Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
blachodachówki, dachy

Ile kosztuje dach? Porównanie kosztów zakupu i montażu różnych typów pokryć dachowych.

Pokrycie dachowe to dość kosztowana pozycja w budowie domu. Na szczęście dzięki blaszanym materiałom pokryciowym możemy wykończyć budynek efektownie i co ważne stosunkowo tanio. Oczywiście blachodachówki, a także blachy trapezowe czy blachodachówki płaskie mają również inne zalety, dzięki którym przeważająca większość inwestorów stawia właśnie na nie, mimo dużej ilości innych materiałów pokryciowych. Porównajmy ceny pokryć dachowych popularnych na polskim rynku.

Blachodachówka panelowa REN, Realizacja w miejscowości Wola Rzędzińska

Dlaczego porównujemy blachodachówkę do innych materiałów dachowych?

Jak już wspomniano, do rozwiązań wybieranych najczęściej zaliczamy blaszane pokrycia dachowe. Wśród blaszanych materiałów pokryciowych dachów prym wiodą blachodachówki, coraz bardziej popularne, szczególnie w minimalistycznych budynkach, są blachy na rąbek, inwestorzy również zaczęli w końcu dostrzegać blachę trapezową jako atrakcyjne pokrycie dachowe domów jednorodzinnych. Innymi materiałami pokryciowymi, które pojawiają się w polskim krajobrazie, są również dachówki ceramiczne, dachówki betonowe, a także gonty bitumiczne. Ich wybór wpływa nie tylko na cenę pokrycia dachowego czy estetykę dachu budynku, ale także na trwałość dachu oraz konstrukcję więźby dachowej. Co ważne, wybierając odpowiednie pokrycie, należy postawić na materiały najwyższej jakości – od wysokiej jakości pokrycia dachowego zależy długie bezproblemowe użytkowanie dachu.

Blachodachówka i inne blaszane pokrycia dachowe. Bez wątpienia najpopularniejszymi pokryciami dachowymi są blachodachówki. Jednak ze stali wykonuje się nie tylko blachodachówkę w różnych formach, ale także blachę płaską i blachę trapezową. Już w procesie produkcji zabezpiecza się je warstwami ochronnymi, których głównym zadaniem jest zwiększenie odporności pokrycia dachowego na destrukcyjne czynniki atmosferyczne, a także uszkodzenia mechaniczne, korozję biologiczną oraz chemiczną. Wpływ na trwałość pokrycia ma nie tylko rodzaj warstwy ochronnej, ale także grubość rdzenia blachy, powinna ona wynosić 0,50 mm. Rdzeń stalowy wymaga solidnej ochrony przed korozją, dlatego powinien być zabezpieczony warstwą cynku. O jakości wybranego materiału może świadczyć długość gwarancji udzielanej przez producenta, np. firma Blachy Pruszyński udziela na swoje produkty nawet 50-letniej gwarancji.

Na blaszane pokrycia dachowe warto zdecydować się jeszcze z kilku względów. To, co łączy blaszane pokrycia dachowe to przede wszystkim estetyczny wygląd budynku i duża ilość wzorów oraz przetłoczeń, mogą nawet imitować gont drewniany (np. blachodachówka REGLE Blachy Pruszyński). Ponadto zaliczane są do lekkich pokryć dachowych, więc zmniejszają znacząco koszty budowy więźby dachowej, ponieważ nie musi być ona tak ciężka jak w przypadku dachówki ceramicznej czy cementowej i nie trzeba pod nie stosować sztywnego poszycia pokrycia z desek oraz papy, całkowicie wystarczająca jest podkonstrukcja z łat i kontrłat. Co ważne, blaszane pokrycia dachowe można układać na każdym dachu, nawet najbardziej skomplikowanym, doskonale chronią więźbę dachową i wszystkie warstwy dachu. Warto również pokreślić, że montażem blachodachówki i innych blaszanych pokryć zajmuje się dużo firm dekarskich, więc znalezienie wykonawcy nie powinno być problemem. Atrakcyjne ceny pokryć dachowych z blachy, stosunkowo niska stawka montażowa oraz niezaprzeczalne walory estetyczne i użytkowe sprawiają, że są one powszechnie widywane nie tylko na domach jednorodzinnych, ale również obiektach użyteczności publicznej, magazynach czy halach, zawsze stanowiąc świetne rozwiązania.

Dachówka ceramiczna i cementowa. Zarówno dachówki ceramiczne, jak i dachówki betonowe należą do ciężkich pokryć dachowych, więc trzeba się liczyć z koniecznością wykonania solidniejszej więźby niż w przypadku blaszanych pokryć dachowych. Ich niekwestionowalną zaletą jest trwałość, która w przypadku dachówek ceramicznych wynosi ponad 150 lat, a w przypadku dachówek betonowych 100 lat. Dachówki są odporne na mróz, płowienie, korozję biologiczną i niepalne. Ponadto duży ciężar dachówek oraz niewielkie wymiary sprawiają, że wykonane z nich pokrycia są bardziej odporne na wichury niż lekkie pokrycia dachowe. Dodatkowo zapewniają dobrą izolację termiczną.

Dachówki bitumiczne (gonty). Gonty montuje się łatwo i szybko (nawet na kalenicach i w narożach dachu), w technologii samoprzylepnej, na pełnym deskowaniu. Trwałość gontów i ułożenie w systemie podwójnego krycia zapewniają doskonałą ochronę przed wiatrem i czynnikami atmosferycznymi. Dachówki są estetyczne, dostępne w różnych kształtach (prostokąt, karpiówka i trójkąt) i kolorach. Gonty są bardzo lekkie i wyglądem przypominają dachówki. Wytwarzane są ze specjalnej włókniny szklanej lub celulozowej, a gotowa powierzchnia dachówki pokryta jest masą asfaltową lub mineralną posypką. Ich trwałość oceniania jest na 10-20 lat.

Ważne! Nie wymieniliśmy oczywiście wszystkich pokryć dachowych, ale powyższe materiały cieszą się największą popularnością w naszym kraju i tak naprawdę ich wybór zależy od indywidualnych preferencji inwestora. Pamiętajmy jednak, że wybierając materiały pokryciowe dachów, zawsze należy stawiać na odpowiedni materiał wysokiej jakości, czego gwarancją jest renoma producenta. Oczywiście cena pokrycia dachowego jest ważna, jednak nie powinna w tym przypadku być priorytetem – zakup tanich materiałów może się szybko na nas zemścić.

Koszt zakupu – porównanie cen pokryć dachowych

Ceny pokryć dachowych:

  • blachodachówka – ceny pokryć dachowych z blachy średnio wynoszą 55 zł/m2, w przypadku najwyższej jakości materiałów musimy liczyć się z wydatkiem 70 zł/m2;
  • blacha trapezowa – te blaszane pokrycia dachowe w wersji ocynkowanej możemy kupić już za ok. 40 zł/m2, natomiast blacha trapezowa powlekana to wydatek rzędu 50-60 zł/m2;
  • blacha płaska – cena blachy na rąbek stojący waha się w granicach 55-100 zł/m2;
  • dachówka cementowa – ceny dachówki ceramicznej rozpoczynają się od 35 zł/m2, jednak średnia cena zakupu dobrej jakości materiału rozpoczyna się od kwoty 60 zł/m2;
  • dachówka cementowa – ceny dachówki betonowej rozpoczynają się od 30 zł/m2, a średni koszt to 50-80 zł/m2. To oczywiście cena za podstawowe dachówki betonowe, znacznie droższe będą elementy dodatkowe, np. dachówki połówkowe, kątowe czy gąsiory;
  • gont bitumiczny – koszt zakupy tego materiału zaczyna się od 15 zł/m2, jednak za materiały wyższej jakości musimy zapłacić znacznie więcej – średnio 35 zł/m2.

Sprawdzone! Wybierając odpowiedni materiał, najlepiej sprawdzić ceny na stronach producentów. Chociaż nie stanowią oferty handlowej, ale sugerują, jakiego rzędu kwot możemy się spodziewać, decydując się na dane pokrycia dachowe.

Więcej o cenach pokryć dachowych w 2024 roku pisaliśmy w naszym wcześniejszym wpisie: Cena pokryć dachowych w 2024 roku. Zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem.

blachodachówka czarna blachy pruszynski

Koszt montażu – ile należy zapłacić za poszczególne materiały pokryciowe dachów

Cena pokrycia dachowego to nie jedyny koszt związany z dachem. Ostateczne koszty, jakie poniesiesz, zależą również od firmy, z której usług montażowych zdecydujesz się skorzystać. Robocizna uzależniona jest w dużej mierze od rodzaju pokrycia dachowego, stopnia skomplikowania dachu, a także regionu. Ceny usług montażowych prezentują się następująco:

  • blachodachówka – ok. 50 zł/m2;
  • blacha trapezowa – ok. 45 zł/m2;
  • blacha na rąbek stojący – ok. 150 zł/m2
  • dachówka cementowa – 50-85 zł/m2 w przypadku zakładkowych dachówek, 80-120 zł/m2 w przypadku dachówki karpiówki;
  • dachówka betonowa – 50-85 zł/m2;
  • gont bitumiczny – od 40 zł/m2.

To oczywiście orientacyjne ceny, zanim jednak zdecydujemy się na podpisanie umowy z konkretnym wykonawcą, warto o wycenę poprosić kilka firm dekarskich.

Koszty utylizacji lub recyklingu pokrycia dachowego

Remontując dach, musimy liczyć się z kosztem usunięcia starego pokrycia dachowego. Ceny są zróżnicowane i zależą od rodzaju pokrycia dachowego. Najmniej zapłacimy za demontaż blaszanego pokrycia czy gontów, ponieważ nie jest to zbyt skomplikowana praca. Natomiast najdroższe jest usunięcie z dachu azbestu, czyli płyt cementowo-azbestowych. Demontaż eternitu to koszt rzędu 40-60 zł/m2, a jego wywiezienie i utylizacja to 100-120 zł/m2. Co ważne, eternitu z dachu nie można usuwać ani utylizować samodzielnie, nie może tych prac przeprowadzić także „zwykła” ekipa dekarska. I to nie dlatego, że grozi nam za to grzywna, ale dlatego, że azbest jest niebezpieczny dla zdrowia oraz środowiska! Do wszystkich prac związanych ze starym pokryciem z eternitu należy zatrudnić firmę – przeszkoloną, z odpowiednimi uprawnieniami. Wykaz firm powinien znajdować się w starostwach powiatowych, urzędach gmin lub na ich stronach internetowych.

Jaki materiał wybrać na pokrycie dachowe?

Jaki materiał pokrycia dachowego wybrać? Jedyna słuszna odpowiedź: wysokiej jakości materiał. Jednak gdy zależy nam dobrym stosunku jakości do ceny, to śmiało można stwierdzić, że najlepszym wyborem będą blachodachówki. Można je układać nie tylko na nowych dachach, ale również remontowanych. Dostępne są w różnych kolorach, fakturach i powłokach, dzięki czemu z łatwością ta blacha dachowa dopasowuje się do każdej koncepcji architektonicznej, nawet najbardziej odważnej.

Pomimo niższych cen pokrycia dachowe z blachy są trwałe, wytrzymałe, komfortowe, wygodne w użytkowaniu, ekonomiczne, a także łatwe w montażu, transporcie oraz organizacji placu budowy i zawsze gwarantują estetyczny wygląd budynku oraz nie wiążą się z budową więźby dachowej tak mocnej jak w przypadku ciężkich pokryć dachowych, dzięki czemu można znacząco obniżyć koszty budowy domu. Pamiętajmy, że gwarancją jakości jest kupno pokrycia dachowego pochodzącego od sprawdzonego i renomowanego producenta. Na przykład firma Blachy Pruszyński może pochwalić się zaawansowanymi technologicznie liniami produkcyjnymi, a także profesjonalnymi laboratoriami, w których kontrolowane są parametry blaszanych pokryć. Ponadto doradcy techniczni w każdym momencie, czy to podczas budowy dachu, czy w czasie eksploatacji służą radą i pomocą. Ponadto w ofercie firmy znajdują się wszystkie niezbędne elementy do montażu pokrycia dachowego oraz konieczne elementy systemu odprowadzania wody z dachu.

O tym, że blachodachówki to sprawdzony materiał na pokrycie dachów, najlepiej świadczy polski krajobraz – wystarczy przyjrzeć się zarówno nowo budowanym, jak i remontowanym domom, w których ten typ pokrycia jest powszechnie stosowany.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach?

Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy – chętnie udzielimy szczegółowych informacji i pomożemy w doborze najlepszych rozwiązań.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter Skopiuj link

Podobne artykuły

panele dachowe, blachodachówki, dachy
Koszt dachu: blacha na rąbek stojący vs. blacha trapezowa

Blaszane pokrycia dachowe od wielu lat cieszą się popularnością. Dla wielu inwestorów oczywistym wyborem są blachodachówki. […]

Czytaj dalej
dachy, rynny
Orynnowanie dachu - poznaj elementy systemu rynnowego.

Systemy rynnowe muszą zapewniać bezpieczne odprowadzanie wody z dachu. W ich skład wchodzą elementy poziome i […]

Czytaj dalej
usługi, blachy trapezowe, dachy
Usługi dekarskie - cennik - jakie stawki mają dekarze?

Cennik usług dekarskich ulega stałym zmianom ze względu na koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Liczą się także […]

Czytaj dalej
blachy trapezowe, dachy
Cena blachy trapezowej za m2 2024.

Blacha trapezowa to popularne pokrycie dachowe, którego szczególnym atutem jest niska cena i niska waga. To […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej