Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
obróbki blacharskie, blachodachówki, dachy

Montaż blachodachówki krok po kroku. Jak zamontować prawidłowo?

Jedną z niezaprzeczalnych zalet blachodachówki jest łatwy montaż. Jednak jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, powierzmy montaż blachodachówki fachowcom – zatrudnijmy takich dekarzy, którzy specjalizują się w tych blaszanych pokryciach. Mimo oddania dachu w dobre ręce warto wiedzieć, jak układać blachodachówkę. Przedstawiamy główne etapy montażu blachodachówki. Pozwolą nam one kontrolować przebieg prac oraz dobrać jak najlepsze materiały.

Blachodachówka panelowa MODUS, Realizacja w miejscowości Rytwiany

Jak zamontować blachodachówkę krok po kroku

Krok 1 – Warstwa wstępnego krycia. Na samym początku dekarze zajmują się hydroizolacją dachu. Montaż blachodachówki w arkuszach czy blachodachówki modułowej nie wymaga wykonania sztywnego poszycia i obecnie zazwyczaj inwestorzy z niego rezygnują. Jednak niezbędna jest folia wstępnego krycia (FWK) lub membrana wstępnego krycia (MWK). Zadaniem folii paroprzepuszczalnej jest izolacja warstw dachu od wilgoci, ułatwia też wentylację warstwy izolacji, to ważne w przypadku tradycyjnych ociepleń z wełną. Mocuje się ją wstępnie (główne mocowanie to kontrłata która dociska ją do krokwi) bezpośrednio do krokwi za pomocą zszywek dekarskich, zaczyna się od okapu (dołu połaci) i przesuwa się w stronę kalenicy (do góry). Folię należy układać poziomo, równolegle do krokwi, zachowując szeroki zakład (ok. 15 cm), a połączeń na jej długości należy dokonywać na krokwi. Musi być odpowiednio naciągnięta z niewielkim zwisem do 5mm pomiędzy krokwiami – niedopuszczalne są fałdy. Co ważne, membranę należy układać odpowiednią stroną – dla ułatwienia wielu producentów na zewnętrznej stronie umieszcza nazwę firmy. Na tym etapie należy wykonać wszystkie obróbki z folii – wokół komina, okien czy wyłazów dachowych. Warto wspomnieć o zaleceniach producentów dotyczących konieczności łączenia membran dachowych w miejscu połączeń, za pomocą taśm klejących lub mas uszczelniających. Dostępne są także mambrany wyposażone w podwójne paski klejące nanoszone na nią już na etapie produkcji, przykładem jest VENTSOL Extra 200g z naszej oferty.

Krok 2 – łatowanie. Arkusze blachodachówki układa się na ruszcie wykonanym z drewnianych łat i kontrał. W zależności od rodzaju pokrycia blaszanego rozstaw łat i kontrłat jest różny – układanie łat oraz kontrłat musi koniecznie przebiegać zgodnie z wytycznymi producenta podanymi w karcie technicznej lub na stronie internetowej. Pierwsze montuje się kontrłaty – zazwyczaj 2,5 x 5 cm jednak wg najnowszych wytycznych montażowych oraz z konieczności uzyskania większej przestrzeni wentylacyjnej coraz częściej stosuje się profil 4×5 cm. Te drewniane elementy służą do przymocowania folii wstępnego krycia. Do kontrłat przybija się łaty. Przekrój łat zależy od kąta nachylenia dachu, położenia krokwi, rodzaju pokrycia, a nawet strefy klimatycznej, ale najczęściej wynosi on 4 x 5 cm lub 4 x 6 cm. To do nich przymocowywana będzie blachodachówka. Ruszt nie może być ani wygięty, ani pogrubiony – każde odstępstwo może skutkować tym, że blachodachówka nie będzie spełniała swojej funkcji.

Krok 3 – okap. Jeśli cieśla nie zamontował deski czołowej lub wymaga przeróbki należy ją zamontować, a następnie zabudować ją pasem podrynnowym. W projekcie budowlanym domu powinno być wskazane umiejscowienie systemu rynnowego wraz z rozmieszczeniem rur spustowych. To od ich rozmieszczenia zależy kierunek spadku ustawiany poprzez odpowiedni montaż haków rynnowych. Uwaga! Haki rynnowe muszą być tak zamocowane, aby zapewnić odpowiedni spadek rynien.

Krok 4 – pasy nadrynnowe i listwy startowe. Zadaniem pasów nadrynnowych jest bezpieczne odprowadzenie wody opadowej lub roztopowej z dachu do rynien, a także ochrona okapu przed silnymi wiatrami i wdmuchiwaniem wody opadowej pod pokrycie dachowe. Te obróbki blacharskie są więc niezbędne. Warto także przed montażem pasa nadrynnowego zabezpieczyć wlotową szczelinę wentylacyjną obróbką wykonaną z blachy płaskiej perforowanej, zabezpieczy ją przed owadami i gryzoniami. Konieczna jest również obróbka wentylacyjna – łatę okapową wentylacyjną montuje się na pasie nadrynnowym. Poza funkcją wspomagania prawidłowej wentylacji pokrycia dachowego pełni funkcję elementu nośnego do montażu blachodachówki w linii okapu.

Krok 5 – wiatrownica. Montaż obróbki blacharskiej, jaką jest wiatrownica, służy do estetycznego wykończenia dachu na krawędzi szczytowej oraz chroni krawedź przed warunkami atmosferycznymi (wodą, śniegiem, silnym wiatrem). Typowe obróbki blacharskie oferują szereg możliwości wykończenia krawędzi szczytowej dachu. Systemowe rozwiązania gwarantują najwyższe walory estetyczne oraz wysoki poziom szczelności. W zależności od szerokości powierzchni szczytowej (grubość krokwi, grubość podkonstrukcji z łat i kontrłat, grubość warstwy izolacji nakrokwiowej) istnieje możliwość łatwej jej konfiguracji. Na przykład w przypadku typowych konstrukcji wystarczy zamontować obróbkę wiatrownicy plus obróbkę deski, ale kiedy mamy do czynienia z większym przekrojem powinniśmy zamontować wiatrownicę plus dwie obróbki deski co pozwoli na jej kompletne zabezpieczenie. W ofercie firmy dostępne są kompletne rozwiązania, sprawdź wiatrownicę panelową i jej elementy montażowe.

Krok 6 – rynny koszowe. Na rozbudowanych dachach stromych występują miejsca wklęsłe. Są to newralgiczne miejsca u zbiegu połaci i należy je dobrze zabezpieczyć już na etapie montażu warstwy wstępnego krycia. Dopiero na późniejszym etapie prac wykonawczych montuje się rynny koszowe dostosowane kształtem i pojemnością do danego typu blachodachówki. To one zbierają z połaci wodę, a następnie odprowadzają ją do rynien. Uwaga: rynna musi wchodzić pod blachodachówkę. Należy również zadbać o odpowiednie jej uszczelnienie w miejscu połączeń oraz nachodzenia na nią pokrycia dachowego.

Montaż blachodachówki krok po kroku. Jak zamontować prawidłowo?

Krok 7 – zabezpieczenie w kalenicy przed gryzoniami. Przed montażem blachodachówki warto zadbać o zabezpieczenie przed owadami i gryzoniami również krawędzi górnych lub skośnych połaci dachowych. W tym celu z blachy płaskiej perforowanej wykonuje się obróbkę blacharską na wzór typowych kalenic prostych (kształt litery L) i montuje sią ją na połączeniu przeciwległych połaci dachowych do ostatnich rzędów konstukcji z łat.

Krok 8 – blachodachówka. Blachodachówki w arkuszach (ciętych na wymiar) należy montować od okapu do kalenicy. Zadbajmy o to, aby pierwszy pas blachy był ułożony pod kątem prostym do linii okapu. Układanie blachodachówki można przeprowadzić zarówno od lewej, jak i prawej strony. Arkusze zawsze układa się z zachowaniem poziomych i pionowych zakładów. Ich wielkość zależy od kształtu profilu blachodachówki. Należy pamiętać by w miejscu połączeń arkuszy zwracać szczególną uwagę na kolejność ich montażu zgodną z kierunkiem spływu wody. Dodatkowo miejsca połączeń należy ustabilizować wkrętem typu zszywka do łączenia arkuszy.
Natomiast blachodachówki modułowe układa się od okapu do kalenicy, od kalenicy do okapu, od lewej do prawej lub prawej do lewej. Możliwy jest ich montaż liniowy lub na tzw. cegiełkę z wykorzystaniem techniki nakładania lub podkładania arkuszy w rzędach (nad-pod-nad-pod).W przypadku tych blaszanych pokryć mamy pełną dowolność, co nie wpływa ani na funkcjonalność, ani estetykę dachu. Podobnie jak w przypadku blachodachówek ciętych na wymiar należy zamontować na pasie nadrynnowym łatę okapową wentylacyjną.
Arkusze blachodachówki mocujemy do łat za pomocą specjalnych blachowkrętów farmerskich lub torx 4,8 x 35 mm z podkładką z gumy EPDM, która jest odporna na zmiany temperatury i promieniowanie UV. Wkręty powinny być umieszczone co drugi rząd przetłoczeń (w co drugiej fali), w co drugim szeregu dachówek, a ponadto w każdej fali znajdującej się przy krawędziach dachu (kalenicy, krawędziach bocznych), oraz w linii rynny koszowej, tu uwaga należy je posadowić poza obszarem obróbki tak by je nie przedziurawić. W linii okapu, montaż do łaty okapowej wentylacyjnej oraz w miejscach połączeń arkuszy należy użyć wkrętów samowiercących typu zszywka (farmer lub torx) 4,8 x 19 mm. Ich konstrukcja pozwala na zszycie blachy z blachą.

Krok 9 – gąsiory . Gąsiory montuje się na styku zetknięcia dwóch połaci. połączeniu dwóch przeciwległych połaci. Należy zwrócić uwagę na konieczność pozostawienie 60 mm szczeliny pomiędzy krawędziami górnymi blachodachówki na przeciwległych połaciach. Przed montażem obróbki kalenicy np. OMEGA, należy zamontować taśmę kalenicy z siatką, która zapewnia optymalny przepływ powietrza dla sprawnie funkcjonującej wentylacji pokrycia oraz chroni krawędź przed sypkim śniegiem i wdmuchiwaniem wody opadowej. Miejsce przyklejenia taśmy wyposażonej w klej butylowy, należy oczyścić i odtłuścić (najlepiej środkiem neutralnym dla powłok organicznych, np. terpenem). Następnie montuje się obróbkę kalenicy przykręcając ją do wierzchołków profilu blachodachówki za pomocą wkrętów samowiercących typu zszywka. Obie strony gąsiora zamykają zaślepki lub zakończenia kalenicy w przypadku kalenic skośnych. To już ostatni etap montażu blachodachówki.

Uwaga! Do cięcia blachodachówki zakazane jest używanie szlifierki kątowej – spowoduje to uszkodzenie powłoki ochronnej w konsekwencji prowadząc do korozji pokrycia dachowego. Aby uniknąć uszkodzeń, cięcie blachodachówki przeprowadza się tylko nożycami ręcznymi do blach lub niblerem. Należy pamiętać o zabezpieczeniu krawędzi ciętych specjalną farbką zaprawkową. Zwiększając w ten sposób jej ochronę dwukrotnie.

Jakie narzędzia są potrzebne do montażu blachodachówki?

W przypadku wkrętów farmerskich niezbędna jest oczywiście wkrętarka z końcówką do wkrętów, a gwoździ dekarskich młotek lub pistolet. Ponadto jak już wspomniano, do cięcia blachówki niezbędne są nożyce ręczne do blach lub nibler. Niezbędna jest też miarka, ołówek, cęgi, wyciskarka do uszczelniacza w przypadku obróbki np. kominów.

Montaż blachodachówki krok po kroku. Jak zamontować prawidłowo?

Jakie materiały są niezbędne do montażu blachodachówki?

Pokrycie z blachodachówki będzie kompletne pod warunkiem, że zostanie wykończone odpowiednimi akcesoriami. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup wszystkich elementów od producenta blachodachówek, np. Blachy Pruszyński – będziemy mieli pewność, że zostały wyprodukowane z tego samego materiału i tworzą zintegrowany system dachowy. Ponadto bez problemu dobierzemy je do koloru pokrycia dachowego.

Do ułożenia blaszanego pokrycia konieczne są elementy wykończeniowe (gąsiory dachowe, wiatrownice, pasy nadrynnowe i rynny koszowe) oraz zapewniające wentylację (wywietrzniki i kominki wentylacyjne). Niezbędne są również taśmy: kalenicowa (montuje się ją w kalenicach oraz narożach, pod gąsiorami, na ułożone już pokrycia) i kominowa (ma uniwersalne zastosowanie przy uszczelnianiu połączeń lub reperacji wszelkich instalacji przechodzących przez pokrycia dachowe o prostokątnych kształtach). Pod obróbkami (kalenicami, wiatrownicami, pasami nadrynnowymi) powinny być mocowane uszczelnienia – firma Blachy Pruszyński ma swojej ofercie uszczelki o kształtach odpowiadających profilom blachodachówek. Oczywiście nie obędzie się bez elementów mocujących. Każdy producent oferuje wkręty farmerskie z końcówką samonawiercającą (do blachodachówek z powłoką), gwoździe dekarskie powlekane (do blachodachówek z posypką), a także uszczelniacze dekarskie i farby zaprawkowe do pokrywania ewentualnych uszkodzeń powierzchni blachy. Firma Blachy Pruszyński ponadto proponuje kompletne systemy rynnowe, dzięki czemu bez problemu dobierzemy je do pokrycia dachowego.

Jak przygotować miejsce pracy przed montażem blachodachówki?

Krycie dachu blachodachówką należy rozpocząć od skontrolowania stanu podłoża. Powinno być czyste i suche. Niezbędne jest uzupełnienie ewentualnych ubytków i usunięcie nierówności czy przeszkód, np. gałęzi, liści, ziemi czy pyłu. Aby montaż blachodachówki przebiegał sprawnie, należy przygotować wszystkie niezbędne elementy dachowe oraz mocujące i narzędzia. Co ważne, dekarze muszą być zaopatrzeni w odpowiednie środki ochrony osobistej, czyli odzież ochronną, buty robocze, kask, nakolanniki, rękawice. Przyda się również pasek monterski czy uchwyt na młotek.

Jakie środki ostrożności należy zachować podczas montażu blachodachówki?

Przede wszystkim układając blachodachówkę, należy stosować się do wytycznych producenta dotyczących jej montażu oraz stosować odpowiednie narzędzia. Ważny jest również transport i przechowywanie blachodachówki modułowej czy w arkuszach. Blachodachówki nosimy zawsze w pozycji pionowej i składujemy na płasko. Przechowując arkusze blachówki, najbezpieczniej jest użyć drewnianych palet. Uwaga! Plac budowy nie może stanowić magazynu w nieskończoność – blachodachówka na czas transportu jest pakowana przez producenta i w tym opakowaniu fabrycznym może być składowana na placu budowy maksymalnie 3 miesiące. Jeśli rozpoczęcie układania pokrycia dachowego przedłuża się i 3-miesięczny okres już minął, to należy rozciąć opakowanie, a arkusze blachy poprzekładać np. drewnianymi przekładkami. W ten sposób zapewnimy im odpowiednią cyrkulację powietrza. Zapewnienie właściwej wentylacji jest bardzo ważne, jeśli to zaniedbamy, to może dojść do kondensacji pary wodnej, a w konsekwencji do odbarwienia i odparzenia blachy. Uszkodzenia wynikające z nieprawidłowego przechowywania nie podlegają gwarancji. Blachodachówki zawsze przechowujemy w miejscu suchym, przewiewnym, gdzie nie grożą im ani opady atmosferyczne, ani słońce. Nie mogą mieć również kontaktu z substancjami chemicznymi. Arkusze blachodachówki układa się jeden na drugim do wysokości maksymalnie 1 m – oczywiście muszą być oddzielone od siebie przekładkami! Także paczki z blachodachówkami modułowymi układa się jedna na drugą – maksymalnie 3 paczki, muszą być one przełożone listwami. Co ważne, blachodachówki składuje się na placu budowy maksymalnie 6 miesięcy od daty ich produkcji.

Niezwykle ważne jest, aby montaż blachodachówki był przeprowadzony w taki sposób, aby dekarze nie poruszali się po już ułożonych arkuszach. Jeżeli nie da się tego uniknąć, to powinni przemieszczać po dachu w wyłącznie w obuwiu z miękkimi spodami, stawiając stopy w dołach fal. Gdy jednak dojdzie do uszkodzenia pokrycia, to należy jak najszybciej pokryć to miejsce specjalną farbą zaprawkową.  

Ważne! Po zakończeniu układania blachodachówki należy usunąć z powierzchni dachu zanieczyszczenie oraz ewentualne pozostałości montażowe (np. opiłki, wkręty, gwoździe czy kawałki taśmy klejącej). Oczyszczanie blachodachówki przeprowadza się za pomocą specjalnej szczotki.

Nie wiesz, jaką blachodachówkę wybrać?

Potrzebujesz fachowej porady? Eksperci z Blachy Pruszyński służą pomocą – skontaktuj się z nami!

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter Skopiuj link

Podobne artykuły

panele dachowe, blachodachówki, dachy
Koszt dachu: blacha na rąbek stojący vs. blacha trapezowa

Blaszane pokrycia dachowe od wielu lat cieszą się popularnością. Dla wielu inwestorów oczywistym wyborem są blachodachówki. […]

Czytaj dalej
dachy, rynny
Orynnowanie dachu - poznaj elementy systemu rynnowego.

Systemy rynnowe muszą zapewniać bezpieczne odprowadzanie wody z dachu. W ich skład wchodzą elementy poziome i […]

Czytaj dalej
usługi, blachy trapezowe, dachy
Usługi dekarskie - cennik - jakie stawki mają dekarze?

Cennik usług dekarskich ulega stałym zmianom ze względu na koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Liczą się także […]

Czytaj dalej
blachy trapezowe, dachy
Cena blachy trapezowej za m2 2024.

Blacha trapezowa to popularne pokrycie dachowe, którego szczególnym atutem jest niska cena i niska waga. To […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej