Przeglądaj stronę jako: Dystrybutor
MENU
blachodachówki, dachy

Na co zwrócić uwagę kupując blachodachówkę?

W projekcje domu zazwyczaj określony jest już rodzaj pokrycia dachowego. Śmiało można stwierdzić, że najczęściej inwestorzy decydują się na blachodachówki. A mają w czym wybierać, ponieważ oferta producentów jest bardzo bogata. Czym więc kierować się przy zakupie tego blaszanego pokrycia?

Kupując blachodachówkę od renomowanego producenta, mamy nieco ułatwione zadanie, ponieważ nie musimy sprawdzać jej jakości. W tym przypadku możemy się skupić m.in. na stronie wizualnej blaszanego pokrycia, detalach, aspektach technicznych czy formalnościach.

Blachodachówka dopasowana do dachu

Blachodachówki ze względu na niewielki ciężar mogą być stosowane zarówno na nowo powstających dachach, jak i tych remontowanych. Na rynku blaszane pokrycia dostępne są w przeróżnych wzorach i kolorach, dzięki czemu dopełnią każdą stylistykę domu oraz wpiszą się w otoczenie. Standardem są blachodachówki o falistych przetłoczeniach, jednak producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, poszerzają swoje portfolio – np. Blachy Pruszyński oferuje blachodachówkę PŁASKĄ PLUS (jak sugeruje nazwa jest płaska) czy FIORD (z drobnymi przetłoczeniami przypominającym skandynawski styl projektowania). Kolorystyka blachodachówek jest równie duża. Możemy zdecydować się na klasyczną czerwień, odświeżającą zieleń, stonowany piasek czy standardowy brąz oraz czerń, a nawet ekstrawagancki żółty. Pamiętajmy, że blachodachówki cięte na wymiar sprawdzą się w przypadku prostych dachów (np. jedno- czy dwuspadowych, bez lukarn czy facjat). Natomiast blachodachówki panelowe polecane są także do pokrywania dachów mocno rozbudowanych, wielopołaciowych, a nawet nietypowych, gdyż w tym przypadku ilość odpadów będzie niewielka – to po prostu ekonomiczne rozwiązanie.

Blachodachówka dopasowana do dachu

Jakość blachodachówek

Zazwyczaj blachodachówki produkowane są z ocynkowanej blachy stalowej powleczonej lakierem i powłokami ochronnymi. Minimalna grubość rdzenia w przypadku blachodachówek ciętych na wymiar to 0,5 mm. W przypadku blachodachówek panelowych, które rzadziej ulegają odkształceniom, grubość może być mniejsza – 0,45 mm. Niestety w składzie budowlanym nie mamy jak tego sprawdzić. Tak samo, jak nie możemy zweryfikować pochodzenia stali, a jej jakość i skład chemiczny wpływają na trwałość oraz sztywność blachodachówki. Dlatego warto wybierać blachodachówki cenione przez inwestorów oraz wykonawców. Na przykład produkty firmy Blachy Pruszyńskipowstają z materiałów renomowanych dostawców takich jak: ArcelorMittal, Salzgitter, Tata Steel czy Voestalpine. Ponadto wysoką jakość produktów i usług firmy potwierdzają bardzo dobre wyniki badań wykonywanych w polskich oraz zagranicznych akredytowanych jednostkach badawczych, a szeroko rozbudowana Zakładowa Kontrola Produkcji umożliwia monitorowanie na bieżąco jakości wytwarzanych materiałów. Warto wspomnieć, że wyroby z logo Blachy Pruszyński są dopuszczone do obrotu i stosowania nie tylko w Polsce, ale również na całym obszarze Unii Europejskiej. Może za blachodachówki uznanego producenta zapłacimy więcej, jednak na tym etapie nie warto oszczędzać. Pamiętajmy, że na niską cenę mogą pozwolić sobie wyłącznie lokalni producenci, którzy nie mają  profesjonalnego zaplecza technicznego i logistycznego. Niestety, rzadko też uznają reklamacje.

jakość blachodachowek

Ważne podczas wyboru blachodachówek

Powłoki ochronne, które wykańczają blachodachówki różnią się wyglądem, sposobem odbijania światła, odpornością na działanie czynników atmosferycznych, uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV. Niestety, każdy producent stosuje inne – własne – nazewnictwo, które nic nie mówi inwestorom. Najważniejsze jednak jest to, czy powłoka jest poliestrowa czy poliuretanowa – na pierwszą udzielana jest zazwyczaj niższa gwarancja, na drugą wyższa. Niektórzy producenci pokrywają swoje produkty podwójną powłoką poliestrową, jednak ma ona skłonność do pękania, czyli pokrycie blaszane szybciej ulegnie zniszczeniu. Dyskusyjne jest także zapewnienie powtarzalności odcieni. Raczej żaden producent nie będzie mógł dotrzymać tej obietnicy, gdyż drobne różnice w odcieniach zawsze będą istniały. Zwróćmy również uwagę, czy podana cena dotyczy metra całkowitego (najczęściej jest podawana) czy metra efektywnego. Cena metra całkowitego odnosi się do ceny arkuszy przed montażem. Natomiast cena za metr efektywny to realny koszt pokrycia 1 m2 połaci dachowej. Zanim zdecydujemy się złożyć zamówienie, przeczytajmy dokładnie warunki gwarancji – ile trwa, czego dotyczy i jakimi warunkami jest obwarowana. Zdarza się bowiem, że zakup tylko blachodachówek jest niewystarczający i aby gwarancja obowiązywała, trzeba np. dokupić u tego samego producenta akcesoria dachowe czy zarejestrować zakup w systemie internetowym firmy.Oczywiście warunkiem gwarancji jest także prawidłowo przeprowadzony montaż.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter