Blachodachówki pochodzące od renomowanego producenta, np. Blachy Pruszyński, produkowane są z wysoko jakościowej stali dwustronnie ocynkowanej i dodatkowo pokrytej specjalnymi powłokami ochronnymi. Sprawia to, że blaszany dach jest odporny na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Dachy stalowy cechuje wysoka odporność na warunki atmosferyczne typu deszcz, grad, śnieg i silny wiatr oraz niskie temperatury, a także na proces blaknięcia pod wpływem promieniowania UV. To pokrycie dachowe doskonale radzi sobie nawet w ekstremalnych warunkach atmosferycznych, nie ulega korozji, przez cały okres użytkowania zapewniając stabilność konstrukcji. Ponadto blachodachówka nie wchłania wody i wilgoci, co minimalizuje ryzyko pojawienia się grzybów oraz pleśni.
W atykule znajdziesz odpowiedzi na poniższe pytania:
Klasa korozyjności odnosi się do środowiska, w których funkcjonuje metalowa powierzchnia. Prawidłowe określenie agresywności środowiska (czyli warunków użytkowania blaszanego pokrycia) pozwala na prawidłowe dobranie powłoki ochronnej blachodachówki.
Klasy korozyjności według normy PN-EN ISO 12944-2:
Norma określa również środowiska wewnętrzne, w których materiał metalowy ulega korozji, ale ponieważ przykłady dotyczą pokryć stalowych, które przecież układane są na dachu, więc ich nie przytaczamy.
Podkreślmy jeszcze raz, tylko blachodachówka od renomowanego producenta – niezależnie czy blachodachówka modułowa, czy blachodachówka cięta na wymiar – jest trwała i przetrwa na dachu przez wiele lat. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ wyłącznie produkty od sprawdzonych dostawców, są w stanie sprostać wszelkim możliwym zjawiskom atmosferycznym i są odporne na korozję, a jak pokazują ostatnie lata, pogoda w naszym kraju jest nieprzewidywalna. Obecnie pokrycie dachu musi poradzić sobie nie tylko z deszczem, śniegiem, gradem czy wiatrem, promieniowaniem słonecznym, zasoleniem nadmorskim, ale wręcz ekstremalnie wysokimi i niskimi temperaturami, przeciągającymi się falami upałów, długą ekspozycję na słońce oraz niespodziewanymi nawałnicami. Pamiętajmy, że klimat się zmienia, warto więc wybrać materiał na dach najwyższej jakości taki jak blachodachówki Blachy Pruszyński, ponieważ nie wiadomo, co przyniesie przyszłość, nawet ta najbliższa. Ponadto w ofercie firmy na pewno znajdziemy blachodachówki o wysokiej estetyce, które będą pasować do stylu architektonicznego naszego domu.
Zarówno blachodachówka modułowa, jak i blachodachówka cięta na wymiar firmy Blachy Pruszyński powstaje na zaawansowanych liniach technologicznych. Ponadto wszystkie blachodachówki przechodzą rygorystyczne testy i poddawane są badaniom w polskich oraz zagranicznych akredytowanych jednostkach badawczych, a także szeroko rozbudowana Zakładowa Kontrola Produkcji monitoruje na bieżąco jakość wytwarzanych materiałów. To jednak nie wszystko – w dwóch laboratoriach na terenie firmy sprawdzane są parametry techniczne blach oraz gotowych produktów, sprawdzany jest też wpływ środowiska korozyjnego na produkty. Wysoką jakość stali i zastosowanych powłok, a tym wieloletnią żywotność blachodachówki potwierdza długi okres gwarancji – nawet 50 lat.
Przed zakupem blachodachówki sprawdźmy grubość blachy – standardem w przypadku blachodachówek ciętych na wymiar i modułowych jest rdzeń o grubości 0,5mm. Grubość blachy w dużej mierze wpływa na trwałość i wytrzymałość blaszanego pokrycia. Zwróćmy również uwagę, gdzie producent zaopatruje się w stal, np. Blachy Pruszyński wykorzystuje stal pochodzącą od renomowanych dostawców takich jak ArcelorMittal, Salzgitter, Tata Steel czy Voestalpine. Stalowy rdzeń z obu stron pokryty jest warstwą ocynku o grubości minimum 20 µm. Aby zwiększyć trwałość i funkcjonalność blachodachówkę pokrywa się powłokami ochronno-dekoracyjnymi. Od rodzaju powłoki zależy stopień zabezpieczenia pokrycia przed czynnikami atmosferycznymi, korozją spowodowaną wilgocią powietrza czy płowieniem koloru wywołanym promieniowaniem UV, uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami. Dlatego też inne powłoki sprawdzą się na terenach przemysłowych, mocno zanieczyszczonych, inne na terenach wilgotnych, a jeszcze inne w miejskiej zabudowie. Ponadto powłoki nadają pokryciu określony wygląd – kolor, fakturę i stopień połysku. Dlatego przez zakupem blachodachówki przemyślmy, na czym nam najbardziej zależy i wybierzmy taki rodzaj pokrycia na dach, który spełni nasze oczekiwania estetyczne, funkcjonalne oraz dostosowane do środowiska i naszych możliwości finansowych.
Niestety wybór odpowiedniej powłoki może stwarzać problemy, ponieważ każdy producent ma własne, opatentowane rozwiązania. Najważniejsze jest jednak to, czy powłoka jest poliestrowa (np. poliester połysk), czy poliuretanowa (m.in. PURLAK i PURMAT). Na powłokę poliestrową udzielana jest gwarancja do 35 lat, w przypadku poliuretanowej okres gwarancji wzrasta do 50 lat. Zarówno PURLAK, jak i PURMAT dedykowane są wyłącznie blachodachówkom Blachy Pruszyński. W obu przypadkach zastosowano warstwę lakieru poliuretanowego, którego grubość wynosi aż 50 µm, dzięki czemu problem korozji oraz odbarwienia blachodachówek został praktycznie wyeliminowany. Blachy Pruszyński ma również w swojej ofercie hybrydową powłokę PURMAX. To połączenie poliestru o grubości 25 µm i poliuretanu o grubości 15 µm – gwarancja na pokrycia dachu z tą powłoką wynosi nawet 40 lat.
Często zadawane pytania dotyczące powłok zabezpieczających
Zastanawiasz się, w jaki sposób nasze pokrycie dachowe może kompleksowo zabezpieczyć Twój dom przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi? Skontaktuj się z nami, aby otrzymać szczegółową ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Blachodachówki to ceniony przez inwestorów, a także wykonawców materiał pokryciowy. Nic dziwnego, oprócz świetnych parametrów użytkowych […]
Czytaj dalejBlaszane pokrycie dachowe to nie tylko blachodachówka, która jest dla wielu inwestorów oczywistym wyborem. Coraz więcej […]
Czytaj dalejSystem rynnowy to bardzo ważny element każdego budynku. Nieodpowiednio dobrany może wyrządzić spore problemy z odprowadzeniem […]
Czytaj dalej