Przeglądaj stronę jako: Wykonawca
MENU
blachy trapezowe, dachy

Montaż blachy trapezowej na różnych typach dachów – krok po kroku

Przyjęło się, że blachy trapezowe przekrywają budynki przemysłowe i gospodarcze. Jednak ich zalety zaczęli również doceniać właściciele domów jednorodzinnych, dlatego coraz więcej osób decyduje się na to pokrycie. Niezależnie jednak od miejsca zastosowania montaż blachy należy przeprowadzić zgodnie ze sztuką dekarską oraz wytycznymi zawartymi w instrukcji jej montażu. Jak więc zamontować blachę trapezową? Podpowiadamy.

Blacha trapezowa na zadaszeniu

Z tego wpisu dowiesz się jakie są:

Co to jest blacha trapezowa?

Blacha trapezowa – jak wskazuje nazwa – wyróżnia się tym, że ma przetłoczenia w formie trapezu. Standardowo produkowana jest z blachy stalowej ocynkowanej, a także alucynkowanej i powlekanej lub aluminiowej powlekanej. To materiał lekki, wytrzymały, odporny na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, a także odporny na wilgoć i wodę oraz stosunkowo tani. Za jego ułożeniem na dachu przemawia również łatwość montażu. Co ważne, dach pokryty blachą trapezową jest trwały i szczelny. Blacha sprzedawana jest w arkuszach przycinanych na odpowiedni wymiar zgodnie z indywidualnym zamówieniem.

Blachy trapezowe rodzaje

Producenci oferują blachy trapezowe o różnych wysokościach przetłoczenia: od 6 do 200 mm. Parametr ten wpływa nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim sztywność i wytrzymałość blachy, co wiąże się z możliwościami jej zastosowania. Wyróżniamy blachy trapezowe:

  • blachy trapezowe o niskim profilu, np. T6 czy T8 – polecane głównie na elewacje, podbitki, bramy garażowe i ogrodzenia
  • blachy trapezowe o średnim profilu od T14 do T60 – są uniwersalne, możemy je układać zarówno na połaciach dachowych domów jednorodzinnych, garażach czy małych obiektach handlowych, jak i ścianach zewnętrznych. Szczelność połączenia poszczególnych arkuszy zapewniona jest dzięki rowkom kapilarnym;
  • blachy trapezowe o wysokim profilu T60-T200 – przeznaczone są do budowy dużych obiektów przemysłowych, usługowych czy handlowych.
Wiatrownica, montaż wiatrownicy

Montaż blachy trapezowej – krok po kroku

Jak zamontować blachę trapezową? Zawsze zgodnie ze sztuką dekarską i zaleceniami producenta. Oto krótki przewodnik.

Przed montażem blachy trapezowej. Blachy trapezowe (tak jak blachodachówki) układa się na drewnianym ruszcie z łat i kontrłat – można także zastosować profile stalowe, ale w przypadku domów jednorodzinnych to rzadko spotykane rozwiązanie. Pamiętajmy, że drewniany ruszt musi być koniecznie wykonany z zaimpregnowanego drewna – zalecany przekrój łat i kontrłat to 40×50 lub 40×60 mm. Najlepiej wybrać drewno w klasie C24, gdyż poza odpowiednią klasą nośności wyróżnia się także niską wilgotnością (max. 18%) oraz stałym wymiarem, co bardzo istotne dla uzyskania równej płaszczyzny połaci dachowej. Pierwsze mocujemy kontrłaty (wzdłuż krokwi w rozstawie 80 do 90 cm), a do nich w poprzek mocujemy łaty w rozstawie nieprzekraczającym 40 cm (rozstaw łat powinien być określony przez producenta blachy lub architekta w projekcie wykonawczym – zależy to m.in. od profilu blachy trapezowej). Na tym etapie przygotowujemy również otwory na elementy przechodzące przez połać, np. kominki wentylacyjne czy przewody antenowe. Jeżeli blachę trapezową układamy na dachu domu jednorodzinnego, to pod drewnianym rusztem musi się znaleźć warstwa wstępnego krycia np. membrana paroprzepuszczalna.

Montaż obróbek blacharskich. Obróbki blacharskie można wykonać z blachy płaskiej na placu budowy, ale wygodniejszym rozwiązaniem jest zakup gotowych elementów – wielu producentów blachy trapezowej, np. Blachy Pruszyński, ma w swojej ofercie systemowe obróbki blacharskie dostosowane do rodzaju profilu pokrycia dachowego. Zanim zaczniemy montaż blachy trapezowej powinniśmy zamontować system rynnowy oraz pas nadrynnowy. Natomiast po ułożeniu arkuszy blachy trapezowej na dachu montujemy obróbki wiatrownicy oraz kalenicy, pod którą zalecany jest montaż taśmy kalenicy z siatką zapewniającą optymalny przepływ powietrza w celu wentylacji połaci dachowej. Montujemy również na połaci dachu bariery przeciwśnieżne, które zabezpieczą osoby i mienie znajdujące się w obrębie budynku przed niekontrolowanym osuwaniem się warstw śnieżnych i lodowych.

Montaż blachy trapezowej. Zanim rozpoczniemy montaż blachy trapezowej, starannie oczyszczamy każdy arkusz z folii ochronnej. Układanie arkuszy zaczynamy od ich przygotowania – dobrą praktyką jest delikatne przegięcie ich krawędzi dolnych w dół, co pozwoli na lepsze odprowadzenie wody opadowej do systemu rynnowego. Dobrze jest też wysunąć dolną krawędź arkuszy około 10 mm poniżej linii gięcia pasa nadrynnowego, koniecznie w kierunku przeciwnym do najczęstszych podmuchów wiatru – zapobiegniemy w ten sposób podwiewaniu blachy trapezowej. Co ważne, arkusze muszą być ułożone prostopadle do okapu (tworzyć z okapem kąt prosty). Ewentualnie niedociągnięcia dotyczące geometrii dachu należy sprowadzić do krawędzi bocznych i kalenicy – w tych miejscach zakryją je obróbki blacharskie. Pamiętajmy, że kolejne arkusze muszą być układane na zakład o szerokości profilu końcowego. Jeżeli konstrukcja dachu wymaga łączenia blachy pod długości, należy zachować 20 cm zakład w przypadku dachów o niskim kącie nachylenia połaci należy go wydłużyć nawet do 40 cm oraz doszczelnić miejsce połączenia spoiwem doszczelniającym (np. klej butylowy). Zasada jest taka – jako pierwsze układamy dolne arkusze, a następne górne (od okapu w stronę kalenicy).

Do montażu blachy trapezowej stosujemy wkręty farmerskie samowiercące (35 mm, służą do mocowania arkuszy do podkonstrukcji w dole fali) i wkręty typu zszywka (20 mm, umieszczamy na górze fali, łącząc krawędzie arkuszy). Wkręty umieszczamy wzdłuż bocznych krawędzi dachu, kalenicy i na połaci dachu oraz na łączeniach poziomych i pionowych (w takich przypadkach wkręty muszą znaleźć się na górze fali). Oczywiście arkusze blachy mocujemy wkrętami również wzdłuż okapu. Ważne: w części okapowej, przykalenicowej oraz szczytowej i na zakładach wkręty należy zastosować w każdej dolnej fali i co każdą łatę, a w części wiatrówkowej arkusz musimy przykręcić do każdej łaty. Co do części środkowej połaci, to zalecane rozmieszczenie wkrętów wynosi 5 sztuk na 1 m2, a w części krawędziowej, liczonej 1m od krawędzi 8 sztuk na 1m2.

Jakie są różnice w montażu blachy trapezowej na różnych dachach?

Niezależnie od konstrukcji dachu montaż blachy trapezowej przebiega podobnie. Jedyne o czym należy pamiętać to dobór pokrycia do kąta nachylenia dachu. Blachy trapezowe układa się na dachach o kącie nachylenia powyżej 4 stopni. Jeżeli kąt nachylenia dachu jest minimalny, to najlepszym wyborem będą blachy o profilu powyżej 35 mm. Natomiast gdy nachylenie połaci dachu przekracza 6 stopni można zastosować niższy profil. Zawsze jednak należy sprawdzić czy jest to zgodne z kartą techniczną i instrukcją montażu oraz pod jakim warunkiem. Uwaga! Montaż blachy trapezowej powinien zawsze przebiegać zgodnie z wytycznymi producenta blaszanego pokrycia.

Jakie są podstawowe narzędzia potrzebne do montażu blachy trapezowej?

Chociaż blachy trapezowe wyróżnia łatwość montażu, to proces ten wymaga odpowiednich narzędzi. Co będzie niezbędne?

  • Nibler lub nożyce ręczne – blachę trapezową przycinamy wyłączenie tymi narzędziami. Wykorzystanie do tego celu szlifierki kątowej jest zakazane (a niestety nadal często stosowane), ponieważ może zniszczyć powłokę ochronną!
  • nożyce i cęgi dekarskie
  • wyciskacz do spoiwa
  • miarka i ołówek
  • poziomica
  • wkrętarka z nasadką 8 mm lub torx25
  • rusztowanie lub drabina

Jakie materiały są niezbędne do montażu blachy trapezowej?

Oczywiście samo blaszane pokrycie dachowe, to nie wszystko. Układając blachę trapezową przygotujmy:

  • łaty i kontrłaty,
  • membranę dachową,
  • wkręty montażowe samowiercące typu Farmer lub Torx,
  • systemowe obróbki blacharskie lub blachę płaską,
  • blachę płaską perforowaną,
  • taśmę kalenicy z siatką

Jakie są najczęstsze błędy przy montażu blachy trapezowej?

Mimo że blacha trapezowa jest mało skomplikowana w montażu, to niestety zdarzają się błędy, co prowadzi do tego, że pokrycie ma niska trwałość, wygląda nieestetycznie oraz pojawiają się na nim nieszczelności. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

  • Uszkodzona i niewłaściwie ułożona membrana. Głównym zadaniem warstwy wstępnego krycia jest odprowadzenie wilgoci czy wody, która dostanie się pod pokrycie dachowe poza okap. Dlatego nie może być ona uszkodzona.
  • Brak właściwej wentylacji dachu. Co skutkuje gromadzeniem się nadmiaru pary wodnej, która skraplając się może przedostać się poprzez nieszczelności warstwy wstępnego krycia do warstwy izolacyjnej doprowadzając do jej degradacji
  • Cięcie blachy za pomocą szlifierki kątowej – w ten sposób dochodzi do uszkodzenia warstw ochronnych oraz cynku, która zapobiega korozji materiału.
  • Nieodpowiedni rozstaw łat i kontrłat – należy zawsze stosować się do zaleceń producenta.
  • Nieodpowiednio wykonane obróbki blacharskie prowadzą do nieszczelności pokrycia dachowego, mogą powodować powstawanie naprężeń skutkujących ich deformacją, doprowadzając do ich uszkodzenia.
  • Chodzenie po pokryciu w twardym obuwiu – powstałe mikrouszkodzenia będą powiększały się z upływem czasu, a odkształcenia są już nieodwracalne.

Ponadto trwałość dachu osłabiają uszkodzenia pokrycia podczas transportu, rozładunku czy składowania. Wszelkie odkształcenia czy zadrapania wpływają nie tylko na wygląd dachu, ale mogą również prowadzić do przecieków. Należy pamiętać, że zakazane jest zsuwanie jednego arkusza po drugim, ponieważ grozi to trwałym uszkodzeniem powłoki ochronnej – wraz z użytkowaniem będzie się ono pogłębiać, niosąc ryzyko korozji.

Blacha trapezowa zalety

Przetłoczenia w formie trapezu nie tylko wpływają na charakterystyczny wygląd blachy trapezowej, ale przede wszystkim na jego dużą wytrzymałość. Blachę trapezową wyróżnia:

  • duża odporność na czynniki zewnętrzne, w tym wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, ponadto nie chłonie wody,
  • jest to pokrycie lekkie,
  • niski koszt w przeliczeniu na metr kwadratowy,
  • blachy dachowe trapezowe są tańsze od blachodachówki,
  • łatwość montażu blachy trapezowej,
  • szeroka gama kolorów i powłok (metaliczne, poliester, poliuretan).

Blacha trapezowa świetnie sprawdzi się na dachach nowoczesnych domów, a jej uporządkowany charakter tak naprawdę wpisze się w każde otoczenie.

Blacha trapezowa wady

Pokrycie dachowe z blachy trapezowej ma podobne wady jak to wykonane z blachodachówki, czyli:

  • niskie parametry izolacyjności akustycznej, które mogą doprowadzić do przenoszenia hałasów na poddasze na skutek obfitych opadów deszczu czy gradu. Odpowiedniej jakości izolacja termiczna poddasza tłumi jednak większość odgłosów.
  • mniejszą żywotność w porównaniu do dachówek.

W pewnym sensie do wad zaliczyć można mniejsze zróżnicowanie modeli w porównaniu z blachodachówkami i geometryczny, liniowy kształt, do niedawna kojarzony bardziej z budynkami gospodarczymi, garażami, obiektami przemysłowymi, rzadziej z budynkami mieszkalnymi.

Ile kosztuje blacha trapezowa?

Cena blachy trapezowej nie jest wygórowana – według aktualnego cennika Blachy Pruszyński za najtańszą blachę trapezową zapłacimy 38 zł brutto za m2 efektywny, a za najdroższą 90 zł za m2 efektywny. Oczywiście cena zależy w dużej mierze od rodzaju trapezu, zastosowanych powłok ochronno-dekoracyjnych (Blachy Pruszyński oferuje np. PS, PMG, ULTRAMAT, PURMAX, PURLAK, FARM, FOODSAFE). Pamiętajmy, że na cenę wpływa również m.in. proces produkcji i kontrola jakości. Zazwyczaj mniej zapłacimy za blachę trapezową pochodzącą od lokalnego niż renomowanego producenta. Jednak za nieco wyższą ceną blach trapezowych pochodzących od sprawdzonych producentów, a takim jest firma Blachy Pruszyński, kryje się m.in. nowoczesna linia produkcyjna, wysoka jakość surowców czy rygorystyczna kontrola na każdym etapie produkcji. Takie podejście producenta zapewnia bezproblemowe użytkowanie blachy przez wiele lat, a przecież na tym nam tak samo zależy jak na odbiorze wizualnym budynku. Zawsze możemy także liczyć na profesjonalne doradztwo techniczne i serwis posprzedażowy.

Trwały dach w dobrej cenie

Decydując się na dach z blachy trapezowej od uznanego producenta np. Blachy Pruszyński zyskujemy wyrób najwyższej jakości w bardzo dobrej cenie. Ponadto coraz więcej architektów w projektach nowych domów wykorzystuje fakt, że blacha trapezowa świetnie sprawdza się na elewacjach. Możliwość dobrania elewacji idealnie do dachu pozwala na uzyskanie nowoczesnego wyglądu – zwłaszcza w budynkach o prostej bryle, jak bardzo popularne w ostatnich latach domy typu stodoła. Blacha trapezowa jest więc materiałem bardzo uniwersalnym, którego zalet nie sposób nie docenić zarówno w kontekście prostoty montażu, trwałości, optymalnej ceny oraz możliwości zastosowań.

Jak przymocować blachę trapezową?
Do montażu blach należy stosować ocynkowane i powlekane wkręty farmerskie w przypadku drewnianej konstrukcji dachu, lub wkrętów samowiercących – do konstrukcji stalowej. Chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj do naszej instrukcji montażu blach trapezowych: INSTRUKCJE MONTAZU
Czym się różni Blacha trapezowa T14 od T18?
Blacha trapezowa T14 i T18 różnią się ilością przetłoczeń na szerokości arkusza oraz wysokością profilu, gdzie T14 ma profil o wysokości 14 mm, a T18 ma profil o wysokości 18 mm (jest nieco „wyższy”, ale też trochę sztywniejszy od trapezu T14). Oba typy trapezów, ze względu na wysokość profilu przeznaczone są do wykorzystania w budownictwe indywidualnym z zastosowaniem na ogrodzenia, dachy garaży, szop czy stodół. Z kolei na dachy domów, klienci częściej wybierają trapezy o nieco wyższym profilu, takie jak np. dedykowany trapez TP26 – SUPER czy bardzo popularny T35E
Jaka blacha trapezowa na dach najlepsza?
Pokrycie dachu blachą trapezową jest powszechnie stosowane od lat w budownictwie indywidualnym i przemysłowym. Blachy trapezowe różnią się między sobą przede wszystkim wysokością profilu, grubością i rodzajem zastosowanej powłoki zabezpieczającej. Najbardziej ekonomiczny i uniwersalny produkt rekomendowany na proste dachy garaży, domów, obiektów gospodarczych czy małych hal to blacha trapezowa T18 DR. Nie oznacza to jednak, że to najlepszy wybór na każdy budynek i warto uwzględnić podczas wyboru wymagania konstrukcyjne, mieszkalne i wiele innych. Udzielenie jednoznacznej odpowiadzi na to pytanie – wymaga uwzględnienia wszystkich tych czynników i okoliczności.
Ile kosztuje blacha trapezowa?
Ceny blachy trapezowej zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj i grubość powłoki ochronnej, wykończenie powierzchni, grubość blachy czy wysokość profilu trapezowego. Wysoka jakość blachy trapezowej bezpośrednio przekłada się na jej cenę i długość gwarancji
Szczegółowe informacje na temat cen blachy trapezowej i czynników, które na nią wpływają, można znaleźć dla podobnego produktu na stronie w naszym poradniku Warto Wiedzieć: Cena blachy trapezowej za m2 2024
Ile kosztuje położenie dachu z blachy trapezowej?
Koszt montażu blachy trapezowej na dachu zależy od wielu czynników, w tym od regionu kraju, wielkości i kształtu dachu oraz stopnia skomplikowania prac montażowych – im bardziej złożony dach, tym więcej niestandardowych elementów trzeba wykonać. Koszt montażu blachy trapezowej może być niższy na dachach o prostych kształtach, ponieważ czas poświęcony na przygotowanie robót jak i sam montaż będzie najkrótszy. Ekipy dekarskie często wspierają się cennikami usług dekarskich, które są tworzone w ramach PSD (Polskie Stowarzyszenie Dekarzy). Dużo szerzej omawiamy kwestie cen usług dekarskich w osobnyn artykule: Cennik usług dekarskich – jakie są stawki?
Ile kosztuje m2 blachy trapezowej?
Koszt blachy trapezowej za m2 jest uzależniony od kilku czynników, w tym wysokości profilu, grubości blachy oraz rodzaju powłoki w tym powłoki ochronnej. Najmniej kosztowna blacha trapezowa to zwykle ta o najmniejszej grubości i najniższym profilu z powłoką metaliczną (ocynk) bez dodatkowej powłoki zabezpieczającej. W przypadku wyliczenia ceny za metr kwadratowy dużą rolę odgrywa wysokość przetłoczenia blachy trapezowej. Im niższy profil, tym większa powierzchnia krycia, ale też niższa sztywność (najwyższą sztywność mają trapezy konstrukcyjne). Wynika to ze specyfiki produkcji – wszystkie blachy trapezowe są profilowane z kręgów blachy, które mają wystandardyzowaną szerokość. Szerzej opisujemy naszym poradniku, w sekcji Warto Wiedzieć: Czynniki wpływające na cenę blachy trapezowej – analiza
Jak testować skuteczność powłoki na blachodachówkę?
Samodzielnie nie jesteśmy w stanie testować skuteczności powłoki blachodachówek. Jednak wybierając produkty Blachy Pruszyński, możemy być pewni, że przeszły one rygorystyczne kontrole, ponieważ firma dysponuje własnym laboratorium oraz współpracuje z krajowymi i zagranicznymi jednostkami badawczymi, aby spełnić najwyższe kryteria jakościowe.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

panele dachowe, blachodachówki, dachy
Koszt wykonania dachu: blacha na rąbek stojący vs. blacha trapezowa

Blaszane pokrycia dachowe od wielu lat cieszą się popularnością. Dla wielu inwestorów oczywistym wyborem są blachodachówki. […]

Czytaj dalej
dachy, rynny
Elementy systemu rynnowego – z czego się składa system rynnowy?

Systemy rynnowe muszą zapewniać bezpieczne odprowadzanie wody z dachu. W ich skład wchodzą elementy poziome i […]

Czytaj dalej
usługi, blachy trapezowe, dachy
Cennik usług dekarskich - jakie stawki mają dekarze?

Cennik usług dekarskich ulega stałym zmianom ze względu na koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Liczą się także […]

Czytaj dalej
blachy trapezowe, dachy
Cena blachy trapezowej za m2 2024.

Blacha trapezowa to popularne pokrycie dachowe, którego szczególnym atutem jest niska cena i niska waga. To […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej