Krycie dachów blachą na rąbek stojący to jedna z najstarszych technologii stosowanych w budownictwie. Jednak ręczne zaginanie rąbków jest bardzo pracochłonne i obecnie odchodzi w niepamięć. Aktualnie stosuje się odpowiednio uformowane panele dachowe z blachy płaskiej – dostępne są liczne odmiany różniące się kątem rozmieszczenia i wysokością rąbka, a także wykończeniem. Dzięki szerokiej ofercie w tym wysokością rąbka, rodzajami profilowania, można zrealizować każdą niemal koncepcję budynku.
Co ma takiego w sobie rąbek stojący, że nieustannie od wielu lat zachwyca i ciągle znajduje zastowanie na nowych dachach? Odpowiedź jest prosta. Niezależnie od tego, czy pokrywa dachy tzw. nowoczesnych stodół i minimalistyczne domy, czy zabytkowe kamienice, pałace, obiekty sakralne i publiczne zawsze tworzy ponadczasowe, unikalne, eleganckie – i co ważne – trwałe wykończenie. To sprawia, że panele na rąbek, często zwane także panelami na click, są dobrym wyborem na lata. Panele na rąbek stojący efektownie pokrywają dachy o minimalnym lub bardzo dużym kącie nachylenia, a także połacie o skomplikowanym kształcie oraz ściany (mogą być stosowane na elewacjach, jako pokrycie całej ściany, bądź jej części). Ponadto usprawniły prace dekarskie oraz pozwoliły na zminimalizowanie błędów montażowych – służą temu np. zatrzaski, gotowe otwory montażowe czy panele startowe.
Panele na rąbek dachowy najlepiej prezentują się na dużych, stromych powierzchniach dachów – efekt zlicowanych pasów przedzielonych rąbkiem sprawia, że są one optycznie lekkie i geometrycznie uporządkowane. Zazwyczaj ich uzupełnieniem są elewacje również z blachy na rąbek stojący, często połączone z klinkierem, drewnianą oblicówką czy płytami drewnopodobnymi bądź włókno-cementowymi. Takie – może dla niektórych mniej oczywiste – zestawienie jest nie tylko modne, ale przede wszystkim eleganckie i doskonale podkreśla nowoczesny, unikalny styl domu, jednocześnie dając poczucie bezpieczeństwa, spokoju oraz wprowadzając harmonizujący z otoczeniem klimat. Ale oczywiście blacha na rąbek stojący nie musi przekrywać wyłącznie nowoczesnych stodół. Wystarczy przyjrzeć się bliżej polskim domom (nowym czy też remontowanym) i gotowym projektom, a zauważymy, że to także dobry wybór w przypadku tradycyjnej bryły, podbijający ich klasę.
Warto podkreślić, że obecnie na rynku jest dostępnych znacznie więcej rozwiązań niż tylko blacha płaska. Na przykład Blachy Pruszyński oferuje przetłoczenia w formie nanofali, mikrofali czy mikrotrapezu. Takie rozwiązania umożliwiają uzyskanie oryginalnego wizerunku dachu, ale poprawiają również parametry techniczne pokrycia wynikające z jego rozszerzalności termicznej. Firma dba również o jakość swoich produktów, czego efektem są trwałe powłoki dekoracyjno-ochronne – na powłoki PURMAT i PURLAK producent udziela aż 50-letniej gwarancji! Ponadto powłoki nadają pokryciu określony wygląd – kolor, fakturę i stopień połysku.
Co do kolorów to nadal najmodniejszy jest dach w odcieniach szarości, jednak nie musi być to standardowy stalowy, ponieważ blacha płaska może być produkowana niemal w każdym kolorze. Możemy zdecydować się na przykład na grafitowy z matowym wykończeniem lub kolor czarny. który chyba nigdy nie wyjdzie z mody i współgra z większością materiałów elewacyjnych, np. tynkiem, drewnem, betonem architektonicznym, stalą czy szkłem. W połączeniu z jasną, kontrastową elewacją tworzy spójny duet. Warto zwrócić także uwagę na spokojne brązy – możemy zestawić je z bielą, ale równie dobrze współgrają z odcieniami żółtymi czy beżowymi.
Blacha na rąbek stojący to bardzo chętnie wykorzystywany w budownictwie materiał pokryciowy. Nic dziwnego, ponieważ jego zalety są niezaprzeczalne.
Zalety blachy na rąbek stojący:
Nic więc dziwnego, że panele na rąbek stojący cieszą się coraz większą popularnością. To świetny materiał dachowy, który łączy estetykę, prostotę, najwyższą wytrzymałość i oszczędność.
Niektórzy wskazują pewne wady blachy na rąbek stojący, chociaż raczej trzeba uznać, że są to niedogodności.
Wady blachy na rąbek stojący:
Dlatego warto, decydując się na wybór paneli dachowych na rąbek wybrać sprawdzoną i doświadczoną ekipę dekarską, którą profesjonalnie podejdzie do tematu montażu. Dzięki temu dom zyska unikatowy i nowoczesny wygląd, a wspomniane powyżej potencjalne wady będą pomijalne podczas użytkowania mieszkania czy domu.
Wybór koloru elewacji dla domu jest ważną decyzją, która wpływa na ogólny wygląd i estetykę budynku. […]
Czytaj dalejBlachodachówka cieszy się dobrą opinią wśród wykonawców i inwestorów jako nowoczesny, uniwersalny i ekonomiczny materiał na […]
Czytaj dalejJeśli mówimy o blaszanych pokryciach dachowych, to zazwyczaj mamy na myśli blachodachówki. Nic dziwnego, ponieważ większość […]
Czytaj dalejW projekcje domu zazwyczaj określony jest już rodzaj pokrycia dachowego. Śmiało można stwierdzić, że najczęściej inwestorzy […]
Czytaj dalej