Przeglądaj stronę jako: Klient Wykonawca Dystrybutor
Przeglądaj stronę jako: Klient
MENU
usługi, dachy

Jaki VAT na dach? Kiedy VAT 8% a kiedy 23% na pokrycia dachowe?

Budowa dachu generuje znaczne koszty podczas inwestycji. Co do zasady materiały budowlane opodatkowane są stawką podstawową: 23% VAT. W praktyce inwestor ma możliwość zmniejszenia stawki VAT do 8% poprzez zamówienie materiałów wraz z montażem. Dotyczy to zarówno budowy, jak i przebudowy obiektów budowlanych, w tym dachów. Dotyczy to jedynie budynku objętego społecznym programem mieszkaniowym. Dowiedz się więcej.

Blachodachówka RUBIN

Jakie są stawki VAT na dach – podstawowe informacje

Co należy wiedzieć w kontekście podatku VAT? Stawka VAT 23% to stawka podstawowa. Objęte są nią między innymi grunty, materiały budowlane czy materiały ociepleniowe. VAT 8% to stawka obniżona. Dotyczy m.in. usług związanych z kulturą, sportem, rekreacją, ale także budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Podczas budowy dachu w Polsce, jego wymiany lub wykonywania prac dekarskich musimy liczyć się z różnymi stawkami podatku VAT. Możemy oczywiście zastosować podatek VAT 23%, jednak skorzystanie z obniżonej stawki VAT będzie źródłem znacznych oszczędności. To, czy będziemy mogli rozliczyć dach zgodnie z nią, zależy od kilku podstawowych norm prawnych.

Kto i kiedy może stosować 8% stawki VAT przy inwestycjach dachowych?

Jeśli interesuje nas budowa komercyjna, mamy możliwość odliczenia VAT od podatku. W wypadku budynków użyteczności publicznej stawka ta wynosi 8%. Skupmy się jednak na osobach fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, które mogą zdecydować się na skorzystanie z niższej stawki podatku od towarów i usług.

Obniżona stawka VAT dotyczy montażu dachu. W tym wypadku materiały budowlane są jedynie elementem niezbędnym do przeprowadzenia robót budowlanych. Dotyczy to zarówno zakupu nowego pokrycia dachowego, jak i jego wymiany. 8% stawkę podatku od towarów i usług możemy zastosować w przypadku budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, określonego w ustawie z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w rozdziale 12, w podpunkcie 12a.

W przypadku budownictwa mieszkaniowego stawka VAT 8% może być zastosowana w różnych inwestycjach. Nowe pokrycie dachowe podlega tym samym normom, co przebudowa. Kiedy wykonujemy przebudowę obiektów budowlanych, należy przy tym pamiętać, że z obniżonego VAT-u możemy skorzystać podczas modernizacji, termomodernizacji, remontu zmierzającego do odświeżenia nieruchomości, wreszcie ingerencji w konstrukcję domu, które jednak nie wpłyną na zmianę powierzchni, liczbę pięter, szerokość, wysokość i długość budynku. Nie ma tu znaczenia koszt pokrycia dachowego. To, jaka stawka VAT zostanie zastosowana, nie jest związane z naszym wyborem — możemy kupić zarówno blachodachówki, jak i drogie materiały. Dodatkowo stawka 8% ma zastosowanie do robót konserwacyjnych dotyczących wspomnianych obiektów.

Zakup pokrycia dachowego a montaż – różnice w stawkach VAT

Zasady naliczania VAT dla zakupu pokrycia dachowego są jednoznaczne: materiały budowlane są objęte stawką 23%. W budownictwie indywidualnym przypadku robót dekarskich, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, usługi wymiany dachu możemy zastosować VAT 8%, jeśli spełniona jest podana wyżej precyzyjna definicja budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Wróćmy do powierzchni obiektu. Dla budynków wolnostojących powierzchnia użytkowa nie może przekraczać 300 m2, dla lokali mieszkalnych – 150 m2. Jeśli obiekt jest większy, niższa stawka VAT może zostać zastosowana wyłącznie dla części podstawy opodatkowania odpowiadającej powierzchni podanej przez ustawodawcę. Innymi słowy, jeśli dom ma powierzchnię 320 m2, w ramach podatku 8% możemy rozliczyć roboty budowlane i pokrycie dla 300 m2. W przypadku lokali mieszkalnych o powierzchni przekraczającej limity określone w ustawie, czyli np. 170 m2, w ramach obniżonego VAT rozliczymy 150 m2.

Oferta montażu z zakupem jest więc opłacalna zawsze. Jeśli zastosujemy obniżoną stawkę opodatkowania zakupu dachu wraz z jego montażem, kwota podatku VAT spada o 15 punktów procentowych. W ustaleniu stawki VAT musimy jednak przestrzegać norm prawnych. Dla przedsiębiorcy, który wystawia fakturę, podstawą jest umowa. Należy w niej zawrzeć dane identyfikacyjne, zakres wykonywanych czynności, powierzchnię nieruchomości. Następne dokumenty to protokół zdawczo-odbiorczy i dowody zapłaty lub, jak wskazuje Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 11 lutego 2016 r., nr ILPP2/4512-1-837/15-4/SJ kserokopia dokumentacji budowlanej, na podstawie, której taką powierzchnię można obliczyć, akt notarialny, w którym wymieniona byłaby powierzchnia mieszkania lub budynku, przydział ze spółdzielni z wymienionymi powierzchniami poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych.

Jaki VAT na dach? Kluczowe informacje dla inwestorów i wykonawców

Jakie koszty dodatkowe warto uwzględnić?

Jeśli przedmiotem umowy między inwestorem a wykonawcą są kompleksowe roboty budowlane, możemy zastosować obniżoną stawkę podatku to:

  • kosztu transportu materiałów,
  • sprzątania i wywozu odpadów po montażu,
  • montażu rusztowania i instalacji drenażowej.

Dodajmy do tego, że podwykonawca usług budowlanych może wystawić fakturę z VAT 8%. Jeśli będzie wystawiać fakturę wykonawcy, także może zastosować podatek VAT 8%.

Jakie są gwarancje przy stawce preferencyjnej VAT?

Przy zakupie materiału marki Blachy Pruszyński wraz z usługą montażu obowiązuje taka sama długość gwarancji, co przy zakupie samego materiału. Nie trzeba się zatem martwić, że zakup materiału wraz z usługą skróci nam okres gwarancyjny. Wystarczy dopilnować byśmy znaleźli się w posiadaniu „Karty Gwarancji”. Ponadto każdy inwestor może skorzystać z 24-miesięcznej rękojmi na wykonaną usługę u wykonawcy.

Reklamacje przy stawce preferencyjnej VAT

W przypadku postępowań reklamacyjnych należy pamiętać, że kupując materiał wraz z usługą będziemy dysponować jedynie fakturą wystawioną przez wykonawcę. Ta natomiast nie jest podstawą do reklamacji u producenta, gdyż nie jest to faktura za zakup materiału u niego. Podstawa do reklamacji u producenta jest w tym przypadku wypełniona „Karta Gwarancji”, na której znajduje się numer faktury na zakup materiału. Należy zatem zadbać o uzyskanie tejże Karty, która zabezpieczy nas w przypadku dochodzenia ewentualnych roszczeń z tytułu reklamacji na materiał. Oprócz gwarancji na materiał inwestor może skorzystać z 24-miesięcznej rękojmi obejmującej uszkodzenia mechaniczne, falowanie czy przeciekanie. By skorzystać z rękojmi należy zwrócić się do wykonawcy, a więc firmy która wystawiła nam fakturę na materiał wraz z montażem.

Czy podczas montażu dachu na altance lub garażu występuje ryzyko wyższej stawki VAT?

Obniżoną stawkę VAT możemy zastosować w przypadku odpowiednio budynków jednorodzinnych i lokali mieszkalnych o powierzchni do 300 m2 i do 150 m2. Dotyczy jednak wyłącznie obiektów budownictwa mieszkaniowego. Z obniżonej stawki wyłączone są obiekty wolnostojące takie jak altany czy garaże (Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 18.05.2017 r., sygn. akt I SA/Po 1091/16). Jednakże, jeśli garaż mieści się lub przylega do budynku, nadal możemy zastosować podatek 8%.

Podsumowanie

Kiedy budujemy dach, VAT w obniżonej stawce może być źródłem oszczędności. Należy jednak przy tym pamiętać, że możemy ją zastosować, budując budynki mieszkalne i lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych o całkowitej powierzchni użytkowej wyszczególnionej w ustawie. Jeśli jego powierzchnia zostaje przekroczona, tylko dla 300 m2 (lub 150 m2) obowiązuje niższa stawka VAT. Zachęcamy do skorzystania z udogodnienia wskazanego przez ustawodawcę. Przy zakupie nowego pokrycia dachowego warto rozważyć skorzystanie z usługi montażu, dotyczy to również wymiany pokrycia dachowego.

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter Skopiuj link

Podobne artykuły

panele dachowe, blachodachówki, dachy
Koszt dachu: blacha na rąbek stojący vs. blacha trapezowa

Blaszane pokrycia dachowe od wielu lat cieszą się popularnością. Dla wielu inwestorów oczywistym wyborem są blachodachówki. […]

Czytaj dalej
dachy, rynny
Orynnowanie dachu - poznaj elementy systemu rynnowego.

Systemy rynnowe muszą zapewniać bezpieczne odprowadzanie wody z dachu. W ich skład wchodzą elementy poziome i […]

Czytaj dalej
usługi, blachy trapezowe, dachy
Usługi dekarskie - cennik - jakie stawki mają dekarze?

Cennik usług dekarskich ulega stałym zmianom ze względu na koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Liczą się także […]

Czytaj dalej
blachy trapezowe, dachy
Cena blachy trapezowej za m2 2024.

Blacha trapezowa to popularne pokrycie dachowe, którego szczególnym atutem jest niska cena i niska waga. To […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej