Przeglądaj stronę jako: Dystrybutor
MENU
panele dachowe, blachodachówki, dachy

Obróbki blacharskie wykonane ręcznie czy maszynowo – porównanie

Aby dach bez zastrzeżeń przez wiele lat spełniał swoje funkcje, konieczne jest wykonanie obróbek blacharskich. Są niezbędnym elementem pełniącym funkcję łącznika pomiędzy pokryciem dachowym a innymi elementami dachu, zapewniającym szczelność połączenia. Montuje się je na krawędziach połaci jako element ochrony krawędzi szczytowej, doszczelniający – kalenicy, czy odprowadzający wodę opadową do systemu rynnowego na krawędzi okapu. Ponadto można nimi zabezpieczyć okolice okien dachowych czy komina. Obróbki blacharskie mogą być także swoistą ozdobą dachu. Najnowsze trendy w budownictwie oraz chęć uzyskania najwyższych walorów estetycznych wymuszają na wykonawcach konieczność stosowania coraz ciekawszych form obróbek wykonywanych na placu budowy lub stosowania gotowych rozwiązań dostarczanych przez producentów stalowych pokryć dachowych.


Obróbki blacharskie wykonane ręcznie i maszynowo

Jakie są główne różnice między obróbką blacharską ręczną a maszynową?

Obróbki blacharskie dachu wykonuje się z blachy płaskiej, której powłoka lakiernicza i kolor powinny być takie same jak kolor pokrycia głównego (np. blachodachówki). Jeszcze do niedawna obróbki blacharskie były wykonywane na placu budowy przez wykonawcę dachu, który musiał zgodnie z systemem montażu zaprojektować ich kształt, wyciąć formatki i uformować je z wykorzystaniem zaginarki (tzw. krawędziarki). Dzisiaj najczęściej wybiera się gotowe elementy przygotowane już przez producenta blaszanego pokrycia. W przeciwieństwie do obróbek blacharskich wykonanych ręcznie przy użyciu relatywnie prostych narzędzi, te dostarczone przez producenta to wyroby produkowane przy użyciu specjalistycznych maszyn i nowoczesnych linii produkcyjnych. Jest to o tyle istotne, że jakość obróbki blacharskiej nie zależy wtedy od umiejętności dekarza, gdyż proces produkcji kontrolowany jest zazwyczaj przez odpowiednie programy gwarantujące dokładność i powtarzalność. W przypadku obróbek maszynowych mamy też większą dowolność zarówno jeśli chodzi o długość (od 2 do nawet 8 m) jak i grubość blachy (od 0,5-1 mm do 3 mm).
Obróbki blacharskie są ważnym dopełnieniem każdego dachu i chociaż ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie wszystkich warstw dachu przed wodą opadową czy roztopową, odprowadzając ją bezpiecznie poza dach oraz ściany budynku, to pełnią również funkcję estetyczną. Nie traktujmy więc obróbek blacharskich po macoszemu i wybierzmy najlepsze rozwiązanie.

Obróbki blacharskie wykonane ręcznie i maszynowo

Jakie są zalety obróbki maszynowej blachy nad ręczną?

Gotowe maszynowe obróbki blacharskie mają wiele zalet i znacznie ułatwiają montaż pokrycia dachowego. Przede wszystkim są uniwersalne, co znaczy, że sprawdzą się na dachach niezależnie od ich kształtu (dach płaski, stromy o różnym stopniu skomplikowania). Dzięki wykorzystaniu do produkcji specjalistycznych odpowiednio zaprogramowanych maszyn precyzja ich wykonania jest nie do podważenia – wyeliminowano błędy, które mogą się zdarzyć podczas ręcznego wykonywania blaszanych detali. Powtarzalność obróbek blacharskich sprawia, że dach jest spójny. Ponadto gotowe obróbki blacharskie są łatwe w montażu, a dzięki temu, że dekarze nie muszą formować ich już ręcznie, prace przebiegają znacznie szybciej, także ryzyko popełnienia błędów jest minimalne. Co ważne, poprawne wykonanie obróbek blacharskich zapewnia trwałość i odporność dachu na czynniki atmosferyczne. Oczywiście wybierając gotowe elementy, warto wybierać takie, do produkcji których zastosowano najlepszy materiał. Firma Blachy Pruszyński oferuje obróbki blacharskie wykonane z wysokiej jakości blachy i to w bogatej palecie RAL. Zastosowanie opatentowanych powłok ochronno-dekoracyjnych sprawia, że gotowe obróbki blacharskie będą dokładnie tak samo wykonane jak blachodachówki, zapewniając doskonałą jakość. Możemy zamówić m.in. gotowe pasy nadrynnowe, pasy podrynnowe, rynny koszowe, wiatrownice, pasy okapowe, kalenice czy rynienki odpływowe. Istnieje także możliwość realizacji indywidulanego zamówienia i zrealizowania obróbek blacharskich.

Obróbki blacharskie wykonane ręcznie i maszynowo

Jakie są ograniczenia maszynowej obróbki blachy?

Jedynym ograniczeniem maszynowej obróbki blachy jest budowa urządzenia, jego konstrukcja, a tym samym przeznaczenie. Inne urządzenia stosowane są do cięcia blachy, inne do kształtowania materiału, a jeszcze inne do łączenia blachy i profili kształtowych. Aby uzyskać oczekiwany efekt, należy dostosować się do możliwości maszyn.

Należy jednak pamiętać, że tak samo jak maszynowa produkcja obróbek, tak samo i ręczna podlega pewnym ograniczeniom. Są one związane z wykonywaniem obróbek na placu budowy – stosowane tam urządzenia zdecydowanie szybciej się zużywają ze względu na panujące tam, ciężkie warunki, co w konsekwencji może doprowadzać do powstawania zarysowań lub otarć, utraty precyzji w procesie formowania. Ponadto urządzenia ręczne, ze względu na swoją prostą konstrukcję, mają zdecydowanie większe ograniczenia pod względem formowania skomplikowanych kształtów obróbek.

Obróbki blacharskie wykonane ręcznie i maszynowo

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

blachy trapezowe, blachodachówki, dachy
Jak dobrać kolor dachu z blachy do stylu domu i otoczenia? Inspiracje i trendy na 2023 rok

Kolor dachu nadaje całemu budynkowi konkretnego charakteru. Zobacz, który wybrać w 2023 roku. Wielu z nas […]

Czytaj dalej
dachy
Ceny blachodachówki za m2 w 2023. Jakie są? Od czego zależą?

Blachodachówka cieszy się dobrą opinią wśród wykonawców i inwestorów jako nowoczesny, uniwersalny i ekonomiczny materiał na […]

Czytaj dalej
blachodachówki, dachy
Na co zwrócić uwagę kupując blachodachówkę?

W projekcje domu zazwyczaj określony jest już rodzaj pokrycia dachowego. Śmiało można stwierdzić, że najczęściej inwestorzy […]

Czytaj dalej
dachy
Jaki dach wybrać - rodzaje dachów

Na  wygląd naszego domu, a także rozmieszczenie pomieszczeń na poddaszu oraz ich funkcjonalność znaczący wpływ ma […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej