Przeglądaj stronę jako: Wykonawca
MENU
blachodachówki, dachy

Jaki kolor i styl blachodachówki wybrać?

Pokrycie dachu wybieramy na etapie projektu domu – pod względem wizualnym musi ono tworzyć z bryłą budynku spójną, stonowaną całość. Obecnie modne są pokrycia o surowej, mocno uproszczonej formie. Z tego też względu inwestorzy najczęściej stawiają na takie blachodachówki, które idealnie wpisują się w minimalistyczny trend.

Domek jednorodzinny, blachodachowka panelowa regle. ciemnozielona

Jakie przepisy decydują o kolorze i stylu dachu?

Chociaż wydawać by się mogło, że budując dom na swojej działce, mamy pełną dowolność, to niestety tak nie jest. Projekt domu musi „dostosować się” do lokalnych przepisów. Najważniejszym dokumentem jest MPZP, czyli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – bardzo często dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej, a na pewno zapoznamy się z nim w placówce urzędu miasta lub gminy. To on narzuca wielkość i wygląd budynku, a w tym także kształt dachu, rodzaj pokrycia dachowego, a nawet jego kolor. Na szczęście nie są one rygorystyczne w całej Polsce. Ograniczenia dotyczące stylu i koloru pokrycia dachu zazwyczaj wprowadzane są na terenach sąsiadujących z parkami krajobrazowymi oraz narodowymi czy strefach ochrony konserwatorskiej.

Należy także pamiętać, że jeżeli zamierzamy budować dom w strefie konserwatorskiej, to aby uniknąć problemów, warto jeszcze skonsultować się z konserwatorem zabytków. To do niego należy ostateczna decyzja, dotycząca stylu i koloru pokrycia dachu.

Na jakim etapie budowy zdecydować się na wybór koloru i stylu blachodachówki?

Jak wspomniano na samym początku, styl i kolor blachówki tak naprawdę wybieramy razem z projektem domu. Oczywiście w trakcie budowy domu, można zmienić zdanie, ale pamiętajmy, że dach układany jest przed wykończeniem elewacji, dlatego decyzja dotycząca rodzaju pokrycia jest nadrzędna i musi być podjęta w pierwszej kolejności.

Czym kierować się w wyborze koloru i stylu blachodachówki?

Wybierając pokrycie dachowe, przede wszystkim pod uwagę bierzemy takie właściwości jak trwałość, odporność na czynniki atmosferyczne i konserwacja. Nie ma co też ukrywać, że duże znaczenie ma koszt zakupu i montażu. Istotne są również walory estetyczne. Z tych powodów blachodachówka tak często pojawia się na polskich dachach. Wybór produktów z blachy jest szeroki, a przez to niełatwy. Co zrobić, aby dach pokryty blachodachówką był harmonijnym dopełnieniem budynku, mocno podbijając jego estetykę?

Blachodachówka w zgodzie z otoczeniem. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może narzucić nam kolor dachu. Jeżeli nie musimy stosować się do wytycznych, to i tak warto wziąć pod uwagę sąsiadujące budynki i dopasować się do nich, estetycznie wpisując się w krajobraz.

Blachodachówka dobrana do stylu domu. Wszelkie produkty wykonane z blachy – czy to blachodachówki, czy blachy płaskie – muszą być spójne z architekturą domu i kształtem dachu. W tradycyjnej architekturze często stawia się na czerwień w różnych odcieniach, popularne są również odcienie szarości. Szara blachodachówka to dobry wybór zarówno w przypadku nowoczesnych minimalistycznych domów, jak tych i w stylu dworkowym.

Blachodachówka dobrana do elewacji. Dach musi również współgrać z elewacją budynku, dlatego kolor pokrycia często dopasowuje się do stolarki okiennej i drzwiowej.

domek drewniany, jednorodzinny, blachodachowka LOARA, 2024

Jakie są dostępne kolory blaszanych pokryć?

Każdy producent blachodachówek oferuje swoje produkty w sporej ilości kolorów, dzięki czemu blaszane pokrycia mają szerokie zastosowanie, ponieważ odnajdą się w każdym stylu. Podstawowe kolory to:

  • czerwień,
  • szarość,
  • brąz,
  • ciemna zieleń,
  • granat,
  • czerń.

Ale dostępne są mniej oczywiste odcienie, np.:

  • oberżyna,
  • burgund,
  • niebieski.
  • żółty,
  • biały.

Blachodachówki kolory mają naprawdę zróżnicowane i nie sposób jest wymienić ich wszystkich, ponieważ zazwyczaj renomowani producenci tylko samych czerwieni czy szarości oferują kilka. W tym miejscu warto podkreślić, że barwę blachodachówce nadaje odpowiednia powłoka – pokrycia z blachy mogą być wykończone powłoką poliestrową (np. POLIESTER POŁYSK), poliuretanową (np. PURLAK i PURMAT) lub ich hybrydami (PURMAX). Od wybranej powłoki zależy również to, czy blachodachówka ma błyszczące czy matowe wykończenie, a także trwałość i bezproblemowe użytkowanie przez długie lata, ponieważ ich zadaniem jest ochrona stalowego rdzenia przed warunkami atmosferycznymi, uszkodzeniami mechanicznymi, korozją czy promieniowaniem UV. Oczywiście trwałość blachodachówki zależy także od jakości i grubości stali, która dla wzmocnienia pokryta jest z obu stron warstwą cynku.

Blachodachówka FIORD, dach

Jakie są najpopularniejsze kolory blachodachówki?

Od kilku sezonów niesłabnącą popularnością cieszy się grafit. Taki dach jest uniwersalny, nowoczesny, a zarazem elegancki. Szary należy do kolorów neutralnych, dlatego nawet tak ciemny jego odcień jak grafit będzie się świetnie komponował z elewacją w wielu odsłonach – począwszy od drewnianej (lub imitującej drewno), poprzez kombinację grafitowa blacha na elewacji plus drewno, jak również z malowaną elewacją w różnych wariantach bieli, jasnych odcieniach beżu, szarości, czy zimnych pastelach. Grafitowy dach będzie również dobrze współgrał z takim wyrazistym kolorem elewacji jak ceglasta czerwień. Pokrycie z blachy w kolorze grafitowym podkreśli zarówno klasyczny, jak i awangardowy charakter budynku, w zależności od pożądanego efektu.

Ponadczasowe są również inne odcienie szarości, a jest ich naprawdę sporo w ofercie producentów blachodachówek zarówno ciętych na wymiar, jak i panelowych. Kolorystyka jest tak szeroka, że zarówno zwolennicy łagodnych kompozycji, jak i bardziej wyrazistych zestawień znajdą odpowiedni dla swojego dachu i domu materiał dachowy.

Jakie są dostępne style profilowania blachodachówki?

Oferta blachodachówek jest coraz szersza i ciekawsza, a duży wybór kształtów przetłoczeń sprawia, że bez problemu dobierzemy blaszane pokrycie dachowe do każdej stylistyki budynku.

  • Blachodachówki klasyczne, faliste, czyli przypominające dachówki o różnych wysokościach przetłoczenia.
  • Blachodachówki płaskie.

Zarówno blachodachówki faliste, jak i płaskie występują w wielu wersjach. Bezpiecznym wyborem podczas poszukiwania odpowiedniego kształtu, będzie stosowanie się do zasady: im bardziej skomplikowana połać, tym prostsze pokrycie i odwrotnie im prostsza połać, tym lepiej będzie prezentował się wysoki profil i falowanie. Nie oznacza to oczywiście, że złamanie tej zasady oznacza estetyczną katastrofę – powiedzmy, że trzymanie się jej gwarantuje sukces.

Jakie są najpopularniejsze style blachodachówki?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Na pewno w polskim krajobrazie dominują dachy we wszelkich odcieniach szarości. Przeważającą większość stanowią blachodachówki faliste, zapewne wybór tych materiałów w dużej mierze wynika z tradycji i pewnego przyzwyczajenia. Natomiast zwolennicy nowoczesnych, minimalistycznych rozwiązań stawiają na blachodachówki płaskie. Mocnym trendem wśród świadomych inwestorów jest wybór wysokojakościowych materiałów pokryciowych, np. firmy Blachy Pruszyński.

Coraz częściej też wybierane są blachodachówki modułowe, oferowane w zestandaryzowanych arkuszach, których długość waha się od 70 do 72 cm, a szerokość całkowita wynosi 116-120 cm. Doskonale sprawdzają się w przypadku skomplikowanych konstrukcji – w przypadku prostych dachów dobrym wyborem będą blachodachówki cięte na wymiar. Należy podkreślić, że blachodachówki cięte na wymiar można układać na połaciach o nachyleniu od 9 stopni, modułowe zaś wymagają dachów o większym kącie nachylenia – od 15 stopni.

Jak dobrać kolor blachodachówki do elewacji budynku?

Kolor dachu powinien pasować do wykończenia ścian zewnętrznych. Neutralne są wszelkie szarości, zarówno matowe, jak i z połyskiem – poczynając od bardzo jasnych po wręcz czarne. Znacznie bardziej wyrazisty będzie dach utrzymany w odcieniach czerwieni, a wbrew pozorom również brązowe oraz zielone pokrycia sprawiają, że dach staje się bardzo mocnym akcentem domu jako całości. Decydując się na wyrazistą barwę dachu, wybierzmy zatem spokojniejsze i bardziej stonowane rozwiązania na elewację. Na rzecz harmonijnej kompozycji zadziała również powtórzenie koloru dachu na cokole czy drzwiach wejściowych i profilach okiennych.

Czy kolor pokrycia wpływa na wartość domu?

Kolorystyka dachu ma ogromne znaczenie, ponieważ decyduje o odbiorze wizualnym domu. Łagodnie ujmując, mało estetyczne wykończenie po prostu szpeci dach, a tym samym cały budynek. Oczywiście dach można wymienić czy pomalować, ale nie oszukujmy się, są to dodatkowe koszty.

Blachodachowka LOARA, ceglasty dach, Blachy Pruszynski, dom jednorodzinny

Czy można pomalować blachodachówkę na inny kolor?

Jeżeli dach z blachy jest w dobrym stanie technicznym, ale np. wyblakł, wcale nie musimy go wymieniać. Wystarczy, że go pomalujemy. Do tego celu należy stosować wyłącznie specjalnie opracowane farby, przeznaczone do blaszanych pokryć dachowych. Zastosowanie nieodpowiedniego produktu może wyrządzić spore szkody. Kolorów farb do blach jest sporo, więc malowanie może być pretekstem nie tylko do odnowienia dachu, ale nawet całkowitej jego odmiany.

Szukasz inspiracji i możliwości kolorstycznych dla Twojego dachu?

Oferta blachodachówek zarówno jeśli chodzi o kształty, powłoki, strukturę i kolory (oraz ich odcienie) jest dziś bardzo szeroka. Pozwala to na osiągnięcie pożądanych efektów jeśli chodzi o wizualny aspekt domu. Jeszcze lepiej gdy idzie to w parze z dobrą jakością użytych materiałów, a taki spokój zapewni tylko wybór pokrycia dachowego od dużego, renomowanego producenta jak Blachy Pruszyński. Zapraszamy do zapoznania się z paletą dostępnych kolorów i profili naszych pokryć dachowych:

Podziel się materiałem:

Facebook Twitter

Podobne artykuły

panele dachowe, blachodachówki, dachy
Koszt wykonania dachu: blacha na rąbek stojący vs. blacha trapezowa

Blaszane pokrycia dachowe od wielu lat cieszą się popularnością. Dla wielu inwestorów oczywistym wyborem są blachodachówki. […]

Czytaj dalej
dachy, rynny
Elementy systemu rynnowego – z czego się składa system rynnowy?

Systemy rynnowe muszą zapewniać bezpieczne odprowadzanie wody z dachu. W ich skład wchodzą elementy poziome i […]

Czytaj dalej
usługi, blachy trapezowe, dachy
Cennik usług dekarskich - jakie stawki mają dekarze?

Cennik usług dekarskich ulega stałym zmianom ze względu na koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Liczą się także […]

Czytaj dalej
blachy trapezowe, dachy
Cena blachy trapezowej za m2 2024.

Blacha trapezowa to popularne pokrycie dachowe, którego szczególnym atutem jest niska cena i niska waga. To […]

Czytaj dalej
Zobacz więcej