blaszanych pokryć dachowych, a montaż powierzyć profesjonalistom, którzy posiadają odpowiednie narzędzia i doświadczenie w kładzeniu dachów blaszanych.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter Skopiuj link

Podobne artykuły

blachodachówki, dachy
Montaż wiatrownicy – jak poprawnie zamontować wiatrownicę

Wiatrownica – inaczej obróbka szczytowa czy wiatrówka – to typowa obróbka blacharska służąca do osłony bocznej […]

Czytaj dalej
dachy
Podłoża pod pokrycia blaszane

Na trwałość i poprawność wykonania pokrycia blaszanego w dużej mierze wpływa podłoże. Kiedyś powszechnie stosowano sztywne […]

Czytaj dalej
dachy
Jak wybrać odpowiednią membranę dachową?

Jak wybrać odpowiednią membranę dachową? Prawidłowo działający dach powinien chronić mieszkańców przed opadami, wiatrem i słońcem […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej