Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
blachodachówki, dachy

Obróbki blacharskie, a estetyka dachów z blachodachówek

O obróbkach dachowych mówi się głównie jako elementach technicznych, jednak nie można pomijać również kwestii estetycznych. Choć na ogół zajmują one niewiele miejsca, to często są doskonale widoczne i mogą wpływać na to, jak prezentuje się całość pokrycia dachowego.


Obróbki blacharskie a estetyka dachów z blachodachówek

Co to jest obróbka blacharska w kontekście dachów z blachodachówek?

Obróbki blacharskie to różnorodne elementy, których pierwszorzędnym zadaniem jest zabezpieczenie dachu przed dostępem wilgoci pochodzącej na przykład z deszczu lub topniejącego śniegu. W zależności od specyfiki dachu wykorzystuje się różnego typu obróbki przyścienne, obróbki okien dachowych czy elementy chroniące kominy i gzymsy.

W bardziej rygorystycznych opracowaniach wyróżnia się obróbki blacharskie techniczne i estetyczne – te ostatnie mają wyłącznie funkcję dekoracyjną i nie wpływają na walory techniczne pokryć dachowych. W praktyce natomiast granica między tymi dwoma typami bywa niejasna i zwykle warto założyć, że obróbki blacharskie w większym lub mniejszym stopniu mogą – jeśli są wykonane poprawnie – zwiększyć trwałość dachu.

Obróbki blacharskie a estetyka dachów z blachodachówek

Jak obróbka blacharska wpływa na estetykę dachu?

Wyróżnia się wiele typów obróbek blacharskich, przy czym podział ten uwzględnia przede wszystkim zastosowania techniczne, a nie wartość estetyczną.

  • Bariera śniegowa: poza tym, że ma rozbijać większe połacie spadającego śniegu, jest doskonale widocznym elementem, więc w bardzo dużym zakresie definiuje wygląd dachu. Najczęściej jest wykonana w tym samym kolorze, co wykorzystane blachodachówki, co zapewnia całemu pokryciu przyjemną dla oka spójność.
  • Wiatrownice: osłaniają krawędzie, aby silne podmuchy wiatru nie powodowały zerwania dachu. Jeśli są wykonane prawidłowo, to pozostają niemal niewidoczne, ponieważ mają relatywnie niewielki wymiar i przeważnie są w takim samym kolorze, jak główne pokrycie dachu.
  • Obróbka przyścienna: mocowana tam, gdzie stykają się ze sobą dwa materiały, wykonywana jest z blachy płaskiej i może być niewidoczna z większości miejsc, jednak, jeśli stanie się w odpowiednim punkcie, będzie doskonale widoczna.
  • Rąbek stojący: mniej lub bardziej widoczna obróbka u nasady komina. Wykonany z płaskiej blachy stanowi wizualną granicę między obszarem blachodachówki, a wykończeniem komina. Ponieważ jest to element dość dobrze widoczny, wszystkie estetyczne niedoskonałości będą się bardzo wyraźnie rzucały w oczy.
  • Listwy wykończeniowe i parapety: są zwykle doskonale widoczne, a więc definiują charakter estetyczny dachu. Niekiedy mogą mieć duże wymiary, co sprawia, że będą jeszcze bardziej zauważalne, a więc ich ewentualne wady będą niemożliwe do ukrycia.
  • Kalenice: maskują łączenia połaci dachowych o przeciwnych nachyleniach, przez co stanowią element o krytycznym znaczeniu funkcjonalnym, ale są też jednym z najbardziej eksponowanych elementów całego dachu. Będą więc doskonale widoczne i ich doskonały wygląd jest równie ważny, co perfekcyjne właściwości użytkowe.
  • Rynna koszowa: choć z zewnątrz może pozostawać praktycznie niewidoczna, to w praktyce w dość dużym stopniu wpływa pośrednio na wygląd dachu, ponieważ wykonana niewłaściwie, będzie dramatycznie przyspieszała wystąpienie objawów zużycia i promowała korozję na pokryciach dachowych.

W wielu przypadkach obróbki z blachy nie są szczególnie dobrze widoczne, ale wynika to z ich dobrego dopasowania do kolorystyki dachu. Wystarczy tylko niezgodność odcieni kolorów albo niewłaściwe wykończenie powierzchni, aby obróbki blacharskie przyciągnęły uwagę. Z drugiej strony – chronią one najbardziej newralgiczne miejsca pokrycia dachowego i nawet jeśli same wyglądają dobrze, ale nie są funkcjonalne, to bardzo szybko to blachodachówki w ich bezpośrednim sąsiedztwie mogą stracić swoje dekoracyjne właściwości.

Jakie są zalety stosowania wysokiej jakości obróbek blacharskich?

Im wyższa jakość obróbek blacharskich, tym są one trwalsze, ale – co równie ważne z punktu widzenia estetyki – tym wolniej tracą swoje walory wizualne. To o tyle istotne, że są to elementy narażone nie tylko na bezpośrednie oddziaływanie szkodliwych czynników środowiskowych, w tym wilgoci i promieniowania UV, ale też uszkodzenia mechaniczne, spowodowane czy to niesionymi przez wiatr drobinami pyłu, czy nawet samą masą wynikającą z pokrycia dachu śniegiem. Szczególnie istotne jest to, że choć niektóre typy obróbek mogą być standaryzowane, to bardzo często wytwarza się je na indywidualne zamówienie.

Jak obróbka blacharska wpływa na trwałość dachów?

Obróbki blacharskie są przede wszystkim elementem zabezpieczającym pokrycie dachowe przed niektórymi czynnikami szkodliwymi, a także chroniącym elementy konstrukcyjne przed dostępem wody, zanieczyszczeń czy śniegu. Decydując się na obróbki z blachy Pruszyński, można mieć pewność, że będą one wykonane precyzyjnie, z dobrej jakości materiałów i wykończone w taki sposób, aby nie tylko zwiększać estetykę dachu, ale przede wszystkim poprawiać jego funkcjonalność techniczną.

Niewiele jest takich typów obróbek, które nie mają znaczenia od strony technicznej. Przeważnie są to elementy chroniące narażone obszary pokryć dachowych przed uszkodzeniami. Nie można oczywiście oszacować, o ile lat przedłuża się trwałość dachu z perfekcyjnymi obróbkami, ale jest jasne, że są to wartości, których nie można zbagatelizować.

Sprawdź pełną ofertę produkowanych przez Blachy Pruszyński obróbek blacharskich.

Obróbki blacharskie a estetyka dachów z blachodachówek

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter Skopiuj link

Podobne artykuły

blachy trapezowe, blachodachówki, dachy
Jak dobrać kolor dachu z blachy do stylu domu i otoczenia? Inspiracje i trendy na 2023 rok

Kolor dachu nadaje całemu budynkowi konkretnego charakteru. Zobacz, który wybrać w 2023 roku. Wielu z nas […]

Czytaj dalej
dachy
Ceny blachodachówki za m2 w 2023. Jakie są? Od czego zależą?

Blachodachówka cieszy się dobrą opinią wśród wykonawców i inwestorów jako nowoczesny, uniwersalny i ekonomiczny materiał na […]

Czytaj dalej
blachodachówki, dachy
Na co zwrócić uwagę kupując blachodachówkę?

W projekcje domu zazwyczaj określony jest już rodzaj pokrycia dachowego. Śmiało można stwierdzić, że najczęściej inwestorzy […]

Czytaj dalej
dachy
Jaki dach wybrać - rodzaje dachów

Na  wygląd naszego domu, a także rozmieszczenie pomieszczeń na poddaszu oraz ich funkcjonalność znaczący wpływ ma […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej